..: All news and reports - Dopravci - ČR Karlovarský :..

GWTR směrovka, foto: Aleš PetrovskýMariánské Lázně - Po vzoru obdobných testů u společnosti JLV se náš redaktor rozhodl zamířit stranou od hlavních tratí a vyzkoušet cateringové služby na lokálkách, konkrétně u soukromého dopravce GW Train Regio v osobním vlaku 7104 z Mariánských Lázní do Karlových Varů. Zavedení cateringových služeb na lokálních drahách je příjemnou změnou od dob, kdy jste se museli spolehnout na klobásu z nádražního stánku a následně nepříjemné potíže ve vlaku, jelikož sociální zařízení ve vozech 810 nebylo příliš valné kvality.

Motorová jednotka 813.1, foto: GW Train Regio, a.s. Bečov nad Teplou — Zatímco se asi první žlutý vlak do tohoto malebného městečka podívá již tento víkend v podobě zvláštní jízdy dopravce RegioJet, už zanedlouho ho budou pravidelně následovat další žluté vlaky. Tentokrát ale již jiného dopravce. Tím je společnost GW Train Regio, dříve Viamont Regio, která osobní vlaky na trati 149 provozuje již několik let na základě dlouhodobé smlouvy s Karlovarským krajem. A zatímco doposud zde jezdily zahraniční motorové jednotky RegioSprinter pronajaté od dopravce Vogtlandbahn, již zanedlouho se zde objeví žlutočerné motorové jednotky řady 813.1, vzniklé přestavbou starších motorových a přípojných vozů. Německý dopravce na svých linkách totiž vozy RegioSprinter vzhledem k jejich stáří vyřazuje a nahrazuje modernějšími vozy RegioShuttle od společnosti Stadler.

13.1.2012 - 19:00 - Viamont Regio mění název, nová vlastní vozidla prozatím nebudou

810.205 Viamont Regio, foto: Louis Armstrong Karlovy Vary — Společnost Viamont Regio provozující veřejnou osobní železniční dopravu především v Karlovarském kraji získala nového majitele. Stoprocentním akcionářem se stala společnost IDS building corporation vlastněná Zdeňkem Kyselým. K tomuto kroku došlo v souladu se záměrem koncernu IDS převést jednotlivé členské společnosti pod tuto společnost. Samotný koncern v současnosti tvoří mimo jiné společnost IDS - Inženýrské a dopravní stavby Olomouc podnikající především v oblasti dopravního stavitelství, jež realizovala například modernizaci trati Ostrava Hrušov – Bohumín Vrbice a IDS CARGO zajišťující železniční nákladní dopravu. Po prodeji akcií byla následně společnost Viamont Regio s účinností od 20. prosince 2011 přejmenována na GW Train Regio se sídlem v Ústí nad Labem Střekově. Současně s administrativním změnami probíhalo výběrové řízení na dvě motorové jednotky v přibližné celkové hodnotě 150 milionů korun, které měly jezdit na trati Karlovy Vary - Mariánské Lázně. Výběrové řízení však bylo dne 9. ledna 2012 zrušeno z důvodu zamítnutí možnosti čerpat evropské dotace. „Z důvodu nedostatečné finanční alokace z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti NUTS 2 Severozápad není možno projekt realizovat s dotací, které byla požadována v žádosti společnosti Viamont Regio.“

Zdroj: GW Train Regio, IDS, IDS CARGO, IS VZ US

810.205 Viamont Regio, foto: Louis Armstrong Sokolov(Aktualizace 15. června 2011 20.17) — Společnost Viamont Regio se ke čtvrteční stávce nepřipojí. Alespoň to vyplývá z dnešní tiskové zprávy. Dopravce zároveň dodává, že vzhledem k závislosti na zaměstnancích provozovatele dráhy, kteří se ke stávce pravděpodobně připojí, nebude zřejmě schopen zajistit dopravu prostřednictvím vlakových spojů. Jedná se zejména o tratě č. 145 Sokolov – Kraslice st. hr. a č. 149 Mariánské Lázně – Karlovy Vary dolní nádraží. Na první zmíněné trati bude drážní doprava probíhat standardním způsobem s tím, že pokud se do stávky zapojí též zaměstnanci žst. Sokolov, zajistí společnost Viamont Regio náhradní autobusovou dopravu v úseku Svatava – Sokolov a zpět. Na druhé zmíněné trati bude zavedena NAD v případě, že se do stávky zapojí zaměstnanci provozovatele dráhy. Jelikož by mělo dojít k náhradě nestávkujících spojů Českých drah, existuje zde z důvodu omezených možností autobusových dopravců riziko organizování NAD za spoje Viamont Regio pouze v omezeném rozsahu.

Karlovy Vary dolní nádraží, foto: Jiří Randa, JRtrain Karlovy Vary — Po zrušení depa na karlovarském dolním nádraží již nehodlají České dráhy vést jízdy svých vlaků do této stanice z (horního) nádraží Karlovy Vary a zpět. Jízdy jsou vedeny jako technologické, přesto je dovolena přeprava cestujících. Město a přilehlé obce nyní usilují o obnovení těchto spojů. Doprava mezi těmito nádražími není zahrnuta do základní dopravní obslužnosti, a tak by si Karlovarský kraj musel za tyto vlaky připlatit. Dráhy se tomuto nebrání a nyní probíhají jednání o zavedení spojení pro nový jízdní řád 2010/2011. V případě úspěšného jednání by ani k přerušení spojení nedošlo, jelikož dnes na dolní nádraží vlaky stále zajíždí. Lokomotivní depo bylo „slavnostně“ zrušeno dne 12. června 2010. Jeho areál nejdříve opustila správkárna v roce 2007, následně nově vzniklá dceřiná společnost ČD Cargo a nedávno opustily depo i České dráhy.

Vogtlandbahn, foto: Ota PavlásekKarlovy Vary — Po prvních třech desítkách nových vlaků pro Liberecko a Vysočinu se teď na důstojnější cestování v regionu mohou těšit obyvatelé Karlovarského kraje. Už za tři roky zde totiž České dráhy plánují nasadit 6 dvoudílných motorových jednotek na elektrifikované tratě 170 a 140, zejména na relacích Mariánské Lázně – Cheb, popř. dále přes Karlovy Vary do Kadaně. Dopravce se k modernizaci vozového parku zavázal v prosinci minulého roku při podpisu desetileté smlouvy na provozování dopravy v Karlovarském kraji, stejně jako v některých dalších krajích. Novými jednotkami chce nahradit 30 až 40 let staré soupravy složené ze střídavých lokomotiv a vozů klasické stavby. Nákup v hodnotě půl miliardy korun podpoří Evropská unie částkou přibližně 200 milionů korun ze strukturálních fondů. Při podpisu desetileté smlouvy navíc dráhy oznámily po dlouhé době první investice do oprav nádraží, jež mají ve svém majetku – jedinou reprezentativní stanicí Karlovarského kraje jsou totiž v současnosti Mariánské Lázně, kde byla oprava staniční budovy součástí stavby 3. tranzitního koridoru. Naproti tomu nádraží v Sokolově, Chebu a bohužel i v Karlových Varech jsou dosud v katastrofálním stavu.

Desiro Vogtlandbahn, VT.018, Bad Brambach, 30. 9. 2007, foto: Miloš Plauen — Účelové sdružení veřejné osobní dopravy Vogtland (Zweckverband ÖPNV Vogtland) vypsalo výběrové řízení na provozování kolejové dopravy v síti „Vogtland“, kterou dnes provozuje Vogtlandbahn, dceřiná společnost Arriva Deutschland, na období od konce roku 2012 do konce roku 2027. Konkrétně jde o německé tratě KBS 539 Zwickau Zentrum/Herlasgrün – Falkenstein – Zwotental – Adorf/Kraslice (pokračování do Sokolova po trati 145 provozované společností Viamont) a tratí KBS 541 Gera – Greiz – Weischlitz a KBS 544 Zwickau Hbf – Plauen ob Bf – Hof/Bad Brambach (pokračování do Vojtanova a Chebu po trati 147 provozované Českými drahami).

Ilustrační obrázek Kraslice - Cestující, kteří využívají vlaková spojení soukromého železničního přepravce Viamont na trati Kraslice - Sokolov, si za jízdenky připlatí. Přepravní společnost zdražuje už od 1.4 2008. Zvedne ceny v průměru o 18%. Ke zdražování sáhl Viamont po 6 letech a argumentuje to tím, že rostou vstupní náklady na provoz osobní drážní dopravy. „Nicméně si myslím, že zdražení není nijak dramatické,“ říká vedoucí regionální dráhy společnosti Viamont v Kraslicích Pavel Raška. Ceny se podle jeho slov nebudou měnit například na trasách dlouhých 1 - 4 kilometry. Tam cestující zaplatí současných 8 korun.

Ilustrační obrázekKraslice - Po několikaměsíční přestávce vyrazí znovu na úsek tratě 145 Sokolov - Kraslice německé RegioSprintery. Stane se tak od 1. října po dohodě mezi soukromou společností Viamont, která provozuje na trati dopravu do Kraslic, německým dopravcem Vogtlandbahn, který provozuje jednotky RegioSprinter na německé straně tratě a Karlovarským krajem.

Ilustrační obrázek Sokolov - Na české poměry moderní a komforní jednotky typu RegioSprinter 1 jsou na trati ze Sokolova do Kraslic takřka minulostí. Soukromý dopravce Viamont je totiž začal od německé společnosti Vogtlandbahn objednávat ve výrazně nižším počtu, místo nich potom od 2. změny JŘ nasadil motorové vozy řady 810. Společnost tento krok zdůvodnila nejasnostmi kolem budoucnosti přeshraniční dopravy. Do Kraslic tak opět vyrážejí motorové vozy řady 810, pronajaté od ČD. Výjimkou by měl být jeden sobotní vlak, který pokračuje až do Mariánských Lázní, a tak zůstane v režii RegioSprinterů.

Ilustrační obrázekKarlovy Vary - Přes 800 tisíc korun ročně může Karlovarský kraj ušetřit do konce roku 2010 na dotacích do dopravní obslužnosti na železnici mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. O tuto částku se sníží dotace, které platí dopravci, firmě Viamont, na pokrytí prokazatelné ztráty z dopravy. Kraj měl původně Viamontu přispívat téměř 26 miliony korun za rok. Úspory přitom neohrozí frekvenci dopravy mezi lázeňskými městy.

Ilustrační obrázekKarlovy Vary - Trať z Mariánských Lázní do Karlových Varů byla otevřena 17.12.1898. Hned od počátku drážní dopravu na této trati zajišťovaly státní železnice, byť dráhu postavila společnost Eisenbahn Karlsbad–Marienbad.

ViamontKarlovy Vary - Od neděle dopravuje místo Českých drah cestující po železnici mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi společnost Viamont. Vozí je moderní vlaková souprava RegioSprinter. Cesta je tak pro lidi rychlejší a pohodlnější. Navíc České dráhy chtěly za jízdenku pro jednoho člověka 76 korun a u Viamontu se platí 44 korun. „Provoz na této trati budeme zajišťovat na objednávku kraje po dobu 4 let,“ řekl František Kozel z vedení Viamontu. „Ceny jízdného nemáme v plánu v nejbližší době měnit. Jízda mezi lázněmi se zkrátí asi o 15 minut. Lidé mohou využívat čipové karty, které koupí přímo ve vlaku. Souprava má také dva motory, takže se dá vždy dojet alespoň s jedním,“ dodal Kozel.

VT37 RegioSprinter - SokolovKarlovy Vary - Dopravu na železnici budou v příštím roce provozovat v Karlovarském kraji České dráhy a soukromý dopravce Viamont, který bude bude nově zajišťovat železniční dopravu z Karlových Varů do Mariánských Lázní. Celkem obě společností obdrží v roce 2007 dotaci téměř 170 milionů Kč.

Karlovarský kraj - logoKarlovy Vary - Od začátku příštího roku se rozšíří integrovaný dopravní systém Karlovarského kraje pokrývající Sokolovsko a Chebsko také do okolí Karlových Varů. Podobně jako v ostatních regionech se i v bývalém okrese Karlovy Vary silnice a železnice od 1.1.2007 rozdělí do 10 zón.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:37
sets at 17:54