..: All news and reports - Jízdní řád - ČR Moravskoslezský :..

14.4.2015 - 6:00 - První české letiště napojené na železnici je Ostrava-Mošnov

B737-86N, Travel Service, OK-TVD, Ostrava-Mošnov (OSR), foto: Josef Petrák Mošnov — Mošnovské Letiště Leoše Janáčka Ostrava v aktuálním letovém řádu obsluhují pouze tři dopravci - ČSA do Prahy, Travel Service do Paříže a Ryanair do Londýna. Přesto je prvním v republice, které se dočkalo osobního železničního spojení. Po potřebných testech elektrifikované trati Studénka - Mošnov, Ostrava Airport byl 13. dubna slavnostně spuštěn provoz osobních vlaků linky S2 z Mostů u Jablunkova a Bohumína do Mošnova. Úvodní provoz zajistí kapacitní jednotky CityElefant, ale dopravce České dráhy už objednal menší jednotky RegioPanter, které si nechávají 90 miliony korun spolufinancovat eurofondy prostřednictvím programu ROP Moravskoslezsko. Jízdní řád S2 poskytuje přípoj i na ranní let ČSA v 5.30 do Prahy a Düsseldorfu, večer pak mají cestující 23 minut na přestup od posledního příletu v 11 hodin večer. Deset párů vlaků je zavedeno v dvouhodinovém intervalu. Mnohem horší je ale napojení na dálkové spoje, a to navzdory zavedení vlaků mimořádnou změnou jízdního řádu. Kromě letiště poslouží vlaky také pracujícím v nedaleké průmyslové zóně Mošnov.

Zdroj: České dráhy, Správa železniční dopravní cesty

Jakartovice, foto: Jindřich Březina Jakartovice – Jsou tomu přibližně tři měsíce od doby, kdy Moravskoslezský kraj zastavil provoz osobních vlaků na trati 314 mezi nádražím Opava východ a Jakartovicemi. Důvody byly v podobných situacích obvyklé – malé vytížení spojů, dlouhé docházkové vzdálenosti od sídel, vysoká ekonomická náročnost provozu. Tématu jsme se ostatně věnovali i zde na ŽelPage. Nyní místní obce ve spolupráci s krajem vyšly vstříc alespoň občanům volajícím po víkendovém prázdninovém turistickém provozu a jeho zajištění finančně podpoří.

809.398-1, Opava východ, foto: Payus Opava — Opava byla hlavním městem rakouského Slezska (po prohrané válce v r. 1742, kdy byla větší část Slezska postoupena Prusku). Až do vzniku země Moravskoslezské v roce 1928 byla sídlem zemských úřadů. Na přelomu 19. a 20. století se Opava stala významným železničním uzlem, byť jen lokálního významu. Trať z Ostravy do Opavy byla stavěna jako odbočná dráha společnosti Severní dráha císaře Ferdinanda a byla oficiálně dána do provozu 17. prosince 1855. V roce 1892 přibyla trať do Horního Benešova. V roce 1895 došlo k propojení nádraží Opava východ a Opava západ – tam od roku 1872 končily vlaky z Krnova a Olomouce. Od roku 1895 byla zahájena doprava mezi Opavou západ a Kravařemi ve Slezsku, v roce 1913 byla trať prodloužena až do Hlučína a v závěru roku 1933 začaly vlaky z Hlučína zajíždět na nádraží Opava východ. V roce 1905 ještě přibyla trať do Hradce nad Moravicí. V současné době se začíná psát další kapitola – místo budování se bude možná rušit. Ve čtvrtek 13. února 2014 proběhlo jednání náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a životní prostředí Daniela Havlíka se starosty obcí ležících okolo železniční tratě 314 spojující Opavu s Jakartovicemi. Výsledkem tohoto jednání je pro některé poměrně smutná zpráva: pravidelné osobní vlaky se s největší pravděpodobností po 122 letech na tuto trať 6. dubna 2014 vydají naposledy.

24.4.2013 - 7:00 - LEO Express prodloužil provoz svých vlaků do Karviné

První LEO vlak je tady! Známý bude jako 480.001, foto: Juraj KováčPrvní vlak LE 1365 do Karviné, pragotron v Praze 23.4.2013, foto: Robert Kubica Karviná — Dopravce Leo Express od 23. dubna 2013 prodloužil provoz některých svých vlaků mezi Prahou a Bohumínem přes Dětmarovice až do stanice Karviná hlavní nádraží. Ve směru z Prahy do Karviné se jedná o odpolední spoje LE 1363 a LE 1365. V opačném směru z Karviné do Prahy prodloužil dopravce jízdu stávajících prvních ranních spojů LE 1350 a LE 1352. Spoj LE 1350 je provozován pouze v pracovní dny a sobotu. Prodej jízdních dokladů ve stanici Karviná hl. n. je zajištěn u pokladní přepážky autobusového dopravce ČSAD Karviná, případně je možno využít nákup prostřednictvím internetu.

