..: Skončí pravidelné změny času? :..

Vintage Table or Mantel Clock, foto: Jorge Royan Praha — Stalo se už téměř tradicí, že si na ŽelPage dvakrát ročně přečtete přehled vlaků, které při změně času ze středoevropského na letní středoevropský a zpět někde hodinu počkají a nebo pojedou až s hodinovým zpožděním. Když se začtete do komentářů, zjistíte, že zdaleka ne všichni jsou těmito změnami nadšeni a raději by nic neměnili. Do teď neměli moc možností, co pro to udělat. Během letošních prázdnin se ale rozběhla celoevropská podpisová akce, která požaduje projednání střídání času v unijních orgánech. Potřebují mít minimálně jeden milión podpisů z celé Evropské unie. Podle platné unijní legislativy musí nasbírat podpisy minimálně v sedmi zemích a je stanoven i minimální počet pro jednotlivé země – pro Česko to je 16 500, pro Slovensko pak zhruba 7500.

Table clock with an armillary sphere, Lyon, foto: Marie-Lan Nguyen Podpis pod iniciativu Pouze jeden čas můžete připojit na standardních petičních arších, které budou u dobrovolníků (převážně ve velkých městech) a nebo prostřednictvím registrace na webu. Při elektronické registraci se ale připravte na to, že po vás bude vyžadováno uvedení některých údajů: adresa, e-mail, číslo telefonu a číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Důvodem je nutné ověření podpisu (a vyřazení těch „falešných“). Při předložení nepravých podpisů by organizátorům hrozila až půlmilionová pokuta od Evropské komise.

Změna času byla na našem území uplatněna poprvé za první světové války, kdy jsme byli ještě součástí Rakouska-Uherska, a skončila v roce 1918. Podruhé tomu bylo opět v dobách válečných – byl nepřetržitě zaveden od 1. dubna 1940 do 4. října 1942 a pak v letních měsících v letech 1943 až 49. Potřetí jsme se k němu vrátili v dobách „energetické krize“ v roce 1979. Bylo ustáleno pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend a končil poslední zářijový víkend. Vše se mění – i pravidla, takže od roku 1996 je letní čas o měsíc delší – až do posledního říjnového víkendu.

Table Clock, foto: Walters Art Museum Jedním z nejznámějších bojovníků proti změnám času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Poprvé se ozval premiérovi Lubomíru Štrogalovi a prezidentu Gustávu Husákovi již v roce 1981. Pokračoval pak i později a obracel se také na prezidenta Václava Havla. Jako pekař pociťoval změny na sobě, když každý den tři hodiny po půlnoci začínal svou práci pekaře, aby byly ráno rohlíčky obzvláště vypečené: „Vadí mi, když se pak mám probouzet ve dvě jen proto, že si někdo myslí, že časovým posunem ušetří.“ Zrušení času se nedožil, zemřel v roce 2009.

V jeho boji pak pokračoval profesor vysokého učení technického v Brně Zdeněk Kolíbal, expert na robotiku. Jako vědec připravoval analýzy, rozbory a fakta. „Podle jedné z evropských komisí letní čas vadí jen čtyřiceti procentům lidí. Jen? To přece není málo. Kvůli jednomu nekuřákovi se také musí na veřejnosti omezit kuřáci, i když jsou ve většině,“ říkal. Najdou se ale i další. Současným nejviditelnějším bojovníkem je senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), který podporuje i nyní probíhající podpisovou akci.

Moscow Kremlin's Spasskaya Tower, foto: Stan Shebs V Evropě neposouvají čas na Islandu, v Rusku, Bělorusku, v části Grónska a na norských ostrovech Jan Mayen a Špicberky. I když i tady mohou nastat změny. Někdejší prezident Ruska Dimitrij Medveděv zrušil střídání času v roce 2011, ale prezident Vladimír Putin již sepsal zákon, který by vše vrátil do starých kolejí. Argumentuje tím, že údajně až 55 % lidí chce, aby se čas znovu posouval. Ruská energetika si zase myslí, že střídáním času ušetří až 17 % energie. Zřejmě nemají k dispozici měření Pražské energetiky, podle kterých je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta, v letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv.

