..: ZelPage Reports :..

Ilustrační obrázekTurecko - Jedna z nejodvážnějších podmořských staveb vůbec byla zahájena v roce 2003 v tureckém Istanbulu. V rámci projektu nového železničního spojení Evropy a Asie zde vznikají dva páry podmořských tunelů pro vlaky a místní metro, které výrazně zvýší kapacitu hromadné dopravy v jednom z nejužších míst místní dopravní infrastruktury. Od roku 2012 by tak měl desetimilionová aglomerace dostat nové rychlé spojení přes Bospor, jež budou využívat vozidla metra i mezinárodní vlaky.

Ilustrační obrázekČesko - Společnost Student Agency, která je na českém dopravním poli známa především svými žlutými autobusy a nyní i úmyslem o proniknutí i na železnici, předestřela své plány do blízké budoucnosti. Pokud vše půjde tak, jak doufá ředitel společnosti Radim Jančura, vyjedou na české koleje "žluté vlaky" do tří let. A to na trase Praha – Ostrava, kde v současné působí Pendolina, vlajkové lodě Českých drah. Zde je prý SA "schopna provozovat luxusní vlak bez státních dotací", jak tvrdí Jančura. Student Agency, již Radim Jančura založil, ještě jako student brněnského Vysokého učení technického, plánuje nákup šesti vlakových souprav, řádově za 2 miliardy korun. Jejich výrobcem by měl být buď koncern Siemens, či konkurenční Stadler. Cena jedné soupravy by neměla přesáhnout 330 miliónů korun.

Ilustrační obrázekPraha - Lidé, žijící v těsné blízkosti železniční tratě 171, konkrétně v úseku od nádraží Vyšehrad až po vjezd do vinohradských tunelů, se dle plánů již brzo dočkají klidného spánku a úlevy. Hluku od vlaků projíždějících po této spojce by měla zamezit stavba protihlukových bariér. Modernizaci a rekonstrukci tratě v okolí Nuselského mostu má v plánu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Na konci celé stavby by měla být výrazně nižší úroveň hluku, způsobeného vlakovými soupravami v těsné blízkosti husté městské zástavby. "Předpoklad zahájení stavebních prací je okolo roku 2010. V současné době se zpracovává přípravná dokumentace pro územně správní řízení," informoval Jiří Šťastný ze SŽDC.

Ilustrační obrázek Pákistán - Aktualizováno ve 12.36 - Dnes v jižní části Pákistánu došlo k tragické havárii vlaků. Při neštěstí dle místní policie zemřelo nejméně 58 cestujících, kteří cestovali z pákistánského Karáči do Láhauru. Údaje o počtu raněných se zatím různí, nicméně první informace udávaly počet 120 osob, z nich 40 se nacházelo v kritickém stavu. Podle místní policie se přitom počet obětí pravděpodobně zvýší. Nehoda se stala v noci kolem 02.25 místního času (úterý 22.25 SEČ) nedaleko města Mehrabpur v provincii Sindh. Vlaky v této oblasti jsou známé svou vytížeností, kdy cestující jsou prakticky vtěsnáni jeden na druhého a mnohdy se do vlaků ani nevejdou.

Ilustrační obrázekPraha-Radotín - 8. prosinec, 23 hodin a 43 minut. Nočním Radotínem se ozve krátký ostrý zvuk píšťalky. Těsně nato se rozsvítí malé zelené světlo na noční výpravce, kterou pevně v rukou drží výpravčí, jenž mávavým pohybem ruky vypravuje vlak. Jednotka řady 451 pomalu zavírá své posprejované dveře a celá souprava posledního osobního vlaku z Prahy do Berouna se rozjíždí do tmy k obci Černošice, směrem na jihozápad od metropole...

Ilustrační obrázekJižní Korea - Severní a Jižní Koreu, jež dělí nejstřeženější hranice na světě, má do konce letošního roku spojit železniční trať. Tato myšlenka vyvstala z jednání šéfů obou vlád v jihokorejském Soulu. Předseda pchjongjangského režimu Kim Jong-il, který je od roku 1992 prvním premiérem severokorejského komunistického státu jednajícím v Jižní Koreji, potvrdil snahu Pchjongjangu o znovuzprovoznění nákladní traťě, po které vlaky jezdily naposledy před více než půl stoletím.

16.11.2007 - 0:26 - Stávka strojvůdců v Německu pokračuje

Ilustrační obrázekNěmecko - Včera ve 2 hodiny po půlnoci došlo u našich severních sousedů v Německu k přenesení a rozšíření stávky strojvůdců z nákladní dopravy také na dopravu osobní. Strojvůdci, kteří jsou členy odborového svazu (GDL), si stávkou slibují zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek. Došlo tak k z zastavení a zpožděním mnohých vlaků, od lokálních a regionálních až pod vlaky dálkové a mezinárodní. To se týká i mnoha vlaků z Česka, které včera nedojely a pravděpodobně ani dnes nedojedou do svého cíle. Česká odstavná nádraží a vedlejší koleje se však zatím zaplňují spíše naloženými nákladními soupravami, které míří právě do Německa. Jak serveru iDNES.cz sdělil mluvčí Českých Drah Ondřej Kubala, na našem uzemí čeká na odbavení až třicet souprav. "Vyřeší se to, až skončí stávka," uvedl.

Zdroje: Rádio City - zprávy 16.11. v 16:00, iDNES.cz

Ilustrační obrázekPlzeň - Západočeský výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation vyrobí a dodá do ruského Petrohradu části 300 vozů metra za 4,5 miliardy korun. Jde o největší exportní kontrakt v této oblasti v samotné historii firmy. Smlouvu na dodávky dílů pro prototypový šestivozový vlak a dohodu o společné vývojové a výrobní spolupráci 4. listopadu podepsali generální ředitel Škoda Transportation Tomáš Krsek s předsedou představenstva petrohradské ZAO Vagonmaš, Sergejem Nikolajevičem Kijaškem.

Ilustrační obrázekPraha, Radotín - Elektrické jednotky provozující dopravu v okolí hlavního města Prahy provází v poslední době, zvláště v ranních hodinách, nebývalá smůla. Během října docházelo k poruchám souprav všech starších řad zde provozovaných elektrických jednotek (451, 452 a 470), které omezovaly pravidelný provoz zejména na trati 171 z Prahy do Berouna.

Ilustrační obrázekNěmecko/Česká Republika - Stávka německých strojvůdců, jenž začala včera v poledne, zastavila některé nákladní vlaky v Německu i za jeho hranicemi, Českou republiku nevyjímaje. Německé dráhy (DB) se ale chtějí obrátit na českou stranu s žádostí o výpomoc českých strojvůdců při zajištění dopravy na východě Německa. Právě oblast bývalé NDR je hlavní baštou stávkujících. Česká federace strojvůdců tvrdí, že žádné žádosti zatím neví. Ve východním Německu by mohli být nasazeni čeští strojvůdci, aby bylo možné vykonat alespoň nejdůležitější transporty, uvedl včera podle zpravodajského serveru Welt Online ředitel oddělení logistiky společnosti Deutsche Bahn Norbert Bensel. Mluvčí české Federace strojvůdců Libor Poláček ale večer ČTK řekl, že žádnou žádost z německé strany o pomoci Čechů zatím neobdrželi. "Vyzýváme naše strojvůdce, aby se nestali stávkokazy," dodal.

Ilustrační obrázekPraha - Dva dny po rozhodnutí vlády o vzniku ČD Cargo pronikly na veřejnost informace o jeho plánované fúzi se slovenskou dopravní společností Cargo Slovakia. Informaci již potvrdil ministr dopravy Aleš Řebíček. Dohoda mezi Českou a Slovenskou republikou má umožnit zvětšení celistvého přepravního prostoru dále na východ a zvýšit tím atraktivitu pro případné strategické partnery.

Ilustrační obrázekJe tomu dávno, co železniční tunely vznikaly s minimální mechanizací, kdy lidé neznali razící štíty a podobné vymoženosti. V dnešní době bychom se bez nich při stavbě tunelů jen těžko obešli. Postupem času se metody a postupy ražby tunelů vyvíjely a zdokonalovaly, čímž se čas potřebný na jejich stavbu výrazně zkrátil. Některé z nejstarších tunelů přitom dodnes slouží, jiné však již byly zasypány, sneseny nebo nahrazeny otevřeným zářezem. Současné tunely jsou moderní stavby, které jen málo připomínají kamenné vjezdové portály s ozdobnou architekturou, běžné u tunelů z 19. století.

Ilustrační obrázekPraha - V noci ze soboty na neděli (cca ve 22.25 hod.) došlo ve stanici Praha hlavní nádraží k poruše na zabezpečovacím zařízení. Tato mimořádná událost, kvůli které nemohly vyjíždět vlaky z hlavního nádraží, ani na něj přijíždět, značně omezila železniční dopravu v Praze a okolí. Porucha trvala přibližně necelé dvě hodiny. S více jak hodinovým zpožděním odjížděly mimo jiné vlaky Sp 1774 Větruše (Praha - Děčín), R 209 Vltava (Praha - Moskva) nebo R 375 Pannonia (Praha - Bucuresti).

« Newer messages | 1 ... 4 5 6 7 8   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:43
sets at 20:30