..: All news and reports - Jízdní řád - Francie :..

4.4.2016 - 6:00 - Expresní autobusy Deutsche Bahn nově dojedou až do Paříže

Setra S413DT, DB-Expressbus / SC Bus, Nürnberg Hbf, 8.8. 2009, foto: Josef PetrákPraha — Od dnešního dne, tedy pondělí 4. dubna, se dále rozšiřuje síť dálkových autobusů Německých drah v Evropě. IC Busem, tedy červenobílým autobusem v barvách dálkových vlaků Deutsche Bahn (DB), se nově budou moci svézt cestující z Prahy nejen do Norimberka, Mnichova nebo Štrasburku, ale také do francouzské metropole Paříže. Přímé autobusy, ve kterých však platí železniční tarif a obvyklé slevy, na které jsou cestující ve vlacích zvyklí, mají nahradit chybějící odpovídající přímé spojení po kolejích. To s přestupy je v současné době bohužel především cenově absolutně nekonkurenceschopné. Jízdenka z Prahy do Paříže či zpět IC Busem vyjde při včasném nákupu na 950 korun a lze ji zakoupit v eshopech DB a Student Agency, ode dne vyhlášení by to pak mělo být možné i na webu Českých drah.

Zdroj: Student Agency

TGV 2N2 na LGV Rhin-Rhône, foto: RFFMulhouse — Ve Francii byla po více než 5 letech výstavby a náročných testů do provozu uvedena nová vysokorychlostní trať LGV Rhin-Rhône. Ačkoliv bylo 11. prosince 2011 uvedeno do provozu pouze 140 km z celkových plánovaných 190 km, jedná se o historický milník, který změní vnímání železniční dopravy v jižním sektoru východní Francie, navíc s obrovským potenciálem pro budoucnost v širším mezinárodním kontextu. Od druhé prosincové neděle roku 2011 se radikálním způsobem mění jízdní řády v relacích Paris - Dijon - Mulhouse - Švýcarsko a Strasbourg - Mulhouse - Lyon - jižní Francie.

LAV Madrid - Barcelona - Figueras - Perpignan, foto: ADIFPaříž — Před více než rokem byla s velkou slávou dokončena mezistátní vysokorychlostní trať LGV Perpignan - Figueras, která byla jako vůbec první v Evropě stavěna s přispěním soukromého kapitálu. Investorské konsorcium TP Ferro získalo od Francie a Španělska 50letou koncesi na provozování této trati od roku 2009. Smysluplnost investice je ovšem podmíněna brzkým dokončením zbylého úseku do Barcelony, který umožní zajíždění přímých vlaků z Francie, neboť přechod souprav TGV na konvenční trať není možný z důvodu rozdílného rozchodu. Právě odevzdání posledního chybějícího úseku nejdelší vysokorychlostní tratě světa se ale protahuje, a tak padlo rozhodnutí vést, v rozporu s původním plánem, rychlé mezistátní spoje prozatím alespoň do katalánského města Figueras již od příštího GVD. Bez přestupu se cestující do Barcelony dostanou do 3 až 5 let.

Logo SNCF, foto: SNCF Doplněno - Dijon - Podle informací našeho čtenáře ve Francii odbory národního železničního dopravce SNCF připravují další stávku, jež by měla začít dnes večer ve 20:00. Vlaky se zastaví až do středečního rána, kdy by měl být v 8 hodin provoz zase obnoven. Vedení francouzských drah již dnes kolem poledne vydalo oficiální upozornění pro cestující i s odkazem na informace o jednotlivých spojích. Narušení provozu postihne všechny sektory osobní železniční dopravy, relativně nejmenší dopad bude mít na mezinárodní spoje do Německa a Belgie. S výrazně redukovanými spoji mohou naopak počítat cestující v regionální dopravě, zejména v síti Transilien, která zajišťuje rychlé železniční spojení v metropolitní oblasti Île-de-France. Odbory stávku odůvodňují neshodou kroků vlády a vedení SNCF s jejich představou opatření proti dopadům světové hospodářské krize. Podle deníku Le Figaro se jedná zejména o rušení pracovních míst na železnici a rozhodnutí nezvyšovat minimální mzdu.

Ilustrační obrázekPaříž - Změna jízdního řádu se blíží - letos nastane v neděli 9.12.2007. Jako vždy přináší mnohé novinky, někdy dobré, jindy špatné. Z tohoto pohledu bude blížící se změna doslova revolucí při cestování mezi Německem a Francií. Revolucí, která výrazněji zvýší procentuální zastoupení železnice v dopravním proudu mezi Francií a Německem. Dovolí věci, které dříve zněly pouze jako z říše snů. Vše má původ v nové vysokorychlostní trati LGV Est mezi Vaires-sur-Marne a Baudrecourt, která byla uvedena do provozu již letos v červnu. Cestujícím byl po zrušení 3 párů přímých EC Frankfurt(Main) Hbf - Paris Est na této trase k dispozici pouze 1 pár přímých ICE. U dalších 2 spojů bylo nutno přestupovat ve stanici Saarbrücken Hbf. Slibovaná TGV na jižní lince zajíždělo pouze 2 krát denně do stanice Stuttgart Hbf. Důvod těchto nepříjemností byl prostý - nedostatek souprav vybavených trakcí a signalizací pro provoz na druhé straně hranice. Celý oběh v tomto období fungoval tak, že např. relaci Frankfurt(Main) Hbf - Paris Est točily celý den pouze 2 soupravy ICE 3 MF. DB si nemohla dovolit takový luxus, aby tyto jednotky zajížděly po celý den až do stanice Frankfurt(Main) Hbf, proto přednostně operovaly část relace po francouzském území. Podobný problém byl i s francouzskými jednotkami TGV POS na jižní lince. Zde navíc vstoupil do hry ještě fakt, že trať v úseku Stuttgart Hbf. - München Hbf. je vysoce saturována. I v novém GVD dojde k situaci kdy v tomto úseku pojedou za sebou v několikaminutovém odstupu TGV a ICE. To vše byly faktory, které doposud znemožňovaly využít výrazněji efektu nově vybudované LGV Est.

11.6.2007 - 12:00 - Včera vyjely poprvé vlaky TGV a ICE mezi Francií a Německem

Ilustrační fotoBerlín - Včera, 10.6.2007, vyjely poprvé do pravidelného provozu vlaky ICE a TGV na trati LGV. Prvním vlakem, který se vydal na cestu, bylo ICE s odjezdem z Paris Gare l´Est v 6:43 hod. Všechny vlaky byly velice slušně obsazeny. "Tento den je pro nás významný: po letech příprav na německé i francouzské straně rozjíždíme novou éru v evropské vysokorychlostní železniční dopravě." DB připravily v každém městě, kde tyto vlaky zastavují, oslavu a koncerty za účasti místních hvězd. Severní linii (Paříž – Saarbrücken – Kaiserslautern – Mannheim – Frankfurt/Main) obsluhují vlaky ICE, naopak provoz na jižní větvi zajišťují francouzská TGV (Paříž – Strasbourg – Karlsruhe – Stuttgart).

zdroj: DB

ICE 3 MF a TGV, zdroj: DBPaříž - Maximální rychlosti 320 km/h dnes na premiérové jízdě dosáhly jednotky TGV a ICE na trasách Frankfurt nad Mohanem/Stuttgart - Paříž. Na palubách vlaků cestovali nejen šéfka SNCF Anne-Marie Idrac a šéf DB Hartmut Mehdorn, ale i další významní zástupci z oblasti politiky či podnikatelské sféry. Jednotka ICE vyjela na svou cestu z Frankfurtu, TGV se vydalo na svou trasu ze Stuttgartu a do žst. Paris Gare de l´Est přijely obě soupravy souběžně.

16.5.2007 - 16:00 - Eurostar jezdí nejpřesněji ve své historii

St. Pancras International, zdroj: EurostarLondýn - Jednotky s logem Eurostar spojující Velkou Británii s kontinentální Evropou jezdí nejpřesněji od jejich uvedení do provozu v listopadu 1994. Při sledování dodržování jízdního řádu v období 7.-13.5.2007 dojelo 98,5% spojů včas a nebo dříve. V úterý, ve středu a ve čtvrtek přijelo 100% vlaků včas a nebo dříve oproti jízdnímu řádu. V roce 2006 přijelo bez zpoždění 91,5% vlaků Eurostar, o rok dříve to bylo 86,3%. Největší změnou v letošním roce bude výchozí stanice vlaků v Londýně - tou bude místo Waterloo Station nově St. Pancras International. Jízdní doba se tak zkrátí o 20 minut (Londýn - Paříž 2:15 hod., Londýn - Brusel 1:51 hod.)

zdroj: Tisková zpráva Eurostar

Ilustrační obrázekVídeň - Od 9.6.2007 se změní jízdní řád nočního vlaku spojujícího Vídeň s Paříží. Oblíbený noční vlak kategorie EuroNight EN 264 Orient-Express ukončí na francouzském území svou jízdu již ve Štrasburku, kde bude zajištěn přípoj vlakem TGV do francouzské metropole. Jízdní doba se tak zkrátí o 44 minut. ÖBB budou nabízet jízdenky SparSchiene od 29€ (1 osoba jedním směrem) pro trasu Vídeň - Štrasburk, až do Paříže bude jízdenka stát 39€. Až 50% slevu obdrží skupiny od 6 osob z příslušného tarifu (ceny platné pro 1 osobu ve skupině: k sezení - 45€, lehátko 6 míst - 55€, lehátko 4 místa - 60€, lůžko - 70€).

ThalysBrusel - Dne 10.12.2006 byla oddělena regionální a dálková doprava na nádraží Brusel Midi a bylo zprovozněno nové spojení pro vysokorychlostní jednotky. Jízdní doba spojů Thalys mezi Bruselem a Paříží se zkrátila z 1:25 hod. na 1:22 hod. (o 3 minuty).

26.6.2006 - 9:42 - TGV do Lucemburku

Méty - V neděli 25.6.2006 vyjel první vysokorychlostní vlak TGV po nové trati (Paříž - Méty) do Lucemburku.

Francouzský vysokorychlostní vlak TGV vyjel poprvé na novou trať mezi Paříží a Métami a pokračoval dále do Lucemburku. Během této jízdy dosahoval nejvyšší rychlosti 160 km/h. Ode dneška by měly na této trati SNCF nasadit 4 vlaky TGV. Testovací jízdy pro rychlost 320 km/h by měly začít v lednu 2007. Regulérní vysokorychlostní provoz by měl začít za 1 rok.

zdroj: Bahnnews

13.9.2005 - 15:48 - Rušení francouzských dálkových vlaků Corail

Paris - Již v prosinci roku 2004 začaly SNCF s vyškrtáváním vlaků Corail (mj. na tratích mezi Bordeaux a Nantes, Toulouse, Lyonem a Paříží, stejně tak jako mezi Dax a Tarbes). Podle deníku „Sud-Ouest“ byla ohlášena další rušení od prosince 2005. Ohroženy jsou prakticky všechny „obvyklé“ vlaky na vedlejších a hlavních trasách ve směru Provence a tradiční vlaky „Aubrac“ (Paris – Clermont – Bezieres) a „Cenevol“ (Paris – Clermont – Nimes). Podobně jako v Německu je cílem odstranění bezpříplatkových dálkových vlaků. Ostatní dálkové vlaky budou převedeny na příplatkové nebo s povinnou rezervací, tzv. Corail-Teoz s modernizovanými vozy. Na mnohých nádražích v regionu Midi-Pyrénées leží letáčky železničních odborů, které vyzývají k odporu. Důvodem zavedení příplatků je politický požadavek na vyrovnaný rozpočet SNCF. V současnosti jezdí ve Francii asi 1100 vozů, jejichž průměrný věk činí 25 let. Na rekonstrukci by bylo potřeba 67 milionů € ročně.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:56
sets at 21:15