..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - Maďarsko :..

MÁV logo, foto: internet Maďarsko — Aktualizováno 13:45: O půlnoci 19. října začala avizovaná stávka Maďarských železnic (MÁV). Největší odborové sdružení na železnici VDSZSZ (Svobodné odborové sdružení železničářů) vyhlásilo stávku kvůli chystaným vládním krokům. Tamní vláda chce další redukci spojů anebo úplně zastavit veřejnou železniční dopravu na některých vedlejších tratích. To by znamenalo další propouštění železničářů. V 8 h ráno se však vlaky opět rozjely. Podle dostupných zdrojů je třeba nadále počítat se zpožděním vlaků či zkrácením některých jízdních tras vlaků. Plynulost dopravy může nastat až v odpoledních hodinách. Také České dráhy dříve platnou informaci o stávce trvající do cca 18h aktualizovaly – stávka je odložena, ale vzhledem k nemožnosti předpovědět další vývoj v Maďarsku jsou mezinárodní cestující nabádáni sledovat další situaci. Podle současného stavu pojedou mezinárodní vlaky po celé své trase. V případě obnovení stávky budou podle typického scénáře ukončeny ve slovenské pohraniční stanici Štúrovo. Zde, podle dřívějších zkušeností, bude k dispozici několik vozů oficiálních a neoficiálních taxislužeb, které vám nabídnou transfer do maďarských destinací.

MÁV logo, foto: internet Maďarsko – Můžeme konstatovat, že přechod na nový jízdní řád o minulém víkendu proběhl bez vážnějších komplikací a pogratulovat všem zúčastněným zaměstnancům dopravců i provozovatele dráhy. V Maďarsku naopak jízdní řád na svůj debut čeká. Jak informovalo v neděli tiskové oddělení Českých drah, maďarští odboráři vyhlásili v neděli stávku, která by podle předběžných informací měla skončit zítra, ale konkrétní informace se dají těžko zjistit. Jaká je aktuální situace?

6.10.2008 - 17:24 - Nehoda: tři cestující zahynuli

Monorierdö/Budapest - Dnes dopoledne došlo v Maďarsku k železničnímu neštěstí, při němž přišli o život nejméně tři lidé a dalších přibližně 30 bylo zraněno. Nedaleko Budapešti zezadu narazil osobní vlak do dálkového spoje IC 569. Ten tak dnes svou trasu z Debrecínu do hlavního města ukončil předčasně u města Monorierdö, asi 30 km jihovýchodně od metropole. Mluvčí maďarské záchranné služby uvedl, že při nehodě zemřel jeden muž a dvě ženy. Není přitom vyloučeno, že při prohledávání místa nehody nebudou nalezeny ještě další oběti neštěstí. Zraněny byly tři desítky cestujících, z toho dvanáct těžce. Na místo proto zasahovaly i tři záchranné vrtulníky.

zdroj: Deník

Ilustrační obrázekMaďarsko - Část maďarských železničářů o půlnoci zahájila stávku. Je ochromena výměna mezinárodních vlaků s Maďarskem, tamější železničáři nekomunikují se sousedními železničními správami a nepodávají informace o stávce. Podle dostupných informací nejsou jednotní. České, slovenské a rakouské železnice intenzivně spolupracují na překlenutí výpadků mezinárodních vlaků. Minimálně jeden vlak EC, směřující do Česka, zůstal uvězněný na maďarském území.

Bzmot přijíždí do stanice IpolytarnócBudapešť - Stávka v Maďarsku dnes ve 12:00 skončila. Vlaky směřující do Maďarska již pojedou podle jízdního řádu, během odpoledne vyjedou i vlaky z Maďarska (z důvodů disponibility souprav). Okolnosti dohody doplníme.

15.12.2007 - 9:00 - V pondělí se v Maďarsku vlaky opět zastaví

Budapest - Po několika neúspěšných jednáních mezi železničními společnostmi a odborovými svazy v Maďarsku hrozí v pondělí kolaps dopravy. Odboráři postupují tvrdě proti chystaným reformám ve zdravotnictví a sociálního zabezpečení. Po listopadové šestihodinové stávce vyhlásili další, tentokrát časově neomezenou stávku v celé zemi na pondělí 17.prosince. Lékaři uzavřou ordinace, učitelé nepůjdou do škol a navíc se zastaví doprava.

Vlaky MÁV (MÁV START i MÁV Cargo) tedy opět nevyjedou od pondělních šesti hodin ráno. Jednání mezi odbory a MÁV budou pokračovat v neděli v 15 hodin. Vedení MÁV chce dosáhnout toho, aby v době stávky byla v zemi zabezpečena „dostatečná dopravní obslužnost“ v zájmu obyvatel - zákazníků. Vedení železnic navrhuje, aby na hlavních tratích jezdily denně 2 páry IC vlaků, 2 páry rychlíků a 3 páry osobních vlaků. Dalším požadavkem vedení drah je úplné zachování mezinárodní železniční dopravy. To se ale nelíbí odborářům. Nedohodnou-li se obě strany v neděli na nějakém kompromisu, hrozí kolaps v dopravě s následky i pro mezinárodní vlakovou dopravu.

zdroj: Híradó, České dráhy

Ilustrační obrázekMaďarsko - Po téměř kompletní paralýze vlakových spojů v Německu postihne podobný vývoj tento týden i Maďarsko. Odborová sdružení v zemi vyzývají své členy ke stávce, která podle nejnovějších informací začne ve středu, 21. listopadu v 6.00 a potrvá v průběhu celého dopoledne. V uvedenou dobu do zaměstnání nenastoupí pracovníci železnice, autobusové dopravy, ale ani učitelé a pracovníci ve zdravotnictví.

Evropa - Horké léto nyní neprožívají jen na ředitelství DB, kde nadále pokračují jednání o kolektivní smlouvě a požadavcích odborové organizace strojvůdců. Stávky o tomto víkendu zasáhnou provoz v Maďarsku a Itálii. Provoz je na mnoha místech omezen také kvůli plánovaným výlukám.

Ilustrační obrázekEvropa – Začátek týdne byl pro Maďarské a Chorvatské železnice tragický. V Záhřebu došlo v pondělí 5.2.2007 k vykolejení vlaku, nehoda se obešla naštěstí bez větších zranění. V Maďarsku ovšem o den později zemřel při nehodě poblíž města Komárom strojvedoucí a další cestující byli zraněni.

Ilustrační foto

Kodaň - Na dánských železnicích (DSB) došlo z důvodu sesunu náspu na trati mezi stanicemi Fredericia – Aarhus k přerušení dopravy. K plnému obnovení provozu na tomto úseku DSB dojde dne 23.dubna 2006, do této doby budou vlaky EC 370 a EC 371 (Praha - Aarhus a zpět) ukončeny ve stanicích Hamburk Hbf nebo Padborg.

Budapešť - Od 17.dubna 2006 je na maďarských železnicích (MÁV) z důvodu povodňové situace (rozvodnění řeky Tisza) omezena doprava na těchto úsecích:

pozorBudapešť - Na základě oznámení MÁV pojede R 374 Pannonia dne 10.10.2005 odklonem přes pohraniční stanice Komárom - Komárno místo pohraniční přechodové stanice Rajka - Rusovce. Vlak pojede z Maďarska na Slovensko přes Dunaj po železniční trati, kde není provozována žádná osobní železniční doprava. Mimořádně zastaví v žst. Komárno (21:30-21:44) a Nové Zámky (22:07). Do Bratislavy hl.st. přijede o 15 minut dříve (23:05) a odjede dle platného JŘ ve 23:40 hod.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:46
sets at 20:27