..: 110 let místní dráhy Jičín – Turnov :..

Parní lokomotiva řady 310 pod Troskami, foto: Petr Lux Rovensko pod Troskami/Turnov — 110. narozeniny si už zasluhují přiměřenou oslavu. Takovéhoto jubilea se letos dožívá místní dráha Jičín – Turnov. Psal se 19. říjen roku 1903 a ten vešel do historie obcí na trati mezi Jičínem a Turnovem. Ten den zahájily Císařsko-královské státní dráhy (kkStB) provoz mezi oběma městy. Neobešlo se to bez oslav jak u odjezdu prvního vlaku, tak ani na nácestných stanicích, kde byl vlak vítán. Když je něco poprvé, stává se to na dlouhou dobu předmětem hovorů, konverzace. Navíc v dobách, kdy neexistoval rozhlas, televize, jiná doprava byla v té době téměř výhradně koňská. Klub přátel železnic Českého ráje společně s městy a obcemi na trati si nenechal tuto příležitost ujít a najdete-li ve svém diáři ještě volno, pojďte oslavovat s nimi.

310.0134, Ktová - Rovensko pod Troskami, foto: Miroslav Petrák Začít můžete již o víkendu 28. a 29. září v Rovensku pod Troskami. Zde probíhá po oba dny Svatováclavská pouť se vším, co ke správné pouti patří – od cukrové vaty, kolotočů až po večerní pouťovou zábavu v sále radnice. Milovníci železnice ale určitě zamíří na místní zimní stadion, kde se bude konat výstava k výročí 110 let místní dráhy. Výstava je zaměřená na provoz a dění na místní dráze Jičín – Turnov od jejího zprovoznění v roce 1903 po současnost. V rámci výstavy budou k vidění i provozní modelová kolejiště různých velikostí a přehlídka modelů zahradní železnice včetně funkčních modelů parních lokomotiv a stabilních parních strojů. Milovníci mašinek a vláčků si zde jistě přijdou na své – mimo jiné bude k vidění i jízda modelu historické parní lokomotivy nazvané Šlechtična vytvořená šikovnýma rukama železničního modeláře Jana Bartoně z Bakova nad Jizerou. Společně s výstavou vlaků a vláčků bude probíhat i filatelistická výstava známek a pohlednic k tomuto výročí. V místním muzeu můžete navštívit i výstavu Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové, rovenské rodačky.

310.0134, Turnov - Turnov město, foto: Vláďa Musil V Rovensku pod Troskami to byl jen lehký předkrm. To hlavní vypukne o týden později. Kromě 110. výročí místní dráhy Jičín – Turnov bude slavit 100. výročí „narození“ i parní lokomotiva 310.0134 a Klub přátel železnic Českého ráje si připomene 20 let od svého vzniku. Oslavenkyně 310.0134 nebude zahálet a po oba dny bude v plné permanenci. V sobotu 5. října bude jezdit mezi Turnovem a Jičínem, v neděli 6. října pak mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem a Železným Brodem. Než se ale vydá na svou první nedělní jízdu, bude slavnostně odhalena replika původní tabulky „LITOVEL“. A protože vás asi bude hodně, tak jí z Plzně přijede na víkend na pomoc ještě kolegyně 310.072. Ranní nedělní společný rozjezd obou mašinek si asi nenechá ujít leckterý milovník páry. Na nádražích budou vlaky vítat i vyprovázet dechové hudby. Po oba dny bude v turnovské nádražní hale výstava 110 let trati Jičín – Turnov, na třetí koleji výstava historických železničních vozidel, v přistaveném železničním voze bude provozní modelové kolejiště.


Jana Fišerová , Vlad Poslat mail autorovi | 26.9.2013 (13:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Pozvánky

Další z regionu ČR Liberecký

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2019 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko