..: První české letiště napojené na železnici je Ostrava-Mošnov :..

B737-86N, Travel Service, OK-TVD, Ostrava-Mošnov (OSR), foto: Josef Petrák Mošnov — Mošnovské Letiště Leoše Janáčka Ostrava v aktuálním letovém řádu obsluhují pouze tři dopravci - ČSA do Prahy, Travel Service do Paříže a Ryanair do Londýna. Přesto je prvním v republice, které se dočkalo osobního železničního spojení. Po potřebných testech elektrifikované trati Studénka - Mošnov, Ostrava Airport byl 13. dubna slavnostně spuštěn provoz osobních vlaků linky S2 z Mostů u Jablunkova a Bohumína do Mošnova. Úvodní provoz zajistí kapacitní jednotky CityElefant, ale dopravce České dráhy už objednal menší jednotky RegioPanter, které si nechávají 90 miliony korun spolufinancovat eurofondy prostřednictvím programu ROP Moravskoslezsko. Jízdní řád S2 poskytuje přípoj i na ranní let ČSA v 5.30 do Prahy a Düsseldorfu, večer pak mají cestující 23 minut na přestup od posledního příletu v 11 hodin večer. Deset párů vlaků je zavedeno v dvouhodinovém intervalu. Mnohem horší je ale napojení na dálkové spoje, a to navzdory zavedení vlaků mimořádnou změnou jízdního řádu. Kromě letiště poslouží vlaky také pracujícím v nedaleké průmyslové zóně Mošnov.

Zdroj: České dráhy, Správa železniční dopravní cesty


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 14.4.2015 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty Jízdní řád

More from ČR Moravskoslezský


  1 2 3 4 5 ... 11      Zpráv na stránku:   
Registered user Lkprak 
18.04.2015 (21:41)  
Jo, Ciudad Real je extrém, to se asi zapíše do dějin. Ale trať na Mošnov, pokud se nenaplní sny některých, že ta trať ho pomůže rozlétat, ho může v klidu následovat.
18.04.2015 (21:27)  
Lkprak: Tak ten Ciudad Real tu už padlo. :)
Díval jsem se na Graz, ale provoz je tam překvapivě silný.
Alterhein u Bregenzu je napojený jen busem, i když je trať hned vedle ranveje. Pravidelný provoz je podobně silný jako na Mošnově.
Registered user Lkprak 
18.04.2015 (21:16)  
Arj: děkuji za odpověď a informaci. To zároveň vysvětluje, proč jsem kdysi někde četl, že se otevřela v Budapešti vlaková zastávka u letiště, ale kamarád, co tam byl letecky asi před měsícem, musel do města MHD.
Nevíte ještě někdo o nějakém takovém případu?
Registered user arj 
18.04.2015 (20:53)  
Lkprak: zda vůbec v Evropě existuje nějaké jiné letiště s podobně nízkým provozem

Zajímavá otázka. Napadá mne akorát letiště Budapešť Ferihegy 1, kde je letecký provoz dokonce nulový ... do r. 2012 sloužilo pro low-costy, které se po krachu MALEVu přesunuly na Terminál 2. Železniční zastávka je ovšem stále u zrušeného Terminálu 1, odkud se musí k tomu funkčnímu letišti pokračovat busem MHD 200E (tarif MAV není snad dosud integrovaný, takže se platí dvakrát), zatímco metrem 3 + busem 200E je to za jedny peníze a časově kratší.
Registered user Lkprak 
18.04.2015 (20:53)  
Karel Kovářík: vidíte, to mně nenapadlo. A přitom jsem o těch "vlacích duchů" četl někde článek. A propos, to letiště není otevřeno dosud, netušíte někdo, zda tam ty vlaky pořád jezdí?
Registered user Kakov 
18.04.2015 (20:43)  
Lkprak:
svého času Berlin, trať a zastávka (neznám přesně specifikaci) se otevřela dle plánu, ale otevření letiště se zdrželo, takže přechodně DB jezdily na prázdné letiště....
Registered user Lkprak 
18.04.2015 (20:07)  
Mně dneska napadlo, zda vůbec v Evropě existuje nějaké jiné letiště s podobně nízkým provozem, jež má zároveň vlakovou zastávku u terminálu. Na žádné si teď nemůžu vzpomenout. Skoro bych řekl, že v tomto ohledu je Ostrava unikát.
Registered user Foxx  mail  
18.04.2015 (19:32)  
Zajímavá diskuse. Nikdy bych neřekl, že kus kolejí na letiště vyvolá takové pozdvižení. Osobně mi to nejvíc připomíná stavbu letiště v Ciudad Real ve Španělsku.
Když jsem byl naposled v OSR na letišti fotit An224 byla hala prázdná a na odletech svítil jediný let a to do Prahy. S ATR42.
Dokážu si představit dva dny v roce kdy bude mít trať smysl. Na dny NATO.
BTW: Hezká fotka toho bulíčka reverzujícího na vodě :-)
17.04.2015 (17:26)  
KK: Pokud vím, postavil se nový most, který napojuje letiště a Hbf. Ale railjety Praha - Graz přes letiště vůbec neprojíždí. To by pak skončily ve Wolfsthalu. Na letiště ale zajíždí např. rj a ICE od Salzburgu. (sekvence Meidling, Hbf, Flughafen), ČD rj jede (Simmering průjezd, Hbf, Meidling).
Registered user Kakov 
17.04.2015 (17:10)  
trochu OT:

nevíte někdo jak je řešené napojení na železnici na letišti ve Vídni??

jde mi o to, když jede RJ=SiViC z Prahy do Grazu, projíždí přes zastávku "Flughafen Wien" nebo jede po nějaké izolované trati?

bylo by možné zavést zastávku RJ z Prahy do Grazu i letiště??¨

Děkuji
  1 2 3 4 5 ... 11      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko