..: All news and reports - Dopravci :..

Slovensko chystá velkou privatizaci společnosti ŽS Cargo Slovakia. Mezi zájemci jsou České dráhy, Deutsche Bahn, Penta, J&T, English Welsh & Scottisch Railway, FirstGroup, Genesee&Wyoming, dále ukrajinské, polské, maďarské či rakouské národní železnice. Podle slovenského ministra dopravy Pavla Prokopoviče se počítá se ziskem 15 až 20 miliard slovenských korun. O výši konečné nabídky se bude rozhodovat, až stát vyřeší cenu za přístup na slovenskou železniční síť. Slovenská privatizace je první tohoto druhu ve střední Evropě a rozhoduje se zejména o vlivu na trhu. Proto se do tendru přihlásily i firmy ze sousedních států, které mají finanční potíže. Všechny se totiž obávají výrazného vlivu Deutsche Bahn. Letos by firma měla přepravit 50 milionů tun zboží a vydělat přibližně 100 milionů slovenských korun.
ŽS Cargo Slovakia
Základní jmění: 11,5 mld. SKK
Počet lokomotiv: ca. 800
Počet nákladních vagonů: ca. 16 000

20.7.2005 - 11:15 - Eurostar přepravil o 8% více pasažérů

Paris / AFP - V prvních 6 měsících letošního roku, použilo služby Eurostaru z Belgie, resp. Francie do Velké Británie o 8% více zákazníků. Podle sdělení provozovatele spojení, bylo přepraveno vlaky Eurostar celkem 3,68 milionů cestujících. Obrat činil 355 milionů €, což je o 14% více než loni. Zvýšil se také podíl na dopravě v Bruselu a Paříži, což je prý zapříčiněno rostoucími cenami pohonných hmot pro letadla a relativně vysoká dochvilnost (86%).

Společnost CISLAPINO byla založena 23. listopadu 1993 italskými (FS Trenitalia) a švýcarskými (SBB) dráhami. Cílem společnosti je zajištění mezinárodní přepravy na železnici, s novou generací italských rychlovlaků ETR 470. Pendolina zajíždějí do 3 zemí – Itálie, Švýcarska a Německa. Vedení společnosti se nachází v Bernu. Opravy jsou prováděny italskými dráhami v Miláně. Vlakový personál pochází z řad FS, SBB a DB. Jízdenky se vydávají ustálenými kanály, tedy na přepážkách FS, DB a SBB či v cestovních kancelářích. V případě zpoždění nad 30 minut vrací společnost plnou výši příplatků. Provoz jídelního vozu zajišťuje firma Cremonini S.p.A z Říma.

22.6.2005 - 16:32 - Boj o Eurotunnel

Velká Británie - U britského provozovatele Eurotunelu se v současnosti rozhořel spor o budoucnost zadlužené firmy. Šéf společnosti Eurotunnel Jacques Gounon žádal minulý týden od věřitelů odpuštění dluhu ve výši 9 miliard Euro, jinak je dle jeho slov konkurz nevyhnutelný.
Před 11 lety otevřené podmořské spojení mezi Francií (Calais/Coquelles) a Velkou Británií (Folkestone/Dover) nikdy nepřilákalo dostatek zájemců o přepravu. Společnost zatěžují navíc ještě dluhy z doby, kdy byl Eurotunel stavěn. Nepomohla ani kompletní výměna vedení společnosti. Aby věřitelé zabránili krachu, rozhodli se přijmout výplatu v akciích. Touto cestou by mohli převzít kontrolu nad celou společností. O státní podpoře nelze uvažovat, britská vláda se vyjádřila, že záchranu společnosti rozhodně financovat nebude, ani finanční pomoc z druhé strany průlivu se nezdá být reálná.

ConnexHradec Králové - Connex Česká železniční, s. r. o., plánuje zahájit rychlíkovou dopravu na trase Zittau - Liberec - Pardubice a zpět. Jak sdělil novinářům generální ředitel Connexu Východní Čechy Petr Seidner, podmínkou pro zahájení až osmi párů rychlíků je státní dotace, kterou v současnosti využívají České dráhy. Tu poskytuje ministerstvo dopravy.
Dopravu by zajišťovala lehká motorová jednotka Siemens Desiro německé dceřiné firmy Lausitz Bahn. Jednotka může jezdit až 100 km/h, tím by se měla doba cestování zkrátit ze současných tří hodin asi o 20 minut. Kapacita jednotky je 120 míst, na což upozorňují České dráhy, jejichž některé rychlíky mají v současnosti kapacitu až 200 míst. S tím nesouhlasí zástupci Connexu, neb se jednotky dají spřáhnout a tím navýšit kapacitu až na 240 míst.
V současné době Connex zajišťuje v České republice zejména autobusovou dopravu. O sobotách jezdí Connex Česká železniční s německými jednotkami Desiro z Zittau (Žitava) do Liberce a zpět a Connex Morava provozuje železniční dopravu na Železnici Desná na tratích Šumperk - Petrov nad Desnou - Sobotín.
Pokud by záměr vyšel, stal by se vlak prvním soukromým rychlíkem v ČR. Podle tiskové mluvčí ministerstva dopravy Marcely Švejnohové, případná smlouva s Connexem přichází v úvahu až pro jízdí řád pro rok 2007, protože pro příští rok 2006 se již připravuje s Českými drahami.
Zdroj: ČTK, Connex, Železnice Desná

By: Lzed - a - jr

Desiro VogtlandbahnPlauen - Od 12.6.2005 vznikne díky společnosti Vogtlandbahn přímé vlakové spojení v úseku Plauen - Leipzig - Berlin. Poslední možnost přímého spojení zrušily DB AG v roce 2001.
Jízdní doba 3:43 hod. je o 30 minut kratší než poslední IR a o 45 minut rychlejší než legendární Karlex. Na spoji bude jezdit jednotka Desiro s kapacitou 120 míst z Plauen ob Bhf v 6:06 a po 5 zastávkách přijede v 9:49 do stanice Berlin Lichtenberg.
Zpět z Berlína pojede v 16:23 a do stanice Plauen dorazí před 20:30. Jízdné bude o 30% nižší než poskytují DB AG a slevy budou poskytovány všem cestujícím do 26 let věku a pravidelným cestujícím. Bude-li zpáteční cesta uskutečněna ve stejný den, je rezervace míst zdarma.
Od prosince 2005 by měl Vogtland-Express zajistit přímé spojení hlavního města až z Hofu.
www.vogtlandbahn.de

-ČD vs. Connex - Po delší době pro Vás mám novou anketu. Její téma je: "Představte si, že ve stejný čas, za stejné peníze pojede z Pardubic do Liberce nebo opačně spoj dvou společností. Kterou společnost a vozidlo byste si vybrali?" Na výběr máte ČD a jejich 854+Btn nebo Connex s Desirem.
Minulá anketa: "Myslíte si, že by případná stávka železničářů něco vyřešila?"
A jak jste odpovídali? Nejvíce hlasů bylo pro možnost "Ano, klesl by objem přeprav a propustilo by se více lidí (520 hlasů)", "Ne, zůstalo by vše při starém (300 hlasů)", Ano, vedení ČD přestane propouštět (44 hlasů).

MilionPardubice - V současné době probíhají jednání o zavedení prvního soukromého rychlíkového spoje v Česku. Tento spoj by ráda provozovala Connex Česká železniční, s.r.o. v úseku Pardubice - Hradec Králové - Jaroměř - Turnov - Liberec (trať č. 030). Na tomto rychlíku by byla s největší pravděpodobností nasazena jednotka Desiro německé výroby.

Největší výhrady k provozu vlaku mají ČD, a. s., které tvrdí, že kapacita 120 míst k sezení je na pokrytí potřeb této trasy málo a Ministerstvo dopravy ČR, které tvrdí, že není proti konkurenci na železnici, ale nejprve se musí vybrat trať, která se následně nabídne více dopravcům. Jednání s ministerstvem, které vlaky kategorie R schvaluje, zatím pokračují. Jízdní řád 2005/2006 s prvním pravidelním soukromým rychlíkovým spojem v Česku nepočítá.

Berlín - Dle článku deníku „Tagespiegel“ usiluje DB o vstup na trh městské hromadné dopravy. „Víme, že máme šance k růstu. Trh se nachází na zlomu,“ citovaly noviny vedoucího dceřiné společnosti DB Stadtverkehr, Andrease Meyera. Důvodem jsou prázdné pokladny mnohých společností, které se poohlížejí po silném partnerovi či kupci. Dlouhodobý cíl DB je navýšení zisků z městské a příměstské dopravy o 1 miliardu (současné příjmy činí 1,7 miliardy €).
Příměstská doprava se DB velice osvědčila. U S-Bahn Hamburg a Berlin stoupla přeprava o 43 milionů osobokilometrů. Dle nové dohody o přepravě s městem Berlín ovšem DB vzniká povinnost rozsáhlé obnovy berlínských příměstských drah; S-Bahn Berlin proto přináší DB nemalé ztráty.

20.4.2005 - 16:28 - Bilance Eurotunelu (Folkestone – Cocquelles)

Provozovatel Eurotunelu pod Lamanšským průlivem zveřejnil 18.04.05 své obchodní výsledky za 1. kvartál tohoto roku. Celkové zisky činily 130,8 milionů britských Liber, to znamená nárůst o 2% v porovnání se stejným obdobím v roce 2004. Provoz vlaků Shuttle zvýšil své tržby z 58,7 milionů Liber o 7%.
Eurotunel přepravil v 1. čtvrtletí roku 2005 dohromady 345 570 nákladních vozů (tzn. nárůst o 6%). Rozhodujícím prvkem pro zvýšení přepravy bylo zavedení nové přepravní strategie na počátku roku, která přetáhla zákazníky z přístavu v Calais na svou stranu (částečně to bylo způsobené také špatným počasím v přístavech). Osobních automobilů přepravily vlaky Eurotunelu 438 804 (zvýšení o 4%) a 17 629 autobusů (nárůst o 49%).
Eurotunelem smí projíždět také jiné vlaky než EUROTUNEL-Shuttle, a to např. vysokorychlostní vlaky Eurostar z Londýna do Paříže / Bruselu či EWS. Eurostar zvýšil účast na dopravě o 5%.
Společnost Eurotunnel přichází také s novou nabídkou. Zavádí tzv. balíčky, které jsou rozděleny do 3 cenových skupin dle času příjezdu a odjezdu:
98£ /auto – nákup nejpozději 14 před použitím, nelze vrátit, zpáteční cesta za 2 a více dní (Folkestone odjezd po 17:00, zpět Calais po 11:00)
118£ /auto – nákup nejpozději 1 den před použitím, nelze vrátit, zpáteční cesta za 2 a více dní (Folkestone odjezd po 17:00, zpět Calais po 11:00)
150£ /auto – nákup nejpozději 1 den před použitím, nelze vrátit, zpáteční cesta za 2 a více dní (Folkestone odjezd po 14:00, zpět Calais po 14:00)
Ceny běžných jízdenek se pohybují od 19£ do 343£ (u nižších cen jsou ovšem velice přísné podmínky, které je obtížné akceptovat). Průměrná cena za zpáteční přepravu se pohybuje kolem 120£ /auto.

ŽS CargoBerlin - Mluvčí německých drah dementoval novinový článek ve „Financial Times Deutschland“ o možném vstupu do společnosti ŽSSK Cargo. „Existují jiné možnosti vstupu na tyto tratě, aniž by na sebe DB-Cargo muselo brát finanční riziko“, napsala agentura AFP, s odvoláním na prohlášení mluvčího Bahn-Logistik Hanse von Dewalla. DB mají s ŽSSK Cargo partnerskou dohodu, stejně tak jako s ostatními státními nákladními přepravci regionu. Slovenské dráhy mají být v blízké budoucnosti privatizovány a DB znovu potvrdily, že nemají zájem o vstup do této společnosti.

8.4.2005 - 16:03 - Nízkonákladová železniční společnost TrenOK

italie-logo Řím — V Itálii jezdí na tratích Milano Lambrate - Roma Tiburtina a Roma Tiburtina - Bari Centrale nízkonákladová železniční společnost TrenOK, která je stoprocentní dceřinou společností italských státních drah (Ferrovie dello Stato - FS). Od prosince 2004 zavedla společnost jeden pár přímých vlaků mezi Římem a Milánem se 3 zastávkami (Milano Rogoredo, Bologna Centrale, Firenze Campo di Marte). Jízdenka na tomto úseku stojí 9 eur v případě, že je zakoupena v dostatečném časovém předstihu přes internet a ihned zaplacena embosovanou platební kartou. Od 15. března 2005 rozšířila společnost svou nabídku o nový pár vlaků, který jezdí na trase z Říma do Bari na pobřeží Jaderského moře. Vlak vyjíždí z nádraží Roma Tiburtina v 18.30 a do Bari přijíždí ve 23.40. Zpět se vrací v 5.19 a do Říma přijíždí v 10.28. Během své jízdy zastavuje v 8 železničních stanicích. Cena jízdenky je v nejlevnější variantě také 9 eur. Vzdálenost z Milána do Bari přes Řím měří 1.090 km. Bližší informace o jízdě vlaku a cenách lze najít na www.trenok.it.

info1. - V roce 1997 byly privatizovány britské dráhy (BR), dnes zde působí 25 různých železničních společností. V posledních 8 letech byla přerušena jízda více než miliardy vlakových spojů a celkové zpoždění přesáhlo 11.000 let. V roce 2004 splnily ČD plánovaný jízdní řád z 91,7%, oproti britské železnici jsou ČD ztrátové.
2. - V roce 2005 byla otevřena nová ČD centra v Liberci, Chocni, Karviné a Plzni, jejich počet vzrostl na 35.
3. - Pražské divadlo v Dlouhé připravilo výhodnou nabídku pro majitele Karty Z. Kdo navštíví představení Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou, tak si může zakoupit 2 vstupenky za cenu jedné.
4. - Kromě modernizace 100 regionálních vlaků řady 810 bude pokračovat i obnova nákladních vozů Rils.
5. - Elektronickou prezentaci ČD, a. s. www.cd.cz zhlédne denně v průměru 4.400 uživatelů. V roce 2004 je navštívilo celkem více než 1.600.000 osob.
6. - Oficiální název nejdůležitějšího českého nádraží se neustále mění. Pražské hlavní vlakové nádraží bylo postaveno v roce 1871 a pojmenováno jako nádraží Františka Josefa I., v době první republiky bylo přejmenováno na Wilsonovo nádraží, Němci změnili název na Hlavní nádraží, po válce se chvíli opět jmenovalo Wilsonovo, načež ho komunisté přejmenovali na Hlavní a v roce 1990 byl k názvu přidán dodatek - nádraží presidenta Wilsona, oficiální název zní - Praha hlavní nádraží - nádraží presidenta Wilsona...)
7. - 10. 3. 2005 vyjde další číslo magazínu pro cestující veřejnost ČD pro Vás. Cestující na železnici mají k dispozici zdarma ještě jeden časopis - Grand Expres, který na několika stránkách propaguje cestování na železnici.
8. - Zástupci PKP a ČD by rádi otevřeli hraniční přechod pro osobní železniční dopravu mezi Mikulovicemi a Glucholazy, které leží na jedné ze 2 peážních tratí v ČR.

5.1.2004 - 22:05 - Petice za obnovení názvu vlaků EC 172/173 Vindobona

obrazek Vindobona — Jsou to již dva týdny, co jsme se rozloučili s dlouholetým názvem vlaku, který spojoval Berlín s Vídní později Hamburg s Vídní a jmenoval se Vindobona. Nám není lhostejné, že by tak tradiční název vlaku měl upadnout v zapomnění a tak jsme se rozhodli, že uspořádáme petici, aby se název Vindobona vrátil tam kam patří – k vlakům EC 172/173.

U petice najdete celou historii tohoto názvu a najdete zde i fotografie vozidel, která se pod tímto jménem představila v pravidelném provozu. Děkuji kolegům, kteří se na přípravě petice podíleli. Petici naleznete zde. Děkujeme Vám za každý podpis.

19.6.2003 - 23:04 - Průjezd pendolina Prahou hl.n. zachycen na video

obrazekPendolino - Po technických problémech s grabováním videa VHS do digitální podoby se konečně povedl šestimegový soubor, který opravdu stojí za to stáhnout. Je zachycen celý průjezd hlavním nádražím. Souprava jela přesně podle depeše 20 km/h. Záznam trvá přesně 56 sekund a je to opravdu krása. Pár údajů - formát MPEG 1 a je to bez zvuku - stejně by nebylo nic slyšet. Autorem je Hawkey, kterému velice děkuji za tuto skvělou nahrávku.
Pořízeno na VHS kameru přibližně ve čtyři ráno dne 19.6.2003.

video

« Newer messages | 1 ... 50 51 52 53 54   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:06
sets at 20:01
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...