..: All news and reports - Služby - ČR Jihomoravský :..

ČD Taxi, foto: České dráhy, a.s. Praha — Od 1. září zavádějí České dráhy v souvislosti s blížící se konkurencí další doplňkové služby pro své zákazníky. Kromě větší přítomnosti stevardek a lepšího servisu v 1. třídě chce teď dopravce oslovit cestující, jež mají zájem o komplexnější řešení přepravy mezi velkými městy. Odpovědí na možnost cesty "od dveří ke dveřím" má být nový projekt ČD Taxi, jenž navazuje jízdu vlakem na taxislužbu ze stanic Praha hl.n., Brno hl.n., Ostrava hl.n. a Ostrava-Svinov. Cestujícímu je garantována cena za kilometr, profesionalita řidiče či kvalitní klimatizovaný vůz, přičemž přepravu si lze objednat hned několika způsoby – na webových stránkách CityTaxi, e-mailem na adrese operator@citytaxi.cz, telefonicky na čísle 14041, či formou SMS na mobilním telefonu 777 257 257. Podmínkou získání výhod služby Českých drah je sdělení hesla "ČD Taxi" a předložení jízdenky či In-karty s libovolnou aplikací. Nutno však podotkout, že například v Ostravě je cena pro zákazníky ČD naprosto shodná s obyčejnou cenou této taxislužby. V Praze je naopak výhodnější využít taxislužbu HaloTaxi, kde je v rámci programu ČD Bonus ještě výhodnější cena, rovněž po předložení jízdenky či in-karty.

Jídelní a lůžkové vozy - výročí 50 let, foto: Jídelní a lůžkové vozy (www.jlv.cz)Praha - Na počátku týdne jsme pro vás připravili článek shrnující nedávné změny v oblasti gastronomických služeb poskytovaných v jídelních vozech ČD. Ačkoliv se článek společnosti Jídelní a lůžkové vozy přímo netýkal, v následné diskuzi se opakovaně objevovaly názory negativně hodnotící cenu jejích služeb v mezinárodních vlacích. Krátce na to JLV pružně zareagovaly a upozornily na svém webu na slevu "happy hour".

Ilustrační obrázekBrno - České dráhy zpřístupnily veřejnosti novou sekci svých webových stránek, věnovanou speciálně cestování mezi Brnem a Prahou. Dopravce tento krok komentuje snahou o zpřehlednění poskytovaných informací o možnostech přepravy mezi českou a moravskou metropolí. Cestující tu naleznou ceníky jízdenek a přehled všech dostupných vlakových spojení, včetně detailů o jízdě vlaků. Nová část webu ČD navíc na jednom místě prezentuje prakticky všechny možnosti slev a platné akční nabídky, čímž částečně reaguje na častou kritiku nepřehlednosti tarifního systému a nedostatečné propagace svých produktů.

Ilustrační obrázek Brno - Jihomoravský kraj podle všeho ztrácí trpělivost s ČD a bude je trestat pokutami. Výluková činnost a neúměrná zpoždění totiž během listopadu a prosince způsobila četná nedodržení jízdního řádu, a tak kraj požaduje dodatek ke smlouvě o zajišťování regionální dopravní obslužnosti na železnici. Ten by razantně zvýšil pokuty za nedodržení jízdního řádu, které by kraj mohl dopravci udělit. Na podzim tak již učinil Olomoucký kraj, jenž po drahách požaduje pokutu ve výši 5,5 milionu korun. Podobně se chce nyní zachovat i kraj středočeský. Generální ředitel drah Josef Bazala již podle vlastních slov v souvislosti s tímto případem vyvodil osobní odpovědnost v rámci managementu ČD.

Ilustrační obrázek Studenec - Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje, který zasahuje od letošního července až na území kraje Vysočina do stanice Náměšť nad Oslavou, bude v budoucnosti zřejmě prodloužen až do Studence. „V obvodu naší stanice došlo letos v lednu k významné změně. Na území kraje Vysočina dosáhla takzvaná jihomoravská integrace. Výhod využívají obyvatelé Kralic a Rapotic a od července jezdí vlaky IDS až po Náměšť nad Oslavou. Ve výhledu je prodloužení až do Studence, nicméně další integrace je závislá na rozhodnutí státní správy a samosprávy, potažmo kraje," říká přednosta stanice Třebíč Albín Servít.

Ilustrační obrázek Brno - Již od 9.12. cestující čekají další změny v cestování. Ředitel jihomoravského integrovaného systému Kordis Jaromír Holec sděluje, že zavedou pravidelnější spoje na trasách Rájec-Jestřebí – Blansko – Brno a Vranovice – Brno - Tišnov. Některé vlaky totiž vypravovali v hodinovém intervalu. Nový vlakový spoj linky S1 Kuřim – Slatina, zajistí lepší cestování zaměstnanců z průmyslové zóny a bude teprve druhým v zemi, který bude sloužit jako MHD. Aby bylo spojení rychlejší, vynechají vlaky hlavní nádraží.

28.8.2007 - 16:00 - Další V.I.P. Pendolino - Martina Sáblíková pojede SC 75 do Brna

Ilustrační obrázekPraha - Tento pátek 31. srpna pojede vlakem SC 75 z Prahy do Brna rychlobruslařka Martina Sáblíková. Odjezd vlaku je v 10:26 z Prahy Holešovic a příjezd do Brna je v 12:51. Jak už bývá zvykem, bude cestujícím ve vlaku rozdávat autogramy, hlavní autogramiáda se pak uskuteční od 13:45 do 14:15 po příjezdu vlaku v Brně v čekárně ČD Lounge. Podle drah některým cestujícím zkontroluje jízdenky, avšak není zatím jasné, zda bude ke kontrole používat i zařízení POP. Dráhy rovněž nespecifikovaly, zda pro vstup do čekárny ČD Lounge bude zapotřebí jízdenka 1. třídy nebo pro tento případ podmínku dočasně zruší. Klimatizace ve vlaku by omezena být neměla. Pendolinem již cestovalo více osobností - například Richard Krajčo, Lucie Bílá, Karel Gott, Jiří Paroubek, Václav Klaus a jiní. Klaus a Paroubek však jízdenky cestujícím neoznačovali.

zdroj: České dráhy

Ilustrační obrázekPřibyslav - Železniční trať Přibyslav - Sázava nejspíše nemine zánik. Vlečku, kterou ještě do loňského roku využíval pro výletní jízdy Klub přátel kolejových vozidel z Brna, nechá majitel zlikvidovat. Okolní obce, jež chtěly trať odkoupit a opravit, na její záchranu nemají peníze. Zatím chybí i životaschopný projekt. „Jsem skeptický, nadšení a elán z loňského roku jako by vyprchaly,“ zklamaně konstantuje přibyslavský starosta Jan Štefáček. „Po volbách to úplně uhaslo,“ souhlasí starosta Sázavy František Ledvinka. „Skoro rok s námi nikdo nejednal,“ přikyvuje i Wolfgang Macourek, ředitel sázavské společnosti SaZ, jež vlečku vlastní. Jeho společnost už nechce čekat další rok a chce se letos pustit do demontáže svršku. „Trať zarůstá a už kvůli bezpečnosti bychom měli letos železnici demontovat,“ dodává.

Předávání cenPraha - Dne 4.5.2007 v 16 hod. se Literární sál v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti zaplnil do posledního místa lidmi, které spojovalo jediné - kartografie a devátý ročník odborné soutěže Mapa roku 2006. Společnost SmartGIS do soutěže přihlásila vlastní produkt, který zakoupila společnost KORDIS JMK. Jde o bezešvé interaktivní plány linek veřejné dopravy integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje včetně vybraných městských doprav (Brno, Blansko a Vyškov).


Lucie Bílá za doprovodu manžele a ředitele odboru marketingu osobní dopravy Aleše OndrůjeBrno - V neděli 25.3.2007 cestovala zpěvačka Lucie Bílá jako čestný host v pravidelném spoji SC 75 Smetana z Prahy Holešovic do Brna hl. n. Nejprve zapózovala zpěvačka se synem a manželem na nástupišti jejím obdivovatelům a novinářům a následně se usadila ve voze č. 2 (1. třída). Během jízdy zastoupila stevardy a všem cestujícím označila jízdenky. Cestu ukončila v brněnském ČD Lounge, kde probíhala autogramiáda a křest nového trojalba za přítomnosti návrhářky Liběny Rochové.

Ilustrační fotoBrno - Znečištěné výtahy výkaly, zvratky, injekční stříkačky s narkotiky, agresivní psi a zápach – to byla bohužel do nedávné doby realita hlavního nádraží Českých drah v druhém největším městě České republiky. Několik desítek bezdomovců v poslední době doslova okupovalo brněnské hlavní nádraží takovým způsobem, že se vedení stanice dohodlo na radikálním zajištění vlastní bezpečnosti celého nádraží.

Ilustrační fotoBlansko - Kdo se rozhodne například kolem čtvrté hodiny odpolední odjet z nádraží v Blansku, Adamově či Doubravici nad Svitavou, musí se smířit s tím, že už se neohřeje v čekárně a ani si nekoupí lístek na vlak. Zejména na menších zastávkách totiž pokladny i čekárny zavírají brzy, někde i hned po poledni. „Vadí mi, že hlavně teď v zimě je čekárna v Doubravici zavřená už ve 13 hodin. Kdo čeká na vlak, musí mrznout venku. Navíc to nepřispívá ani cestovnímu ruchu, pokud na dešti či v zimě musí zůstat turisté,“ upozornil Stanislav Souček z Doubravice nad Svitavou. „Před 6 lety bylo otevřeno až do odjezdu posledního vlaku. Teď je nevhodné počasí a čekárna je na to, aby se čekalo na vlak,“ potvrzuje Pavel Svoboda z Blanska, který jezdí do Letovic za prací. V Adamově si cestující mohou zakoupit lístky na vlak v pokladně denně nejpozději v 15:30 hod., v Blansku na zastávce do 16 hodin. „Nevýhoda je hlavně v tom, že jezdím většinou odpoledne do Brna a potřebovala bych k tomu jízdenku na IDS, kterou mohu využít i na tramvaj. Tu si nemám, když je pokladna zavřená, kde koupit,“ dodává žena z Blanska, která si přála zůstat v anonymitě.

Chybí pracovníci

Starosta Doubravice nad Svitavou Ladislav Štoudek je ale s po většinu dne uzavřenou pokladnou a čekárnou smířen. „Bohužel se čekárna otevírá jen na dobu, kdy je tam dozor pracovnice drah. Ty tam původně byly dvě, teď se otevírací doba zkrátila, protože tam je jen jedna. Dráhy argumentují, že je to úspora mzdových prostředků a my s tím nic nepořídíme,“ řekl. Podle Alana Butscheka z generálního ředitelství Českých drah závisí otevírací doba pokladen jednak na velikosti obce, ale především na počtu prodaných jízdenek a velikosti tržeb. „Provozní doba je stanovena tak, aby pokrývala časy, kdy je prodáváno nejvíce jízdenek, tedy kdy se na zastávce vyskytuje největší množství cestujících,“ uvedl. Čekárny podle něj navíc není možné nechat otevřené, pokud v nich není zaměstnanec drah. „Jinak dochází k jejich devastaci,“ vysvětlil. V tom, že si cestující nemohou zakoupit jízdenky na zastávkách, když jsou pokladny uzavřeny, nevidí Butschek žádné znevýhodnění. „Pokud cestující chce využít i návazné dopravy po městě Brně, doporučuji zakoupení jízdenky integrovaného dopravního systému v předprodeji. Jelikož počátek platnosti této jednorázové jízdenky si stanoví sám cestující, a to až v okamžiku jejího označení v označovači, není jakýkoli problém, aby cestující měl jízdenku zakoupenu předem. Předprodej je tedy v krajském systému dopravy prakticky neomezený,“ argumentuje.

zdroj: Brněnský deník

zelpageBrno - Zrušené vlaky zkomplikují život například na Břeclavsku. "Jezdím denně rychlíkem do Brna ráno ve tři čtvrtě na šest do práce. Od desátého prosince se tento spoj zruší, takže budu muset jezdit Pendolinem, které je ale drahé, nebo osobním vlakem. Ten bývá ale přeplněný," postěžovala si jedna z "nespokojených" Vladimíra Hermanová z Břeclavi. Rychlíky přestanou zastavovat i v Rousínově na Vyškovsku a mnohým obyvatelům to vadí. Ředitel společnosti Kordis, která provozuje integrovaný dopravní systém, Jaromír Holec ale cestující uklidňuje tím, že na trase Brno - Vyškov a zpět bude v Rousínově zastavovat více autobusů.

Také Znojmo přijde o některé vlaky. Zrušeny budou všechny spěšné vlaky výchozí a končící ve Znojmě. Jde o jeden spěšný vlak Znojmo - Brno a všechny vlaky Znojmo - Vídeň. Dále bude zrušen rychlík jezdící v pátek z Prahy do Znojma a nedělní ze Znojma do Prahy. Naopak rychlíky budou stavět třeba v Letovicích. Ty zažijí asi největší změnu. Letovice se stanou přestupním uzlem, kde musí téměř každý cestující osobními vlaky od Brna do České Třebové přestoupit na jiný vlak. Problémem však zůstává, kvůli absenci bezbariérových nástupišť, nevyhovující nádraží. Prvních úprav by se měli cestující dočkat na jaře příštího roku. Pozitivně hodnotí nadcházející změny jízdního řádu také na Hodonínsku. Nekomfortní cestování z Moravského Písku do Kyjova, které nebylo možné bez přesedání ve Bzenci, od desátého prosince skončí. Ve všední dny totiž bude jezdit osm přímých vlaků, které tak spojí dvě tratě: Brno - Vlárský Průsmyk a Břeclav - Přerov. Ke spojení jižní Moravy s Vídní nově pomůžou také tři páry rychlíků spojující Wien-Břeclav-Brno, na které jsou "nabaleny" další spoje ve směru Žďár nad Sázavou,respektivě Hodonín. Negativní ohlasy však má zrušení přímých vlaků do Hodonína a Břeclavi z Prahy po koridoru přes Přerov.

Některé změny ve vlakových jízdních řádech na jižní Moravě

zelpage Brno: trasy Praha - Brno - Vídeň a Praha - Brno - Bratislava
* zahájení provozu nového typu spojů SuperCity
Blanensko: trasa Brno - Česká Třebová
* zahájení provozu tří párů spěšných vlaků
Břeclavsko: trasa Břeclav - Brno - Praha - Františkovy Lázně
* zrušení ranního rychlíku v úseku Břeclav - Brno
trasa Vídeň - Praha a Bratislava - Praha
* nový spoj IC Moravia, SuperCity staví v Břeclavi
Hodonínsko: trasa Veselí nad Moravou - Kyjov
* zavedení nového páru ranních vlaků v pracovní dny
Vyškovsko: trasa Brno - Vyškov
* snížení počtu spěšných vlaků o jeden pár, zvýšení počtu spojů z 20 na 24 párů vlaků
Znojemsko: trasa Šatov - Retz
* zahájení elektrického provozu

zdroj: Brněnský deník

zelpageBrno - Rachot vlaků projíždějících Brnem bude zase o něco častější. Přibudou spojení Brna se severní Moravou, s Vídní i Bratislavou. Největší novinkou pro Brno bude zavedení tří párů spojů v kategorii SuperCity Pendolino, a to Brněnský drak(zřejmě myšlena Slovenská strela) z Prahy do Bratislavy a Johann Gregor Mendel a Smetana z Prahy do Vídně. Jízdu mezi Prahou a Brnem zvládnou tyto vlaky za dvě hodiny a dvacet tři minut. Do Bratislavy a Vídně pojedou z Prahy necelé čtyři hodiny. S využitím slev a nákupu přes internet se může zájemce svézt vlakem SuperCity do Prahy za dvě stě dvacet šest korun. Z Brna do Vídně začíná cena na necelých tři sta korunách.

Cestující, kterým stačí méně luxusní spoje, budou mít snadnější cestování do všech směrů. Přibudou spoje mimo jiné na trase Brno - Bohumín a více vlaků zamíří i na trať z České Budějovice - Brno. V souvislosti s tím se protáhne i přestupní doba v Brně hlavně z vlaků jedoucích od Jihlavy právě na spoje na Bohumín, a to ze současných 10-ti minut na asi 25 minut. Přestupy totiž dle ČD bývaly problematické a kvůli nim se často přenášelo zpoždění jednoho vlaku na další spoje. Brňané nemusejí zaznamenat jen nové vlaky. Jednou z výrazných změn bude nová zastávka Brno-Lesná. Nový přestupní bod za výrazné podpory města buduje SŽDC a přijde asi na deset milionů korun. Brno navíc zřejmě čeká posudek na nádraží. Otázka přesunu nádraží zhruba o osm set metrů jižněji nebo jeho zachování v blízkosti centra bylo jedním z hlavních témat komunálních voleb a očividně to na radnici kolem tohoto téma vře i po volbách. Avšak "dokonalou" studii, na které by se shodla politická většina, stále nemají. K posouzení hledají instituci, která má dobré jméno i v evropském měřítku.

zdroj: Brněnský deník

560 006-9 u Kuřimi

Boskovice - Jihomoravský kraj připravuje od března příštího roku zavedení Integrovaného dopravního systému na území Boskovicka. IDS slibuje posílení dopravy večer a o víkendech, odjezdy většiny spojů ve snadno zapamatovatelných časech a maximální možnou návaznost jednotlivých linek. Pro cestující to však s sebou nese i více přestupů, rušení některých přímých autobusů i vlakových spojů. Obce již poslaly k novým jízdním řádům řadu připomínek. "Ty se týkaly hlavně změn polohy času odjezdu některých spojů. Změny se postupně zapracovávají do jízdních řádů," uvedl Jaromír Holec, ředitel společnosti Kordis, která systém již od roku 2004 zavádí na území celého Jihomoravského kraje. Jenže věci, které cestujícím a obcím vadí nejvíce, se už měnit nebudou. Systém počítá například s tím, že již nebude jezdit přímý autobus na trase Boskovice - Brno. Lidé budou muset cestovat buď vlakem s přestupem ve Skalici nad Svitavou anebo autobusem s přestupem v Černé Hoře anebo Kuřimi. "Nyní jsme z Boskovic v centru Brna za padesát minut. Když budeme přestupovat, pojedeme mnohem déle," říká Marta Brejchová, která denně dojíždí z Boskovic do Brna.

Přestupy jsou základ

Podle Jaromíra Holce je však systém na přestupech založen. "Jedná se o systém navazující dopravy. Přestupy v systému vždycky budou, my chceme, aby cestující zatěžovaly co nejméně. Návaznosti na jednotlivé spoje jsou garantované, spoje na sebe musí čekat," vysvětlil. Hlavními přestupními uzly budou Letovice a Skalice nad Svitavou. Přestupovat se bude rovněž ve Velkých Opatovicích, Lysicích, Kunštátě či Šebetově. Přestupy v Letovicích jsou podle Kamila Nováka z Kordisu nutné proto, aby na sebe navazovaly osobní vlaky a rychlíky ve Skalici. Město Boskovice rovněž nesouhlasí s rušením části vlakových spojů na trati Skalice nad Svitavou - Velké Opatovice, které mají nahradit autobusy. Ani tento záměr už ale Kordis měnit nebude. "Jde o to, aby souběžně nejezdily vlaky i autobusy. Ušetřené peníze budou použity na rozšíření dopravní obsluhy i do obcí, které mají spojení nedostatečné - především o sobotách a nedělích. Navíc vlakové zastávky na této trati jsou většinou mimo obce," uvedl Kamil Novák.

Poslanec a donedávna starosta Boskovic František Sivera si myslí, že navrhovaný systém přinese zhoršení kvality dopravy. "Město má velice málo možností nastavený systém ovlivnit. Bylo nám oznámeno, že vlakové spoje budou zrušeny, nikdo s námi o tom nediskutoval," podotkl Sivera. Jak ukázala beseda, kterou na téma Integrovaného dopravního systému ve čtvrtek uspořádal Klub přátel Boskovic, lidé mají o IDS jen velice kusé informace. Jaromír Holec ovšem slibuje, že ještě před spuštěním systému budou do domácností rozeslány informační materiály. Pozitivem IDS je zejména možnost cestovat s jedinou jízdenkou vlakem, autobusem i tramvají či trolejbusem. Jednotná je také cena - ta se odvíjí podle počtu projetých tarifních zón, a nezáleží tedy na druhu dopravního prostředku ani na dopravní společnosti. Existuje možnost pořídit si předplatní jízdenku, se kterou se dá ušetřit až třicet procent jízdného.

zdroj: Blanenský deník

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2023 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:01
sets at 20:57