..: All news and reports - Dopravci - Maďarsko :..

EMU Flirt 3 GYSEV, foto: Stadler Sopron — Rakousko-maďarský operátor Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút (GYSEV) svou flotilu doplňoval o nové Flirty již v prosinci 2013. Letos na výstavě Trako v Gdaňsku představili společně zástupci švýcarského Stadleru a maďarského GYSEV novou generaci Flirtů. Ty sice ještě „nezasáhnou“ do předvánoční maďarské dopravní špičky, protože musí nejprve v Maďarsku projít homologací, ale v průběhu druhé poloviny roku 2018 se s nimi již cestující svezou. Švýcaři postupně budou naplňovat objednávku ze září 2016 na deset čtyřdílných elektrických jednotek (25 kV), poslední by měla být dodána v lednu 2019. Tím se flotila Flirtů tohoto dopravce rozroste na dvacítku.

FLIRT pro společnost GySEV, foto: Stadler Sopron — Maďarsko-rakouský železniční dopravce GySEV potěšil cestující na lince Sopron – Szombathely – Szentgotthárd, když v prosinci s novým grafikonem nasadil do provozu i první dvě nové jednotky FLIRT od švýcarské společnosti Stadler. Ty již obdržely všechna potřebná povolení pro provoz na maďarské železniční síti i pro nasazení na komerční trasy. Další dvě soupravy je budou v brzké době následovat.

19.7.2013 - 6:00 - Reklamní Taurus v novém kabátě

470 503-3, GySEV, Sopron, s polepem Richard Wagner, foto: Attila Vörös Šoproň — Ference Liszta vystřídal na lokomotivě Taurus společnosti GYSEV jeho zeť. Při příležitosti 200. výročí narození předního německého skladatele a dirigenta Richarda Wagnera byla představena 17. července v Šoproni lokomotiva 470 503-3 v novém reklamním polepu s hudební tematikou. Původní barevné řešení, kde dominovaly korporátní barvy GYSEVu a hnědá s motivy klaviatury a profilu Ference Liszta, bylo zcela obměněno. Na stroji teď převládají barvy červené a černé s motivy odkazujícími na životní práci německého hudebního skladatele. První cesta taura s novým polepem vedla do Budapešti na čele vlaku IC Isis-Kékfrankos. Další fotografie si můžete prohlédnout na maďarské webové stránce iho.hu. Jako vcelku povedené a pohledné ohodnotili Wagnera přihlížející diváci. Zatím i čisté lokomotivě popřejme hodně ujetých kilometrů bez nehod a závad. A pokud vám GYSEV při jízdě nepustí Wagnera, nalaďte si ho aspoň na síti.

Zdroj: iho.hu

12.3.2012 - 22:00 - Metrans zakoupí další lokomotivu ER20 EuroRunner

METRANS 761.001 a 002, Dunajská Streda, 12. 5. 2011, foto: Jan Vagala Praha — Společnost Metrans, která je největším operátorem kombinované dopravy ve střední a východní Evropě, zakoupí pro svého dopravce Metrans Rail další dieselovou lokomotivu ER20 EuroRunner z produkce Siemens Mobility. Ta se tak stane již čtvrtým exemplářem této řady, kterou dopravce využívá k vozbě vlaků na linkách Dunajská Streda – Velká Ida a Dunajská Streda – Budapešť – Hodoš. Dodána má být do konce září tohoto roku. „Přímé vozby nákladních vlaků jsou rychlé, operativní a hospodárné. Zásadně přispívají k tomu, aby se silnice a dálnice odlehčily od těžké dálkové nákladní dopravy, která má negativní dopad na životní prostředí. Lokomotivy Siemens jsme zvolili také proto, že přinášejí v provozu úspory paliva a mají nízké provozní náklady,“ řekl generální ředitel společnosti Metrans Jiří Samek. Lokomotivy jsou vybaveny vlakovými zabezpečovači Mirel a Indusi, aby nebylo nutné přepřahat na hranicích. Pro potřeby dálkové přepravy disponují též přídavnou naftovou nádrží pro minimalizaci zbrojení během jízd. Od poloviny března bude společnost pro opravy lokomotiv využívat také vlastních dílen Metrans Dyko Rail Repair Shop v Kolíně.

Zdroj: Metrans

15.5.2011 - 16:00 - Všechny EuroRunnery pro METRANS dodány – schvalují se v zahraničí

METRANS 761.001 a 002, Dunajská Streda, 12. 5. 2011, foto: Jan Vagala Praha/Dunajská Streda/Rajka — Dopravce a operátor intermodální dopravy METRANS se stal prvním českým vlastníkem lokomotiv Siemens Eurorunner řady ER20 Cargo, známé z Rakouska pod jménem Hercules. Tři kusy ve verzi se zvýšenou kapacitou palivových nádrží si společnost objednala na sklonku léta minulého roku. V současnosti jsou všechny tři exempláře dodány do ČR a registrovány jako řada 761. Ve čtvrtek 12. května absolvoval třetí ze série technicko–bezpečnostní zkoušku pro provoz v České republice. Den předtím podstoupily první dva stroje schvalovací jízdy v Maďarsku. Zkušební jízdy třetího stroje v zahraničí jsou plánovány v nejbližších týdnech. METRANS chce lokomotivy EuroRunner nasadit na kontejnerové expresy především mezi terminály Praha–Uhříněves a Dunajská Streda, objevit by se však mohly i v terminálu v Budapešti nebo Lípě nad Dřevnicí. Vůbec první jízdu lokomotivy EuroRunner s nákladním vlakem v ČR zajistil v roce 2008 dopravce Railtransport mezi Prahou a Dunajskou Stredou strojem pronajatým z poolu MRCE Dispolok.

Zdroj: Siemens, Railtrains.sk, Railcolor.net, ŽelPage; foto: Jan Vagala

29.9.2010 - 22:00 - Maďarské lokálky opět v provozu

Bzmot 398 (InterPici), Putnok, foto: tomi Maďarsko — Na šesti maďarských regionálních tratí se obnoví s příchodem nového grafikonu osobní vlaková doprava. Řekl to v úterý 28. září 2010 současný státní tajemník pro infrastrukturu Ministerstva národního rozvoje Pál Völner. Znamená to znovuotevření 165 km tratí, které výrazně zlepší dopravní obslužnost pro bezmála 135 tisíc obyvatel. Od 12. prosince 2010, kdy začne platit nový jízdní řád, se na koleje vrací vlaky na následující vedlejší tratě: Fehérgyarmat – Zajta, Kocsord alsó – Csenger, Abaújszántó – Hidasnémeti , Godisa – Komló, Börgönd – Sárbogárd a Esztergom – Almásfüzítő. Tajemník zdůraznil, že po červencovém znovuotevření tratí je to další krok vlády k zlepšení dopravní obslužnosti a rozvoji infrastruktury v zemi. Dále uvedl, že vláda uvažuje i o provozu na trati Szilvásvárad – Putnok, ale vzledem k rozsáhlým škodám, které napáchaly letní povodně, není možné prosincový termín dodržet. Na oživených tratích bude rozsah dopravy minimálně odpovídat stavu před zrušením osobní přepravy, bude na nich zavedena taktová doprava s přípoji na vlaky vyšší kategorie.

Zdroj: Népszabadság online

Bombardier Traxx P160AC2, MÁV Trakció, foto: MÁV Trakció Budapest — Další zlepšení služeb u Maďarských státních drah je na obzoru. Na listopadovém zasedání představenstva konsorcia MÁV totiž odsouhlasili financování půjčky na koupi 25 nových dvousystémových lokomotiv pro MÁV Trakció (spravovatel hnacích vozidel). Kontrakt 22. listopadu potvrdilo i ministerstvo dopravy.

Mapa sítě MÁV (tratě celostátního významu), foto: Gabriel Korcsmáros Maďarsko — Zkratku MÁV drtivá většina z nás dobře zná a spojuje hlavně s vlakem EC Hungaria. Vagóny v modrém, či modro–šedém unifiku jsou tradičním doprovodem této kombinace písmen a patří železniční správě Maďarska, Maďarským státním drahám. Zkratka je tedy známá, přesto kvůli jazykové bariéře veřejností těžko rozluštitelná. Lépe řečeno, u nás se ví poměrně málo o fungování a postavení MÁV. Právě proto jsem se rozhodl v tomto článku pokusit o stručný nástin základní logiky fungování drah v Maďarsku s ohledem na současné trendy a problémy.

FLIRT jednotka, foto: neznámýBudapest - Právě v těchto dnech byly dodány první dvě jednotky FLIRT z druhé série šedesátikusového kontraktu pro příměstskou dopravu maďarskému národnímu dopravci MÁV-START Zrt. S firmou Stadler Rail Group dráhy podepsaly rámcovou smlouvu o dodání 30 + 30 kusů elektro-motorových jednotek už v roce 2006. Prvních 30 kusů z objednané série dráhy obdržely do konce prosince roku 2007. Poté bylo rozhodnuto dát zelenou dodání dalších 30 kusů tohoto typu. Souprava je čtyřvozová se dvěma vloženými vozy. Podle dodavatele se dá navýšit počet vložených vozů o dva až čtyři další vozy podle potřeby dopravce. Poslední kusy těchto jednotek by měly do Maďarska dorazit do února 2010.

Ilustrační obrázekMaďarsko - Po téměř kompletní paralýze vlakových spojů v Německu postihne podobný vývoj tento týden i Maďarsko. Odborová sdružení v zemi vyzývají své členy ke stávce, která podle nejnovějších informací začne ve středu, 21. listopadu v 6.00 a potrvá v průběhu celého dopoledne. V uvedenou dobu do zaměstnání nenastoupí pracovníci železnice, autobusové dopravy, ale ani učitelé a pracovníci ve zdravotnictví.

Ilustrační obrázekBudapest - V Maďarsku zatím úspěšně běží privatizační proces společnosti MÁV CARGO. Tato firma má v zemi dominantní pozici v železniční nákladní přepravě. Vzhledem k významnému postavení na trhu se jedná o jednu z největších privatizací v zemi. Základní jmění subjektu činí více než 30 miliard HUF (přibližně 3 miliardy korun). V prvním kole vyhlašovatel tendru MÁV ZRt. vybral z 12 uchazečů 7 nejúspěšnějších, kteří postoupili do druhého kola.

Ilustrační obrázekBudapest - V Maďarsku začíná proces privatizace nákladní přepravy. Děje se tak jen nedlouho poté, co 1. července vznikla dceřiná společnost Maďarských státních drah (MÁV) pro provozování osobní železniční přepravy. Nejmenované maďarské zdroje hovoří o tom, že v prvním kole tendru, kde se podávaly finanční nabídky, zvítězil slovenský investor. Nejžhavější favorité, jako například rumunská CFR Marfa či německé DB, skončili na posledních příčkách na seznamu uchazečů. Z 12 kandidátů skončily DB až na pátém místě, rakouské RailCargo potom na místě sedmém. Nejhůře z avizovaných favoritů dopadla CFR Marfa, která skončila až na 11. místě.

Ilustrační obrázekBudapest - Jen co jedna stávka paralyzovala Německo, je ve středoevropském regionu na obzoru další. V těchto dnech vyhlásil v Maďarsku odborový svaz strojvůdců, že 23. července uskuteční dvouhodinovou výstražnou stávku všech strojvedoucích. Stávka je naplánována mezi 6:00 a 8:00 ráno. Všechny vlaky v celé síti MÁV na tuto dobu zastaví. Dnes to oznámil maďarský odborový předák János Borsik.

Ilustrační obrázek Budapest - Dne 1.7.2007 u MÁV (Maďarské státní dráhy) vznikla dceřiná společnost MÁV-START, která je poskytovatelem služeb v osobní dopravě. O vzniku této společnosti rozhodl maďarský drážní úřad. MÁV-START chce hlavně zlepšit komfort ve vlacích osobní dopravy a celkově tak zvýšit kulturu cestování po celém Maďarsku. Chce dosáhnout výrazného zlepšení vztahů mezi poskytovateli a uživateli služeb na železnici. V budoucnu se ale také proto značně zadluží, od roku 2008 chce vydat dluhopisy o hodnotě 300 - 400 milionů eur (až 11,5 milardy korun).

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:46
sets at 20:27