..: Aktuality a články - Stavby a projekty :..

Plakát oznamující otevření místní dráhy, foto: www.tvare-nakladatelstvi.czHavlíčkův Brod - Pod číslem 251 dnes najdete nenápadnou regionální trať, spojující obce a menší města Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje. Je na ní však velice dobře vidět, jak se na vývoji dopravy, jejího konceptu a trasování, podepsala historie. Zpočátku šlo o to, aby tato část země nezůstala bez spojení se světem, čehož garantem byla právě železnice (krásná to doba!). A když pak v Německém Brodě vznikl důležitý železniční uzel, byla výstavba trati, která nakonec spojila N. Brod s Tišnovem a Brnem, doslova na dosah. Pojďme se vydat do historie a zjistit, jak to bylo s místní dráhou z Německého Brodu do Žďáru nad Sázavou.

Hazardující kamion na přejezdu, Benkov, 10.12. 2008, foto: SŽDC Ostrava — Přestože nedávno zveřejněná zpráva Drážní inspekce ČR hovoří o citelném zlepšení situace na železničních přejezdech, v Moravskoslezském kraji budou střežit pět nejproblematičtějších železničních přejezdů kamery. Pod neustálým dozorem tak budou přejezdy ve Studénce, Loukách nad Olší, Suchdole nad Odrou, Dolní Lutyni a v Dobré. Právě zde bylo zaznamenáno časté ignorování světelné signalizace účastníky dopravního provozu, objíždění, nadzvedávání či dokonce prorážení závor. Záznamy z kamer poslouží nejen při vyšetřování mimořádných událostí na přejezdech; díky on–line přenosu se hříšník dočká trestu prakticky okamžitě. O přítomnosti kamer budou informovat tabule, což bude mít i preventivní účinek. Systém by měl být uveden do provozu již tento rok.

23.10.2011 - 16:00 - ČD pokračují v prodeji nemovitostí

810.271-7 a chátrající staniční budova v Tovačově 10.8.2008, foto: KolmixPraha — České dráhy vypsaly výběrové řízení na firmu, která zajistí prodej nevyužívaných nemovitostí. O prodeji budov jsme informovali již v lednu tohoto roku; nyní však nabírá prodej budov větších rozměrů. Dráhy chtějí tzv. balíčkovým prodejem, díky němuž se zbaví i méně atraktivních budov a pozemků, prodat 18 500 nemovitých statků. Tím se sníží náklady na jejich údržbu, která zatěžuje rozpočet nemalou částkou. Podle plánu by pak dráhy měly vlastnit jen ty budovy, které využijí a jsou nezbytné k zajištění provozu, tj. administrativní, nádražní a provozní budovy, čímž by mělo dojít k roční úspoře 240 milionů korun. Vítěz výběrového řízení, který by měl být znám v únoru příštího roku, pak zajistí určení tržní hodnoty majetků a jejich následný prodej. Za tříletou zakázku by měl inkasovat zhruba 90 milionů korun, nicméně skutečná výše provize bude pochopitelně záviset na dosažené prodejní ceně. „Hledáme konsorcium firem tvořené renomovanou mezinárodní realitní kanceláří a subjekty z oblasti finančního poradenství a řízení projektů,“ dodává náměstek generálního ředitele ČD pro správu majetku Milan Matzenauer. V době, kdy dopravce potřebuje k zajištění provozu výrazně menší počet budov, jde o logický a správný krok. Obdobnou cestou jdou i jiné velké železniční společnosti; před časem prodaly velké množství nemovitostí například Deutsche Bahn (DB). Ušetřené peníze v rozpočtu tak mohou směřovat jiným směrem, například do oprav železničních vozidel. Přehled nemovitostí, které České dráhy již prodávají, je k dispozici na internetových stránkách.

Zdroj: České dráhy

Rekonstrukce nádraží v Chotěboři, foto: Vojtěch BeranChotěboř — Po nasazení revitalizovaných patrových vozů a plánované dodávce nových motorových vozů od firmy Stadler pokračuje největší český dopravce v snahách o zvyšování kvality cestování vlakem na Vysočině. České dráhy se tentokrát soustředí na železniční stanice, přičemž první z nich – kompletně opravené nádraží v Chotěboři – bylo slavnostně otevřeno již 24. června. Ačkoliv právě chotěbořské nádraží přitáhlo letos nejvíce pozornosti, zčásti také díky zvláštním parním vlakům z Havlíčkova Brodu a probíhajícím slavnostem 680 let města Chotěboř a 140 let železnice v Chotěboři, není zdaleka jedinou stanicí na Vysočině, která letos cestujícím nabídne zlepšení úrovně služeb – již nyní probíhají práce také na třech dalších nádražích v kraji.

Konference Vysokorychlostní železnice 2011 Praha — Dne 19. května proběhla v prostorách jednacího sálu Senátu Parlamentu České republiky konference Vysokorychlostní železnice 2011 – důvody a přínosy. Hlavními tématy byly klíčové otázky týkající se VRT – smysl a výhody vysokorychlostní železnice, jak by měla vypadat VRT v Česku a jaké mají zkušenosti s rozvojem a provozem vysokorychlostních drah kolegové v zahraničí. Konference se zúčastnili nejen zástupci krajů a Českých drah, ale také představitelé UIC a zahraniční hosté z USA i Asie. Konference byla rozdělená do čtyř bloků, přičemž po každém z nich byl vyhrazen čas na diskusi. Moderátor Václav Žmolík, známý z pořadu Svět na kolejích, zahájil setkání slovy: „Dámy a pánové, dobré dopoledne. Prosím ukončujte nástup, protože za chvíli pojedeme,“.

14.6.2011 - 16:00 - Řepařská drážka je prodloužena

Parní vlak na dočasné konečné Mlýnek, foto: Vojtěch Beran Sendražice — Výstavba Kolínské řepařské drážky i nadále pokračuje. Do oficiálního provozu byl totiž uveden nový úsek, ukončený na provizorní výhybně Mlýnek, z níž by se měla po prodloužení trati k obci Býchory stát zastávka. Nový úsek byl po kolaudaci, která proběhla 20. května, prohlášen kolaudačním komisionářem za sjízdný. První vlak vyjíždí ze stanice Sendražice v 10.00, v sudé hodiny se jezdí do stanice Výrovna, kam trvá cesta tam i zpět přibližně 30 minut. V liché hodiny pak na Mlýnek, celková doba jízdy je asi 45 minut. Poslední vlak mimo sezonu vyjíždí v 16.00, v době letních prázdnin jede také v 17.00. Vlaky jezdí během sezóny každý víkend, mimo ni pak během akcí na drážce. Kompletní jízdní řád, ceník jízdného i program akcí je k dispozici na internetových stránkách drážky. V současné době probíhá výstavba železniční naučné stezky Za historií řepařské drážky a okolí, jejíž slavnostní otevření je naplánováno na víkend 25. – 26. června, necelé čtyři roky od slavnostního zahájení provozu drážky.

Zdroj: Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky

Nová budova zastávky v Čeladné, foto: SŽDCČeladná — Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se nevěnuje jen rekonstrukcím koridorových stanic, jako je například Přerov. Důkazem je tomu i nová budova zastávky v Čeladné, která funguje zároveň jako automatické hradlo. O plánované výstavbě jsme již psali před dvěma lety, 2. dubna 2011 pak byla nová budova slavnostně otevřena. Zastávka, jejíž realizace přišla na jedenáct a půl miliónu korun, poslouží na trati 323 z Ostravy do Valašského Meziříčí. Cestující se dočkali nové čekárny včetně výdejny jízdenek, vybavenou s bezbariérovým WC, které nahradilo původní suché WC nacházející se mimo budovu. Nechybí ani přístřešek pro úschovu jízdních kol.

Radioblok, foto: AŽD Praha Volary — AŽD Praha, která má s automatizací a zabezpečováním železničních tratí zkušenosti nejen na tratích spravovaných SŽDC, ale i v zahraničí, uvedla nový systém zabezpečení železničních tratí nazvaný Radioblok RBA-10. Poprvé byl představen již na veletrhu MSV 2009 v Brně, kde získal výroční cenu ACRI. Nový zabezpečovací systém, který je v současné době v tzv. tréninkovém režimu, by měl eliminovat chybu lidského faktoru především na tratích se zjednodušenou dopravou podle předpisu D3, řízené dispečerem. Na trati z Číčenic do Volar se stala tragická nehoda již v roce 2004, při níž zemřeli dva lidé a 33 cestujících bylo zraněno. V roce 2007, po železniční nehodě, která měla na svědomí 13 zraněných, Drážní inspekce navrhovala zřídit zabezpečovací zařízení, které by zabránilo dalším srážkám vlaků. Druhý únorový den toho to roku přinesl z trati další smutnou zprávu — při srážce dvou vlaků vyhasl jeden lidský život a dalších 20 cestujících bylo zraněno. Podle výrobce by Radioblok mohl těmto nehodám zabránit.

Přestavba stanice Borovany, foto: Michal ŠimekČeské Budějovice — České dráhy se snaží modernizací vozů, zvýšením standardu ve vlacích IC/EC či objednávkou motorových vozů Regio–Shuttle RS1 pro regionální dopravu konečně zatraktivnit cestování po železnici a zvýšit jeho kulturu. Zároveň se ale pomalu připravují na prodej nepotřebných nádražních budov, které jsou díky uzavřeným pokladnám a mnohdy i čekárnám ze strany ČD nevyužívané a tak chátrají. Budovy by byly podle plánů nabízeny za jejich odhadní cenu a o koupi by údajně měli mít největší zájem jejich současní obyvatelé, kteří jsou v těchto budovách nájemníky. Ti by ale chtěli po drahách zvýhodněnou cenu; dopravce se tomu však brání a nemá v úmyslu nikoho zvýhodňovat. Jednou z možností je také prodej budov obcím, které připouštějí, že současný stav budov není dobrou vizitkou obce ani pěknou „vstupní branou“. Na nákup však nemají finanční prostředky, v krizové situaci by se jich prý však ujaly za nulovou cenu.

SŽDC, registrované logo, foto: SŽDC Praha — KAPO, tak se jmenuje informační systém pro kalkulaci poplatků za užití dopravní cesty, který si Správa železniční dopravní cesty objednala od dodavatele OLTIS Group. KAPO nahradí dosud využívaný zastaralý systém TP412, s nimž byl spojen manuální sběr vlakových hlášenek. Nové řešení by ale rovněž mělo eliminovat chyby, které v případě SŽDC znamenají pokles příjmů nebo reklamace od dopravců. Cílem nového informačního systému tak bude zvýšit kvalitu a přesnost výběru poplatků, redukce ruční práce a výpočet obsáhlé statistiky, včetně vlakových kilometrů a hrubých tunových kilometrů. Obsahuje také vzorce pro kalkulaci poplatků, které počítají s výměrem Ministerstva financí, stanovující maximální ceny za použití železniční dopravní cesty, Prohlášením o dráze, stejně jako Přepravním a tarifním věstníkem.

372.010-9 ČD Cargo, foto: ČD Cargo Cheb — Již několik dní je v železniční stanici Cheb v provozu nová třímostová kolejová váha typu Trapper DRS, díky které zaměstnanci společnosti ČD Cargo od 1. ledna zjišťují aktuální hmotnost nákladních vozů a jejich obsahu. Každý ze tří elementů je na sobě nezávislý a poskytuje okamžitý údaj o celkové hmotnosti. Váha je provozní v několika režimech; váží jak stojící vozy (staticky), tak i vozy v pohybu (dynamicky), které přes vážící most přejíždějí. Celý systém je propojen s řídícím počítačem, přes který se následně vyhodnocují data. Výhodou této váhy je, že souprava při vážení nemusí být rozpojena, což výrazně ulehčuje a zrychluje práci.

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:44
zapadá v 20:15