..: All news and reports - Legislativa - ČR Praha :..

Ilustrační obrázekPraha - Hlavní město už nepočítá s Masarykovým nádražím, radnice by místo něj ráda nové městské centrum. Radní v úterý 5.8.2008 schválili změny územního plánu, umožňující stavět v prostoru dnešního kolejiště. Konečné rozhodnutí leží na pražských zastupitelích, kteří se jím budou zabývat v polovině září. Nové výstavbě zřejmě ustoupí i Nákladové nádraží Žižkov a část Smíchovského nádraží. Novinářům to řekl radní Martin Langmajer (ODS).

Ilustrační obrázekPraha - Ministr kultury v pondělí odvolal ředitele Národního technického muzea Tomáše Kupce. Dlouhodobá neschopnost efektivně řídit Národní technické muzeum, nevyužívání odborného a tvůrčího potenciálu muzea a ztráta kreditu v odborné i široké veřejnosti jsou podle ministra kultury Václava Jehličky důvodem Kupcova odvolání. Ministr se rozhodl pana Kupce odvolat i proto, že projekty, se kterými vstupoval do výběrového řízení do funkce generálního ředitele muzea, nebyly realizovány.

Ilustrační fotoPraha - Včera byl na pražském hlavním nádraží představen tzv. protidrogový vlak. Ten má zejména mládež varovat před nebezpečím drog. První dva vagony přestavěl z původních poštovních vozů podnikatel Martin Lain. "Stály nás pět milionů. Chceme ukázat, že to myslíme vážně a chceme sehnat peníze na zbytek vlaku," říká podnikatel. Stěny vagonů jsou vymalované dočervena a pokrývají je trubice tepen. Mezi drogovými experty existují na protidrogový vlak různé názory. Někteří si myslí, že je interiér vlaku příliš drastický, jiní se domnívají, že je projekt naivní. Policie ČR projekt "vlaku proti drogám" podporuje.

zdroj: MF Dnes

Hlavní nádražíPraha - V neděli 1.10.2006 okolo poledne se ve Vrchlického sadech před pražským hlavním nádražím ztratil osmnáctiměsíční Lukáš Balog z Vřesové na Sokolovsku. Česká policie se obrací na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání po ztraceném batoleti. Policie bohužel nemá k dispozici fotografii dítěte. Chlapeček měří asi 90 cm, je baculatý, má velké hnědé oči a hnědé vlnité vlásky. Už mluví, ale dosud nosí pleny. Byl oblečen do světle zelené teplákové soupravičky. Zmizel i s modrobílým kočárkem značky Amico, ve kterém byl bílý dětský vak a přikrývka modré a žluté barvy s obrázkem psa.

"Událost se stala na místě s větším pohybem osob a v denní době a domníváme se, že někdo si mohl něčeho všimnout. Vyšetřování navíc komplikuje i skutečnost, že zmizení dítěte bylo ohlášeno až v pondělí," řekl mluvčí policie Roman Skřepek. Chlapeček by mohl být ve společnosti ženy (35) plnoštíhlé postavy, vysoké 160 - 165 cm, která má krátké černé vlasy česané na pěšinku. Žena měla na sobě černý rolák, bílé kalhoty, na krku masivní řetízek s křížkem a na nohou bílé tenisky. S případnými informacemi se lidé mohou obracet na tísňovou linku policie 158 nebo na tel. č. 974 857 480 nebo v mimopracovní době na č. 974 851 843 (pátrací služba).

zdroj: Novinky

NTMPraha - Ředitel Národního technického muzea (NTM) Tomáš Kupec ustupuje od záměru vybudovat Železniční muzeum jako svoji pobočku v bývalém depu na Masarykově nádraží. Navrhuje pro zamýšlené muzeum využít bývalé nádraží v Děčíně. Návrh na vybudování Železničního muzea v pražském depu přitom již v roce 2000 schválila vláda, vyčlenila na jeho budování 270 milionů korun a jeho vznik podporuje i město. Na změnu postoje vedení NTM upozorňuje Klub za starou Prahu zejména s poukazem na to, že areál s památkami průmyslové architektury je dnes jedním z nejlukrativnějších pozemků Prahy. Historikové umění se obávají, že cílem posledních kroků může být snaha celou oblast rozprodat na pozemky. Ředitel NTM nemůže o směně rozhodnout, jeho nadřízeným je ministerstvo kultury, které se zatím nevyjádřilo. ČTK jeho stanovisko zjišťuje. Problém je podle historiků také v tom, že v době usnesení vlády byly České dráhy státním podnikem, dnes jsou akciovou společností. Tehdy se převáděl majetek státu na státní instituci, nyní by se směňoval majetek akciové společnosti se státním.

451Praha - Kousek od sídla ČSSD, Lidového domu, se projevila předvolební kampaň České strany sociálně demokratické. Na Masarykově nádraží byli zástupci strany dnes odpoledne. Cestující si mohli odnést bochník chleba s nápisem ČSSD, dříve rudou růži nahradila oranžová nebo plyšového lvíčka.
Dnešní tisková konference ČSSD se uskutečnila v odbavovací hale žst. Praha Masarykovo nádraží od 15:00 hod. Podle sdělení tiskového mluvčího strany vystoupili na konferenci současný premiér Paroubek, ministr financí Sobotka a volební manažer Tvrdík. Již tradičně varovala ČSSD před ODS.
Kromě ČSSD je na železnici zřetelná kampaň KDU-ČSL, která si koupila název rychlíku Klidná síla, v němž pořádá různé akce pro veřejnost. Ta poslední se uskutečnila v pondělí 24.4.2006 a tématem byla "Zelená pro přírodu". Naposledy vyrazí volební tým na cestu Klidnou sílou ve středu 31.5.2006.

Zdroj: www.cssd.cz, www.kdu.cz, www.novinky.cz, www.vlada.cz

Drážní inspekcePraha - Jak uvedla média v úterý 3.1., Ministerstvo dopravy navrhlo odvolání z čela Drážní inspekce generálního inspektora Bc. Zdeňka Žáka. Ve středu na svém jednání o tom měla rozhodnout vláda, ale ta z důvodů nedostatku podkladů jednání o odvolání přerušila. Důvodem odvolání mají být nesrovnalosti s hospodařením.

Drážní inspekce poté podala trestní oznámení na ministra dopravy Milana Šimonovského a žalobu na resort dopravy. Žák se domnívá, že ministr Šimonovský chtěl ovlivňovat práci inspekce. Žalobu podala DI proti rozhodnutí ministerstva dopravy, které zrušilo 17 pokut. Ty inspekce udělila Českým drahám za to, že nepřijaly dostatečná opatření k předcházení nehod.

Drážní inspekce je státní institucí, která vykonává státní dozor na dráze a vyšetřuje příčiny mimořádných událostí a železničních nehod. Má 61 zaměstnanců v pěti městech České republiky.

Zdroj : ČTK, Drážní inspekce

ČD - České dráhy dnes uzavřely první z řady smluv s kraji o zajištění dopravní obslužnosti v roce 2006. Dnes podepsaná smlouva zajišťuje provoz a financování osobních a spěšných vlaků na území hlavního města Prahy. Spoje Českých drah ujedou v roce 2006 na území Prahy 2 861 355 kilometrů, v provozu bude 562 regionálních vlaků, region za tento rozsah služeb zaplatí přes 165 milionů Kč. Vlaky Českých drah, a. s., v Praze a okolí přepraví denně přibližně sto tisíc cestujících.Na nejfrekventovanějších trasách směřujících do centra Prahy jezdí spoje ve špičkovém intervalu 15 až 30 minut.

Vlaky Českých drah využívají k pravidelnému dojíždění do školy či zaměstnání nejen obyvatelé obcí ležících za hranicemi hlavního města, ale také samotní Pražané. Jak se ukázalo při povodních v roce 2002, železnice dokáže nabídnout rychlé spojení různých částí města v čase srovnatelném i s metrem. Například jízda z Masarykova nádraží do Klánovic trvá zpravidla 21 minut, v případě Horních Počernic pak obvykle 19 minut. Z hlavního nádraží do Uhříněvsi dojedou cestující za 23 minut, do Radotína v průměru za 17 minut. Na těchto tratích jezdí vlaky ve špičkách pracovních dnů v intervalu 15 – 30 minut, v ostatních obdobích minimálně každou hodinu. Od loňského roku funguje první městská železniční linka, která v pracovní dny spojuje Roztoky u Prahy s Holešovicemi a Libní. Celý úsek projede souprava nejčastěji za 19 minut. Již probíhající výstavba tzv. Nového spojení s tunely pod Vítkovem přinese výrazné zvýšení kapacity tratí z několika směrů na hlavní nádraží. Dokončení stavby za několik let umožní rozvoj městské železnice, nejen nabídkou kratších intervalů, ale také bezkonkurenčních jízdních dob. Cestující se tak dostanou vlakem z Vysočan do Vršovic či z Libně na Smíchov za 15 až 20 minut.

Zdroj: Tisková zpráva ČD

Foto: ČD

810 - ilustrační fotoStředočeský krajský úřad přehodnotil svůj původní záměr zastavit dotace a tím i provoz na devíti středočeských regionálních tratích. Kraj prohlašuje, že jednal na základě čísel, které obdržel od Českých drah. České dráhy v dokumentu tvrdily, že se na vyjmenovaných tratích přepraví minimální počet cestujících. Jak k číslům přišly se jen těžko dozvíme.
Nyní je jisté, že provoz na některých tratích bude zastaven nejdříve s 1. změnou jízdního řádu, tj. od 26.2.2006. Na kterých tratích se skutečně zastaví provoz se dozvíme později. Je možné, že se kraj bude řídit i peticemi, které dostává. Středočeský kraj se chce také dohodnout s pražským primátorem na financování vlaků, které jsou využívány zejména Pražany.

Původní zpráva z 9.10.2005:

Středočeský krajský úřad navrhl několik tratí, na kterých by měla být zastavena osobní doprava, respektive navrhl tratě, které by přestal dotovat. To vyvolalo řadu nevole a petičních akci.
Petiční akce byla ukončena. O dalším vývoji Vás budeme informovat.

OSŽ Praha - Předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaromír Dušek se rozhodl podat žalobu na ministra dopravy Milana Šimonovského. Šimonovský podle něj nehájí zájmy drah a porušuje zákon o drahách, protože se údajně nesnaží sehnat peníze, kterými by stát zaplatil ztrátu Českých drah v osobní dopravě. Včera to uvedla televize Nova. Šimonovský obvinění odmítá.
Jde o to, kdo má hradit ztráty, které vznikají Českým drahám v osobní přepravě. Tu si u ČD objednává stát, ale ministerstvo dopravy ji kryje jen částečně. Podle Duška není správné, aby ji dráhy každoročně kryly ze zisků z jiných oblastí. "Každý rok pan ministr (Šimonovský) se svým ministerstvem a svými úředníky připravuje České dráhy nejméně o 3,5 miliardy korun, pakliže do toho nebudu počítat přiměřený zisk, který nám dluží také," řekl Dušek.
"Oni mají úměrně peněz tomu, aby byli stále motivováni snižovat provozní náklady," reagoval Šimonovský. "Pan Dušek už neprospívá Českým drahám. Oni mají teď totiž sjezd a pro něho jakákoli aktivita je teď velmi významná, takže pomlouvá kde koho," dodal. Mluvčí ČD Petr Šťáhlavský nechtěl chystanou žalobu šéfa odborářů komentovat.
Dušek odhaduje, že by jeho právníci mohli mít žalobu na ministra sepsanou začátkem příštího týdne. Poté ji chce hned podat na státní zastupitelství, uvedla Nova.

Zdroj : České noviny (ČTK)

ilustrační fotoPraha - V Praze 2 na Jaromírově ulici si obyvatelé zdejších domů stěžují na hluk z blízké železniční tratě. V poslední době zde jezdí čím dál více vlaků a České dráhy zde navíc uvažují o zvýšení počtu ze současných 250 vlaků denně na 300. Přesto podle hlavního hygienika, ikdyž hluk jednotlivých průjezdů vlaků je vysoký, průměrná hlučnost nepřekračuje zákonem dané limity (70dB).
SŽDC navíc naproti podél trati staví zeď, která hluk odráží zpět do oken domů. Jak uvedla Česká televize v pořadu Černé ovce (Vysíláno 13.9.2005 v 18:30 na ČT1), zeď dle stavebního povolení má být zasypána zemním valem, který by hluk neodrážel, ale tlumil. Nicméně zde vedou drátovody k výhybkám a z těchto důvodů nebude moci být zeď zasypána. Pokud bude prokázáno, že zeď zvyšuje hlučnost, uvažuje se o její pokrytí materiálem absobujícím hluk.
SŽDC připravuje modernizaci tohoto úseku tratě, kdy by měla být nadměrná hlučnost výrazně snížena. Stavební úpravy ovšem nezačnou dříve jak v roce 2010.

Zdroj : Česká televize

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:18
sets at 19:49