..: All news and reports - Stavby a projekty - Spojené království :..

Jednotka 170453 společnosti First ScotRail na stanici Waverley Station v Edinburghu, foto: Ad MeskensEdinburgh/Glasgow — 18. října vyrazil první elektrický vlak na trať mezi skotskými městy Edinburgh, Falkirk a Glasgow. Provozovatel místní železniční dopravy ScotRail oznámil svou plnou připravenost na provoz v elektrické trakci, avšak úplný elektrický provoz by měl fungovat od 11. prosince. Dopravce si pro provoz pořídil nový vozový park, který vyrobila společnost Hitachi Rail. Ta dodá celkem 70 souprav, z čehož bude 46 třívozových a 24 čtyřvozových. Kontrakt na tyto soupravy byl podepsán v roce 2015 a zahrnuje také desetiletou údržbu. Část montáže probíhá v Japonsku a zbytek v britském městě Newton Aycliffe. Ředitel rozvojových programů společnosti ScotRail prohlásil, že staví železnici, kterou Skotsko nikdy předtím nemělo a poskytne cestujícím mnoho výhod.

Ordsall Chord vizualizace, foto: Network Rail Manchester — Britský soud v říjnu tohoto roku definitivně zamítl žalobu Marka Whitbyho, bývalého předsedy spolku britských stavebních inženýrů, proti stavbě Ordsall Chord (Ordsallské spojky), která má sloužit k propojení tratí mezi manchesterským nádražím Victoria na severovýchodě s tratí do nádraží Piccadilly a dále na jih k letišti. Stavba má tedy zelenou, umožní vést přímé vlaky ze severu na letiště, propojit vlakové linky na severu a jihu Manchesteru, značně zvýšit kapacitu stávajících spojů skrz město a celkově zjednodušit provoz na tratích přes město, na což se čekalo sto let. Potud vše dobré. Vše?

Jednotka 170453 společnosti First ScotRail na stanici Waverley Station v Edinburghu, foto: Ad Meskens Edinburgh — Zlepšení železniční dopravy řeší program EGIP, který má přispět k dlouhodobé ekonomické udržitelnosti Skotska. Na přípravu a realizaci programu byla původně vyčleněna 1 miliarda liber šterlinků, po redukcích se zatím hovoří o 650 milionech liber. Zlepšení by se mělo dotknout všech tras mezi Edinburghem a Glasgow. Jestliže je dnes vypravováno pět až šest spojů za hodinu s dobou jízdy kolem 50 minut, v budoucnu po elektrizaci tratí by mohlo být v jízdním řádu ve špičkách nabízeno až 13 spojů za hodinu a jízdní doby na úseku cca 67 km (42 mil) by se mohly zkrátit na 35 minut. Přesto, že program byl představen veřejnosti v roce 2011, na jeho přípravě se pracovalo již od roku 2007. Realizace byla naplánována na období 2012 až 2016, ale program nabírá zpoždění. Jako reálný termín úplného dokončení se jeví rok 2022, zaznívají hlasy, které jej zpochybňují a uvažují o roce 2024. Realizaci zajišťuje Network Rail. Jedním z dílčích kroků je i to, že do konce roku 2013 na všech spojích mezi oběma největšími skotskými městy budou cestující mít možnost využít připojení wifi.

Canary Wharf 2, foto: Crossrail Londýn — Se svou rozlohou 1577 km² a počtem obyvatel přes osm milionů je Londýn skutečně světovou metropolí. A jako každé jiné sídlo této velikosti, potřebuje i on perfektně fungující dopravní systém. Funkci organizátora nejen hromadné dopravy pro celý Velký Londýn již od začátku tohoto tisíciletí plní Transport for London (TfL). Ovšem již ve čtyřicátých letech minulého století vznikl projekt, který předcházel nynějšímu Crossrail. O začátku Crossrail můžeme mluvit až v roce 2001, kdy vznikla stejnojmenná společnost, z poloviny vlastněná TfL a z poloviny vlastněná Britským ministerstvem dopravy, Department for Transport. Od tohoto data také začínají pokusy a projekty podobné dnešnímu Crossrail.

Virgin Trains - Super Voyager, Glasgow, foto: Adambro Londýn — Spojnice Londýna a Glasgow přes Birmingham, Manchester a Liverpool, označovaná jako West Coast Main Line (WCML), se díky iniciativě Network Rail (NR) dočká řady vylepšení. NR představil podrobnosti o řadě projektů, do který je připraven investovat 40 milionů liber šterlinků (v přepočtu zhruba 1,2 miliardy korun). Některé z projektů jsou už v běhu. Cílem investic je třeba zajištění bezpečnosti trakčního vedení výstavbou nového oplocení nebo snížení zpoždění vlaků způsobené vandalismem. Na trati je již delší dobu maximální provozní rychlost 100 až 125 mil/h (160 až 200 km/h), současné úpravy ji ale nezvýší.

stanice Abbey Wood - vizualizace, foto: Crossrail Londýn — Britská železniční společnost Crossrail představila počátkem července veřejnosti projekt nové stanice Abbey Wood. Nechybělo ani veřejné slyšení, při kterém měli možnost se s návrhem řešení seznámit i občané a klást zástupcům investora dotazy týkající se stavby. Nyní mají projekt k projednání okresy Borough a Greenwich. Stanice Abbey Wood bude nová konečná pro vlaky na jihovýchodě Londýna. Crossrail se pustil do mohutné výstavby – jeho projekt by měl v roce 2018 propojit 37 stanic – Maidenhead na západě, s odbočkou na letiště Heathrow, s Canary Wharf (Docklands), Abbey Wood a Shenfieldem na východě. Projekt za 16 miliard liber šterlinků, který o 10 % zvýši kapacitu sítě v Londýně, je natolik zajímavý, že se k němu na ŽelPage určitě vrátíme. Ale začněme u stanice Abbey Wood – má zvláštní postavení: abecedně je to první stanice ve Velké Británii. (A těm, kdo mají rádi Beatles, se vybaví Abbey Road.)

Siemens Velaro e320 (maketa), foto: Wikipedia Commons Londýn — Přesně před dvěma měsíci měli čtenáři ŽelPage možnost nahlédnout do poněkud vzdálenější budoucnosti ve vztahu k vysokorychlostní železnici, jejíž výstavba se připravuje mezi městy Londýn a Birmingham. V původném článku jsem se zmínil o povinné veřejné debatě, která má za úkol, mimo jiné, i informovat detailech, jež by jinak mohly zůstat (a nejspíše i zůstaly) před veřejností utajeny. Netrvalo dlouho a plody stromu jménem „povinná veřejná debata“ začaly padat na hlavy obyvatel Albionu – a to prostřednictvím deníku The Sun.

Eurostar e320, foto: Der Mobilitäts Manager magazine/National Corridors Initiative Londýn — Svět je plný překvapení a nejinak je tomu i ve Velké Británii. Zatímco ještě ani neoschl inkoust na úředních dokumentech, které kritizují a analyzují nezvládnuté zimní sněžení na celém území Albionu, už se na veřejnost prodrala upřesněná zpráva, která posouvá povědomí o nové verzi vysokorychlostní železnice na území Anglie do reálnějších sfér. Pro čtenáře v ČR může mít tato informace i jiné skryté sdělení: zatímco ministr dopravy České republiky provedl razantní škrty, co se železniční dopravy a výstavby infrastruktury v ČR týče, jeho britský kolega naopak představil monstrózní akci v době, kdy předseda vlády David Cameron oznámil občanům Velké Británie, že je čeká velmi těžký a finančně velmi napjatý rok.

16.5.2010 - 8:00 - Liverpool se chystá na nová pendolina, Alstom otevřel nové depo

Údržba jednotky řady 390 Pendolino společnosti Virgin Trains, foto: Alstom Liverpool — Liverpoolský primátor Mike Storey dne 12. května slavnostně otevřel nově postavené servisní depo Edge Hill, vybudované mezinárodním koncernem Alstom v rámci závazku na údržbu jednotek Pendolino britského dopravce Virgin Trains. Dvoukolejná hala s délkou 300 metrů pojme dvě 11vozové soupravy a je vybavena zařízením pro kompletní údržbu tamní řady 390. Stavbu v hodnotě 15 milionů liber (450 milionů korun) přitom financoval britský správce infrastruktury Network Rail v rámci kompenzace za soupravu zničenou při vykolejení v únoru 2007. Nové depo spravuje dceřiná společnost Alstomu West Coast Traincare, která v něm bude kromě pravidelného provozního ošetření provádět i větší technické úpravy vlaků Virgin Trains. Mezi ty patří zejména plánované prodloužení 31 souprav z 9 na 11 vozů s pomocí nových vložených vozů, které v současnosti vyrábí závod Alstom Savigliano. Svou maximální kapacitu by mělo depo Edge Hill dosáhnout v roce 2012, kdy současnou flotilu 52 jednotek Pendolino doplní čtyři nové 11-vozové soupravy stejné řady.

Zdroj: Railway Gazette, Virgin Trains

2.9.2009 - 7:00 - UK plánuje nahradit vnitrostátní lety vysokorychlostní železnicí

Vysokorychlostní trať, ilustrace, foto: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollar#305; Velká Británie — Spojené království oznámilo plány na dosažení rychlosti 400 km/h pro vysokorychlostní železniční síť na jejím území. Motivací je potřeba odstranění vnitrostátních letů. Tento plán ohlásil mluvčí Ministerstva dopravy Spojeného království (UK Department for Transport, DFT), který řekl, že krátké linky mezi Británií a pevninskou Evropou, či domácí vnitrostátní lety by se měly postupně časem nahrazovat železniční dopravou. Tento krok je zaměřen na snížení dopravního přetížení stávajících leteckých linek, snížení cestovních dob v zemi a také na zmenšování produkce uhlíkových odpadů. Podle odhadů by se mělo touto formou dopravy přepravit až na 46 miliónů cestujících z leteckého sektoru ročně. Pro „High Speed Two“ byl na tamním ministerstvu dopravy vyčleněn zvláštní tým pracovníků, který má na starost v první fázi návrh plánů sítě. Ty by měly být předloženy nejpozději do konce tohoto roku.

Zdroj: Railway Technology

16.7.2008 - 7:00 - Investice v železniční dopravě ve Skotsku

Vizualizace nových EMU Siemens pro First ScotRail Glasgow - Vládní agentura Transport Scotland se rozhodla podpořit objednávku železničního dopravce First ScotRail u společností Siemens a HSBC. Smlouva na objednávku elektrických jednotek (celkem 130 vozů) v hodnotě 200 miliónů £ (6 miliard Kč) má být podepsána během tohoto měsíce. Reaguje tak na předpokládaný nárust železniční dopravy během příštích deseti let. Hlavním místem nasazení nových souprav má být předměstský provoz v okolí Glasgow a na novém „Glasgow Airport Rail Link“, které je v současné době ve výstavbě. Soupravy mají odpovídat všem současným standardům; budou plně klimatizované, přístupné hendikepovaným osobám, nebo vybavené kamerovým systémem a přípojkami na notebook. V souvislosti s uvedením nových souprav do provozu se planují další investice do železniční sítě. Počítá se také s úpravami nádraží, nástupišť a rozvojem infrastruktury.

Zdroj a ilustrační foto: Transport Scotland

Ilustrační obrázekLondon - Již 14. listopadu 2007 se cestující mezi Paříží a Londýnem dočkají výrazné změny. Nejen že cesta mezi oběma městy zrychlí o 20 minut, ale změní se i konečná a výchozí stanice. Místo na nádraží London-Waterloo začnou vlaky Eurostar zajíždět na London-St Pancras. Je to díky nově zprovozněnému úseku VRT trati, tzv. High Speed 1 (HS1), mezi Ebbsfleet a London-St Pancras. Jedná se o poslední část vysokorychlostní trati na britském území, která je v převážné většině projektována na obvyklou rychlost 300 km/h. Celá HS1 od tunelu La Manche až po London St Pancras měří 109 km. Cestovního časy vlaků ES jedoucích mezi Paříží a Londýnem bez zastávky se zkrátí o plných dvacet minut na 2 hodiny a 15 minut. To ještě více zatraktivní tuto relaci oproti letecké dopravě, kdy již nebude fyzicky možné, aby cesta letadlem byla rychlejší než vlakem.

16.5.2007 - 16:00 - Eurostar jezdí nejpřesněji ve své historii

St. Pancras International, zdroj: EurostarLondýn - Jednotky s logem Eurostar spojující Velkou Británii s kontinentální Evropou jezdí nejpřesněji od jejich uvedení do provozu v listopadu 1994. Při sledování dodržování jízdního řádu v období 7.-13.5.2007 dojelo 98,5% spojů včas a nebo dříve. V úterý, ve středu a ve čtvrtek přijelo 100% vlaků včas a nebo dříve oproti jízdnímu řádu. V roce 2006 přijelo bez zpoždění 91,5% vlaků Eurostar, o rok dříve to bylo 86,3%. Největší změnou v letošním roce bude výchozí stanice vlaků v Londýně - tou bude místo Waterloo Station nově St. Pancras International. Jízdní doba se tak zkrátí o 20 minut (Londýn - Paříž 2:15 hod., Londýn - Brusel 1:51 hod.)

zdroj: Tisková zpráva Eurostar

Ilustrační fotoLondýn - V příštích dvou letech bude britská železniční společnost Network Rail (NR) investovat do železniční dopravy 2,44 miliardy liber. Vybudují se nové tratě a nová nástupiště, stávající nástupiště projdou výraznou modernizací. Dále NR plánují zvýšení rychlosti a kapacity vlaků.

EurostarLondýn - Za rok, ve středu 14.11.2007, přestanou jezdit rychlovlaky Eurostar z a na nádraží London Waterloo Station. Novou výchozí a konečnou stanicí se stane London St. Pancras International. Změna bude souviset s nově otevřenou tratí v úseku St. Pancras International - Southfleet Junction, která naváže na trasu ve směru do Evropy skrz Eurotunnel. Nádraží St. Pancras je propojeno s 6 linkami metra a jezdí odtud 5 železničních společností. V blízkosti se nachází i železniční stanice King´s Cross a Euston.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:56
sets at 21:15