Ale narazíte i na názory z lékařské oblasti. Přechod času způsobuje komplexní narušení rytmů našeho těla. Tam jsou s největší pravděpodobností věrohodné důvody pro spouštěče infarktu. Při přechodu na letní se posouvá čas o hodinu dopředu, takže čas určený na spánek je kratší. A to vede k zvýšenému riziku srdečních příhod. Ale na podrobnější výzkum Evropská komise zatím nevypsala asi žádný grant.

Pokud chcete podpořit zrušení střídání běžného a letního času, připojte se k podpisu petice.

Zdroje: Český rozhlas, ČTK/České noviny, Euractiv, EuroZprávy, iDNES, Kardiochirurgie, Wikimedia Commons [1], [2], [3], [4]


Vlad Poslat mail autorovi | 27.8.2013 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Legislativa

More from Česká republika (celá)


  1 ... 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   
Registered user dohlib 
27.08.2013 (10:23)  
Nechat letní/ultraletní čas celoročně zase není dobré během zimních měsíců, kdy by se rozednívalo až kolem osmé hodiny ranní...nicméně možná ten normální/letní by mohl zůstat celý rok, protože posouvat čas tam a zpět se mi také nelíbí...
Registered user EC 172  mail  
27.08.2013 (10:12)  
Nic bych neměnil.
Registered user Nesa  mail  
27.08.2013 (9:51)  
Štváč a jistě i reakcionář. Proč je nutné mít slunce na nejvyšším bodě oblohy přesně ve 12h?

Nikdo nikdy v takovým článku nevzpomene na lidi, co pracují na nočních, nebo dokonce na 3 směny a ty se jim průběžně točí. Těm jedna hodina tam a zpět za rok musí přijít vyloženě směšná :).
Registered user 774 
27.08.2013 (9:23)  
Zimní čas u nás není. Jen letní a NORMÁLNÍ. Nechat letní čas je nesmysl. Ten kdo chce kvůli své sobeckosti nařídit všem poledne v jednu je štváč. A argumentace, že mají ve Španělsku oběd ve dvě? Jestli to nebude možná právě kvůli stejným hňupům, co jim nařídili špatný čas, zvlášť když už si z nepochopitelných důvodů zvolili už o jednu hodinu špatný. V Portugalsku i Británii, která je východněji, mají samozřejmě čas správný (normální).
27.08.2013 (9:16)  
Takže namiesto štandardných dvoch článkov ročne budú tento rok na Želpage články tri! :D
27.08.2013 (9:13)  
Ano, souhlasim v tomto pripade s ponechanim "letniho" casu.
Ne zcela zjevnym, ale po zamysleni logickym faktem je rozptyl casoveho ohraniceni svetla po celem stredoevropskem pasmu. Od Spanelska az po Halic je jednotny cas, coz znamena, ze ve Spanelsku maji prave poledne (v zimnim case) az ve 14h a adekvatne pozdeji se i stmiva a rozedniva. U nas na vychodni hranici pasma jsme pak stigmatisovani brzkym setmenim a zcela zbytecnym brzkym rozbreskem.
Jak k tomu prijdeme?
I v pripade zachovani zmeny casu by mi nevadil pro obdobi cca 2 mesicu okolo letniho slunovratu tzv. ultraletni cas, kdy by se svetlo posunulo jeste o jednu dalsi hodinu do vecera,
Registered user Antony 
27.08.2013 (8:40)  
pokud čas na trvalo tak ale ten letní, pak nemám problém! zimní v žádném případě. pak by v létě byla brzy tma a to ani náhodou
27.08.2013 (8:32)  
Tak to radšej nech je letný čas po celý rok. Akú logiku bude mať, aby bolo svetlo v lete od 3.00 ale zato večer 20.30 už bude tma? Je to úplná hovadina rušiť to.
Registered user 774 
27.08.2013 (8:11)  
Nemám rád letní čas. Kdo ho chce, ať si natáhne budík o hodinu dřív a neotravuje s tím ostatní. Zavání to fašismem a poručováním větru a dešti. Hail Timer!
  1 ... 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko