..: All news and reports - Finsko :..

23.1.2015 - 6:00 - CZ LOKO dodá lokomotivy do Finska

Lokomotiva od CZ LOKO pro Fennia Rail Oy, foto: CZ LOKO, a.s. Česká Třebová — Ještě během roku 2015 vyjedou nové lokomotivy vyrobené v české společnosti CZ LOKO také ve Finsku. Pro tamního soukromého dopravce Fennia Rail Oy vyrobí firma celkem tři lokomotivy, přičemž první bude dodána v září a další budou následovat v měsíčních odstupech. Projekt vychází z lokomotiv 774, které jezdí ve službách soukromých dopravců nejen v Česku. Zároveň byly při navrhování nové lokomotivy uplatněny zkušenosti z předchozích projektů, kdy byla nová vozidla projektována tak, aby nejen splnila požadavky zákazníků, ale také obstála v nepříznivých klimatických podmínkách. Proto nová šestinápravová lokomotiva disponuje výkonem 1550 kW, který obstará tradičně motor Caterpillar. Maximální rychlost bude 90 km/h a obstát bude muset stroj i při teplotách -40 °C. Netradiční je pak rozchod 1 524 mm a situování jízdního pultu vlevo ve směru jízdy.

Zdroj: CZ LOKO

20.12.2013 - 17:00 - Finské železnice objednaly Vectrony

Siemens opět přivezl Vectrona, foto: Matouš Danielka Helsinki — Finské železnice VR Group objednaly 80 nových elektrických lokomotiv produktové řady Vectron od výrobce Siemens Mobility. Hodnota tohoto největšího nákupu v historii VR i zároveň největší objednávky lokomotiv Vectron činí 300 milionů eur. Nákup zahrnuje také možnost opce na objednávku dalších 97 lokomotiv. Tyto lokomotivy s maximální rychlostí 200 km/h budou použity jak v osobní, tak i v nákladní přepravě na širokorozchodných tratích. Dohoda mezi VR Group a Siemensem bude dokončena počátkem roku 2014 a první lokomotiva dorazí do Finska v roce 2017. Rok poté začne výroba ve velkém měřítku a všech 80 lokomotiv bude dodáno do roku 2026 a postupně nahradí nejstarší sovětské lokomotivy, které jsou doposud v provozu. Součástí kontraktu je i 10letá údržba.

Zdroj: VR Group, Siemens, railcolor.net

Kirkenes - přístav, foto: Janter Kirkenes — Spojení Finska a Norska novou železniční tratí se dostalo v nedávné době i do popředí jednání nejvyšších představitelů obou států. Tato agenda nechyběla ani při poslední návštěvě finského prezidenta v Norsku – pan Sauli Niinistö potvrdil při jednání s králem Haraldem zájem finské strany o projekt, kdy by byla trať z finského Rovaniemi dobudována až na norské arktické pobřeží. Rovaniemi je zatím nejsevernější bod, kde končí finská železnice. Její prodloužení směrem na sever by umožnilo přepravovat zejména rudu do přístavu, ze kterého by se mohla dále transportovat směrem na východ. Bylo by to blíž, než když kdyby se doprava směřovala, jako dnes, do přístavů v Botnickém zálivu. Je předpoklad, že by denně mohlo z Finska do přístavu směřovat až 40 vlaků. Opačným směrem by se pak mohl přepravovat zkapalněný zemní plyn.

Murmansk - přístav, foto: Tom Thiel Moskva/Pečora/Murmansk — Ruský státní železniční dopravce RŽD nenápadně poodhaluje své investiční plány do budoucna. V současné době probíhají jednání se zahraničními partnery ze skandinávských zemí. Do roku 2018 až 2020 by se mohl ruský Murmansk propojit železnicí s Norskem a Finskem, zejména s jejich přístavy. Na to by mohlo navázat napojení ruské republiky Komi, ležící západně od Uralu. Dále by mohly být napojeny regiony Archangelský a Permský. Projekt označený Belkomur, který vznikl již v závěru minulého století a dosud nebyl realizován, by se mohl dočkat realizace, neboť zájem finančně se na něm podílet projevila i státem vlastněná China Civil Engineering Construction Company (CCECC). Projekt s předběžně kalkulovanými náklady okolo 15 miliard amerických dolarů by pomohl výrazně zkrátit spojení mezi Uralem a severozápadem Ruska.

SR1 3107, Helsinky, foto: Antti Havukainen Tallin / Helsinky — Evropská komise poskytne v příští finanční sedmiletce (2014 až 2020) až 10 miliard eur na rozvoj železniční dopravy v Evropské unii. Předpokládá se, že finanční prostředky budou rozděleny na zlepšení spojení mezi střední a východní Evropou a Německem. Podle Siima Kalase, evropského komisaře pro dopravu, sice existuje mnoho projektů na rozvoj železničního spojení, ale jen málo z nich by mohlo být považováno za perspektivní a obdrží finanční prostředky z EU. Mimo jiné sdělil, že Rail Baltica se bude moci ucházet o dotace EU v prvním stupni.

Helsinky-nehoda, foto: Karl Vilhjalmsson, HBL Helsinky — Vlak InterCity Finských železnic (VR) narazil v pondělí 4. 1. 2010 v ranních hodinách přímo na hlavním nádraží v Helsinkách do budovy hotelu Holiday Inn krátce poté, co mu selhaly brzdy a samovolně se rozjel směrem ke konci staniční koleje. Stále není zřejmé, co závadu způsobilo. Došlo jen k jednomu lehčímu zranění personálu VR, cestující byli varování a odvedeni od místa „průjezdu“ vlaku. Vlak Intercity číslo 71 (Helsinki - Kajaani/Kajana) byl tvořen původně lokomotivou a osmi patrovými vozy. Během jízdy do stanice Pasila/Böle v cca čtvrt na devět ráno místního času v okolí Fågelsången (cca kilometr od výchozí stanice Helsinky) ale nastaly problémy. Když lokomotiva brzdila, oddělily se ze zatím nezjištěných příčin od soupravy čtyři dvoupatrové vozy pro vlaky InterCity. Ty se následně, nikým neřízeny, rozjely z kopce dolů směrem rovnou do stanice.

Setkání jednotek Sm2 (linka H) a Sm4 (linka R) v Riihimäki, foto: Tomáš Kraus Helsinki — V minulém díle reportáže z Helsinek jsme si krátce představili město Helsinki a popsali vlakové soupravy, které zajišťují příměstskou dopravu v regionu. Druhý díl na to zčásti naváže zevrubným objasněním tarifů, abyste například věděli, do jaké části vlaku si musíte sedat, abyste bez jízdenky nebyli automaticky černí pasažéři. Kromě toho si popíšeme tratě, po kterých zastávkové vlaky jezdí. Od přeplněných ulic a nákupních center v Helsinkách dojedeme do naprosté pustiny u Riihimäki a Lahti, kde sobi dávají dobrou noc v krajině rovinatých lesů a pastvin. Vzato do důsledku, nad sítí zdejších regionálních vlaků slunce (téměř) nezapadá. Alespoň ne teď, v období okolo letního slunovratu…

Souprava jednotek Sm4 zastavuje v Oitti, foto: Tomáš Kraus Helsinki - Sítě příměstských železničních tratí, jak je známe ze střední Evropy, nám často přijdou jako ta nejméně zajímavá součást železnice toho kterého regionu. Naproti tomu Finsko je zemí tak odlehlou, že "S-Bahn" v Helsinkách se už zákonitě musí vyznačovat některými specifiky, počínaje trojjazyčným značením téměř všeho. Skutečnost, že centrum Helsinek leží na výběžku pevniny, a tudíž se tam dá dojet z jediného směru, je příčinou toho, že na zdejším hlavním nádraží nasednete do libovolného vlaku a víte, jaká je příští stanice. První část dvoudílného článku se bude věnovat Helsinkám jako takovým, a dále vozidlům, která jejich příměstskou dopravu zajišťují. Podíváme se na to, jak po frekventovaných tratích kmitají, vedle nových souprav z Alstomu a několika "klasik s Bymeečky", čtyřicetiletí veteráni z továrny na letadla.

Ilustrační obrázekHelsinky - Na plánované trati Helsinky - Petrohrad budou jezdit Pendolina. Včera o tom definitivně rozhodla finsko-ruská společnost Oy Karelian Trains, která vybrala jako dodavatele firmu Alstom. Ta vyrobila Pendolina i pro České dráhy. Firma dodá 4 soupravy za cenu 120 milionů EUR v průběhu roku 2009, s jejich nasazením do pravidelného provozu se počítá o rok později. Cesta mezi Helsinkami a Petrohradem se má díky nové 450 km dlouhé trati zkrátit zhruba na 3 hodiny oproti stávajícím 5,5 hodinám.

28.6.2007 - 3:00 - Dočkáme se podmořského tunelu mezi Estonskem a Finskem?

Tunel - ilustrační fotoTallin - Starostové Helsinek a Tallinu požadují vypracování studie proveditelnosti výstavby nového podmořského tunelu, jenž by v budoucnu mohl spojit obě hlavní města. Edgar Savisaar spolu s Jussim Pajunenem na setkání 19.6.2007 ve Finsku odsouhlasili zahájení přípravy studie. Pokud by se podařilo projekt realizovat, nový tunel by se svou délku přesahující 80 kilometrů stal nejdelším na světě. Nicméně, naskýtá se otázka ekonomické návratnosti stavby - Eurotunnel spojující Francii s Velkou Británií se na začátku roku potýkal s dluhem přesahujícím 250 mld. Kč.

zdroj: Baltic Times

Ilustrační obrázekMoskva - Tendru na výrobu 3 - 4 vlakových souprav pro trasu Petrohrad - Helsinky se zúčastnilo 5 firem - Alstom, Siemens, Bombardier, Talgo a CAF. Úspěšnou se stala společnost Alstom, která vyrobí 3 nebo 4 elektrické soupravy, jež začnou zajišťovat spojení mezi oběma městy ve 4. čtvrtletí příštího roku. Jízdní doba by se tak měla zkrátit ze současných 5,5 na 3 - 3,5 hodiny, z toho na území Ruska stráví vlak 2:27 hod., přičemž kromě nových vozidel bude modernizována i železniční infrastruktura.

14.1.2007 - 23:00 - V tendru Oy Karelian 5 společností

Ilustrační obrázekMoskva – Michail Akulov, viceprezident RŽD a předseda představenstva Oy Karelian oznámil, že 5 společností splnilo podmínky pro účast ve výběrovém řízení na dodávku vlaků, které by měly v budoucnu začít jezdit mezi Petrohradem a Helsinkami. Jsou to Siemens, Alstom, Bombardier, Talgo a CAF.

zdroj: RŽD

29.11.2006 - 11:08 - Společnost Oy Karelian založena

RŽD + VRHelsinki – Dne 23.11.2006 stvrdili podpisem Vladimír Jakunin (RŽD) a Henri Kuitunen (VR) založení společnosti Oy Karelian Trains. Tato nově vzniknuvší společnost by měla zajišťovat provoz mezinárodních rychlovlaků mezi Petrohradem a Helsinkami. Výjezd prvního vlaku je plánován na 4. čtvrtletí roku 2008. RŽD a VR vložily jako vstupní kapitál po 500.000 €.

zdroj: RŽD

5.10.2006 - 16:52 - RŽD a VR plánují nové spoje mezi Petrohradem a Helsinkami

Moskva - Ruské želežnice (RŽD) a Finské železnice (VR) se chystají založit novou společnost pod názvem Oy Karelian Trains Ltd. Se základním kapitálem 1 milion €. Společnost bude zajišťovat vysokorychlostní dopravu mezi Petrohradem a Helsinkami. Očekává se, že by vlaky této nové společnosti měly začít jezdit ve 4 kvartálu roku 2009 a měly by zkrátit jízdní dobu ze současných 5,5 hodin na 3,5 hodiny. Vlaky by měly dosahovat rychlostí 220 km/h, složeny by měly být ze 7 vozů (5 vozů 2. třída, 1 vůz třídy business a 1 restaurační vůz s odděleným prosotorem pro kuřáky) a pojmout 300 pasažérů. Očekávaná cena jízdenky pro třídu business činí 110,00 € a pro 2. třídu 69,40 €. V současnosti operují mezi Petrohradem a Helsinkami 2 rychlíky (Repin a Sibelius), jejichž ceny se pohybují v realcích 89,10 € v 1. třídě a 50,80 € ve 2. třídě.

zdroj: RŽD

22.5.2006 - 20:59 - Talgo expanduje do Finska a Bosny

Ilustrační fotoŠpanělsko / Madrid - Společnost Talgo píše v tiskové zprávě, že vyrobí pro Finské dráhy 20 dvoupodlažních vozů, které by měly být nasazeny jako IC, za 40 milionů €. Vozy budou vyrobeny ve skandinávké pobočce Talgo Oy.
Ve zprávě se dále píše, že Bosna a Hercegovina přidělila společnosti zakázku na výrobu devíti souprav Talgo pendular. Celkem za 67,7 milionů €. V tomto případě budou soupravy vyrobeny ve Španělsku, 5 souprav bude pro denní provoz a zbytek pro noční. Všechny budou mít maximální rychlost 220 km/h.

Zdroj: www.altavelocidad.org a Foto: Talgo

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:06
sets at 18:35