..: All news and reports :..

Ilustrační obrázekPraha - Kuřáci cestující vlakem přijdou od nového GVD o možnost vychutnat si svou cigaretu během cesty vlakem. Doposud jsou na některých rychlících řazeny vozy s kuřáckými kupé, případně oddíly. To se v prosinci změní. Již v září zmizí kuřácké vozy z vlaků na trasách do Německa a Rakouska. Tamní dopravci zavádí kompetně nekuřácké vlaky asi rok poté, co vyhnaly kuřáky z jídelních vozů. Na nekuřácké vlaky se podle průzkumů těší celých 93 procent tamních cestujících.

Ilustrační obrázekZábřeh na Moravě - Vedení města Zábřeha rozhodlo, že nechá přepracovat prostory před nádražím podle původního návrhu. Ten počítal s autobusovou zastávkou přímo před staniční budovou a velkým parkovištěm. Stejně tak mělo být možné přijet s autem blíž k budově pro snazší přepravu zavazadel. Znamenat to bude ale také návrat stavebního ruchu, který po rekonstrukci nádraží samotného poněkud utichl.

Nysa 8/2004Jeseník - Počáteční nadšení z otevření stanice Głuchołazy pro mezinárodní dopravu opadlo. Před půl rokem byla zrušena smlouva, která sice umožňovala českým vlakům na trati 292 mezi Mikulovicemi a Třemešnou ve Slezku přes polské území projíždět, ale vlaky zde nesměly zastavovat. Olomoucký kraj a Opolské vojvodství si od zrušení zastaralé smlouvy a zavedení spěšných vlaků Opole(PL) - Głuchołazy(PL) - Ostružná(CZ) slibovaly významné navýšení turitického ruchu a usnadnění dojíždění do škol a zaměstnání. Nové spoje však jezdily plné zatím jen v zimě, kdy do jesenických letovisek mířili lyžaři z polské strany.

Ilustrační obrázekŠumperk - Ještě před několika měsíci se mohli cestující těšit na výrazné novoty připravované na soukromé Železnici Desná. Novinkou měla být zejména její elektrifikace a s ní zcela nový vozový park. To vše ale bude nejspíš pouhým snem. Uskutečnění projektu téměř s jistotou pohřbily nelítostné ekonomické výpočty.

Ilustrační obrázekStaré Město pod Sněžníkem – Nové využití pro zchátralou nádražní budovu ve Starém Městě našli zdejší radní. Objekt před dvěma roky České dráhy nezrekonstruovaly a nového vzhledu se proto dočkala jen hlavní budova nástupiště. „Ošklivé káčátko“ může už ale za několik měsíců sloužit jako záchytný bod a také servisní středisko pro cykloturisty a bežkaře, kteří do Starého Města přijedou.

Ilustrační obrázekZábřeh na Moravě – Nevěřícně kroutili hlavou účastníci výběrového řízení na provozování rychlého občerstvení v prostorách opravené železniční stanice Zábřeh na Moravě. Komise byla s výběrem za deset minut hotova a oba zájemce poslala domů s tím, že nesplnili podmínky soutěže a tím pádem ji opět ruší.

Železnice DesnáŠumperk - Složitá jednání zřejmě letos čekají Svazek obcí údolí Desné. Musí totiž zkolaudovat soukromou železnici, kterou se Svazku podařilo po povodních z roku 1997 znovu vzkřísit k životu. Ta totiž doposud funguje stále v režimu zkušebního provozu. Lhůta pro kolaudaci končí posledním dnem letošního roku.

Nysa 8/2004Jeseník, Głuchołazy - Od 10.12. už nebudou polské Głuchołazy pro lidi z Jesenicka jen průjezdní železniční stanicí, kde nesmí ani vystoupit, ani nastoupit. Po šedesáti letech bude Głuchołazské nádraží otevřeno i pro Čechy. Potvrdil to ředitel odboru infrastruktury a hospodářství Opolského vojvodství Grzegorz Szimanski. „Nádraží v Głuchołazech bude připraveno na pravidelný osobní provoz. Je to určitě dobrá zpráva pro lidi z Polska i Česka, kteří jezdí přes hranice. Stálo to spoustu úsilí, ale výsledek se dostavil,“ sdělil Szimanski.

Otevření stanice pro mezinárodní dopravu mezi Jesenickem a Polskem uvítal i bývalý starosta Jeseníku a současný poslanec Jiří Krátký. „Absolvoval jsem nespočet jednání, která zahájil už můj předchůdce ve funkci starosty Petr Košacký. Jsem rád, že jsme u cíle. Jen mě mrzí, že to trvalo dlouhých patnáct let. Bohužel se ukázalo, že jsme na periferii. Průtahů ze stran republikových institucí z obou stran bylo příliš,“ zhodnotil Krátký.

Osobní vlaky v Głuchołazech zastavují pokaždé. Jenže kvůli zastaralé mezistátní smlouvě nemohou cestující jedoucí mezi Hanušovicemi a Jindřichovem ve Slezsku přes Polsko v Głuchołazech vystoupit. Smlouva dokonce nařizuje, že lidé musí stáhnout v Głuchołazech rolety na oknech. Vlaky hlídali ještě nedávno polští pohraničníci. „Situace tady rozhodně nepřipomíná hranici mezi dvěma členskými státy Evropské unie, ale spíš mezi severní a Jižní Koreou. Bylo nezbytné, aby tento nenormální stav skončil,“ řekl Krátký. Naposledy mohli lidé v Głuchołazech nastoupit a vystoupit v roce 1945, kdy byl přechod na tři roky uzavřen. Po jeho opětovném otevření v roce 1948 už začala platit česko-polská smlouva zakazující lidem nastupovat a vystupovat z vlaku.

Vesnice a města z obou stran hranice usilují o otevření přechodu už patnáct let. Cílem je především posílit cestovní ruch v příhraničí. Lidé přesvědčovali orgány obou zemí různými způsoby. Například vypravovali mimořádné vlaky, kterými v zimě jezdili Poláci do Jeseníků lyžovat, v létě zase turisté z Jesenicka k Nyským jezerům. „Zájem lidí byl obrovský. Určitě nám tyto akce pomohly přesvědčit vrcholné instituce z obou stran,“ řekla Eva Procházková z jesenické radnice, která vlaky organizovala.

V Głuchołazech je všechno připraveno. Přitom nádraží už nebylo pro osobní dopravu několik let používáno. Poláci totiž 1. srpna 2004 ukončili osobní dopravu z polské Nysy a nádraží sloužilo už jen jako nákladní. „Ten zájem byl malý proto, že lidé nemohli trať využít k jízdám přes hranice. Nádraží je nyní připraveno včetně personálu,“ uvedl Szimanski. „Věříme, že lidé obnovení vlakové dopravy přes hranici ocení. Nejde jen o turisty a lyžaře, ale také o pracující a studenty,“ řekla Procházková. Na Jesenicku už dnes pracuje nejméně padesát lidí z Polska a do zdejší hotelové školy dojíždí několik polských studentů.

České a polské dráhy přidají ke stávajícím pravidelným spojům hned několik novinek. Z Opole do Ostružné a zpět bude jezdit vlak denně vždy v období zimních a jarních prázdnin v Polsku (26.1. - 12.2. a 28.4. - 6.5.) a v létě od 15.6. do 15.9. Vlak bude vyjíždět z Opole v 7:50, v Ostružné bude v 11:05. Z Ostružné odjíždí v 16:46 a v Opole končí v 19:47 hodin. Další vlaky budou jezdit mezi Ostružnou a Nysou. Z Nysy vyjíždí v 5:50, v Ostružné bude v 9:40, z Ostružné se vrací v 17:12 a v Nyse končí ve 20:50 hod.

zdroj: MF DNES - střední Morava, foto: -zhm-

pozorLitovel - Jen těžko uvěřitelný pohled na muže, který seděl v okně jedoucího vlaku, se minulý čtvrtek odpoledne naskytl náhodným kolemjdoucím v okolí železniční trati v okrajové části Litovle. Silně opilý muž během jízdy řádil v jednom z kupé, nakonec vykopl sklo a zbytek cesty strávil v riskantní pozici v okně.
Výtržnosti podle policistů odstartoval osmadvacetiletý muž ve vlaku mezi Červenkou a Litovlí už během jízdy. „Před příjezdem do stanice Litovel předměstí silně opilý muž vykopl skleněnou výplň okna vagonu a ta vypadla ven z vlaku. Potom si za jízdy sedl do okna,“ popsala mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová. Posádka vlaku na výtržníka upozornila ještě za jízdy policisty, kteří si na něj počkali v další stanici a zadrželi jej. „Jde o osmadvacetiletého muže ze Zábřehu. Policisté jej poté převezli do protialkoholní záchytné stanice ve Šternberku. Je podezřelý z výtržnictví,“ dodala policejní mluvčí.
S výtržnostmi ve vlacích se policisté setkávají pravidelně několikrát do roka. Nejčastěji však bývají spojené s hromadnými výjezdy fotbalových fanoušků na utkání a především s alkoholem. Ve zvláštních vlacích proto obvykle skupiny fandů doprovázejí i policisté, přesto České dráhy pokaždé raději na tyto „rizikové“ spoje nasazují starší vagony, aby minimalizovaly případné škody.

zdroj: Regionální mutace Mladá fronta DNES - Střední Morava

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:52
sets at 17:38
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...