..: Do Česka chce další soukromý dopravce, britský National Express :..

Jednotka Bombardier Talent2 dopravce NationalExpress DE, foto: National Express DeutschlandBirmingham — Kdo necestoval dálkovým autobusem v Británii nebo Irsku, tomu název National Express zatím mnohé neříká. Ve skutečnosti ale i česká veřejnost autobusy této společnosti pravidelně potkává – pod značkou Eurolines. Po úspěšné expanzi do Německa si teď dopravní gigant z Birminghamu brousí zuby i na regionální a rychlíkové linky v Česku. Věří, že by mohl uspět v některém z připravovaných výběrových řízení Ministerstva dopravy nebo jednotlivých krajů, a získat tak část nově otevřeného trhu, o nějž se již dnes uchází několik soukromých dopravců. Česká pobočka National Express je aktivní od začátku ledna pod vedením Jana Paroubka, který v minulosti v pozici provozního ředitele stál mj. při rozběhu obou soukromých dopravců na lince Praha – Ostrava. U RegioJetu se navíc podílel na první vlně soutěžních nabídek pro kraje v rámci akce Žluté jaro na železnici.

National Express CZ podle vyjádření představitelů společnosti zatím nemá zájem pouštět se do konkurenčního boje na komerčních linkách. Místo toho se chce zaměřit na plánovaná výběrová řízení, jež by postupně měla rozpustit monopol Českých drah na rychlíkových relacích. Nová železniční kancelář v Česku tak navazuje na nedávné rozšíření do Německa, kde NE uspěl v tendru na provoz dvou regionálních linek ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Od roku 2015 tak nahradí DB Regio na linkách RE 7 Rhein-Münsterland-Express (Rheine – Münster – Hagen – Wuppertal – Köln – Krefeld) a RB 48 Rhein-Wupper-Bahn (Wuppertal – Solingen – Köln – Bonn), na něž plánuje nasadit 36 elektrických jednotek Bombardier Talent 2. generace.

Kdo je National Express

National Express West Midlands - jeden z rozsáhlé rodiny dopravců, foto: National Express GroupVedle nového byznysu v Německu je National Express známý spíše jako provozovatel dálkových autobusových linek. Kromě sítě mezinárodních spojů Eurolines nabízí v několika zemích i vnitrostátní linkovou dopravu. Od dubna 2013 jeho autobusy pod značkou City2City spojují německá města od Mnichova až po Hamburk díky dlouho očekávanému uvolnění omezení v dálkové autobusové dopravě. Pod značkou ALSA provozuje National Express také rozsáhlou síť autobusových linek ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, s napojením na mezinárodní linky Eurolines. Zcela odlišný je pak profil aktivit dopravce v USA a Kanadě, kde se firma zaměřuje spíše na místní dopravní systémy, včetně provozu řady školních linek.

Vůbec nejblíž k zamýšlenému českému projektu má ale National Express doma na britských ostrovech. Kromě provozu autobusové a tramvajové veřejné dopravy ve městech West Midlands, Coventry a Dundee je zde největším operátorem dálkových autobusových linek, s více než tisícovkou destinací v celém Spojeném království. Tato síť je ovšem z velké části pozůstatkem kdysi státního autobusového dopravce National Bus Company. Po jehož privatizaci v roce 1980 a následných transformacích se nový subjekt, nyní už pod značkou National Express, začal zaměřovat i na další odvětví dopravy.

National Express na železnici

Bombardier Electrostar (ř. 357) dopravce C2C, foto: National Express GroupPrvní železniční projekty spustila firma v roce 1996, kdy získala koncese na londýnskou letištní linku Gatwick Express a regionální expresy mezi Londýnem a hrabstvím Yorkshire. Do roku 2000 pak společnost získala dalších sedm železničních tras v Anglii, Walesu i Skotsku. Ani prudká drážní expanze však nebyla bez komplikací: k 1. červenci 2009, po necelých dvou letech provozu, oznámilo britské ministerstvo dopravy odnětí koncese divizi National Express East Coast. Reagovalo tak na oznámení dopravce, že pro tuto linku nadále neplánuje další investice, čímž by došlo k porušení smluvních podmínek. V důsledku tohoto kroku následně sesterská divize National Express East Anglia v roce 2011 nezískala očekávané tříleté prodloužení kontraktu na provozní soubor linek v širším okolí Londýna a její výkony v únoru 2012 převzala konkurenční skupina Abellio.

Z někdejších devíti provozních celků dnes National Express v Británii zastřešuje jedinou trasu, a to prostřednictvím dceřiné společnosti c2c Rail. Ta provozuje vlaky na 63,5 km dlouhé příměstské lince Essex Thameside po levém břehu Temže mezi východním Londýnem a pobřežními městy Southend-at-Sea a Shoeburyness. Jelikož jednou z podmínek koncese, udělené v roce 1996, byla i kompletní obnova vozového parku na trase, c2c koncem 90. let pronajala elektrické jednotky řady 302, které v letech 2000-2001 nahradilo 74 zcela nových elektrických souprav Bombardier Electrostar ř. 357 s kapacitou 262 cestujících a maximální, i když prakticky nevyužitelnou, rychlostí 160 km/h.

To, čím se National Express v současnosti může chlubit, je přesnost jeho vlaků: v létě 2010 vytvořily spoje c2c nový britský rekord v plnění jízdního řádu, s průměrnou přesností 98,8 % (dojezd do cílové stanice se zpožděním menším než 5 minut). V uplynulých letech byly tyto vlaky několikrát oceněny jako nejdochvilnější na celé síti Network Rail, zatímco dopravce samotný v letech 2005-2006 obdržel i cenu za kvalitu údržby vozidel. Společnost své provozní statistiky pravidelně zveřejňuje a pokud by stanovený standard za dané časové období nedodržela, je povinna započítat do svého tarifu slevy jako formu kompenzace.

Příležitosti v Česku?

C2C - v současnosti jediná aktivní železniční divize National Express v Británii, foto: National Express GroupNational Express CZ může čerpat ze zkušeností jednatele Jana Paroubka, který již v letech 2009-2010 stál u vypracování nabídek na provoz regionální dopravy u firmy RegioJet. Přestože Plzeňský kraj tehdejší tendr zrušil, Jihomoravský kraj na poslední chvíli změnil zadání a Pardubický kraj nakonec k avizované soutěži nepřistoupil, uspěl žlutý dopravce alespoň na historicky první uvolněné lince na Slovensku, mezi Bratislavou a Komárnem, kde zajišťuje dopravu v závazku veřejné služby až do roku 2019.

Zatímco krajské úřady v Česku mají od prosince 2009 uzavřené desetileté smlouvy (s možným prodloužením o dalších pět let) především s Českými drahami; určité otevírání trhu subvencované dopravy probíhá alespoň na rychlíkových linkách, garantovaných ministerstvem dopravy. Ani tento proces ovšem není bez značných komplikací: ačkoliv předchozí vedení MD ČR vyjadřovalo podporu dříve vypracovanému harmonogramu soutěžení meziregionálních linek, proces liberalizace prozatím nemá za sebou ani jediný úspěšný tendr. Ten historicky první, na linku R27 Olomouc – Krnov – Opava, byl zrušen loni v únoru po vyřazení jednoho ze dvou uchazečů. Další plánované výzvy se mezitím dostaly do několikaletého skluzu.

Na vyhlášení soutěže nyní čeká soubor dvou rychlíkových linek: R5 (Praha – Ústí n.L. – Cheb) a R20 (Praha – Ústí n.L. – Děčín). Ani přes deklarace ministra Zdeňka Žáka však dodnes nebyl zahájen proces výběru dopravce. V letošním roce zároveň skončí platnost dvojice kontroverzních kontraktů z roku 2006 na provoz linek R14 (Liberec – Pardubice) a R16 (Plzeň – Most). Vzhledem k aktuálnímu stavu celého procesu se patrně ani tyto trasy nestihnou vysoutěžit včas, čímž dojde k automatickému prodloužení objednávky u Českých drah.

Eurolines - takto zná National Express většina kontinentální Evropy, foto: National Express GroupPříliš mnoho optimismu novým dopravcům nedává ani programové prohlášení nastupující vlády Bohuslava Sobotky. To sice v kapitole Doprava na jedné straně vyjadřuje podporu liberalizaci železnice a vytvoření celostátního drážního regulátora; obratem však slibuje „posílení funkce Českých drah, a.s. (jako národního dopravce v oblasti dostupnosti veřejné osobní dopravy)“, čímž de facto odporuje nejen prvnímu cíli, ale také dlouhodobému směřování evropské legislativy ve věci postupného otevírání trhů veřejné dopravy. O úskalích liberalizace se ostatně nedávno přesvědčil dopravce Arriva vlaky poté, co neuspěl u pražského koordinátora Ropid s návrhem na zavedení posilové tangenciální linky Kralupy nad Vltavou – Praha-Libeň – Praha-Hostivař (– Benešov u Prahy), zatímco ve stejné době byla zavedena nová posilová linka S34 a bez soutěže přidělena na omezenou dobu společnosti KŽC Doprava. Zůstává tedy otázkou, zda dokáže National Express své dosavadní úspěchy i v českých podmínkách zopakovat, nebo alespoň napodobit.

Zdroj: iDNES.cz, National Express Group, C2C


Juraj Kováč Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 7.1.2014 (22:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 14      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel zdenda 
10.01.2014 (19:52)  
Martin99

zatím se tu střetávaly relevantní argumenty, ale vaše výsledná tvrzení jsou čirá demagogie a nesmysly :-(
a jestli je to ironie, dost těžko pochopitelná
10.01.2014 (19:28)  
No když tu čtu, jak je to výborné jet na delší trasu s dětmi vlakem.... A kolikrát do roka jedete s těmi dětmi na delší trasu? Možná, že jsou tady někteří z Prahy, kteří jezdí na chatu někde do Posázaví i každý víkend, ale těch tu asi moc nebude že?
Takže pokud má jet matka s malým děckem k doktorovi nebo na nákup do městečka vzdáleného třeba 8 km, tak:
1) půjde s kočárem někam 1 km za vesnici na vlak, aby dojela do města, tam tlačila kočárek k doktorovi a celou dobu trnula, jestli stihne ten spoj zpět, protože jinak bude na nádraží čekat až dvě hodiny na další vlak (a to neřeším déšť)
2) strčí dítě do sedačky do auta, které stojí u domu a dojede až k ordinaci doktora. Až absolvují očkování, tak v klidu naloží dítě a bez stresu, že ji ujede vlak, prostě pojede domů.

To bylo z pohledu komfortu. A teď si to porovnejte nákladově - vyjde to stejně nebo autem i levněji.

A na závěr to nejlepší: ačkoliv ta cesta vyjde nákladově cca stejně, tak každý km vlaku musí stát dotovat desítkami korun. Kdežto z auta naopak stát slušně vydělá, protože jak známo, daň z pohonných hmot patří k těm nejvýnosnějším ...
registrovaný uživatel M 
10.01.2014 (18:39)  
Nebo využiju carsharing.

Prosim znalce o radu - nejaka auta na carsharing v Opave, Pelhrimove nebo Chlumci nad Cidlinou. Dejte tipy:-))

Tvl, to jsou zase rady...
Asi jako jako kdyz single radi nekomu, kdo ma 3 decka, jak je spravne vychovavat (ale nikdy nezazil pocit, kdy ty 3 smradi v noci stridave breci...)
registrovaný uživatel Nechic  mail  
10.01.2014 (17:35)  
mahathma: Také jsme jako děti zvládali cestu v uličce béčka v páteční špičce rychlíku Nisa ;-) Jen dnes už jsou nároky někde jinde...
10.01.2014 (15:56)  
VencaM: samozrejme také porovnania treba brať s rezervou...
10.01.2014 (15:55)  
Nechic: máte pravdu, ak cestujem s deťmi vo vlaku, ktorý je relatívne prázdny (máme miesto na sedenie aj na pohyb), cesta je bez prestupov a cez zaujímavú krajinu, je to super. Väčšie deti sa môžu prechádzať, menšie deti môžem držať na rukách. Radosť cestovať, aj keby to bolo drahšie.

Ale ak sa do toho pridá poriadna tlačenica, veľa batožiny, prestupy, prestoje na staniciach, cesta je nudná a dlhá alebo deti sú nervózne a chcú spať, tak amen glória. Kto to raz zažije, druhý raz pocestuje autom (ak nemá režinku). Je málo takých masochistov, ktorí to chcú zažívať opakovane a ešte za to platiť.
registrovaný uživatel VencaM 
10.01.2014 (15:53)  
-> mahathma
Hezký prográmek na ten výpočet CO2. Nechci se v tom nijak moc rýpat, beru to jen jako takový nápad, co mi bleskl hlavou, ale stejně je to hloupý. Vždyť ten vlak ty emise udělá stejně, i když s nim nepojedu (zanedbávám vliv vlastní přítomnosti na nárůst emisí). Na rozdíl od toho vlaku, když tim autem nepojedu, tak žádné emise nebudou.
Jediný jak z toho ven podle úvahy toho programu, tak by bylo zrušit vlak a donutit všechny, aby jezdili po 5ti v autech.
Je to demagogie, ale chci jen upozornit na to, že i tato věc má 2 strany mince. Člověk ze sebe může snadno udělat idiota, pokud na základě podobných informací tvrdí, že to nebo to je výhodnější. Tím však tu aplikaci nezatracuji. Jen je třeba informace správně interpretovat.
V.
10.01.2014 (15:35)  
Téoz: IAD je ekologický problém v mestách, ale celkovo by som to s tou ekologickou výhodnosťou vlaku oproti autu nepreháňal. Tu si môžeš pozrieť, že ak sa vezú už 3 osoby v (malom) aute, generuje to menej CO2 na osobu než jazda vlakom: http://www.transportdirect.info/Web2/JourneyPlanning/JourneyEmissionsCompare.aspx

Vlak potrebuje tiež energiu na pohyb, a tá je buď jadrová alebo tepelná. Ak Nemecko naozaj zruší svoje jadrové elektrárne, tak vlastne všetky nemecké ICE budú jazdiť na uhlie. Krásna predstava, že? :) Každá motorizovaná doprava škodí životnému prostrediu. Aj elektromobily. Okrem energie potrebujú aj nebezpečné materiály do batérií.

Skutočne ekologické je len chodiť pešo. Ešte aj ten bicykel, ak je z hliníka, tak to nie je žiadne eko-terno. Ťažba a spracovanie hliníka sú energeticky náročné a devastujú okolie. Takže tak. Záleží mi na ŽP a nechcem jazdiť autom keď netreba, ani si nekúpim Hummer, ale na druhej strane sa necítim vinný, keď vezmem rodinu na výlet autom namiesto vlaku.
registrovaný uživatel Nechic  mail  
10.01.2014 (15:28)  
zdenda: A co je nejhorší, jezdí tím sami. Problém rodiny je jeden z mnoha, ale rozhodně je tu mnohem víc lidí než jen těch, kteří potřebují přesouvát kompletní rodinu z místa A do místa B.
registrovaný uživatel zdenda 
10.01.2014 (15:22)  
řeší se tu zbytečně dvě extrémní polohy (ne)využití auta. Problém dnešní doby nejsou auta na dlouhých vzdálenostech, na kterých jsou časově výrazně výhodnější než veřejná doprava. Problém aut je ve velkých městech a jejich aglomeracích, kde si lidi bez auta nedokážou ani prdnout a jezdí s ním nakupovat, jezdí s ním do práce, jezdí s ním už i do hospody, proto zažívají velký boom nealko piva, jezdí s ním za sportem. A mnohdy právě tam, kde je veřejná doprava časově konkurenceschopná.
  1 2 3 4 5 ... 14      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko