..: Pardubické hlavní nádraží ožije filmem ZOO :..

V pravý čas…; Pardubice hlavní nádraží, foto: František Pleskot Pardubice — Tušili jste, že pardubické hlavní nádraží skrývá ve svých prostorách i kino? Když původní nádražní budova byla poškozena během 2. světové války náletem, byla v roce 1948 vypsána soutěž na novou výpravní budovu. Autoři vítězného návrhu, architekti Karel Řepa (žák Josipa Plečnika) a Karel Kalvoda, spolupracující se specialistou na dopravní stavby Josefem Dandou, zakomponovali do projektu i hotel a podzemní kino. Veřejnosti začala nová budova sloužit 1. května 1958. Kino sice už delší čas nehraje, ale již letos v červnu jej umělci z Divadla 29 a spolek Offcity znovu oživili kulturou. V pátek 16. září napíše kultura další kapitolu – od 20 h zde bude promítán magisterský film režisérky Terezy Kovářové s názvem ZOO.

O čem film je? Povídkový film se odehrává v kupé během jedné cesty vlakem. Rozjetý vlak jen tak nezastavíš, nevyskočíš, zůstáváš jeho součástí, dokud sám nezabrzdí. Známý svět zůstává tam venku, oddělený ubíhá za okny, jen se zrcadlí v odrazech skel vlaku. Vevnitř zatím vzniká nový ekosystém, dočasně nezávislý. Dává dohromady náhodné kombinace lidí. Kdekoli jinde by nedostali možnost na sebe narazit. Není těžké protnout osudy, stačí vstoupit do kupé. Málokdy se poštěstí najít nějaké prázdné. Tak kdo sedí naproti? Možná je chytrák hlupákem, okradený zlodějem, svůdce sveden a oběť vrahem. A možná je chytrák obětí, zloděj sveden, hlupák vrahem a okradený svůdcem. A kdo z nich jsi ty? Nikdy nevíš, kdo přistoupil.

Kritička Mirka Spáčilová zhodnotila film těmito slovy: „Kovářová si spíš hraje než vypráví, propadá nekonečnému množství variací, přesto své hrdiny promyšleně přesazuje, poskytuje jim zábavně všední šarády včetně lahve s vodou a vlak coby zakleté místo mimo prostor a čas v jejím pojetí překvapivě funguje. Ač hodinová rozcvička vede odnikud nikam, je technicky zvládnutá a zajímavý talent nezapře; jen herci na tolik stylizace nestačí.“

Z filmu ZOO - Alice Antošovská, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Iveta Jiřičková, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Julie Goetzová a Tigran Hovakimya, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Lucien Zell, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Ondřej Mataj, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Patrik Holubář, foto: Artnok film

Protože se film odehrává na cestě vlakem, byla pro předpremiérové tour zvolena projekce v nádražních budovách. Začínalo se 16. srpna v Olomouci na točně lokomotiv. Pokračovalo se v Českých Budějovicích a Plzni. Nyní jsou na řadě Pardubice, jedná se o Brnu (kde měl film distribuční premiéru v kině Art 1. září) a hledají se další místa. Chcete-li poznat pardubické kino Sirius a přitom vidět mysteriózní komedii ZOO, neplánujte si už nic dalšího na páteční večer 16. září. Promítání začíná ve 20 h.

Zdroj: Artnok film


Vlad Poslat mail autorovi | 8.9.2016 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky

More from ČR Pardubický


  1 2      Zpráv na stránku:   
Registered user Busman 
11.09.2016 (17:34)  
Ad revize promítačky. Film jistě bude na DVD s promítáním z nějaké přenosné promítačky. Dneska se dá kino udělat třeba v tělocvičně - na festivalech apod. Docela jsem se pobavil :-)
10.09.2016 (11:29)  
Stoupa- To je pravda, já když jsem jel poprvně v 810, pamatuju si to jako dneska, byl to poslední večerní vlak z Kralup do Velvar, v roce 1976, první dojem z těch sedaček byl, jako když jsem vlezl do parníku, tak jsem si řekl "to si pěkně sednu" a ozvala se rána a rozbolela mně (p) zadní část těla. Pak už jsem si sedal stejně opatrně jako v M131.

Revize promítaček- ono to asi není jako na dráze, aby se na civilních věcech neustále dělaly nějaké revize, i když už to také začíná, komíny, kotle, ale podle mně je naprosto nepřípustné aby na nějaké zařízení 5 let usedal prach a pak bylo najednou spuštěno, to by mohlo skončit v nejlepším případě zkratem. U kina kromě revize elektrického zařízení je důležitá požární revize. Promítací kabina má zvláštní požární bezpečnostní požadavky, filmy byly původně celuloidové a v promítačce svítila obloukovka.
Registered user stoupa  mail  
10.09.2016 (5:03)  
Pro M 474 003:

To máte naprosto pravdu. I kozenka v papíráku byla pokrok proti dreváku. Naopak, tvrdé sedacky v Orchestrionu byly krokem zpet, na bombírovaných drevených sedackách se sedelo lépe.
Nebyl takt, ale vlaky jezdily tak, ze se dalo v pohode dojít do skoly, do práce. A na vlak se cekalo v biografu.

Revize promítacek
: zejména dozorný orgán by mel na majiteli vyzadovat revizi elektro.
09.09.2016 (17:42)  
Není to tak dlouho, co se lidi vůbec nepozastavovali nad tím, že se jezdí ve 4 na šířku vozu, v M131 bylo 5 lidí na šířku vozu a nikdo to neřešil. Je pravda, že lidi dřív nebyli tak rozežraní a roztahovační.

Kino bylo zprovozněno po několikaleté přestávce, to znamená, že promítačky a jiné zařízení prošlo revizí? Kdo jí zaplatil?
09.09.2016 (13:15)  
Ešus: Asi jsi to moc nepochopil, má to být umělecké dílo, ne nějaká reklama na pohodlné cestování vlakem.
Registered user Sim 
09.09.2016 (11:45)  
Ešus > ja vam nevim, ale ... co je spatneho na tom, ze se zeleznice prezentuje tak, jak je beznym cestujicim vnimana?
Registered user Ešus 
08.09.2016 (21:23)  
Film jsem neviděl, a tak se nemohu vyjádřit, třeba je pěkný ale:
Železnice se v něm podle snímků prezentuje jako sezení na lavicích po osmi. Podle mě by byl potřeba spíše nějaký lepší vůz, i když chápu, že v takovém Bbdgmee by toho moc s herci dělat nešlo. V B se dá i stát, ležet atd.
08.09.2016 (15:41)  
Takzvaných kin cestujících byla v minulosti jistě celá řada, v sousedním Hradci Králové bylo tuším taky. Zkusme se trochu vžít do toho, jak se dříve cestovalo, vlak co (půl)hodinu rozhodně nebyl samozřejmostí, a pokud máte čtyři hodiny čekat na přípoj, tak se ukrácení čekání v kině docela hodí. V pardubickém kině Čas byly široké uličky před sedadly, aby byla "výměna" cestujících snazší.
Registered user stoupa  mail  
08.09.2016 (10:12)  
Chvíli jsem váhal, ale opravdu to není OT:

Tiskem probehla infomace, ze Oskarovému filmu "Ostre sledované vlaky" je 50. let.

Film byl v dobe normalizace témer "zakázaný". Coby voják ZVS jsem v Ceskem Krumlove "organizoval" hromadnou vycházku i nákup lísktu. Sokem pro mne bylo, ze krome vojáku - Prazáku (v síle asi tak jednoho druzstva) a rodiny herce Husáka (V CK tehdy bydlel a ve filmu taky hrál), bylo v Krumlovském kine pusto - prázdno.
Registered user Busman 
08.09.2016 (8:38)  
Pardubické nádražní kino Sirius hostilo také Filmový klub. Chodil jsem tam každé pondělí. Občas se sálem rozneslo dunění od průjezdu vlaků u I. nástupiště. Dříve se toto kino jmenovalo Čas, což byl název myslím jeho umístění více přiléhající. Vzpomínám si na velká pardubická kina Svět (v hotelu Grand), Jas, Dukla. Se školní družinou jsme chodili každý týden do kina Květen u rosického nádraží. Dneska už v Pardubicích není žádné klasické kino, jen Cinestar a Cinemacity. A je zajímavé, že z tradičních kin Sirius zkrachoval až jako poslední.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko