..: Železniční tunely na území Česka :..

Ilustrační obrázekJe tomu dávno, co železniční tunely vznikaly s minimální mechanizací, kdy lidé neznali razící štíty a podobné vymoženosti. V dnešní době bychom se bez nich při stavbě tunelů jen těžko obešli. Postupem času se metody a postupy ražby tunelů vyvíjely a zdokonalovaly, čímž se čas potřebný na jejich stavbu výrazně zkrátil. Některé z nejstarších tunelů přitom dodnes slouží, jiné však již byly zasypány, sneseny nebo nahrazeny otevřeným zářezem. Současné tunely jsou moderní stavby, které jen málo připomínají kamenné vjezdové portály s ozdobnou architekturou, běžné u tunelů z 19. století.

Trocha historie

Tunely Nelahozeves Blansko Lupěné Tatenice

Tunely jsou stavby, které nás provázejí právě po dvě staletí. V současné době je jich v železniční síti ČR provozováno a spravováno 154. Dvoukolejných tunelů je u nás třicet šest, avšak stavebně dvoukolejných je dalších 31, byť je v nich provozována kolej jen jedna. Zbývajících 87 tunelů je potom od svého vzniku jednokolejných.

Mezi nejstarší tunely na našem území patřil tunel Choceňský, Třebovický a Tatenický. Všechny pocházejí z roku 1845 a ležely na trati mezi Olomoucí a Prahou. Dnes je však již nenajdeme, proto lze říci, že současné tunely byly raženy nebo vystavěny po roce 1848.

  • Tunel Choceňský (úsek Brandýs nad Orlicí – Choceň) se nacházel na východním zhlaví stejnojmenné železniční stanice v Pardubickém kraji a měřil 255,9 metrů. V 50. letech minulého století však byl při rekonstrukci tamní tratě snesen a nahrazen zářezem.
  • O kousek dál na východ se nacházel tunel Třebovický (úsek Třebovice v Čechách – Rudoltice v Č.), s délkou 512,5 metrů. V roce 2005 však dosloužil a byl zasypán, ale jeho historie tím nekončí. V témže roce byly jeho útroby protknuty tunelem novým, určeným pro dvoukolejný provoz na páteřní koridorové trati mezi Olomoucí a Českou Třebovou.
  • Tunel Tatenický jsme do roku 2004 mohli nalézt na trati v údolí Moravské Sázavy v úseku mezi Krasíkovem a Zábřehem na Moravě. Jeho délka činila 145,8 metrů a nacházel se mezi původní zastávkou Tatenice, umístěnou přímo v obci, a stanicí Krasíkov. Podobně jako tunel Třebovický byl zrušen a na přeložce trati koridoru byl vybudován nový.
Praha hlavní nádraží Třebovice v Č. Luka pod Medníkem

Tunelová "NEJ" a současnost

Nejmladším provozním tunelem je tunel Hněvkovský II s délkou 463 metrů, nacházející se v úseku nové koridorové tratě mezi zastávkami Hoštejn a Lupěné. První vlaky v něm projely v roce 2006. Toto prvenství však již brzy převezmou tunely pražského Nového spojení.

Za zmínku stojí také tunel donedávna nejdelší. Našli bychom jej na Šumavě pod vrchem Špičák. Špičácký tunel leží na trati č. 183 Plzeň – Železná Ruda mezi zastávkou Hojsova Stráž-Brčálník a stanicí Špičák. Byl projektován pro dvě koleje, položena byla však jen jedna. Délka činí úctyhodných 1747,2 metrů. O „délkové“ prvenství ho však připravil nově vybudovaný jednokolejný tunel Březenský na trati 120, mezi stanicí Březno u Chomutova a zastávkou Droužkovice. Se svou délkou 1758 metrů je o 11 metrů delší než tunel pod Špičákem. Stavbu březenského tunelu přitom provázely obrovské problémy s nestabilním podložím.

Nejdelší dvoukolejný tunel v ČR se nachází v Praze. Jmenuje se Vinohradský I (1145,5 metrů) a spojuje jižní zhlaví pražského hlavního nádraží s výhybnou Praha-Vyšehrad (žst. Praha-Vyšehrad se nevyužívá), resp. se žst. Praha Smíchov. Nejinak to bude s prvenstvím i v tomto případě, opět jej ztratí po dokončení tunelů Nového spojení pod pražským vrchem Vítkov.

Nové dvoukolejné tunely Vítkovský I o délce 1316 metrů a Vítkovský II s délkou 1364 m budou spojovat severní zhlaví žst. Praha-hlavní nádraží s žst. Praha-Libeň. Výrazně přispějí ke zrychlení dopravy, jelikož budou vlaky do těchto nových tunelů převedeny ze současné nevyhovující jednokolejné tratě. Krom toho umožní i další rozvoj městské a příměstské železniční dopravy, pro který nyní scházejí v centru města dopravní kapacity.

Mezi zajímavosti lze zařadit tunel s názvem Polubenský. Ten najdeme v Libereckém kraji nedaleko Harrachova, na trati č. 036 Tanvald – Harrachov mezi žst. Kořenov a Kořenov zastávka. Od roku 1902 kdy byl uveden do provozu, je s délkou 940 metrů uváděn jako tunel s nejvyšším sklonem, který zde dosahuje až 53 promile.

Nejkratší tunel s délkou pouhých 23 metrů se nachází na trati č. 090 Děčín - Praha. Tunel Nelahozeveský I byl projektován pro dvě koleje a tak je i využíván. Je prvním ze tří nelahozeveských tunelů mezi žst. Kralupy nad Vltavou a Nelahozeves.

Vrané nad Vltavou Kořenov Děčín Nelahozeves Mlčechvosty

Autoři fotografií: AK, Angel, Dejv.J, JTB, Jakuza, Martin Hanzal, Railman, Žíža

Zdroje: České dráhy, Internetové zdroje


Vítek_V | 20.8.2007 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
22.08.2007 (12:54)  
Tatenickému tunelu se také říkalo "Krasíkovský", protože z dopravního hlediska se nacházel v obvodu stanice Krasíkov, přesněji řečeno i zastávka Tatenice byla v obvodu stanice Krasíkov. Vjezdové návěstidlo do žst. Krasíkov bylo totiž umístěno před zastávkou Tatenice a před tunelem bylo návěstidlo cestové nikoli návěstidlo vjezdové. Obě návěstidla byla opatřena světelným indikátorem návěstícím jedno nebo dvojkolejný provoz v tunelu. Projížděl–li tunelem vlak vezoucí PLN nebo vozy "sovětského" průjezdného průřezu, byl povolen pouze jednokolejný provoz, to znamená, že na indikátoru musel svítit pouze jeden pruh.
Při jízdě opačným směrem byl tento indikátor na vjezdovém a odjezdovém návěstidle …
22.08.2007 (9:49)  
AZD: Hodne libovej propustek je taky v Cernosicich, je to nejaka socialisticka betonostavba, podeprena snad kulatinou, ma to dokonce i mriz, aby tam nikdo nelezl.
21.08.2007 (22:57)  
To Vítek:
ICQ nepěstuji, stačí mi Skype. A pokud jde o ten propustek v Radotíně, tak ten se rozšiřoval kvůli tomu, že skrz něj později jezdil městský autobus, když se opravovala komunikace před nádražím. On to byl spíš klenutý most, než propustek a problémy byly na straně směrem k lesu, kde je pravoúhlá zatáčka, do které se bus nemohl vejít. Další větší je u hradla Mokropsy, ty ostatní jsou prťata (např. v Řevnicích u opakovací předvěsti od Z. Třebaně) a právě tam je velmi názorně vidět, jak je zchátralá železobetonová konstrukce pod 2. TK.
23.08.2007 (0:15)  


Poozor, to se asi pletes...
Mno, ja v radotine bydlim a ziju od narozeni a zedny takovy propustek zde neni, alespon, ve kterem by jezdil bus mhd:) Je zde jen viadukt/most pres potok a hlavni silnici c.101 u horymirova namesti (staci zadat mapy.cz). A ten propustek, po domacku u nas receny "tunylek" je jen pro pesi, nachazi se kousek od zminovaneho mostu. Puvodni konstrukce byla zachovana, byly vask vsazeny nove prefabrikaty. Foto treba mohu zaslat na e-mail
21.08.2007 (13:15)  
Z těch nejbližších staveb: za rok až dva začne v rámci 4. TŽK modernizace úseku Benešov - Votice, který bude obsahovat tři nové dvojkolejné tunely o délkách 324, 480 a 588 metrů. I v dalších úsecích 4.koridoru budou nové tunely. V úseku Veselí - Doubí tunely 300, 372 a cca 1000 m dlouhé; v úseku Tábor - Sudoměřice jeden tunel o délce 435 metrů; v úseku Sudoměřice - Votice několik tunelů o celkové délce asi 2600 metrů; v úseku Nemanice - Ševětín je ve hře stále několik variant, u kterých se jedná o dva tunely o celkové délce 3500 až 5400 metrů dle zvolené varianty. Čili jedná o nové tunely v úseku Benešov - Č.Budějovice, jejichž délka v součtu dosahuje 9600 až 11500 metrů (podle zvolených variant).

Jinak, co se týká počtu a délky tunelů, tak těm stávajícím natrhnou pr... až novostavby provedené v parametrech VRT, to budou v součtu desítky kilometrů tunelů.
21.08.2007 (12:13)  
Tunel a elektriku do Nachoda (a dal do Bad Kudowa) ze srdce vsem zucastnenym preju, soucasna situace je tak na urovni 60.let minuleho stoleti a dlouhodobe zcela nekonkurenceschopna automobilum. (Z nekonecne cesty z Tyniste do Teplic ve voze 010 me malem kleplo).

Zabyvat se touto myslenkou ma urcite vetsi smysl nez halucinace o tunelu do Berouna ci diskuse o ceske orbitalni stanici.
registrovaný uživatel bazo 
21.08.2007 (8:58)  
Ano...Nebo ten úžasný tunel v kopci na trati z Lipové Lázně do Javorníku ve Slezku...Ten taky nemá chybu co se strmosti a polohy týče...:))
registrovaný uživatel dalik2 
21.08.2007 (8:48)  
Zapomněli jste na dnes již třetí nejdelší - Krasíkovský (tuším že 1150 m dlouhý) mezi Krasíkovem a Tatenicemi. S těmi portály to zas nění tak hrozné, aspoň tunely mezi Krasíkovem a Zábřehem mají lemy betonové trouby vysunuté ven z terénu a nevypadá to zle. Je to takové dobové.
21.08.2007 (0:45)  
Čemu se říká nejmladší provozní tunel? Není jím Březenský tunel otevřený letos (mám pocit, že v dubnu)?
21.08.2007 (0:00)  
To Deadeye:
Ono jde o estetiku krajiny, jako takové. Zkus si představit Posázavský pacifik a současné provedení tunelových portálů! Nebo si projeď trať Mar. lázně - K. V. To údolí Teplé, specielně mezi Poutnovem a Bečovem by neuváženou modernizací železničních staveb dostalo nenapravitelnou estetickou facku, či spíše K. O. direkt. Stačí se podívat na fotku nového mostu přes údolí Jihlavy u Moravských Bránic. Stokrát škoda toho původního.
20.08.2007 (23:54)  
To Vítek:
Nic netrvá v světě věčně. Ale ty klenuté propustky sloužily víc než sto let bez jakékoli údržby! A jejich opravy se většinou (pokud se podaří splašit šikovné řemeslníky) dají udělat tak, že se jen znovu vyspárují mezery mezi kameny a jezdí se dál, protože ty šutry, pokud je to žula, jsou prakticky nezničitelné. A podívej se na dálnici D 1! Jak je to dlouho, co ji postavili a zkus tam najít jediný most, který ještě nepotřeboval generálku! Já tvrdím, že je lepší zaplatit stádo machrů a udělat něco, na co se sto let nebude muset sáhnout, než nalít někam beton a za deset let to sbíječkami rozbít a lít znovu. Jenže kdyby se takto mělo pracovat všude, většina stavebních firem by zkrachovala, jednak pro to, že na realizaci takovýchto staveb dnes neseženou kvalifikované lidi, jednak pro to, že by postavili a skončili, protože by je údržba takovýchto staveb absolutně neuživila. Takže: Šetřit se musí, ať to stojí, co to stojí, hlavně ať se to levně a rychle postaví. Co na tom, že se to každých pár let bude předělávat, my na to přece máme,že?
21.08.2007 (0:46)  


Máš pravdu, mas-li icq mohu ti poskytnout několik fotek z té výluky a obrazky toho kamenného podchodu.
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2019 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko