..: All news and reports :..

23.12.2006 - 10:36 - O 15% více rezervací Eurostaru díky mlze nad Londýnem

EurostarLondýn - Tisíce cestujících uvízly na londýnském letišti Heathrow. Silná mlha značně komplikuje řízení letového provozu, což vede k rušení letů a mnohahodinovým zpoždědním. Této situace se snaží využít železniční dopravci. Společnost Virgin Trains, která zajišťuje vlakové spojení Londýna se Skotskem, zajistila na svých spojích dodatečných 4.800 míst kvůli rekordní poptávce. Společnost Eurostar, která provozuje vysokorychlostní vlaky z Londýna do Paříže a Bruselu zaznamenala o 15% více rezervací. V pátek byly všechny vlaky z Anglie na kontinent vyprodány, v sobotu se očekává podobná situace. Jednotky Eurostar přitom mají kapacitu 544 míst ve 2. třídě a 206 míst v 1. třídě. Denně vypraví Eurostar až 16 vlaků do Paříže a 10 vlaků do Bruselu.

zdroj: Google News, Eurostar

NSAmsterdam - Tuto neděli začne v Holandsku, stejně jako v mnoha jiných evropských zemích, platit nový jízdní řád. Dosud platný jízdní řád má své počátky už v 70. letech, kdy holandské železnice v rámci programu Spoorslag70 zavedly vlaky typu intercity. Až doposud byly prováděny pouze minimální změny v souvislosti s novou infrastrukturou. Současný systém se skládá z vlaků typu intercity, sneltrein (rychlík), stoptrein a sprinter (osobní vlak), které jezdí bez výjmek na pevně daných relacích striktně v taktu. Na většině spojů jezdí vlaky po půl hodině. Kromě toho lze taky na holandských kolejích potkat vysokorychlostní vlaky Thalys Amsterdam - Paříž a ICE International Amsterdam - Frankfurt, v nichž však platí zvláštní jízdné a povinná rezervace míst.

ÖBBVídeň - Dozorčí rada ÖBB bude dnes rozhodovat o plánech modernizace a výstavby železniční sítě do roku 2012. Podle vedení ÖBB by bylo potřeba 1,56 až 1,8 miliardy € na financování projektů jako např. modernizace západní dráhy Vídeň - Salcburk, nové hlavní nádraží ve Vídni, koralmský tunel a mnohé další. Přitom více než polovina plánovaných projektů má financování zajištěno pouze z části nebo vůbec ne. Dráhy se proto budou muset přizpůsobit představám ministerstva financí a některé projekty přehodnotit. Současné plány pro následující léta počítají, že ze spolkového rozpočtu bude uvolněno asi 1,3 až 1,4 miliardy euro. Tyto výdaje by se měly dlouhodobě snižovat. Mezi zajištěné projekty patří přestavba např. vídeňských nádraží Nord, Mitte a Hauptbahnhof. Kompletně oddělené financování mají tunely pod Semmeringem a Brennerský tunel.

Více peněz nebo méně kolejí

Generální ředitel ÖBB Martin Huber požaduje z veřejného rozpočtu každoročně o 300 milionů euro více. Ministr dopravy Hubert Gorbach připustil možné jednání vlády o částečném navýšení prostředků. Již teď je však jasné, že některé plány budou muset být odloženy. Zpozdí se modernizace trati Vídeň - Inzersdorf - Wiener Neustadt. Nedostatkem peněz bude také poznamenané spojení s Bratislavou. Posunuta bude výstavba spojky na vídeňské letiště přes Götzendorf a modernizace trati přes Kittsee. Také tratě ze Štýrského Hradce do Maďarska a Slovinska budou muset počkat. Na západní dráze bude rozšíření úseku Linz - Wels posunuto až na období po roce 2012, stejně tak objížďka St. Pölten pro nákladní vlaky nebude realizována před rokem 2014. Ani trať Linz - Summerau navazující na český čtvrtý koridor nemá ještě jisté finance.

Koralmský tunel

Asi nejvíce diskutovaná je koralmská trať ze Štýrského Hradce (Graz) do Celovce (Klagenfurt). Jedná se o kompletně novou trať za 4 miliardy euro, jejíž stěžejní stavbou je několika kilometrový koralmský tunel. Interní studie ÖBB hodnotí její užitečnost velmi skepticky. Tento projekt je již od začátku velmi sporný. Podílejí se na něm také spolkové země Štýrsko a Korutany. Ani minister Gorbach ani ředitel drah Huber však nepochybují o jeho důležitosti pro občany a hospodářství a upozorňují přitom na nutnost plnění již podepsaných smluv a závazků.

zdroj: ORF

SNCB/NMBSBrusel - minulý rok přisly belgické železnice SNCB-NMBS s novou diskusní platformou Mobilys, jež se zabívá problematikou dopravy. V rámci druhého ročníku, proběhlo 16. a 17. listopadu fórum s názvem "Homo sapiens, homo mobilis?". Centrálním tématem byla otázka, zda se lidem s postupem času podařilo inteligentně vyřešit problém mobility. Několik desítek expertů si zde vyměňovalo názory, znalosti a zkušenosti o faktorech, které ovlivňují výběr dopravních prostředků a opatřeních na zlepšení situace v oblasti dopravy.

NSAmsterdam - Tento týden bude oficiálně ukončena iniciativa nizozemských firem z oblasti železniční dopravy "Spoormensen helpen Spoormensen" (Železničáři pomáhají železničářům). Jejím cílem bylo pomoci kolegům na Srí Lance postižených ničivou vlnou tsunami v prosinci 2004. Celkem bylo vybráno asi 700.000 €, jež budou využity na výstavbu zničených domů železničářů, obnovu továrny na výrobu betonových pražců a opravu jedné stanice. Kromě nizozemských drah NS a provozovatele nizozemské železniční sítě ProRail se na akci podílely také Spoorwegpensioenfonds a Movares. Úzce přitom spolupracovaly s organizací Terre des hommes, která má v oblasti humanitární pomoci dlouholeté zkušenosti. Zároveň se na Srí Lanku vydalo několik pracovníků NS ProjectConsult a NS Concernveiligheid, kteří na místě pomáhali v koordinaci projektů. "Tato pomoc byla umožněna díky zodpovědnosti, kterou železničáři cítí ke svému oboru, a ochotě nasadit své znalosti, volný čas a peníze na pomoc svým kolegům v zahraničí," řekl generální ředitel NS Aad Veenman.

zdroj: Tisková zpráva NS

Villach - Dnes v 8 hodin ráno došlo mezi stanicemi Villach Warmbad a Villach Westbahnhof k boční srážce osobního a nákladního vlaku. Při kolizi vykolejilo několik vozů. Zaměstnanci drah, kteří pracovali poblíž, okamžitě začali poskytovat první pomoc a zavolali záchrannou službu. Jedna mladá žena byla převezena do nemocnice, ostatní cestující vyzvázli bez zranění. Příčina nehody ještě není známa. "Zatím víme, že oba vlaky jely směrem Villach Hbf, na to se bude soustředit vyšetřování techniků ÖBB a externích odborníků," řekl tiskový mluvčí ÖBB Christoph Posch.

Trať až do večera uzavřena

Srážka vlaků má vážné následky, protože zneprůjeznila trať mezi Villach Hbf a posunovacím nádražím. Veškerá nákladní doprava z Villach Westbhf. směrem do Itálie a Slovinska je zablokována, některé vlaky musí jet odklonem přes Graz a Selzthal. Zablokovány jsou také osobní vlaky směrem Gailtal a Arnoldstein. Celkově se nehoda dotkla asi 250 vlaků. Na některých spojích musí cestující přestoupit na náhradní autobusovou dopravu.

zdroj: ORF

FretThionville - Dnes dopoledne (11:45 hod.) došlo na trati Luxembourg - Thionville necelý kilometr od lucemburské hranice ke srážce dvou vlaků. Osobní vlak z Lucemburku do Nancy čelně narazil políž obce Zoufftgen do nákladního vlaku v opačném směru. Neštěstí si vyžádalo nejméně 13 mrtvých (10 cestujících, 1 dělník na trati a 2 strojvedoucí) a desítky zraněných. Mezi mrtvými jsou oba strojvůdci. Na místě zasahovalo více než 100 příslušníků záchraných složek jak z Francie tak z Lucemburska

bleskVídeň - Dnes v 9 hodin ráno došlo ve stanici Wien Meidling ke srážce vlaku R 346 Dacia z Bukurešti do Vídně a dílenské drezíny. Při nehodě byli tři muži zraněni těžce a jeden lehce. U zraněných se jedná o zaměstnance drah, kteří se nacházeli v drezíně. Byli přepraveni vrtulníkem do nemocnice a jejich stav zůstává nadále vážný. Z cestujících nebyl zraněn nikdo. Lokomotiva rychlíku – maďarský taurus 1047 008-6 – byla poškozena pouze lehce. Příčina nehody zatím není známa. Byla ustanovena vyšetřovací komise, která má nehodu vyšetřit. Možnou příčinou je přejetí signálu stůj, protože drezíny nemají zabezpečovač PZB.

zdroj: ORF

OeBB Vídeň - Od 1. října budou všechny jídelní vozy ÖBB provozovány jako nekuřácké. ÖBB tím sledují evropský trend. V zemích jako je Švýcarsko, Itálie nebo Španělsko jsou jídelní vozy nekuřácké již dlouho. Kuřácké oddíly však zůstanou zachovány. Od 1.10. budou nekuřácké jídelní vozy také u ČD. U DB jsou jídelní vozy nekuřácké již od roku 1991, od 1.10. budou nekuřácká i Bordbistra, kterých DB provozují 380. Obrat gastronomických služeb DB v roce 2005 činil 90 mil.€, z toho 34 mil.€ připadá právě na bistro vozy.

Celkem provozuje ÖBB na svých vlacích dálkové dopravy 39 jídelních vozů. Zákazníci budou informováni pomocí brožur, nálepek a také přes internet. "Zákazem kouření v jídelních vozech splníme přání mnoha našich zákazníků, a to kuřáků i nekuřáků. Také naši zahraniční kolegové mají s nekuřáckými jídelními vozy dobré zkušenosti," říká Stefan Wehinger, předseda představenstva ÖBB-Personenverkehr AG. Až doposud bylo kouření v jídelních vozech možné, dokud se člověk nacházel v Rakousku. Po přejetí hranice s Itálií nebo Švýcarskem začal platit zákaz kouření. Kuřáci však mají nadále možnost si v označených oddílech zapálit.

Nekuřácká nádraží mají úspěch

Nekuřácká zóna Dobré zkušenosti mají ÖBB se zákazem kouření na nádražích, který platí od 1. ledna 2006. Ten platí v celé hale a na nástupištích až na extra vymezené kuřácké zóny. "Zatím máme převážně pozitivní ohlasy. Zákazníkům se nekuřácká nádraží líbí," říká Peter Klugar, předseda představenstva ÖBB-Infrastruktur Betrieb AG.

zdroj: Tisková zpráva ÖBB

ÖBBVídeň - Povodní poničená trať Břeclav-Vídeň bude od 29. května alespoň částečně opět uvedena do provozu. Poškozený úsek dlouhý 12 km bude průjezdný sníženou rychlostí a navíc pouze po jedné traťové koleji.
V důsledku snížené propustnosti budou obnoveny pouze dálkové vlaky EuroCity a osobní vlaky 29135, 2301, 2353, 2303, 2815, 2355, 2305, 2307, 2333, 2312, 2358, 2320, 2360, 2322, 2362, 2324 a 2334. Všechny ostatní vlaky budou v úseku Drösing-Angern vedeny náhradní autobusouvou dopravou. Vzniklé zpoždění v důsledku pomalé jízdy resp. NAD bude činit asi 10 minut. Osobní vlaky ve směru Vídeň budou z Břeclavi vyjíždět o 10 minut dříve.

Zdroj: orf.at

ÖBB InfrastrukturVídeň - Dubnová povodeň zanechala na trati z Vídně do Břeclavi škody ve výši přibližně 40 milionů euro. Na dvou místech byly kompletně podemlety koleje. Na mnoha místech je také silně poškozen železniční spodek. Ve stanici Dürnkrut, která byla kompletně pod vodou, byla zničena trafostanice, řídící centrum zabezpečovacího zařízení a teprve nedávno nově otevřený podchod. Situaci navíc ještě komplikuje fakt, že na některých místech kolem trati voda neopadla a bude muset být odčerpána.
ÖBB plánují od června alespoň částečně obnovit provoz a ukončit tak NAD mezi Gänserndorfem a Hohenau. Na poškozeném 12 km dlouhém úseku bude zprovozněna jedna traťová kolej maximální rychlostí 40 km/h. Zároveň také začnou stavební práce na druhé traťové koleji. Kdy bude celá trasa uvedena do původního stavu, se zatím nedá odhadnout.

Zdroj: orf.at

Thun - Dnes ráno krátce po půl sedmé došlo ve švýcarském městě Thun ke srážce soupravy ICE 278 a lokomotivního vlaku společnosti BLS tvořeného dvěma Re465. V soupravě ICE, která byla na své cestě ze švýcarského Interlakenu do Berlína, bylo zraněno 8 osob, které byly převezeny do nemocnice. Podle aktuálních informací mohli všichni zranění ještě v průběhu dne opustit nemocnici.
Příčiny nehody zatím nejsou známy, bylo však zahájeno vyšetřování. V současné době je přerušena železniční doprava v úseku Thun - Spiez a je zavedena náhradní autobusová doprava.
Na mimořádnou událost rychle zareagovaly SBB, které 3,5 hod. po nehodě svolaly přímo v místě nehody mimořádnou tiskovou konferenci (na nádraží v Thunu) a zřídily informační telefonní linku, kde obdrží cestující informace o aktuální situaci (0800 722 233 - zdarma). Spoje S-Bahn jezdí dle jízdního řádu. Vlaky IC Brig - Bern - Zürich - Romanshorn jsou odřeknuty v úseku Bern - Spiez, vlaky IC Interlaken Ost - Bern - Zürich - Romanshorn jsou odřeknuty v úseku Thun - Spize a vlaky IR Bern - Thun - Brig/Interlaken Ost jsou odřeknuty v úseku Thun - Brig/Interlaken Ost.
Cestujícím z Itálie doporučují SBB využít vlaky přes Lausanne/Wallis nebo Gotthard.

Zdroj : Tiskové zprávy SBB, doplnil -cspsv-

Doprovodné foto z bahnforum.info
Znicene celo ICE Znicene celo ICE Znicene celo Re465

ŐBBVíden - Na tratích ÖBB se bude možná opakovat velká stávka z roku 2003. Důvodem jsou plány vicepremiéra Huberta Gorbacha změnit kolektivní smlouvu se zaměstnanci rakouských železnic. Ta by měla umožnit přesouvat zaměstnance do jiných sekcí společnosti a popř. i k jiným firmám. V případě odporu má také umožnit propouštění. Dlouhodobě se tak má u ÖBB odbourat asi 10.000 pracovních míst. Přitom to byl právě Gorbach, kdo před dvěma lety podepsal současnou kolektivní smlouvu, která představuje spíše kompromis a ukončila několikadenní stávku.

21.1.2005 - 1:01 - ÖBB možná pronajme dieslové ICE

DB 605Wien - Rozhovory o pronájmu dieslových ICE mezi německou DB a rakouskou ÖBB, které trvají již od poloviny minulého roku, začínají nabírat jasnější obrysy. Soupravy byly postaveny mimo provoz v roce 2003 kvůli technickým problémům a neekonemickému provozu. ÖBB projevila zájem vozidla pronajmout. O případném nasazení zatím ještě nebylo rozhodnuto, ale uvažuje se o tratích Vídeň - Bratislava, Víděn - Praha přes Gmünd nebo na dálkových vlacích směrem Slovinsko.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:03
sets at 18:39