..: Belgičané vidí budoucnost dopravy pesimisticky :..

SNCB/NMBSBrusel - minulý rok přisly belgické železnice SNCB-NMBS s novou diskusní platformou Mobilys, jež se zabívá problematikou dopravy. V rámci druhého ročníku, proběhlo 16. a 17. listopadu fórum s názvem "Homo sapiens, homo mobilis?". Centrálním tématem byla otázka, zda se lidem s postupem času podařilo inteligentně vyřešit problém mobility. Několik desítek expertů si zde vyměňovalo názory, znalosti a zkušenosti o faktorech, které ovlivňují výběr dopravních prostředků a opatřeních na zlepšení situace v oblasti dopravy.

Průzkum Dismaro

NMBS-Holding si k druhému ročníku fóra Mobilys nechalo od TMS Dismaro vypracovat průzkum veřejného mínění. Z něho vyplynulo, že většina (56%) pracujících belgičanů vidí vývoj v dopravě pesimisticky, u cestujících využívajících veřejnou dopravu je to o něco méně (50%). Jako důvody, proč jezdí do práce veřejnou dopravou, uvádí nejčastěji: žádné zácpy, ochrana ovzduší a žádné problémy s parkováním. 44% dotázaných uvedlo, že by byli ochotni své auto nechat stát v garáži, kdyby byla veřejná doprava levnějsí. Právě zlevnění uvádí 79% jako důležité opatření. Překvapivě se 60% dotázaných vyslovilo pro úplnou integraci nákladů na veřejnou dopravu do daňového systému, s tím, že by ji potom mohli využívat zadarmo.

Řešením přetížené dopravní situace se jasně ukazuje veřejná doprava, která v poslední době roste velkým tempem, 4,1% od roku 1999 oproti 1,2% v individuální přepravě. Dvě třetiny (65%) respondentů si myslí, že se z veřejných zdrojů investuje příliš málo do alternativ vůči automobilové dopravě. Pouze 6% si myslí, že se tímto směrem investuje příliš mnoho.

Výsledky také ukazují, že ke zlepšení dopravní situace mohou přispět také zaměstnavatelé. 72% by více využívalo veřejnou dopravu, kdy k tomu jejich zaměstnavatel přispěl konkrétními kroky (upravená pracovní doba, poloha pracoviště, dopravní poukázky apod.). Zajímavé je také, že stejný názor sdílí i 68% těch, kteří veřejnou dopravu nevyužívají vůbec.

zdroj: tisková zpráva SNCB-NMBS (vlámsky), francouzská verze (zkráceno)


comar | 21.11.2006 (8:55)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from Belgie

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko