..: Skončí pravidelné změny času? :..

Vintage Table or Mantel Clock, foto: Jorge Royan Praha — Stalo se už téměř tradicí, že si na ŽelPage dvakrát ročně přečtete přehled vlaků, které při změně času ze středoevropského na letní středoevropský a zpět někde hodinu počkají a nebo pojedou až s hodinovým zpožděním. Když se začtete do komentářů, zjistíte, že zdaleka ne všichni jsou těmito změnami nadšeni a raději by nic neměnili. Do teď neměli moc možností, co pro to udělat. Během letošních prázdnin se ale rozběhla celoevropská podpisová akce, která požaduje projednání střídání času v unijních orgánech. Potřebují mít minimálně jeden milión podpisů z celé Evropské unie. Podle platné unijní legislativy musí nasbírat podpisy minimálně v sedmi zemích a je stanoven i minimální počet pro jednotlivé země – pro Česko to je 16 500, pro Slovensko pak zhruba 7500.

Table clock with an armillary sphere, Lyon, foto: Marie-Lan Nguyen Podpis pod iniciativu Pouze jeden čas můžete připojit na standardních petičních arších, které budou u dobrovolníků (převážně ve velkých městech) a nebo prostřednictvím registrace na webu. Při elektronické registraci se ale připravte na to, že po vás bude vyžadováno uvedení některých údajů: adresa, e-mail, číslo telefonu a číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Důvodem je nutné ověření podpisu (a vyřazení těch „falešných“). Při předložení nepravých podpisů by organizátorům hrozila až půlmilionová pokuta od Evropské komise.

Změna času byla na našem území uplatněna poprvé za první světové války, kdy jsme byli ještě součástí Rakouska-Uherska, a skončila v roce 1918. Podruhé tomu bylo opět v dobách válečných – byl nepřetržitě zaveden od 1. dubna 1940 do 4. října 1942 a pak v letních měsících v letech 1943 až 49. Potřetí jsme se k němu vrátili v dobách „energetické krize“ v roce 1979. Bylo ustáleno pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend a končil poslední zářijový víkend. Vše se mění – i pravidla, takže od roku 1996 je letní čas o měsíc delší – až do posledního říjnového víkendu.

Table Clock, foto: Walters Art Museum Jedním z nejznámějších bojovníků proti změnám času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Poprvé se ozval premiérovi Lubomíru Štrogalovi a prezidentu Gustávu Husákovi již v roce 1981. Pokračoval pak i později a obracel se také na prezidenta Václava Havla. Jako pekař pociťoval změny na sobě, když každý den tři hodiny po půlnoci začínal svou práci pekaře, aby byly ráno rohlíčky obzvláště vypečené: „Vadí mi, když se pak mám probouzet ve dvě jen proto, že si někdo myslí, že časovým posunem ušetří.“ Zrušení času se nedožil, zemřel v roce 2009.

V jeho boji pak pokračoval profesor vysokého učení technického v Brně Zdeněk Kolíbal, expert na robotiku. Jako vědec připravoval analýzy, rozbory a fakta. „Podle jedné z evropských komisí letní čas vadí jen čtyřiceti procentům lidí. Jen? To přece není málo. Kvůli jednomu nekuřákovi se také musí na veřejnosti omezit kuřáci, i když jsou ve většině,“ říkal. Najdou se ale i další. Současným nejviditelnějším bojovníkem je senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), který podporuje i nyní probíhající podpisovou akci.

Moscow Kremlin's Spasskaya Tower, foto: Stan Shebs V Evropě neposouvají čas na Islandu, v Rusku, Bělorusku, v části Grónska a na norských ostrovech Jan Mayen a Špicberky. I když i tady mohou nastat změny. Někdejší prezident Ruska Dimitrij Medveděv zrušil střídání času v roce 2011, ale prezident Vladimír Putin již sepsal zákon, který by vše vrátil do starých kolejí. Argumentuje tím, že údajně až 55 % lidí chce, aby se čas znovu posouval. Ruská energetika si zase myslí, že střídáním času ušetří až 17 % energie. Zřejmě nemají k dispozici měření Pražské energetiky, podle kterých je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta, v letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv.

Ale narazíte i na názory z lékařské oblasti. Přechod času způsobuje komplexní narušení rytmů našeho těla. Tam jsou s největší pravděpodobností věrohodné důvody pro spouštěče infarktu. Při přechodu na letní se posouvá čas o hodinu dopředu, takže čas určený na spánek je kratší. A to vede k zvýšenému riziku srdečních příhod. Ale na podrobnější výzkum Evropská komise zatím nevypsala asi žádný grant.

Pokud chcete podpořit zrušení střídání běžného a letního času, připojte se k podpisu petice.

Zdroje: Český rozhlas, ČTK/České noviny, Euractiv, EuroZprávy, iDNES, Kardiochirurgie, Wikimedia Commons [1], [2], [3], [4]


Vlad Poslat mail autorovi | 27.8.2013 (6:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Legislativa

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 ... 4 5 6 7 8 ... 10      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel mib2 
27.08.2013 (17:46)  
Těm, kterým pravidelná změna času nepůsobí potíže, nebude přece dělat potíže ani jednotný čas. A těm, kterým změny času vadí, by se ulehčilo.

Druhá věta bezesporu platí. Vzhledem k tomu, že jsou lidé kategoricky pro celoroční SEČ a druzí katogoricky pro celoroční SELČ, zdá se, že věta první Vašeho argumentu neplatí. Je to pouze, byť částečně logický, argument... Asi jako kdybyb mi vadilo střídání směn, a někdo přišel s tím, že budu dělat jen noční.

Já osobně to mám tak, že jsem přesvědčen, že ta tma by mi vadila víc, než to střídání.

Řekněme, že mi střídání opravdu příliš nevadí, narozdíl od tmy, kdy platí SEČ. Možná, než se rozhodnete seznámit svět s tím, co mi bude a nebude vadit, byste se mě mohl zeptat, jak vidíte, rád Vám to napíšu :-) I bez dotazu, nakonec :-)
registrovaný uživatel eurostar  mail  
27.08.2013 (17:41)  
Len sa tu hadajte, je to zbytocne a aj tak to neprejde :-)
registrovaný uživatel M 
27.08.2013 (17:38)  
Oběd sice patří jako jiný příjem jídla do biorytmů, ale neřekl bych, že je tolik svázán právě se světlem nebo časem na hodinkách.

A co tedy do teto kategorie patri? Je zde nekdo, kdo v zime spi dvakrat dele nez v lete? Je zde nekdo, kdy si po cely rok cisti zuby presne pri zapadu a vychodu slunce? Nebo co ten cas tedy tak ovlivnuje, ze ta zmena je neprirozena?
registrovaný uživatel M 
27.08.2013 (17:35)  
Lizard - delalo by mi problemy, kdyz se v lete bude rozednivat ve tri a tma bude uz v osm. Fungovalo to asi pred temi tremi stoletimi (a v Amazonii jiste dodnes), nyni se zije ponekud jinak.
registrovaný uživatel M 
27.08.2013 (17:33)  
Hospodarska zvirata - vezmu-li v potaz, ze se vesmes stejne zabiji a ze ziji v nevyhovujicich podminkach, tak skutecnost, ze se jednou za rok probudi driv, mi je celkem volna.
A ta "bio" si na poli lezi bez ohledu na hodinky.
27.08.2013 (17:31)  
Pořád nechápu, kolik má ta zhovadilost příznivců, či dokonce zastánců.

Těm, kterým pravidelná změna času nepůsobí potíže, nebude přece dělat potíže ani jednotný čas. A těm, kterým změny času vadí, by se ulehčilo.

Den bude mít tak jako tak 24 hodin, pracovní den 8, a světlo bude něco mezi osmi a šestnácti podle roční doby, ať máme poledne třeba v půlnoci. Ať s tím šoupeme jak chceme, čas "zdarma a navíc" z toho stejně nikdo nevydoluje. Proč se tedy tohoto archaismu držet?
27.08.2013 (17:19)  
M - Co hospodářská zvířata? Těch se to lidské blbnutí s časem také dotýká...
registrovaný uživatel mib2 
27.08.2013 (17:11)  
Nějak nedokážu pochopit ty, kterým by nevadil celoroční SELČ, ale jsou zásadně proti celoročnímu SEČ. V obou případech přece Slunce vychází a zapadá úplně stejně. Jenom na hodinkách je jiný čas.

A opět...
Ty druhé pochopit dokážete? Vždyť sluce vychází a zapdá stejně...
A proč nemít střídání? Vždyť slunce ....
27.08.2013 (17:08)  
Hlavne... nejak jsem prehledl cemu to posouvani vlastne vadi?

I kdyby nevadilo, proč dělat navíc naprosto zbytečnou činnost? Co kdybychom v zimě měřili teplotu ve Fahrenheitech? Aspoň by nebyla taková zima a jenom výjimečně by bylo pod nulou. :-) Dvakrát ročně bychom si vyměnili stupnici. Digitální teploměry by měly přepínač. Ty chytřejší by si to prohodily samy. Čemu by to vadilo? A přesto je to uhozené, že?

Teď k tomu vadilo - zkuste zorganizovat nějakou akci v neděli ráno po změně času, možná pochopíte. Proč asi neběžel Babitron jednu neděli někdy před 10 lety? Proč musím trávit desítky hodin programováním souvisejícím se změnou času místo toho, abych dělal něco užitečnějšího? Proč jsem 2x čekal hodinu na autobus?
registrovaný uživatel mib2 
27.08.2013 (17:03)  
RUR: ... tak přece můžete vstávat o hodinu dřív a jít spát o hodinu dřív, a je po problému...
Pokud platí toto, pak není proč protestovat proti pravidelným změnám času.

Čas snad máme proto, abychom měli stejný čas (z důvodu "celospolečenského" rytmu), ne aby měl každý svůj.

Oběd sice patří jako jiný příjem jídla do biorytmů, ale neřekl bych, že je tolik svázán právě se světlem nebo časem na hodinkách. Je svázán spíše s jínými aktivitami - vstáváním (a to v naší kultuře již právě se světlem svázáno tolik není), začátkem pracovní doby apod. To poznáte například na tom, že přes týden v práci obědváte zcela spokojeně v daný čas, a o víkendu zcela spokojeně v jiný. Nedovedu si tedy moc předtsavit, že by někdo změnou času trpěl právě tím, že v ten správný čas nemůže obědvat.

Já osobně nemusím mít světlo rozděleno na stejný čas před oběděm a po obědě, do práce dojdu i po tmě, tma venku moji práci příliš neovlivňuje, ale když je tma když jdu z práce, tak mě to trochu deptá. A nemám jen ranní směny. Proto se mi lépe žije v letním čase, který bych byl ochoten přijmout i celoročně a musím říct, že mě překvapuje, že to tolik lidí cítí jinak.

Já osobně jako večerní typ (udává se, že je takových většina), bych tedy spíše protestoval proti změně SELČ na SEČ, a ti s ranním rytmem (jako třeba zmíněný pekař), to asi cítí obráceně. A za sebe, raději střídání, nežli celý rok SEČ.

A jinak - možná to taky znáte, že obě změny času jsou vlastně výdej energie - jednou o hodinu kratší spánek, podruhé se vzbudím přirozeně dříve, ale jdu spát podle hodin (tedy jsem o hodinu déle vzhůru).
  1 ... 4 5 6 7 8 ... 10      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko