..: All news and reports :..

Parní lokomotiva ř. 213.902 - ilustrační foto Jan ŠedivýPřibyslav - (Havlíčkobrodsko) - Provoz na staré trati z Přibyslavi do Sázavy asi na jaře skončí. Na železničním úseku, který je pozůstatkem kdysi významné dráhy mezi Žďárem nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem, v posledních letech jezdily historické výletní vlaky. Soukromý vlastník se ale nechystá investovat do potřebné obnovy a okolní obce na to nemají peníze. Poslední jízdy parního vlaku jsou ohlášeny na tento víkend - 22. a 23. dubna 2006.
V sobotu 22.4. pojede fotovlak a v neděli 23.4. vlak parní vlak pro veřejnost. Podrobnosti o akcích najdete v Kalendáři akcí.

Ilustrační foto - 810Loket - Podle článku v nejnovějšjím Železničáři by měl být letos zrekonstruován osmisetmetrový úsek trati 144 (Nové Sedlo u Lokte - Bečov nad Teplou) mezi žst. Loket a zastávkou Loket předměstí. K tomuto kroku přinutil zástupce kraje a města složitý přestup z vlaků do autobusů směrem na Horní Slavkov - k loketskému nádraží je komplikovaný příjezd přes střed města. U obnovené zastávky Loket předměstí vznikne tzv. miniterminál. Celková cena rekonstrukce je odhadována na téměř 3 miliony Kč a zahrnuje výměnu železničního svršku, opravu mostu, rekonstrukci přejezdu a vybudování nástupiště s čekárnou a osvětlením. V návrhu jízdního řádu na rok 2007 jsou již spoje z Nového Sedla ukončeny ve staronové zastávce.
Zbývající úsek trati, který nebude rekonstruován, existují 3 varianty - celková rekonstrukce, zrušení trati nebo její využití pro turistickou železnici. A právě poslední variantu podporuje zvláštní komise zřízená k tomuto účelu.

Zdroj: Železničář 2006/15-16

infoKarlovy Vary - Karlovarský krajský úřad odmítl žádost Českých drah zrušit železniční dopravu mezi Loktem a Krásným Jezem. ČD o to požádaly proto, že trať je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena a společnost ji nahrazuje autobusy. Představitelé regionu s jakýmikoli snahami, které by vedly ke zrušení tratě, striktně nesouhlasí. Úsek trati č.144 Loket - Krásný Jez je od roku 1997 uzavřen, důvodem je špatný technický stav, zvláště tunelů a mostů.
Tehdy se neuvažovalo o úplném zrušení trati, šlo pouze o dlouhodobou výluku. Trať nebyla výrazně ztrátová, neboť osobní vlaky byly průměrně vytížené. V té době se náklady na opravu odhadovaly v desítkách milionů Kč, nyní až 300 mil. Kč.
Podle Pavla Skály z SŽDC se vyjednává o prodeji trati. Jednání zatím nebyla ukončena.

zdroj : ČT24
Reportáž na ČT24 : ZDE (reportáž je na konci zpráv)

letiště - ilustrační fotoPraha - Pražský magistrát učinil první krok k budoucí výstavbě linky A metra ze současné konečné Dejvická do Ruzyně přes Motol. Městská rada rozhodla, že se přichystá nutná změna územního plánu. Úsek s osmi stanicemi bude dlouhý přes 14 kilometrů. Náklady byly již dříve odhadnuty na 38 miliard korun. Stavba by mohla začít před rokem 2010.

Rychlovlak Pendolino, novinka Českých drah, se potýká s nepříjemným problémem. Z jeho vagónů se téměř nedá telefonovat. Situace by se měla začít řešit, otázkou je, kdo to zaplatí. Dráhy se musí domluvit s našimi operátory. „Prosím, tady Pendolino. Aha, to je pro tebe,“ říká strojvůdce českého rychlovlaku těsně před Českou Třebovou na cestě z Ostravy do Prahy a podává telefon v kokpitu kolegovi. „Kontrola, manželka,“ dodává. Zatímco hovor z kabiny proběhl bez sebemenších problémů, ministr dopravy Milan Šimonovský, který seděl o pár metrů dále ve voze, se nemohl dovolat. „Už potřetí jsem se snažil namluvit něco do rozhlasu a potřetí nám to vypadlo,“ říká při jízdě Šimonovský. „Možná by se na to měla kolegyně kouknout,“ dodává a otočí se k přísedící ministryni informatiky Daně Bérové. „Je to nešťastná kombinace, za kterou Pendolino nemůže,“ vysvětluje Stanislav Beneš, šéf ČD Telematika, dceřiné společnosti Českých drah, jež má na starosti komunikaci nejen mezi vlaky. „V Pendolinu se spojuje problém horšího pokrytí okolo tratí a kovové konstrukce vlaku, která brání pronikání signálu,“ dodává Beneš. Dráhy mají vlastní mobilní síť, strojvůdce se z drážního mobilu dovolá skoro kdekoliv podél hlavních tratí. „Ale normální mobil se do této sítě nepřihlásí,“ říká Beneš. Aby se dovolali i cestující a třikrát za sebou jim v luxusním vlaku nespadl hovor, to se má nyní řešit. Jedna možnost je převést mobilní signál, který mají dráhy, do vagonu tak, aby v nich fungovaly i normální telefony. Princip, který je podobný mezinárodnímu roamingu - jako když se člověk v Rakousku připojí do jedné z tamních sítí. Druhou možností je nainstalovat do vagonu zesilovače běžného mobilního signálu. Ty zase funguje podobně jako handsfree sada v autě. Lidé by volali dál prostřednictvím svého operátora. V obou případech se musí dohodnout dráhy a čeští operátoři. Technicky to není problém, ve hře jsou především peníze. „Vznikla pracovní skupina, která se nedávno shodla na technických parametrech. Teď zbývá dořešit obchodně právní záležitosti,“ říká mluvčí Oskar Vodafone. Jde o to, kdo to zaplatí. Pro operátory je levnější instalovat zesilovače než varianta s roamingem či stavba nového vysílače podél tratí. Taková investice je pro ně údajně nenávratná, problémy jsou i s nájmy pozemků okolo kolejí.

Oskar a T-Mobile horší pokrytí v neobydlených místech okolo tratí přiznávají, Eurotel trvá na opaku. A to i přesto, že podle železničářů to s jeho pokrytím není jiné než u ostatních. O tom se přesvědčil i ministr Šimonovský. „Nemůžeme souhlasit s tvrzením, že by pokrytí na hlavních železničních trasách na území Česka bylo minimální,“ říká mluvčí Eurotelu. Podle něj na základě výsledků testovacího měření spolu s Českými drahami s využitím externí antény na hlavních koridorech je pokrytí signálem 99,6 procenta. „Nicméně kovová a nepropustná konstrukce železničního vagonu dostupnost signálu pro cestující uvnitř vozidel brání,“ vysvětluje mluvčí Eurotelu s tím, že právě proto v současné době operátoři společně s Českými drahami pracují na projektu, který má zlepšit dostupnost signálu také uvnitř vozů.

Zdroj: MF DNES (Jan Cízner)

Foto: archiv Želpage

8.12.2005 - 12:53 - Jandák jel vlakem, bojí se létat

;-)Praha / Moskva - Ministr kultury Vítězslav Jandák nerad létá. I na služební cestu do Ruska se vydal mezinárodním rychlíkem Praha – Moskva. Dle ministra je železniční doprava absolutně nejbezpečnější a nejlepší. Ministr nemá rád letadla od té doby, co s nimi už dvakrát nouzově přistával.

Pravděpodobně se jedná o rychlík R209/22 Vltava, který je složen výhradně z lůžkových a lehátkových vozů. Z Prahy hlavního nádraží odjíždí ve 22:30 a do Moskvy (Beloruskaja) přijíždí třetí den ráno v 7:05 moskevského času (5:05 SEČ). Cesta trvá 30 hodin a 35 minut a je dlouhá 2009 km.

Zdroj : Lidové noviny , IDOS

letištěPraha - Pražští radní nejsou příznivě nakloněni urychlenému dobudování metra na letiště v Praze-Ruzyni. Prvořadý význam má pro pražské zastupitele prodloužení úseku mezi stanicí Ládví a Prosekem na trase C. Záměr radních ve středu tlumočil ekonomický náměstek Petr Hulinský (ČSSD).

KolejeOstrava - V roce 2010 by cestující mohli cestovat na druhé největší letiště České republiky Ostrava - Mošnov i vlakem. Počítá s tím alespoň Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Nová trať využije stávající trasu ze Studénky do Veřovic, z ní je třeba k letišti dobudovat tříkilometrový úsek kolejí. Počítá se i se zastávkou v nově budované průmyslové zóně nedaleko letiště.

Rozvoj mošnovského letiště je pro Moravskoslezský kraj jakožto vlastníka jednou z klíčových dopravních priorit. Stavba nového úseku má by měla začít nejpozději do dvou let a vyžádat si investici ve výši asi 300 miliónů korun.
Dosud je doprava na letiště zajišťována autobusy a taxislužbou. Cesta trvá zhruba 35 minut. Nově zamýšlená železniční trať by se podle generálního ředitele sdružení Miroslava Fabiana měla napojit na druhý železniční koridor z Břeclavi do Petrovic u Karviné.
Na investici už je zpracovaná finanční analýza a studie proveditelnosti, kdy náklady na stavbu by měly být hrazeny ze státního rozpočtu i ze zdrojů Evropské unie.
Moravskoslezský kraj převzal mošnovské letiště v polovině loňského roku s otevřenou náručí. V současné době se dostavuje novou odbavovací halu, která má kapacitu letiště zvýšit ze současných 140 tisíc na 600 tisíc cestujících ročně. Loni zde odbavili 220 tisíc lidí. Výstavbu nové haly za 160 miliónů korun financuje kraj s pomocí peněz z fondů Evropské unie.

Zdroj : Novinky.cz

NehodaHavířov - V pátek 18.11. po páté ráno srazil vlak jedenatřicetiletou ženu v Havířově, která z neznámých důvodů seděla na kolejích poblíž obchodního domu Kaufland. Žena na mítě zemřela. Strojvedoucí již nedokázal srážce zabránit.
Policie předběžně zjistila, že se jednalo o obyvatelku Havířova.

Zdroj : Novinky.cz

Pendolino v Děčíně - foto Jiří RandaPraha - V neděli 6. listopadu 2005 skončí zkušební provoz jednotky 680.003 pendolino s cestujícími, v jehož rámci byla pravidelně nasazována na jeden pár rychlíků mezi Prahou a Děčínem. Zcela bezporuchový provoz pendolina do Děčína se těšil velkému zájmu veřejnosti, a to především o víkendech. Celkem se jím na této trase svezlo více než 330 tisíc cestujících.

Následně bude souprava připravována pro nasazení do pravidelného provozu od 11. prosince 2005. Vlaky s naklápěcí skříní budou od tohoto data zajišťovat jízdu spojů kategorie SC Pendolino mezi Prahou a Ostravou a vybraných spojů IC a EC ve směru na Brno a Břeclav.
Již v pondělí 7. listopadu zahájí České dráhy prodej jízdních dokladů pro vlaky SC Pendolino prostřednictvím rezervačního systému v železničních stanicích. Stejný den začnou prodej rezervací na své spoje pod označením „OK“ také České aerolinie, které nabídnou svým cestujícím lety ve výši nula, provozované spoji SC Pendolino na trase Ostrava – Olomouc – Pardubice – Praha.

Zdroj : České dráhy

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:10
sets at 17:23
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...