„Od začátku roku roste obsazenost našich vlaků, ta se nyní pohybuje kolem 70 %,“ říká Leoš Novotný, ředitel společnosti LEO Express, a pokračuje: „Právě proto, že je o naše vlaky takový zájem, který stále roste, tak jsme se rozhodli nabídnout naše služby i lidem z Karviné a okolí. Vnímáme jejich zájem o naše nové vlaky a potenciál, který jako technologicky nejmodernější dopravce chceme využít.“

Zdroj: LEO Express

754.086-7, Frenštát pod Radhoštěm - Kunčice pod Ondřejníkem, foto: Martin Grill Ostrava — Představme si změny v regionálních vlakových jízdních řádech pro následující období, které objednatelé a dopravci připravili v Moravskoslezském kraji. Regionální vlaky ujedou po kraji 6 960 171 vlakokilometrů a pro nejbližší období se nepočítá s žádnými dramatickými změnami. V pracovní dny České dráhy vypraví 15 spěšných vlaků a 686 osobních vlaků, o víkendech pak 17 spěšných a 563 osobních vlaků. VIAMONT Regio pak vypravuje 16 osobních vlaků v pracovní dny a 14 osobních vlaků o víkendech. Část vlakových linek je vedena jako „Esko“ a zapojena do integrovaného dopravního systému (ODIS).

Ilustrační obrázek Ostrava - Už třetí moderní patrová jednotka řady 471 CityElefant začala jezdit na tratích Moravskoslezského kraje. V pátek 7. prosince byla slavnostně pokřtěna na ostravském hlavním nádraží. Nový přírůstek do flotily ostravských CityElefantů ponese název kraje i jeho logo, čímž naváže na tradici prvních dvou jednotek, pojmenovaných Ostrava a Opava. Zároveň byl slavnostně zahájen provoz na zastávce Ostrava centrum, která se nachází přímo v centru města v blízkosti vyhledávané Stodolní ulice. Do provozu bude jedntka 471.035 zařazena od neděle 9.12., a to i na nových spojích mezi Ostravou a Havířovem, které spojí v rekordním čase 18 minut.

Ilustrační obrázekPraha - Spolu s konečným návrhem JŘ 2007/2008 se objevily podrobnosti o uvažovaných změnách v jízdních řádech vlaků SuperCity. Pravděpodobně bude zrušen současný pár SC 507 a SC 510 s kompenzací spojem kategorie InterCity v přibližně stejné časové poloze. Díky uvolnění jednoho vlaku Pendolino by u všech zbylých spojů mělo být garantováno nasazení jednotky řady 680. Dále by mělo dojít k drobné úpravě jízdních dob na severní i jižní větvi.

Ilustrační obrázekOstrava - České dráhy chystají již od konce letošního roku první přímé spojení mezi Ostravou a polskými Katovicemi. „Vzhledem ke špatnému stavu polských silnic věříme, že jej budou využívat kromě turistů také manažeři a další cestující,“ říká zástupce ředitele odboru osobní dopravy a přepravy ČD pro Moravskoslezský kraj Miroslav Klich. „Nový vlak do Katovic bude odjíždět z Ostravy-Svinova ráno po 6. hodině, cesta bude trvat maximálně 3 hodiny. Zpět bude vlak odjíždět mezi 17. a 18. hodinou,“ upřesňuje Klich. Cena bude nižší než klasická mezinárodní jízdenka, která dnes vyjde na 280 Kč.

Ilustrační obrázekOpava - Elektrifikace tratě z Ostravy do Opavy přišla na 1,7 miliardy korun a 2 roky trvaly útrapy cestujících, kteří museli různě přestupovat do autobusů. Měla jediný smysl, zrychlit a zkvalitnit cestování. Na trať vyjely nové klimatizované soupravy City Elefant, které dokáží jet rychlostí až 140 km v hodině a rychlost tratě se po rekonstrukci zvýšila na 100 km/h. Má to však jeden háček: trať je pouze jednokolejná a tím, že na sebe vlaky čekají, vzniká zpoždění.

Štursa obsluhuje Klause, ČDOstrava - Dnes cestoval spojem SC 501 prezident Václav Klaus jako běžný cestující ve voze 1. třídy. Vedle prezidentova týmu cestovali ve voze i běžní cestující. Odpoledne se prezident zúčastní zahájení daviscupového utkání mezi Českem a USA. Na dnešní spoj SC 501 byla nasazena souprava pendolino 006 nesoucí portrét českého tenisty Tomáše Berdycha.

Ostrava – Přesně v 10:20 hod. vyjela včera sektem čerstvě pokřtěná vlaková souprava CityElefant z nádraží Ostrava-Svinov na svou první jízdu do Opavy. Interiér je ve světle šedém tónu s barevnými potahy sedadel. Svá místa k sezení zde najde 300 cestujících, celkově se do tří propojených vagonů vejde 600 lidí. „Vždy vpředu a vzadu soupravy je vstup pro tělesně postižené nebo pro matky s kočárky. Cestující si tlačítkem sami plošinu vysunou a hned za dveřmi je prostor určený speciálně pro ně. Stejně jako toalety. Speciální držák slouží také k upevnění kola,“ popisuje projektový manažer ČKD Vagonka Jiří Paruza. Celý vlak je plně klimatizovaný a dosahuje maximální rychlosti 140 km/h. Na toaletách již nejsou nožní páky, ale svítící tlačítka. Také papírové kapesníky zde nenajdete, prostě si zmáčknete horkovzdušný vysoušeč. Bez jediné zastávky projela jednotka řady 471 28 km dlouhou trať do Opavy za 20 minut.

Fotky pokřtěných jednotek se znaky statutárních měst Ostravy a Opavy najdete zde. Autorem fotek (z mobilního telefonu) je Duke123.

zdroj: Mladá fronta DNES

zelpageKarviná - Dostat se přímým vlakovým spojem z Karviné do Prahy nebude od zavedení nového grafikonu ČD tak jednoduché jako dosud. Od 10.12. se totiž budou spoje kategorie IC Karviné vyhýbat. Oficiálním důvodem je zahájení stavby železničního koridoru Bohumín - Mosty u Jablunkova a díky tomu i přeložení vlaků EC/IC přes Horní Lideč. Z Karviné tak bude jezdit jediný přímý spoj (IC Ostravan), který vyjede krátce po půl šesté ráno a v Praze bude před desátou hodinou. Vedení karvinského magistrátu považuje vlakové spojení Karviné s hlavním městem za velmi špatné a chce situaci řešit na úrovni kraje a s vedením Českých drah.

zdroj: Moravskoslezský deník

971017, DavidŠOpava - Rychlejší a pohodlnější spojení krajského města Ostravy s Opavskem slibují od půlky prosince České dráhy. Už za měsíc skončí modernizace a elektrizace trati 316 Ostrava-Svinov - Opava východ, poté na ni zkušebně vyjede nový vlak. "S novým jízdním řádem, který začne platit od 10. prosince, vyjede i první elektrická jednotka," řekl vrchní přednosta uzlové železniční stanice Opava východ Jiří Valeček. Druhá souprava pak bude nasazena do konce roku. Zatím není přesně jasné, jak tyto vlaky budou jezdit. Uvažuje se například o spojení Opavy, Ostravy a například Českého Těšína. Cestující by pak nemuseli v Ostravě přesedat a čekat na nový přípoj.

Po dvou letech se konečně změní kultura cestování mezi Opavou a Ostravou. Jízdu mezi oběma městy komplikovaly složité výluky spojené s velkými zpožděními vlaků - v poslední době patnáct až dvacet minut! "Už aby ta výluka skončila, protože tohle je šílené. Kvůli zpoždění mi pravidelně ujíždějí přípoje a domů se dostanu podstatně později," řekla Marie Vavrečková z Ostravy, která vlakem jezdí do Opavy pracovat.

zdroj: Moravskoslezský deník - 13.10.2006

Pejede do Bohumína?Bohumín - Téměř rok starý spor o rychlovlak Pendolino opět vzplál. Satrosta Bohumína Petr Vícha chce, aby bohumínští obyvatelé mohli nastupovat do ranních spojů, které z této stanice vyjíždějí. "Lidé chtějí aby Pendolino mělo konečnou v Bohumíně alespooň u spojů, které z Bohumína ráno vyjíždějí," tvrdí. "Dělali jsme si před spuštěním vlaku velmi detailní průzkum a z něho vyplynulo, že Ostrava je nejideálnějším nástupním místem," opakuje již jednou pronesenou větu Aleš Ondrůj z tiskového oddělení Českých drah. Navíc tvrdí že do Bohumína pojede obnovený IC Manažer.
Do bitvy ovšem vstoupil Moravskoslezský kraj. "Náš kraj je pro dráhy významný partner. Mám příslib vedení, že pokud jde o ranní/večerní Pendolino, bude začínat/končit v Bohumíně, " tvrdí Pavol Lukša, náměstek hejtmana MS kraje.

zdroj: MF DNES

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:32
sets at 16:06