..: Aktuality a články - Pozvánky :..

14.9.2017 - 7:00 - Nikonisté, projděte své archivy!

Chalupki, Polsko, foto: Dennis Hübsch Praha — Společnost Nikon vyhlašuje již 9. ročník fotosoutěže „NIKON KALENDÁŘ – moje srdeční záležitost“. Je tu samozřejmě jedno zásadní omezení – fotografie musí být pořízeny fotoaparátem značky NIKON, ať už digitálním nebo jeho analogovými předchůdci. Máte čas, uzávěrka je 31. října 2017. Do té doby vyberte ze své tvorby tři fotografie, o kterých si myslíte, že budou lepší, než všechny ostatní. Některé vaše fotky, které publikujete ve zdejší galerii, jsou občas úchvatné, kouzelné, pohádkové, dech beroucí… Tak je ukažte i jiným, kteří se na ŽelPage nezatoulají! Když se podíváte na kalendáře z minulých let, vlaky tam chybí. Napravíte to? Zde jsou pravidla. Odborná porota vybere v listopadu 50 nejlepších fotografií, ty budou vystaveny od 14. prosince 2017 do 21. ledna 2018 na výstavě v Nikon Photo Gallery na adrese Újezd 19, Praha – Malá Strana. Vítězné fotky budou představeny a křest kalendáře proběhne 13. prosince 2017 tamtéž. Výtěžek z prodeje soutěžních fotografií bude věnován na pobyt dětí z centra Arpida u moře v roce 2018. Oslavte tímto společně se společností Nikon jejich 100. výročí od jejího založení.

Zdroj: Nikon kalendář 2018

Die Jungfraubahn, Eigergletscher, Švýcarsko, foto: Drahos Svestka Praha / Grindelwald / Zermatt — Někteří z Vás si již Švýcarsko zamilovali a pravidelně se tam vracejí. Krásná příroda, hory, železnice – a jistě i spousta dalších věcí, které lákají. Když navíc vyjde počasí a vrcholky Alp se vám představí v plné kráse, tak pak je na co vzpomínat. Někoho lákají túry po horách, jiní chtějí na kolech vyjet do pasů, které jsou mnohdy výš, než nejvyšší české či moravské hory. Pokud ještě váháte, využijte nabídky, kterou pro Vás připravili pracovníci Switzerland Tourism. Odpovíte-li na tři otázky a budete-li vybráni, získáte jízdenky na JungfrauBahn. Lákají vás ceny?

22.3.2017 - 6:00 - Pomůžete s výstavou modelů a fotografií v Muzeu Beskyd?

Pohled na železniční výstavu v Muzeu Beskyd v minulém období, foto: Roman Filko Frýdek-Místek — Chtěli bychom navázat v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek na předešlé výstavy o vláčcích. Rádi bychom návštěvníkům prezentovali vláčky od parní lokomotivy Moravia vyrobené v roce 1837 pro Severní dráhu císaře Ferdinanda po soudobé lokomotivy. Výstava bude doplněna textovým materiálem představující jednotlivé lokomotivy vyráběny u nás či dodány v programu UNRA. Prosíme tedy majitele modelů měřítek Z, H, TT, HO, S o zapůjčení na výstavu, která se bude konat v době 14. 5. – 31. 7. 2017. Všechny modely budou nainstalovány ve vitrínách o rozměrech 600 a 800 cm na délku, šíře 60 cm a výška 210 cm. Dále máme vitríny 100 x 100 cm. Žádná výstava není kompletní bez dynamické ukázky, proto prosíme o zapůjčení kolejiště, které by bylo chráněno skleněnou zástěnou. Do výstavy se návštěvník dostane pouze v doprovodu průvodce. Rádi bychom také použili fotografie jak parních, motorových tak elektrických mašinek, které určitě fotíte na srazech. Budeme rádi za jejich zapůjčení. Vaše dotazy vyřešíme e-mailem, nebo volejte na linku Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

Termín výstavy: od 14. 5. do 30. 7. 2017

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek

Overhead line installation car in the east tube of the Gotthard Base Tunnel at Faido multifunction station, foto: Hannes Ortlieb Ostrava/Praha — Letošní první červnový den vstoupil do dějin nejen švýcarské, ale i evropské železnice. Toho dne byl otevřen Gotthardský úpatní tunel. Slavnostní otevření doprovázel i rituál zkrocení ďábla hory. Zájemci si již mohli o této stavbě na internetu leccos dohledat a přečíst. Nyní přinášíme pozvání na přednášky organizované švýcarským velvyslanectvím v Praze, Centrem pro efektivní dopravu a hostujícími univerzitami. Pan Charly Simmen ze společnosti Alp Transit, dceřiné společnosti švýcarských drah SBB, která byla za stavbu zodpovědná, nám jej podrobně představí. Přednášky se konají v pondělí 24. října v 15.00 v budově Stavební fakulty VŠB – TU Ostrava (Ludvíka Podéště 17, Ostrava – Poruba) a v úterý 25. října v 18.00 na Fakultě dopravní ČVUT (Konviktská 20, Praha 1). Místnosti, ve kterých se budou přednášky konat, budou vyznačeny. Jednacím jazykem bude angličtina, tlumočení nebude zajištěno. V závěru bude možné zhlédnout i film „Švýcarská veřejná doprava“.

V pravý čas…; Pardubice hlavní nádraží, foto: František Pleskot Pardubice — Tušili jste, že pardubické hlavní nádraží skrývá ve svých prostorách i kino? Když původní nádražní budova byla poškozena během 2. světové války náletem, byla v roce 1948 vypsána soutěž na novou výpravní budovu. Autoři vítězného návrhu, architekti Karel Řepa (žák Josipa Plečnika) a Karel Kalvoda, spolupracující se specialistou na dopravní stavby Josefem Dandou, zakomponovali do projektu i hotel a podzemní kino. Veřejnosti začala nová budova sloužit 1. května 1958. Kino sice už delší čas nehraje, ale již letos v červnu jej umělci z Divadla 29 a spolek Offcity znovu oživili kulturou. V pátek 16. září napíše kultura další kapitolu – od 20 h zde bude promítán magisterský film režisérky Terezy Kovářové s názvem ZOO.

Payus, foto: Josef Petrák Ostrava — Řekne-li se „Payus“, vybaví se mi dobrosrdečný vysportovaný chlapák s úsměvem na tváři. Řekne-li se „Payus a ŽelPage“, okamžitě mám před očima některé jeho železniční fotky z průmyslového zázemí Ostravy – „těžký industriál“ jak je kdysi někdo z komentujících pojmenoval. Jeho fotky na ŽelPage sleduji od samotných začátků. Ty neměl zrovna jednoduché – fotil jinak, než mnozí publikující. Žádný standard – pohled na vlak ze stále stejného (optimálního) úhlu, pokud možno dobrý násvit, to nebyla jeho parketa. Payus raději volil „čelovku“. Zejména někteří zahraniční šotouši měli zpočátku s jeho tvorbou nemalé problémy. Jeho pohled na svět byl jiný a mne si získal. Snaží se zachytit dynamiku pohybu. Jindy si hraje s geometrií kolejišť nebo ocelových konstrukcí. Má rád podvečery, kdy se barvy oblohy mění minutu po minutě. Od světlých tónů modré až po hluboce temné, přecházející v čerň, ozvláštněné tóny zlatavé, oranžové, červené, růžové i fialové. Matka Příroda si ráda hraje a nabízí nám i fotografům občas úchvatné kombinace barev. Nemá problém fotit v noci a to, co potom předkládá ke zhlédnutí, je velmi působivé. Jeho fotky jsem si oblíbil a pravidelně se na ně těším. Kdybych je mohl (nyní) na ŽP i hodnotit, tak povětšinou by ode mne získával u svých fotek hodnocení velmi vysoké. Když mi v mejlu přistála pozvánka na jeho připravovanou výstavu Fotomozaika Pavla Kopce, nešlo si do diáře nepoznačit: „pondělí 23. března 2015, 15.30 h, vernisáž Payus“.

24.1.2015 - 8:00 - Železniční výstavy v Opavě

Model lokomotivy 754.028 ČD, foto: Bertovec Opava — Opavský kulturní dům Na Rybníčku přivítá v sobotu a neděli 24. a 25. ledna 2015 příznivce modelové železnice na Výstavě železničních modelů. Přes pětadvacet metrů kolejí (v měřítku TT) s pěti stanicemi dle skutečné podoby představí reálný provoz. Uvidíte ovládání vláčků přes mobily a smartmobily. Pro děti je připraveno dětské kolejiště, které si budou moci samy ovládat. Součástí je i výstava modelů H0. Otevřeno je po oba dny od 9 do 17 hodin, základní vstupné je 50,– Kč. Pokud se o víkendu vypravíte do Opavy a ještě jste nenavštívili výstavu Opava železniční, nechte si čas i na ni. Expozice je v Obecním domě na Ostrožné ulici 46 a o víkendu je otevřena od 10 do 18 hodin. Smyslem této výstavy je poukázat na úsilí Opavy stát se v 19. století železničním uzlem Rakouského Slezska, tj. získat výhodnou pozici na hlavních dálkových obchodních trasách. V podmínkách své doby tím společenská a ekonomická elita sledovala možnost optimalizovat postavení města v rámci středoevropského prostoru. Pozoruhodný je přitom samotný proces vzniku jednotlivých projektů a fáze výstavby, v nichž se odráželo soupeření železničních společností. Návštěvník se tak dozví, proč vznikla v Opavě dvě nádraží a zjistí také, proč výstavba některých tratí ztroskotala. Výstava je přístupná do 31. března 2015.

Zdroje: Klub železničních modelářů, OKO

754.012-3, Brankovice - Nemotice, foto: Tomáš Krajcar Praha — Máte rádi dopravu a uvažujete, že byste jí v budoucnu i živili? A nebo vás jen láká studovat na Fakultě dopravní ČVUT? Co na tom, že ten, kdo vystudoval navrhování letadel pak navrhuje třeba chladničky, důležité je se naučit inženýrsky myslet. Pokud nejste ještě úplně rozhodnuti, nabízí se vám jedna možnost – přijít na dny otevřených dveří, které i v letošním roce pořádá Fakulta dopravní ČVUT v Praze, a to na obou svých pracovištích. V pátek 24. ledna budou zájemcům o studium podány informace o studiu a uplatnění absolventů fakulty, podrobnější informace pak budou poskytnuty k oborům profesionální pilot a technologie údržby letadel. Mezi desátou a dvanáctou hodinou budou pak zpřístupněny laboratoře fakulty na adrese Konviktská 20, Praha 1, a to zkušební laboratoř ústavu dopravní telematiky, laboratoř řízení a modelování dopravy, nově zřízená laboratoř odbavovacích a informačních systémů ve veřejné dopravě a učebny výpočetní techniky. V odpoledních hodinách pak navážou exkurze v Horské ulici v kampusu na Albertově, a to do laboratoře interaktivních vozidlových simulátorů, laboratoře bezpečnosti dopravních systémů a na dopravní sál fakulty dopravní. Bližší informace o přednáškách a exkurzích najdete na stránkách ČVUT FD, za kterou vás srdečně zveme.

Parní lokomotiva řady 310 pod Troskami, foto: Petr Lux Rovensko pod Troskami/Turnov — 110. narozeniny si už zasluhují přiměřenou oslavu. Takovéhoto jubilea se letos dožívá místní dráha Jičín – Turnov. Psal se 19. říjen roku 1903 a ten vešel do historie obcí na trati mezi Jičínem a Turnovem. Ten den zahájily Císařsko-královské státní dráhy (kkStB) provoz mezi oběma městy. Neobešlo se to bez oslav jak u odjezdu prvního vlaku, tak ani na nácestných stanicích, kde byl vlak vítán. Když je něco poprvé, stává se to na dlouhou dobu předmětem hovorů, konverzace. Navíc v dobách, kdy neexistoval rozhlas, televize, jiná doprava byla v té době téměř výhradně koňská. Klub přátel železnic Českého ráje společně s městy a obcemi na trati si nenechal tuto příležitost ujít a najdete-li ve svém diáři ještě volno, pojďte oslavovat s nimi.

Isfahan - Královská mešita, celkový pohled z Naqsh-i Jahan Square, foto: Patrickringgenberg New York — Je mnoho destinací, kam se dá podívat luxusními vlaky – z Benátek do Paříže či Londýna se můžete projet Venice Simplon Orient Expressem, po Skotsku jezdí Royal Scotsman, Rovos Rail nabízí své jízdy na jihu Afriky, stejně tak jako Blue Train. V Indii nabízí služby Maharajas Express nebo Royal Rajasthan on Wheel. Rocky Mountaineer vás proveze kanadskou částí Skalistých hor, The Ghan zdolává 2979 km mezi Darwinem a Adelide napříč Austrálií. Na východ od Moskvy se můžete svézt třeba s Golden Eagle Trans-Siberian Express. Budapešť je domovským sídlem Danube Expressu – mezi cestovateli je znám třeba jízdami mezi Istanbulem a Prahou. A právě Golden Eagle Danube Express se v příštím roce vypraví do míst, kam se zatím běžně nejezdí a kam se vlastně podívá jako první evropský soukromý vlak – do Iránu. Patnáctidenní cesta luxusním vlakem je omezena na maximálně 65 cestujících.

5.8.2013 - 13:00 - 62. Geomechanik Kolloquium, Salzburg

Salcburk, foto: Josef Petrák Salcburk — Projektanti dopravních staveb, nejen těch železničních, se občas neobejdou bez dobré znalosti geomechaniky. Proto tento předmět nechybí v osnovách takto odborně zaměřeného vysokoškolského studia. Jste-li studenty vysoké školy a geomechanika by mohla být tím, co vás bude živit, máte možnost se podívat na to, co se nyní řeší v praxi. V Salcburku se bude 10. a 11. října 2013 konat 63. Kolokvium geomechaniky, které pořádá Rakouská společnost pro geomechaniku. Nahlédněte do připraveného programu. Jednacími jazyky konference jsou němčina a angličtina, simultánní tlumočení je zajištěno. Studenti mladší 26 let, kteří nemají žádný pravidelný zdanitelný příjem, mají vstup volný za předpokladu, že se zaregistrují do 15. září 2013. Tyto cenové výhody neplatí pro doktorandy.

Zdroj: ÖGG

Děhylovský soumrak, foto: Payus Madison — Fotíte? A fotíte železnici a vše kolem ní? Pokud ano, je zde pro vás malá upoutávka. Wisconsinské Center for Railroad Photography & Art vyhlásilo 11. ročník fotografické soutěže. Mottem pro tento rok je „Kreativní obrazy“, nebo zobrazení, chcete-li. Organizátoři vyzývají autory, aby představili něco nezvyklého, neobvyklého, něco, co ještě neviděli. Všechny fotky se musí nějakým způsobem vztahovat k železniční dopravě. Fotky musí být pořízeny v rozmezí od ledna 2008 po dnešek. Pro autory tří nejlépe hodnocených fotek jsou připraveny finanční odměny (1000, 500 a 250 amerických dolarů) a věcné ceny, které věnovaly společnosti Canon a Lowepro. Uzávěrka je již 1. srpna, ale fotky můžete poslat mailem. Oceněné fotografie budou vystaveny v California State Railroad Museum v Sacramentu.

433.002, foto: Petr Borženský Velké Karlovice — Začátek prázdnin je ve znamení relaxace, her, dobrodružství, volání dálek. Symbolem toho všeho je houkání parní píšťaly v údolí, sykot páry a supění lokomotivy při zdolávání kopců. Toho všeho v míře vrchovaté se Vám může dostat, když se v sobotu 13. července vypravíte parním vlakem z Rožnova pod Radhoštěm přes Valašské Meziříčí a Vsetín do Velkých Karlovic. Parní lokomotiva 433.002 „Matěj“ a historické vozy „rybáky“ vás dovezou z „civilizace střední Evropy 21. století“ přímo do lůna valašské přírody, kde na vás bude čekat romantika divokého západu, ržání koní, svist bičů a třeskot zbraní. Jste zváni na již 29. Formanský den.

7.4.2013 - 7:00 - Pozvánka na mezinárodní konferenci Podzemní stavby Praha 2013

Praha (Midnight Train), foto: Honza Beránek / JTB Praha — Článek o tunelu Chotýčany byl jednou z prvních vlaštovek na našem webu. Oslovujeme specialisty – projektanty i investory – a postupně bychom vám chtěli častěji představovat jejich práci v oblasti železničních staveb. Publikace v novinách či na webu ale není to jediné, kde odborníci představují svou práci. Pro zájemce – zejména pro studentky a studenty technicky zaměřených škol – zde máme pozvánku na 13. mezinárodní konferenci „Podzemní stavby Praha 2013“, která se bude konat ve dnech 22. až 24. dubna 2013 v Clarion Congress Hotel Prague. Díky velmi vstřícnému přístupu organizátora – České tunelářské asociace ITA-AITES – mají po předložení dokladu o studiu studenti vstup zdarma. Z rozsáhlého odborného programu si jistě vyberou. Podmínkou je registrace, kterou můžete provést zde. Studujete-li školu zaměřenou tímto odborným způsobem a chcete-li se více dozvědět o tom, co vás pak v praxi čeká, určitě si najděte čas a přijďte. Nemusíte se účastnit celého programu, můžete si vybrat jen to, co vás zajímá.

363.084-5 , Třebovice v Čechách, foto: Johník Praha — Závěr Velikonoc bývá v posledních letech na prvním programu České televize pravidelně vyhrazen Koncertu pro Kuře – tedy benefici, která má přinést finanční příspěvky Nadaci rozvoje občanské společnosti (NROS), která pomáhá už dvacet let. Jedním z jejich projektů je i akce Pomozte dětem. Projekty jsou zaměřeny na pomoc ohroženým a znevýhodněným dětem do věku 18 let. Bohužel, ne všichni mohou prožít klidné a bezstarostné mládí jako většina z vás. Občas je třeba pomocné ruky. Pomoc je i na nás - pokud pomoci můžeme a chceme. Za dobu své činnosti NROS již podpořil více než 4 800 projektů částkou převyšující 1,7 miliardy korun. Milé čtenářky, vážení čtenáři ŽelPage, obracíme se na vás s prosbou, abyste se do projektu letos zapojili i vy.

1 2 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:04
zapadá v 20:00