..: All news and reports - Reportáže - ČR Karlovarský :..

Aš - protokolární vlak u nástupiště, foto: Zdeněk Michl - V pondělí 7. prosince bylo na nádražích v Chebu, Aši i v bavorském Hofu nebývale živo. Důvodem nebylo nic jiného, než dlouho očekávané a slibované slavnostní otevření obnovené přeshraniční tratě mezi stanicemi a Selb-Plöβberg, spojené s jízdou protokolárního zvláštního vlaku z Chebu do Hofu a zpět. Na trať nově pravidelně vyjede devět párů osobních vlaků denně, naopak zanikne většina dosavadních přímých vlaků z Chebu do Aše města. Pravidelný provoz s cestujícími přes hranice bude zahájen v neděli 13. prosince s příchodem nového jízdního řádu.

Parní vlak ve Vojkovicích, foto: Michal Skala - Konzultační dopravní společnost Vojkovice nad Ohří - V úterý 28. srpna byla za účasti veřejnosti slavnostně otevřena vlečka Karlovarských minerálních vod ze stanice Vojkovice nad Ohří do areálu a skladu firmy v asi 8 kilometrů vzdálené Kyselce. Ačkoliv zde nákladní vlaky společnosti Autodoprava Hanzalík již několik týdnů pravidelně s nákladem jezdí, oficiální slavnostní otevření a zvláštní jízdy osobních vlaků s cestujícími se uskutečnily až nyní. Akci celý den provázel velmi vysoký zájem z řad místní a vzdálenější veřejnosti, ale i mnohých drážních funkcionářů či regionálních politiků. Na akci samozřejmě nechyběli ani redaktoři ŽelPage, kteří vám nyní přináší z celého dne malou reportáž.

Království železnic, Karlovarský kraj, foto: Josef Petrák Praha — Otevřením druhého z dílů zjednoduššeného modelu České republiky potvrzuje pro Království železnic národní prvenství, co do velikosti modelu. V úterý 7. prosince 2010 byl pozvaným hostům v čele s hejtmanem Josefem Novotným představen Karlovarský kraj se vším, co k němu patří – Karlovy vary s kolonádou, hotelem Thermal i Mezinárodním filmovým festivalem. Své místo našly i hrady Loket, vyhlídka Tři kříže nebo skalní úkaz Kamzík. Nedaleko je situováno i další město Mariánské lázně a příznivci vojenské techniky se mohou kochat stylizovaným vojenským výcvikovým prostorem Doupov, kde právě probíhá cvičení mechanizovaného dělostřelectva. V pořadí druhý kraj české republiky je vyhotoven podobným způsobem, jak dříve otevřený Ústecký kraj. Novinkou je jiný způsob řízení silničních vozidel, díky kterému respektují modelové semafory, umí si dávat přednost a vůbec celkově jejich jízda je více věrná realitě.

354.195 při odjezdu z Nejdku do Johanngeorgenstadtu, foto: Jiří Randa, JRtrain Karlovy Vary — V sobotu 26. září 2009 proběhly na různých místech naší republiky oslavy Dne železnice. České dráhy spolu s dalšími organizátory připravily různý program v podobě jízd historických vlaků, výstav lokomotiv, otevřených dveří v depech a dalších prostorách běžnému smrtelníkovi nepřístupných. Já se rozhodl, zejména s ohledem k mému bydlišti, navštívit oslavy Dne železnice v Karlových Varech, jízdu parního vlaku ke 110. výročí Krušnohorského semmerinku - trati K. Vary - Potůčky - Johanngeorgenstadt a modelářskou výstavu Ostrovská kolejnice v Ostrově nad Ohří. Původně jsem plánoval využít nabídky ČD SoNe+, ale vzhledem k absenci vlaků jsem nakonec opět zvolil drobné přibližovadlo, vlastní automobil. A aby toho nebylo málo, ráno jsem po probdělé noci poněkud zaspal a tak původní itinerář vzal za své.

Stážný domek - Slapany, foto: Jiří Randa, JRtrain Cheb — V pátek 31. července byla slavnostně otevřena druhá část cyklostezky vedoucí z Chebu do německého Waldsassenu. O této cyklostezce jsme se již několikrát v našem magazínu zmínili právě v souvislosti s jejím trasovaním po bývalém tělese železniční trati z Chebu do Waldsassenu a Wiesau. První přibližně kilometrový úsek cyklostezky vedoucí ze Slapan na státní hranici byl vybudován již v roce 2006 při příležitosti Krajinné výstavy Cheb-Marktredwitz. Nyní byla zprovozněna druhá necelé tři kilometry dlouhá část vedoucí ze Slapan směrem k Chebu k silnici mezi Hájemi a Podhradem. Zbývá dokončit třetí úsek dlouhý 1,2 km od silnice směrem k Chebu do Hájů k místu, kde se bývalá trať spojovala s hlavní tratí od Plzně. Zbývající úsek se zatím nezačal budovat, nicméně cyklisté již tuto část využívají, po vytrhání kolejí je zde polní cesta.

Mariánské Lázně - Zpívající fontána, foto: Jiří Randa, JRtrain Mariánské Lázně — Jednoho dne, kdy slunečné počasí přímo lákalo k nějakému výletu, jsem spolu s rodinou vyrazil jen tak na odpoledne do Mariánek. Asi tu každý očekává, že jsme použili k cestování vlak, ale zklamu Vás. Použili jsme tolik zatracovaný, nicméně osvědčený dopravní prostředek - auto, nebo také "gumokol", chcete-li. Důvody byly dva, časový (vlakem to trvá z Kynšperka opravdu dlouho) a jisté pracovní vyřizování, které by vlakem nešlo realizovat vůbec. Zkrátka, jak se říká, spojili jsme příjemné s užitečným. Vzhledem k času jsme si nedali nijak závratné cíle, jako jsou dlouhé procházky po lázních, drahá pohoštění, jež nabízejí místní podniky, a jiná lázeňská lákadla. Bylo hezky, slunečno, tak jsme se jeli podívat do parku Boheminium a na zpívající fontánu. Dá se říci, že to se železnicí nemá nic společného, ale opak je pravdou.

Ilustrační obrázekCheb - V únoru 2007 byla do DKV Plzeň převzata z pražského depa malá motorová lokomotiva „Bejček“ T 211.0101 (700 101-9) z roku 1960 a výrobního čísla 4936. Jedná se o historické vozidlo ČD určené k zachování a Občanské sdružení Plzeňská dráha ve spolupráci s DKV Plzeň provedlo v PJ Cheb opravu této motorové lokomotivy, která je od roku 1997 neprovozní a postávala v areálu PJ Vršovice. V průběhu oprav byla lokomotiva prohlášena za kulturní památku ČR. Oprava malé posunovací lokomotivy je u konce a já bych Vám rád přestavil její průběh v následující fotoreportáži.

Ilustrační obrázekSokolov/Chodov - Trestní oznámení na neznámécho pachatele bylo podáno SŽDC na základě zjištění nesrovnalostí v hospodaření. Záhy se ale ukázalo, že za trestným činem stojí zaměstnanci Českých drah, konkrétně trojice mistrů traťových okrsků. Ti měli rozkrást a odvézt do sběru koleje a kovový odpad za více než jeden milión korun, který byl majetkem SŽDC ve správě ČD. Pachatelů již byli dopadeni a obviněni z trestného činu krázeže. Po shromáždění potřebných důkazů byli umístěni do policejní cely, kde nyní čekají na výrok soudu. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

ilustrační obrázek Loket - V pátek 8. prosince 2006 projel po více než devíti a půl letech první vlak přes ocelový most přes řeku Ohři v Lokti. Stalo se tak u příležitosti slavnostního zahájení provozu na rekonstruovaném úseku trati mezi zastávkou a nákladištěm Loket předměstí a nádražím Loket.

stitaryCheb - Dne 8. října 2005 pořádala Plzeňská dráha - Výtopna Cheb jízdu zvláštního vlaku ve složení 831.043 (M 262.1043) + 020 129 – 3 v úseku: Cheb – letiště – Cheb, Cheb – Františkovy Lázně – Hranice v Čechách, Hranice v Čechách – Františkovy lázně – Tršnice, Tršnice – Luby u Chebu, Luby u Chebu – Cheb pro německé přátele železnice (BSW Gruppe V 100 Hof). Akce se konala u příležitosti 140letého výročí trati Cheb – Aš (1.11.1865), 120letého výročí trati Aš – Hranice v Čechách (26.9.1885) a 105letého výročí trati Tršnice – Luby u Chebu (30.6.1900). Také to byl asi již poslední zvláštní vlak, který projel trať Aš město – Hranice v Čechách, kde bude od 11. prosince 2005 zcela zastavena osobní doprava.

Motorový vůz 831.043 (M 262.1043) byl na jaře 2005 opatřen novým lakem v barevném provedení řady M 262.1.

Fotoreportáž bude brzy umístěna na Plzeňská dráha – Výtopna Cheb

snímek: Martin Nožička

hasiciČpavek zamořil nádraží v Aši - V podniku REXAM PETAINER v Aši na Karlovarsku proběhlo dne 14.4.2005 od 10 do 15 hodin tématické cvičení složek Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje (IZS). Cvičení se vyhlásilo za účelem prověření reakce složek IZS, krizového štábu města Aše a zaměstnanci REXAM PETAINER při úniku čpavku. V 10 hod byl na dispečink hasičského záchranného sboru nahlášen únik čpavku. Čpavek unikal směrem přes nádraží Aš přímo do městské zástavby. Povolány byly jednotky profesionálních hasičů z Aše, Chebu, Českých drah z Chebu a jednotka dobrovolných hasičů z Aše. Na místo se dostavila do několika minut po nahlášení mimořádné události také Záchranná služba z Chebu, která ošetřila zraněného muže, kterého předtím vynesli hasiči ve speciálních protichemických oblecích ze závodu. Velitelem zásahu bylo vymezeno dekontaminační území, kde probíhalo čištění hasičů pomocí speciálního roztoku. Evakuaci osob v okolí závodu a železniční stanice zajišťovala POLICIE ČR ve spolupráci s Městkou policií v Aši. V místech simulovaného úniku čpavku probíhalo zkrápění čpavku pomocí vodních děl. Zajímavostí je, že firma REXAM nechala před několika dny nainstalovat speciální protipožární žebříky, z kterých je možné čerpat vodu jak z dolní části tak i přímo na střeše. To velice usnadní práci hasičům, kteří se mohou napojit v těžko přístupných místech. Ve 12 hod byl zásah hasičů ukončen a ve 13 hod se sešel krizový štáb ve složení zástupců městského úřadu, hasičů a vedení závodu Rexam v prostorech firmy, kde proběhlo celé hodnocení akce. V 15 hod byla celá akce ukončena. „Cvičení a celková práce všech složek IZS proběhla dle pokynů a všech předpokladů“ uvedl velitel zásahu Štefan Fuska.

T435.0145 - Hazlov 19.2.2005Cheb - V sobotu 19.2. byl vypraven zvláštní nákladní vlak z Chebu do Aše a Hranic v Čechách určený pro fotografy. Vlak byl sestaven z historické lokomotivy Hektor T435.0145 z chebského depa a soupravy krytých nákladních vozů. Pro fotografy byl zde osobní vůz Btx 020, kde bylo možno zakoupit i občerstvení a drobné suvenýry (pohlednice, kalendáře, časopisy apod.).
Fotoreportáž z akce najdete ZDE

Ostrov nad Ohří - S ukončením výroby trolejbusů ve Škodě Ostrov skončil také provoz na zdejší vlečce, která je pozůstatkem trati do Jáchymova. Zůstaly zde dvě vlečkové lokomotivy řady T211 a 212 a ačkoli byly ve velmi dobrém technickém stavu, měly být sešrotovány. Sdružením sil plzeňských sběratelů vojenské techniky a šenovského KPL byly vykoupeny a převezeny do Kamenického Šenova. Jako "bonus" se podařilo objevit v areálu závodu a zachránit plošinový vůz z počátku 20. století.
Fotoreportáž z cesty M131.1 do Ostrova a odjezdu zpět do České Kamenice najdete ZDE.
Pavel Kříž, KLUB PŘÁTEL LOKÁLKY Česká Kamenice - Kamenický Šenov WWW.KPL.CZ
Foto : Jiří Randa, JRtrain

Praha - Jako lidé kolem serveru ArtLoko, i tým ŽelPage se rozhodl minulý víkend otestovat novou síťovou jízdenku nabízenou Českými drahami pod názvem SONE+ a procestovat tak téměř 400 kilometrů za 12 hodin cestování za 130 Kč. Je tomu už více než měsíc, kdy mne a kolegu Martina Hanzala posedla šílená myšlenka udělat maratón po tratích ČD v motorovém voze řady 810.

Prvotní trasa byla naplánována z Prahy Smíchova přes Rudnou u Prahy do Berouna po trati 173, dále pak po trati 174 na Rakovník, po trati 161 z Rakovníka přes Blatno u Jesenice do Bečova nad Teplou, odsud potom po trati 149 do Mariánských lázní a potom zpět nějakým rychlíkem přes Plzeň domů. Nutno ovšem podotknout, že tento návrh byl ve srovnání se surovou skutečností čajíčkem pro mimina, nebo výletem pro důchodce.

obrazekHof - Dne 12.7.2003 jsme s Michawelem navštívili Německo a hlavně jejich dráhy v regionu Egrensis. V Německu jsme se rozhodli použít jízdenku přátelství. Do Chebu jsme jeli na KMB vlakem IC 152 Egrensis. V Chebu jsme si koupili zpáteční skupinovou jízdenku Cheb - Cheb st.hr. a vyrazili jsme na nástupiště, kam za chvíli přijela jednotka řady VT 642 DESIRO společnosti Vogtlandbahn GmbH. V 10:23 přesně se vlak rozjel směr Marktredwitz a jízda nás příjemně překvapila.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:44
sets at 16:01