..: Poslední den v červené čepici v Radotíně :..

Ilustrační obrázekPraha-Radotín - 8. prosinec, 23 hodin a 43 minut. Nočním Radotínem se ozve krátký ostrý zvuk píšťalky. Těsně nato se rozsvítí malé zelené světlo na noční výpravce, kterou pevně v rukou drží výpravčí, jenž mávavým pohybem ruky vypravuje vlak. Jednotka řady 451 pomalu zavírá své posprejované dveře a celá souprava posledního osobního vlaku z Prahy do Berouna se rozjíždí do tmy k obci Černošice, směrem na jihozápad od metropole...

Poslední den v červené čepici

Ilustrační obrázek

Setmělým a liduprázdným Radotínem se pomalu vracím domů. Venku začíná mrznout, zrychluji krok, snažím se být doma co nejdříve a přitom po cestě přemýšlím, jaké to asi je, nosit tu pověstnou červenou čepici. V ruce přitom pevně svírat neméně známou "plácačku," chodit v ten správný čas na perón a s píšťalkou v ústech vypravovat všechny vlaky...

Ano, byl to právě poslední vlak, který byl vypraven tím způsobem, jenž nám mnohým učaroval. V rámci úspor bylo rozhodnuto, že i denní směna v Radotíně bude obsazena pouze jedním výpravčím a výpravu vlaků převezmou vlakové čety. Při současném GVD by těžko jediný výpravčí stíhal běhat s výpravkou z dopravní kanceláře na nástupiště a zpět, jelikož má na starosti nejenže celé nádraží a podřízené zaměstnance, ale musí také zajišťovat veškerou telefonní komunikaci, stavět vlakové cesty, případně ohlašovat vlaky staničním rozhlasem a v mimořádných situacích tisknout vlakové rozkazy.

Stanice Praha-Radotín

Ilustrační obrázek

Stanice je poloperonizovaná, staniční zabezpečovací zařízení reléové. Vzhledem k tomu, že elektronický dopravní deník byl na Smíchově zaveden teprve v říjnu, vše se do té doby řešilo telefonicky. Do Dobřichovic, které jsou deníkem již delší dobu vybaveny, se předvídané odjezdy zadávaly přes počítač. Ve špičkách dne zde jezdí osobní vlaky v patnáctiminutovém taktu a to navíc s jedním párem rychlíků a někdy až třemi páry nákladních vlaků do hodiny. Dohromady to dává šestnáct vlaků za hodinu, což je v průměru jeden vlak, co tři a tři čtvrtě minuty. Zhruba polovina z nich se musí vypravit výpravkou. Proto vypravení vlaků přejímají průvodčí. Se změnou GVD se výprava vlaků vlakovou četou dále zavádí například i ve stanicích Praha-Masarykovo nádraží a Praha-Smíchov.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Článek vyjadřuje osobní názor autora


Vítek_V | 9.12.2007 (18:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Praha


17.12.2007 (11:09)  
Černošice: Rád bych zde utnul diskuze o tom, zda Černošice městem jsou a nebo ne. V souvislosti s tímto článkem, to až tak relevantní není, ale uvedeme to na pravou míru, jak to ve skutečnosti je:

zmiňovaná vesnice: Je sídlo, které je tvořeno typickou nízkopodlažní zástavbou s převážně rodinnými domy, s málo vyvinutou uliční sítí, dominantním prostorem návsi.

Město: je sídelní geograficky vymezený útvar, pro který je charakteristický soubor znaků, jež jej odlišuje od vesnice. Je to předevší velikost ve srovnání s vesnicemi, hustota osídlení, kompaktnost a koncentrace zástavby, typická demografická, sociální a profesní struktura obyvatel (obvykle nepracují v zemědělství, ale naopak v obchodu, průmyslu, službách) a poskytování správních, vzdělávacích, obchodních a kulturních funkcí pro širší okolí.

A obec: Je základní jednotkou veřejné správy. V některých zemích je obcí téměř každé město či vesnice, v jiných zemích je obvyklé, že obec je tvořena větším množstvím vesnic nebo že některé obce mohou být součástí města.

Černošice jsou město, které je ale složeno z několika částí. Jako příklad uvádím Mokropsy a Vráž, jenž jsou součástí Černošic. Tudíž zde použitý termín obec je platný a korektní.
14.12.2007 (18:45)  
Ani ze starousedliku by ale "mesto Cernosice" nikdo nerekl. Obec je nanejvys vhodne, nebo autor mohl napsat "k zastavce" a bylo by vymalovano.
Tim by taky vetsine lidi vyznam tohoto "mesta" dosel...
Registered user henry1 
12.12.2007 (22:12)  
Je vidět ta česká obliba, kritizovat i když o tom nic nevím. Protože, Černošice mají status města. Kdyby jste radši sami dali příspěvek.
10.12.2007 (20:24)  
JnR: Muzete bejt rad, ze nenapsal k vesnici Cernosice, protoze z faktickeho pohledu jsou Cernosice vesnice. A k obci Praha se z Radotina rozjizdet nemuze, protoze Radotin Praha je...
Registered user Anowis 
09.12.2007 (21:01)  
Ta fotografie, sluncem osvětleného nádraží s temně modrým zamračeným nebem je dech beroucí. Je to jako v Transylvanyi. Dávám 5.
Registered user JnR 
09.12.2007 (20:57)  
k obci Černošice

Po formální stránce je město sice zároveň i obcí, ale o vlaku v opačném vlaku by autor asi nanepsal, že se rozjel směrem k obci Praha. Nevím, proč tak píše u vlaku, který jede k městu Černošice.
09.12.2007 (21:13)  


"Když chceš psa být, hůl si vždy najdeš" Jedno české přísloví. Co je jen toto prosím? ale o vlaku v opačném vlaku - že by chyba? Pokud je po formální stránce město zároveň i obcí, není víceméně jedno, jak se tento termín použije?

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2019 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko