..: All news and reports - Dopravci :..

RegioSprinter Karlovy Vary - Rada Karlovarského kraje na svém jednání dne 21. července 2005 schválila vypsání poptávkového řízení na zajištění železniční dopravní obslužnosti na trati č. 149 Karlovy Vary - Mariánské Lázně a zpět na období 2006 až 2010.
Do soutěže se přihlásili kromě Českých drah další dva dopravci. Jedná se o společnost Viamont, a.s. a Railtrans Sokolov, s.r.o. Vítězem by se tak mohla stát společnost Viamont, která je nejlevnější. Kraj o budoucím dopravci by měl rozhodnout během listopadu 2005.

Společnost Viamont, a.s. zde plánuje nasazení motorových jednotek RegioSprinter společnosti Vogtlandbahn GmbH, které již provozuje na tratích Sokolov - Kraslice a Sokolov - Karlovy Vary d.n.
České dráhy, a.s. zde chtějí provozovat nové motorové jednotky Regionova ř. 814-914, přestavované z původních motorových a vlečných vozů 810/010 společností Pars nova.
Společnost Railtrans Sokolov, s.r.o. je známa z osobní dopravy na trati Zittau - Hrádek nad Nisou - Liberec, kde provozuje ve spolupráci se společností SBE (Sächsisch-Böhmische Eisenbahn / Sasko-Česká dráha) německé motorové vozy VT 98 (u nás řada 815). Pro trať č.149 nabídla soupravu Desiro.

Článek na webu Karlovarského kraje :
Poptávkové řízení na zajištění dopravní obslužnosti na železniční trati vedoucí z Karlových Varů do Mariánských Lázní

Článek na webu Ministerstva dopravy :
Kdo bude provozovat dopravu na trati Mariánské Lázně - Karlovy Vary?

Desiro - ilustrační fotoPraha - Ministerstvo dopravy vypisuje výběrové řízení pro poskytovatele služeb dálkové dopravě pro jízdní řád 2006/07. Dojde tedy k otevření části trhu v dálkové osobní železniční dopravě objednávané státem. Nově může v budoucnu nastat situace, že na jedné trati bude vedle sebe existovat více dopravců v osobní dopravě.
Předmětem soutěže je 8 párů rychlíkových spojů na trase Pardubice – Liberec a 5 párů spojů na trase Plzeň – Most. Výběr dopravce na každou z těchto relací proběhne podle předem vyhlášených transparentních kritérií, která zohlední jak kvalitu nabízených služeb, tak jejich cenu. Ministerstvo vybralo dvě tratě, u kterých se předběžně dá očekávat zájem několika dopravců.
Ministerstvo dopravy jako objednatel těchto služeb má zájem nejen na růstu úrovně služeb státem objednávané dálkové dopravy, ale i na efektivním vynakládání veřejných prostředků na tyto služby. MD si proto od výběrového řízení slibuje snížení prostředků vynakládaných na provoz objednávané dopravy na vrub státního rozpočtu či při stejné výši úhrady zkvalitnění přepravních služeb.

Zdroj: Tisková zpráva Ministerstva dopravy

Leipzig - Německé dráhy (DB) by mohly podle slov spolkového ministra dopravy Manfreda Stolpeho (SPD) vstoupit na burzu nejdříve v roce 2007. V deníku „Leipziger Volkszeitung“ Stolpe vyjádřil pochybnosti o prohlášeních šéfa DB H. Mehdorna, který předpokládá vstup na burzu již v roce 2006. „Šéf DB je nyní na dobré cestě, ale rok 2006 považuji za nerealistický“, řekl ministr.

Slovensko chystá velkou privatizaci společnosti ŽS Cargo Slovakia. Mezi zájemci jsou České dráhy, Deutsche Bahn, Penta, J&T, English Welsh & Scottisch Railway, FirstGroup, Genesee&Wyoming, dále ukrajinské, polské, maďarské či rakouské národní železnice. Podle slovenského ministra dopravy Pavla Prokopoviče se počítá se ziskem 15 až 20 miliard slovenských korun. O výši konečné nabídky se bude rozhodovat, až stát vyřeší cenu za přístup na slovenskou železniční síť. Slovenská privatizace je první tohoto druhu ve střední Evropě a rozhoduje se zejména o vlivu na trhu. Proto se do tendru přihlásily i firmy ze sousedních států, které mají finanční potíže. Všechny se totiž obávají výrazného vlivu Deutsche Bahn. Letos by firma měla přepravit 50 milionů tun zboží a vydělat přibližně 100 milionů slovenských korun.
ŽS Cargo Slovakia
Základní jmění: 11,5 mld. SKK
Počet lokomotiv: ca. 800
Počet nákladních vagonů: ca. 16 000

20.7.2005 - 11:15 - Eurostar přepravil o 8% více pasažérů

Paris / AFP - V prvních 6 měsících letošního roku, použilo služby Eurostaru z Belgie, resp. Francie do Velké Británie o 8% více zákazníků. Podle sdělení provozovatele spojení, bylo přepraveno vlaky Eurostar celkem 3,68 milionů cestujících. Obrat činil 355 milionů €, což je o 14% více než loni. Zvýšil se také podíl na dopravě v Bruselu a Paříži, což je prý zapříčiněno rostoucími cenami pohonných hmot pro letadla a relativně vysoká dochvilnost (86%).

Společnost CISLAPINO byla založena 23. listopadu 1993 italskými (FS Trenitalia) a švýcarskými (SBB) dráhami. Cílem společnosti je zajištění mezinárodní přepravy na železnici, s novou generací italských rychlovlaků ETR 470. Pendolina zajíždějí do 3 zemí – Itálie, Švýcarska a Německa. Vedení společnosti se nachází v Bernu. Opravy jsou prováděny italskými dráhami v Miláně. Vlakový personál pochází z řad FS, SBB a DB. Jízdenky se vydávají ustálenými kanály, tedy na přepážkách FS, DB a SBB či v cestovních kancelářích. V případě zpoždění nad 30 minut vrací společnost plnou výši příplatků. Provoz jídelního vozu zajišťuje firma Cremonini S.p.A z Říma.

22.6.2005 - 16:32 - Boj o Eurotunnel

Velká Británie - U britského provozovatele Eurotunelu se v současnosti rozhořel spor o budoucnost zadlužené firmy. Šéf společnosti Eurotunnel Jacques Gounon žádal minulý týden od věřitelů odpuštění dluhu ve výši 9 miliard Euro, jinak je dle jeho slov konkurz nevyhnutelný.
Před 11 lety otevřené podmořské spojení mezi Francií (Calais/Coquelles) a Velkou Británií (Folkestone/Dover) nikdy nepřilákalo dostatek zájemců o přepravu. Společnost zatěžují navíc ještě dluhy z doby, kdy byl Eurotunel stavěn. Nepomohla ani kompletní výměna vedení společnosti. Aby věřitelé zabránili krachu, rozhodli se přijmout výplatu v akciích. Touto cestou by mohli převzít kontrolu nad celou společností. O státní podpoře nelze uvažovat, britská vláda se vyjádřila, že záchranu společnosti rozhodně financovat nebude, ani finanční pomoc z druhé strany průlivu se nezdá být reálná.

ConnexHradec Králové - Connex Česká železniční, s. r. o., plánuje zahájit rychlíkovou dopravu na trase Zittau - Liberec - Pardubice a zpět. Jak sdělil novinářům generální ředitel Connexu Východní Čechy Petr Seidner, podmínkou pro zahájení až osmi párů rychlíků je státní dotace, kterou v současnosti využívají České dráhy. Tu poskytuje ministerstvo dopravy.
Dopravu by zajišťovala lehká motorová jednotka Siemens Desiro německé dceřiné firmy Lausitz Bahn. Jednotka může jezdit až 100 km/h, tím by se měla doba cestování zkrátit ze současných tří hodin asi o 20 minut. Kapacita jednotky je 120 míst, na což upozorňují České dráhy, jejichž některé rychlíky mají v současnosti kapacitu až 200 míst. S tím nesouhlasí zástupci Connexu, neb se jednotky dají spřáhnout a tím navýšit kapacitu až na 240 míst.
V současné době Connex zajišťuje v České republice zejména autobusovou dopravu. O sobotách jezdí Connex Česká železniční s německými jednotkami Desiro z Zittau (Žitava) do Liberce a zpět a Connex Morava provozuje železniční dopravu na Železnici Desná na tratích Šumperk - Petrov nad Desnou - Sobotín.
Pokud by záměr vyšel, stal by se vlak prvním soukromým rychlíkem v ČR. Podle tiskové mluvčí ministerstva dopravy Marcely Švejnohové, případná smlouva s Connexem přichází v úvahu až pro jízdí řád pro rok 2007, protože pro příští rok 2006 se již připravuje s Českými drahami.
Zdroj: ČTK, Connex, Železnice Desná

By: Lzed - a - jr

Desiro VogtlandbahnPlauen - Od 12.6.2005 vznikne díky společnosti Vogtlandbahn přímé vlakové spojení v úseku Plauen - Leipzig - Berlin. Poslední možnost přímého spojení zrušily DB AG v roce 2001.
Jízdní doba 3:43 hod. je o 30 minut kratší než poslední IR a o 45 minut rychlejší než legendární Karlex. Na spoji bude jezdit jednotka Desiro s kapacitou 120 míst z Plauen ob Bhf v 6:06 a po 5 zastávkách přijede v 9:49 do stanice Berlin Lichtenberg.
Zpět z Berlína pojede v 16:23 a do stanice Plauen dorazí před 20:30. Jízdné bude o 30% nižší než poskytují DB AG a slevy budou poskytovány všem cestujícím do 26 let věku a pravidelným cestujícím. Bude-li zpáteční cesta uskutečněna ve stejný den, je rezervace míst zdarma.
Od prosince 2005 by měl Vogtland-Express zajistit přímé spojení hlavního města až z Hofu.
www.vogtlandbahn.de

-ČD vs. Connex - Po delší době pro Vás mám novou anketu. Její téma je: "Představte si, že ve stejný čas, za stejné peníze pojede z Pardubic do Liberce nebo opačně spoj dvou společností. Kterou společnost a vozidlo byste si vybrali?" Na výběr máte ČD a jejich 854+Btn nebo Connex s Desirem.
Minulá anketa: "Myslíte si, že by případná stávka železničářů něco vyřešila?"
A jak jste odpovídali? Nejvíce hlasů bylo pro možnost "Ano, klesl by objem přeprav a propustilo by se více lidí (520 hlasů)", "Ne, zůstalo by vše při starém (300 hlasů)", Ano, vedení ČD přestane propouštět (44 hlasů).

MilionPardubice - V současné době probíhají jednání o zavedení prvního soukromého rychlíkového spoje v Česku. Tento spoj by ráda provozovala Connex Česká železniční, s.r.o. v úseku Pardubice - Hradec Králové - Jaroměř - Turnov - Liberec (trať č. 030). Na tomto rychlíku by byla s největší pravděpodobností nasazena jednotka Desiro německé výroby.

Největší výhrady k provozu vlaku mají ČD, a. s., které tvrdí, že kapacita 120 míst k sezení je na pokrytí potřeb této trasy málo a Ministerstvo dopravy ČR, které tvrdí, že není proti konkurenci na železnici, ale nejprve se musí vybrat trať, která se následně nabídne více dopravcům. Jednání s ministerstvem, které vlaky kategorie R schvaluje, zatím pokračují. Jízdní řád 2005/2006 s prvním pravidelním soukromým rychlíkovým spojem v Česku nepočítá.

Berlín - Dle článku deníku „Tagespiegel“ usiluje DB o vstup na trh městské hromadné dopravy. „Víme, že máme šance k růstu. Trh se nachází na zlomu,“ citovaly noviny vedoucího dceřiné společnosti DB Stadtverkehr, Andrease Meyera. Důvodem jsou prázdné pokladny mnohých společností, které se poohlížejí po silném partnerovi či kupci. Dlouhodobý cíl DB je navýšení zisků z městské a příměstské dopravy o 1 miliardu (současné příjmy činí 1,7 miliardy €).
Příměstská doprava se DB velice osvědčila. U S-Bahn Hamburg a Berlin stoupla přeprava o 43 milionů osobokilometrů. Dle nové dohody o přepravě s městem Berlín ovšem DB vzniká povinnost rozsáhlé obnovy berlínských příměstských drah; S-Bahn Berlin proto přináší DB nemalé ztráty.

20.4.2005 - 16:28 - Bilance Eurotunelu (Folkestone – Cocquelles)

Provozovatel Eurotunelu pod Lamanšským průlivem zveřejnil 18.04.05 své obchodní výsledky za 1. kvartál tohoto roku. Celkové zisky činily 130,8 milionů britských Liber, to znamená nárůst o 2% v porovnání se stejným obdobím v roce 2004. Provoz vlaků Shuttle zvýšil své tržby z 58,7 milionů Liber o 7%.
Eurotunel přepravil v 1. čtvrtletí roku 2005 dohromady 345 570 nákladních vozů (tzn. nárůst o 6%). Rozhodujícím prvkem pro zvýšení přepravy bylo zavedení nové přepravní strategie na počátku roku, která přetáhla zákazníky z přístavu v Calais na svou stranu (částečně to bylo způsobené také špatným počasím v přístavech). Osobních automobilů přepravily vlaky Eurotunelu 438 804 (zvýšení o 4%) a 17 629 autobusů (nárůst o 49%).
Eurotunelem smí projíždět také jiné vlaky než EUROTUNEL-Shuttle, a to např. vysokorychlostní vlaky Eurostar z Londýna do Paříže / Bruselu či EWS. Eurostar zvýšil účast na dopravě o 5%.
Společnost Eurotunnel přichází také s novou nabídkou. Zavádí tzv. balíčky, které jsou rozděleny do 3 cenových skupin dle času příjezdu a odjezdu:
98£ /auto – nákup nejpozději 14 před použitím, nelze vrátit, zpáteční cesta za 2 a více dní (Folkestone odjezd po 17:00, zpět Calais po 11:00)
118£ /auto – nákup nejpozději 1 den před použitím, nelze vrátit, zpáteční cesta za 2 a více dní (Folkestone odjezd po 17:00, zpět Calais po 11:00)
150£ /auto – nákup nejpozději 1 den před použitím, nelze vrátit, zpáteční cesta za 2 a více dní (Folkestone odjezd po 14:00, zpět Calais po 14:00)
Ceny běžných jízdenek se pohybují od 19£ do 343£ (u nižších cen jsou ovšem velice přísné podmínky, které je obtížné akceptovat). Průměrná cena za zpáteční přepravu se pohybuje kolem 120£ /auto.

ŽS CargoBerlin - Mluvčí německých drah dementoval novinový článek ve „Financial Times Deutschland“ o možném vstupu do společnosti ŽSSK Cargo. „Existují jiné možnosti vstupu na tyto tratě, aniž by na sebe DB-Cargo muselo brát finanční riziko“, napsala agentura AFP, s odvoláním na prohlášení mluvčího Bahn-Logistik Hanse von Dewalla. DB mají s ŽSSK Cargo partnerskou dohodu, stejně tak jako s ostatními státními nákladními přepravci regionu. Slovenské dráhy mají být v blízké budoucnosti privatizovány a DB znovu potvrdily, že nemají zájem o vstup do této společnosti.

8.4.2005 - 16:03 - Nízkonákladová železniční společnost TrenOK

italie-logo Řím — V Itálii jezdí na tratích Milano Lambrate - Roma Tiburtina a Roma Tiburtina - Bari Centrale nízkonákladová železniční společnost TrenOK, která je stoprocentní dceřinou společností italských státních drah (Ferrovie dello Stato - FS). Od prosince 2004 zavedla společnost jeden pár přímých vlaků mezi Římem a Milánem se 3 zastávkami (Milano Rogoredo, Bologna Centrale, Firenze Campo di Marte). Jízdenka na tomto úseku stojí 9 eur v případě, že je zakoupena v dostatečném časovém předstihu přes internet a ihned zaplacena embosovanou platební kartou. Od 15. března 2005 rozšířila společnost svou nabídku o nový pár vlaků, který jezdí na trase z Říma do Bari na pobřeží Jaderského moře. Vlak vyjíždí z nádraží Roma Tiburtina v 18.30 a do Bari přijíždí ve 23.40. Zpět se vrací v 5.19 a do Říma přijíždí v 10.28. Během své jízdy zastavuje v 8 železničních stanicích. Cena jízdenky je v nejlevnější variantě také 9 eur. Vzdálenost z Milána do Bari přes Řím měří 1.090 km. Bližší informace o jízdě vlaku a cenách lze najít na www.trenok.it.

« Newer messages | 1 ... 51 52 53 54 55 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:02
sets at 21:11
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...