..: All news and reports - Dopravci - ČR Jihočeský :..

Jižní Čechy – Jihočeské lokálky do Týna nad Vltavou a do Netolic letos opět oživí společnost KPT rail se svým Jihočeským motoráčkem. Po úspěšném zahájení provozu v loňském roce jde o druhý ročník výletních vlaků vypravovaných v letních měsících, od června do září. Motoráček vyjíždí z Týna nad Vltavou do Číčenic každou sobotu, neděli a ve státní svátky ve třech párech, vybrané spoje pak pokračují dále do Českých Budějovic, Netolic, Písku nebo Protivína. Cílové destinace se budou měnit každý víkend dle harmonogramu. Na vlaky bude nasazen historický motorový vůz „Singrovka“, který bude během června nahrazen motorovým vozem řady 811 SK. Motorové vozy řady 811 SK společnost KPT rail provozuje jako jediný dopravce v České republice.

Vlak GW Train Regio ve stanici Volary, foto: Michal Jaroš - ŽelPageVolary — Sobota 9. prosince 2017 byla posledním dnem, kdy na tři železniční dráhy v Jihočeském kraji, takzvané šumavské lokálky, vyjely osobní vlaky Českých drah. Od platnosti nového jízdního řádu totiž na tratě 194, 197 a 198 vyrazily oranžovo-zelené jednotky soukromého dopravce GW Train Regio. Toho mohou cestující znát již z rychlíkové linky Plzeň - Most či z regionálních tratí Mariánské Lázně - Karlovy Vary, Trutnov - Svoboda nad Úpou nebo Milotice nad Opavou - Vrbno pod Pradědem. Jak si zatím nový dopravce na Šumavě vede, vám přiblížíme v následujících řádcích.

Parní lokomotiva řady U46.101 (Px48-1916), foto: topič Jindřichův Hradec — aktualizováno 30. 6. 20:15 — Nepříliš dobrá finanční situace přiměla Jindřichohradecké místní dráhy k nepopulárnímu kroku. Připravované jízdy parních vlaků z Jindřichova Hradce do Kamenice nad Lipou a Černovic u Tábora jsou zrušeny. Úspory budou použity na provoz osobních vlaků vedených v objednávce Kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Dle tiskové zprávy JHMD kraj kompenzuje dopravci ztrátu ve výši asi 60 korun za vlakový kilometr, ačkoliv v současnosti požadovaná částka je o 30 korun vyšší. Kraje navíc s dopravcem vedou spor ohledně modernizace motorových vozů, kdy krajské úřady nechtějí uznat požadavek na hrazení odpisů; problematickým je i poplatek za dopravní cestu, který prý dopravci nenáleží, neboť je sám o sobě provozovatelem dráhy. Ani společné jednání JHMD se zástupci krajů a obcí nepřineslo nové výsledky – Vysočina i Jihočeský kraj tvrdí, že svoje závazky řádně plní, dopravce má však jiný názor. Pro srovnání uvádí, že úhrada prokazatelné ztráty Českým drahám činí přibližně 110–120 korun za vlakový kilometr.

M 27.003, Černovice u Tábora – Křeč, 2. 11. 2014, foto: Ušoplesk Jindřichův Hradec (aktualizováno 20:30) — Cestující na tratích Jindřichohradeckých místních drah se do konce letošního roku dočkají hned několika zlepšení, a to na straně infrastruktury i u provozovaných vozidel. Na 46 kilometrů dlouhé úzkokolejce z Jindřichova Hradce do Obrataně budou rekonstruována nástupiště ve Žďáru u Kamenice nad Lipou, Obratani zastávce a Obratani, nové zastávky se pak dočká necelá dvacítka obyvatel černovické místní části Střítež. „Charakteristickými stavebními parametry pro tyto zastávky budou vystavěné zpevněné plochy nástupiště ve výšce 350 mm nad temenem kolejnice a s délkou 36 metrů, nové osvětlení zastávky s novým přístřeškem,“ píše se v tiskové zprávě JHMD.

ČD Bus Šumava logo, foto: České dráhy České Budějovice — České dráhy připravily pro cestující novou nabídku autobusových spojů v jižních Čechách, které propojí některé železniční stanice a zastávky s turisticky atraktivními místy na Šumavě. Všechny spoje na šesti linkách vyjedou o každém prázdninovém víkendu včetně státního svátku 6. července. V nabídce tras nechybí autobus kolem lipenské přehrady nebo vrcholový spoj na Třístoličník.

Motorový vlak na trati 197, foto: Martin KlecánČeské Budějovice — České dráhy možná již za rok přijdou o část svých dnešních výkonů v Jihočeském kraji. V nabídkovém řízení, které vypsal tamější krajský úřad na tzv. šumavské lokálky, tedy tratě 194, 197 a 198, totiž skončily až na posledním místě. Naopak zabodoval soukromý dopravce GW Train Regio, který je propojen s autobusovou firmou ČSAD Jihotrans a již dnes zajišťuje provoz na několika regionálních tratích na různých místech České republiky. Soutěže se účastnila ještě společnost ARRIVA MORAVA, která skončila na druhém místě s cenou těsně nad vítězem. Provoz by vítězný dopravce měl zahájit už přibližně za necelé dva roky, v prosinci 2016.

Parní lokomotiva řady U46.101 (Px48-1916), foto: topič Jindřichův Hradec — Kdo z železničních nadšenců by se nechtěl stát strojvedoucím, nebo si alespoň nechtěl zkusit jaké to je? Jindřichohradecké místní dráhy umožňují stát se „strojvedoucím na zkoušku“. Zájemce, který se předem s JHMD domluví, tak může strávit dvě až čtyři hodiny na stanovišti motorové, nebo parní lokomotivy, během provozu na vybraném úseku jindřichohradeckých úzkokolejek. Za cenu 900 korun se seznámí s obsluhou motorové lokomotivy T 47, zúčastní se technické kontroly, zbrojení a samozřejmě jízd na stanovišti motorové lokomotivy. Za dvojnásobnou cenu zažije obdobný program na jedné z parních lokomotiv U 46.001, U 47. 001, U 37. 002, nebo U 46.101, k tomu dostane certifikát "Strojvedoucí motorové (nebo parní) lokomotivy na zkoušku". Podobný program již několik let probíhá na Čiernohorské železnici, kde je možné zaplatit si jednodenní (99 eur), nebo dvoudenní (148,50 eur) „Letnů školu parných rušnovodičov“.

24.1.2012 - 18:00 - České dráhy: S Lipno Card levněji na dovolenou

Lokomotiva řady 340 v traťovém úseku Rybník - Horní Dvořiště, foto: Martin Válek České Budějovice — Speciální slevové karty Lipno Card, s nimiž lze ušetřit při cestování po jižních Čechách nemalé peníze, jsou od pátku 20. ledna 2012 v prodeji také na jedenácti vybraných nádražích v Jihočeském kraji. Nabízeny jsou ve dvou variantách – zimní (platí do 31. března 2012) a letní (platí od 1. června do 31. října 2012). Základní cena zimní varianty je 99 korun; senioři, studenti, držitelé průkazu ZTP a děti od 6 do 15 let ji pak mohou zakoupit za zvýhodněnou cenu 59 korun. Karta je nepřenosná a vystavená na jméno, tudíž je nezbytné ji zakoupit pro každého člena rodiny vyjma dětí do 6 let. Díky spolupráci s Českými drahami lze získat slevu na síťové jízdenky Sport Karta Vltava-Dunaj a Sport Karta Vltava-Dunaj, kde sleva činí 8, resp. 13 eur.

Zdroj: České dráhy

R 1248 na trati 200, foto: Martin Klecán Zliv — S příchodem jízdního řádu 2011/2012, který vstoupí v platnost v neděli 11. prosince 2011, se opět objevují protesty nespokojených cestujících, občanů i zastupitelů měst. Jedním z nich je i jihočeské město Zliv, které proti praktikám koordinátora dopravy, společnosti JIKORD, vyslovilo oficiální nesouhlas. Dopravní obslužnost města značně naruší zejména rušení rychlíků z Prahy do Českých Budějovic (přes Příbram), které od prosince vyjedou v podstatně menším počtu, navíc budou omezeny nespočtem datumových poznámek. Návrh jízdního řádu zastupitelstvo získalo až z neoficiálních zdrojů (kusých informací na internetové diskusi - viz 2. stránku městského zpravodaje Zlivan (PDF)). V reakci na to byl okamžitě JIKORD požádán o oficiální představení návrhu jízdního řádu a osobní setkání, při němž by byly projednány připomínky k nabídce spojů. Společnost však i přes řadu urgencí výzvy města ignorovala a ke schůzce došlo až po dokončení finální verze JŘ, do které již není možné zasáhnout (Vyjádření starosty města: Informace ke změně ve veřejné dopravě JčK (PDF)).

Jeden z posledních pravidelných vlaků v Netolicích, foto: Matouš Vinš Netolice — K 26. únoru byl ukončen pravidelný provoz na trati Dívčice – Netolice, a média se začala zmiňovat o záměrech trať zrušit. Provoz ale neskončil nadobro — společnost ČD Cargo z Netolic vozí štěpku do plzeňské teplárny a České dráhy nyní společně s Papírnami Větřní a firmou Mattoni připravují prezentační projekt Netolice Mattoni Expres. Cílem projektu je oživit osobní provoz na trati 193 z Dívčic do Netolic a ukázat, že při vhodně cílené nabídce se najde i pro tuto trať poptávka cestujících, kteří ocení pohodlí a rychlost železniční dopravy. Jeden pár vlaků denně bude jezdit v pracovní dny posledního květnového týdne, a v závislosti na finančních prostředcích možná ještě první týden v červnu. Nasazena bude modernizovaná jednotka řady 814 Regionova.

830.206 JHMD jako MOs 39658 na Švestkové dráze, foto: karlosltJemnice — V sobotu 22. ledna vypravily Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) z Jindřichova Hradce zvláštní osobní vlak. Veden byl motorovým vozem M 262.0206. Cílem cesty byla trať 243 Moravské Budějovice – Jemnice, kde byl 31. prosince 2010 zastaven veškerý provoz vlaků osobní dopravy. Nikdo si netroufal odhadnout, zda bude někdy provoz opět obnoven. Pokud se právě na Silvestra konal symbolický pohřeb trati, který ziniciovali obyvatelé Jemnice, 22. leden tohoto roku lze považovat za počátek jejího znovuzrození. JHMD působí ve svém oboru od 10. ledna 1995 a v záchraně opuštěných tratí nejsou žádným nováčkem. V roce 1993 byl totiž pozastaven provoz na jindřichohradeckých úzkokolejkách, avšak již o dva roky později je brázdily parní vlaky právě JHMD. 25. ledna 1997 hrozilo zrušení trati, a to i navzdory petici, pod kterou přidalo svůj podpis 40 tisíc lidí. 4. června 1997 podepsaly JHMD s Českými drahami nájemní smlouvu a už deset dní poté opět přijel do Nové Bystřice osobní vlak. Pravidelná doprava byla obnovena 20. července 1997.

Desiro, foto: Veolia Transport Praha — Česká železnice se otevírá alternativním dopravcům – po dlouhých diskusích Ministerstvo dopravy ČR rozhodlo o vyhlášení prvních dvou výběrových řízení na provoz dálkových vlakových spojů. Do tendru stát nabídne dva ucelené soubory železničních linek: rychlíky na vedlejších tratích severní Moravy a dálkové vlaky v severozápadních Čechách. Zveřejnění podkladů v Úředním věstníku EU předpokládá vyhlášení soutěže nejdříve za rok, přičemž vítězní dopravci by na vysoutěžených linkách měli poprvé vyjet v prosinci 2013. Ministerstvo si od postupné liberalizace trhu drážní osobní dopravy slibuje snížení nákladů a zvýšení kvality poskytovaných služeb, hledá ale také další způsoby, jak cenu subvencované dopravy stlačit dolů. Již za rok by třeba stát mohl přestat doplácet na vlaky IC/EC; do úvahy přichází také zlevnění poplatků za využití dopravní cesty a následné zvýšení dálničního mýta.

Osobní vlak ČD na Šumavě, foto: Pavel Martoch České Budějovice — Jihočeský kraj uvažuje o vypsání výběrového řízení na provoz osobních vlaků na lokálkách v Pošumaví. Zájem projevila především společnost RegioJet. Změna dopravce by se mohla týkat tratí 194, 197 a 198. Pokud by chtěly tyto tratě dál provozovat České dráhy, musí na provozu šetřit. Právě RegioJet totiž slibuje nižší provozní náklady a moderní nízkopodlažní motorové jednotky, což by v porovnání s vozidly nasazovanými v současné době znamenalo razantní nárůst kvality služeb a pohodlí. Dráhy se však brání tím, že již minulý rok se jim v kraji podařilo ušetřit 30 milionů korun a další úspory budou hledat těžko. Krajský ředitel ČD Jiří Kafka vidí problém především ve stoupajících nákladech na elektřinu a naftu. Přestože kraj uzavřel s ČD desetiletou smlouvu, nic mu nebrání ve vypsání výběrového řízení. Ve smlouvě je totiž zmínka o tom, že kraj může část závazku zrušit.

RegioJet X pravidelná souprava na trati 194, foto: Michal ŠimekČeské Budějovice — V pondělí 21. června v poledne se na českobudějovickém nádraží poprvé představilo žluté desiro společnosti RegioJet. První jízda z Českých Budějovic do Českého Krumlova a zpět byla uspořádána pro vzájemné setkání dopravce, zástupců objednavatele dopravy a novinářů. Ostatní cestující byli přepraveni jen do kapacity vlaku, která však nebyla ani zdaleka naplněna. Druhá jízda poté proběhla po stejné trase pro širokou veřejnost. Cestou byli zástupci společnosti RegioJet prezentovány další plány dopravce a zástupci kraje zde nastínili další směřování železniční dopravy v Jihočeském kraji, kterou v současnosti na základě tzv. desetileté smlouvy provozují výhradně České dráhy.

Ilustrační obrázekBoletice (Českokrumlovsko) - Těžařům, kteří zpracovávají polomy po lednové kalamitě ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku, chybějí vagony k odvozu dřeva. Proto se nyní v lese hromadí tisíce kmenů a musí je odvážet nákladní auta, která zatěžují úzké silnice na Lipensku. Likvidace kalamity kvůli tomu vázne a hrozí rozmnožení kůrovce i přetížení silnic v turistické sezoně.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:50
sets at 18:56