..: 110 let místní dráhy Jičín – Turnov :..

Parní lokomotiva řady 310 pod Troskami, foto: Petr Lux Rovensko pod Troskami/Turnov — 110. narozeniny si už zasluhují přiměřenou oslavu. Takovéhoto jubilea se letos dožívá místní dráha Jičín – Turnov. Psal se 19. říjen roku 1903 a ten vešel do historie obcí na trati mezi Jičínem a Turnovem. Ten den zahájily Císařsko-královské státní dráhy (kkStB) provoz mezi oběma městy. Neobešlo se to bez oslav jak u odjezdu prvního vlaku, tak ani na nácestných stanicích, kde byl vlak vítán. Když je něco poprvé, stává se to na dlouhou dobu předmětem hovorů, konverzace. Navíc v dobách, kdy neexistoval rozhlas, televize, jiná doprava byla v té době téměř výhradně koňská. Klub přátel železnic Českého ráje společně s městy a obcemi na trati si nenechal tuto příležitost ujít a najdete-li ve svém diáři ještě volno, pojďte oslavovat s nimi.

310.0134, Ktová - Rovensko pod Troskami, foto: Miroslav Petrák Začít můžete již o víkendu 28. a 29. září v Rovensku pod Troskami. Zde probíhá po oba dny Svatováclavská pouť se vším, co ke správné pouti patří – od cukrové vaty, kolotočů až po večerní pouťovou zábavu v sále radnice. Milovníci železnice ale určitě zamíří na místní zimní stadion, kde se bude konat výstava k výročí 110 let místní dráhy. Výstava je zaměřená na provoz a dění na místní dráze Jičín – Turnov od jejího zprovoznění v roce 1903 po současnost. V rámci výstavy budou k vidění i provozní modelová kolejiště různých velikostí a přehlídka modelů zahradní železnice včetně funkčních modelů parních lokomotiv a stabilních parních strojů. Milovníci mašinek a vláčků si zde jistě přijdou na své – mimo jiné bude k vidění i jízda modelu historické parní lokomotivy nazvané Šlechtična vytvořená šikovnýma rukama železničního modeláře Jana Bartoně z Bakova nad Jizerou. Společně s výstavou vlaků a vláčků bude probíhat i filatelistická výstava známek a pohlednic k tomuto výročí. V místním muzeu můžete navštívit i výstavu Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové, rovenské rodačky.

310.0134, Turnov - Turnov město, foto: Vláďa Musil V Rovensku pod Troskami to byl jen lehký předkrm. To hlavní vypukne o týden později. Kromě 110. výročí místní dráhy Jičín – Turnov bude slavit 100. výročí „narození“ i parní lokomotiva 310.0134 a Klub přátel železnic Českého ráje si připomene 20 let od svého vzniku. Oslavenkyně 310.0134 nebude zahálet a po oba dny bude v plné permanenci. V sobotu 5. října bude jezdit mezi Turnovem a Jičínem, v neděli 6. října pak mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem a Železným Brodem. Než se ale vydá na svou první nedělní jízdu, bude slavnostně odhalena replika původní tabulky „LITOVEL“. A protože vás asi bude hodně, tak jí z Plzně přijede na víkend na pomoc ještě kolegyně 310.072. Ranní nedělní společný rozjezd obou mašinek si asi nenechá ujít leckterý milovník páry. Na nádražích budou vlaky vítat i vyprovázet dechové hudby. Po oba dny bude v turnovské nádražní hale výstava 110 let trati Jičín – Turnov, na třetí koleji výstava historických železničních vozidel, v přistaveném železničním voze bude provozní modelové kolejiště.


Jana Fišerová , Vlad Poslat mail autorovi | 26.9.2013 (13:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky

More from ČR Liberecký

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko