..: Skončí pravidelné změny času? :..

Vintage Table or Mantel Clock, foto: Jorge Royan Praha — Stalo se už téměř tradicí, že si na ŽelPage dvakrát ročně přečtete přehled vlaků, které při změně času ze středoevropského na letní středoevropský a zpět někde hodinu počkají a nebo pojedou až s hodinovým zpožděním. Když se začtete do komentářů, zjistíte, že zdaleka ne všichni jsou těmito změnami nadšeni a raději by nic neměnili. Do teď neměli moc možností, co pro to udělat. Během letošních prázdnin se ale rozběhla celoevropská podpisová akce, která požaduje projednání střídání času v unijních orgánech. Potřebují mít minimálně jeden milión podpisů z celé Evropské unie. Podle platné unijní legislativy musí nasbírat podpisy minimálně v sedmi zemích a je stanoven i minimální počet pro jednotlivé země – pro Česko to je 16 500, pro Slovensko pak zhruba 7500.

Table clock with an armillary sphere, Lyon, foto: Marie-Lan Nguyen Podpis pod iniciativu Pouze jeden čas můžete připojit na standardních petičních arších, které budou u dobrovolníků (převážně ve velkých městech) a nebo prostřednictvím registrace na webu. Při elektronické registraci se ale připravte na to, že po vás bude vyžadováno uvedení některých údajů: adresa, e-mail, číslo telefonu a číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Důvodem je nutné ověření podpisu (a vyřazení těch „falešných“). Při předložení nepravých podpisů by organizátorům hrozila až půlmilionová pokuta od Evropské komise.

Změna času byla na našem území uplatněna poprvé za první světové války, kdy jsme byli ještě součástí Rakouska-Uherska, a skončila v roce 1918. Podruhé tomu bylo opět v dobách válečných – byl nepřetržitě zaveden od 1. dubna 1940 do 4. října 1942 a pak v letních měsících v letech 1943 až 49. Potřetí jsme se k němu vrátili v dobách „energetické krize“ v roce 1979. Bylo ustáleno pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend a končil poslední zářijový víkend. Vše se mění – i pravidla, takže od roku 1996 je letní čas o měsíc delší – až do posledního říjnového víkendu.

Table Clock, foto: Walters Art Museum Jedním z nejznámějších bojovníků proti změnám času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Poprvé se ozval premiérovi Lubomíru Štrogalovi a prezidentu Gustávu Husákovi již v roce 1981. Pokračoval pak i později a obracel se také na prezidenta Václava Havla. Jako pekař pociťoval změny na sobě, když každý den tři hodiny po půlnoci začínal svou práci pekaře, aby byly ráno rohlíčky obzvláště vypečené: „Vadí mi, když se pak mám probouzet ve dvě jen proto, že si někdo myslí, že časovým posunem ušetří.“ Zrušení času se nedožil, zemřel v roce 2009.

V jeho boji pak pokračoval profesor vysokého učení technického v Brně Zdeněk Kolíbal, expert na robotiku. Jako vědec připravoval analýzy, rozbory a fakta. „Podle jedné z evropských komisí letní čas vadí jen čtyřiceti procentům lidí. Jen? To přece není málo. Kvůli jednomu nekuřákovi se také musí na veřejnosti omezit kuřáci, i když jsou ve většině,“ říkal. Najdou se ale i další. Současným nejviditelnějším bojovníkem je senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), který podporuje i nyní probíhající podpisovou akci.

Moscow Kremlin's Spasskaya Tower, foto: Stan Shebs V Evropě neposouvají čas na Islandu, v Rusku, Bělorusku, v části Grónska a na norských ostrovech Jan Mayen a Špicberky. I když i tady mohou nastat změny. Někdejší prezident Ruska Dimitrij Medveděv zrušil střídání času v roce 2011, ale prezident Vladimír Putin již sepsal zákon, který by vše vrátil do starých kolejí. Argumentuje tím, že údajně až 55 % lidí chce, aby se čas znovu posouval. Ruská energetika si zase myslí, že střídáním času ušetří až 17 % energie. Zřejmě nemají k dispozici měření Pražské energetiky, podle kterých je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta, v letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv.

Ale narazíte i na názory z lékařské oblasti. Přechod času způsobuje komplexní narušení rytmů našeho těla. Tam jsou s největší pravděpodobností věrohodné důvody pro spouštěče infarktu. Při přechodu na letní se posouvá čas o hodinu dopředu, takže čas určený na spánek je kratší. A to vede k zvýšenému riziku srdečních příhod. Ale na podrobnější výzkum Evropská komise zatím nevypsala asi žádný grant.

Pokud chcete podpořit zrušení střídání běžného a letního času, připojte se k podpisu petice.

Zdroje: Český rozhlas, ČTK/České noviny, Euractiv, EuroZprávy, iDNES, Kardiochirurgie, Wikimedia Commons [1], [2], [3], [4]


Vlad Poslat mail autorovi | 27.8.2013 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Legislativa

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 10      Zpráv na stránku:   
02.09.2013 (15:34)  
Takže jak, přestanete se vyptávat vy a CityLizard kohokoliv jestli existuje víc než jeden jedinec s názorem ne-vaším
Já jsem se ptal ale na něco jiného - kde vzal, že takových lidí je většina.
02.09.2013 (10:29)  
Jan Kučera:
a) je vám znám význam značky :-)) ?
Že by čas vázaný na východ slunce byl poněkud nepraktický (zvlášť co se týče cestování či obecně komunikace ve směru severo-jižním), mi je jasný od začátku.
b) Poledne je odvozeno od poloviny dne a zrovna tak půlnoc je polovinou noci.... Stačí jenom odstranit nesmyslné střídání letního a zimního času
To, že poledne je půlka (občanského) dne a půnoc půlka (občanské) noci už dávno neplatí. Změna na letní čas je prvním přiblížením k tomu, aby se to aspoň trošku srovnalo.
01.09.2013 (14:06)  
SYN: Polemizoval jsem s návrhem Aleš Liesk. Nakreslete si na globusu česová pásma podle jeho návrhu. Místo poledníků, kdy je slunce v nadhlavníku, nabízí zeměpisný pojem "východník", kdy je slunce ráno na obzoru. To ovšem na globusu nebude přímka, ale jakási podivná křivka blížící se parabole. V praxi by to byla jakási pravoúhlá klikatice. Příspěvkem jsem chtěl autora upozornit, že v jeho modelu by se za polárním kruhem nebylo čím řídit. Prostě ve chvályhodné snaze odstranit jednu chybičku, nahradil ji mnohem větší podivností. Příroda, a tedy i člověk se vždy řídila především pohybem slunce. Poledne je odvozeno od poloviny dne a zrovna tak půlnoc je polovinou noci. Nechápu, proč to někdo chce měnit. Stačí jenom odstranit nesmyslné střídání letního a zimního času a ne vymýšlet nové krkolomné modely světa.
Registered user SYN 
01.09.2013 (9:49)  
Jan Kučera: Ano? A vy jste se zamyslel nad svým názorem "v poledne má být slunce v nahlavníku" ve vztahu k polárním krajinám? Tam byste tohoto chtěl dosáhnout jak?
01.09.2013 (7:15)  
Aleš Liesk.: Zamyslel jste se nad tím, co vlastně navrhujete? Jak byste asi řešil počítání času za polárním kruhem, když tam slunce vyjde jednou za rok? Jediné řešení by podle vás by bylo, aby podle zeměpisné šířky měla hodina jinou hodnotu, to znamená, že na Špicberkách by hodina trvala něco kolem 15 současných dní. A jako perlička. znehodnotíte všechmy sluneční hodiny.
31.08.2013 (22:00)  
Když je poledne, tak má být slunce na obloze nejvýš
No, to sice máte trochu pravdu (nicméně vy máte doma sextant a měříte, kdy je slunce nejvýše? ;-), na druhou stranu poledne (= půle dne) má půlit den na dvě stejné části a ne že mám za sebou teprve třetinu dne (protože vstávám v 7) a dvě třetiny ještě před sebou. Z tohoto pohledu je ideální obědvat tak mezi druhou a třetí. No a když chcete, můžete mít v ty dvě hodiny slunce v nadhlavníku. Superletní čas to jistí :-)))))
31.08.2013 (17:01)  
Honza: Jako taky Honza bych dovolil namítnout, že je jednodušší změnit čas pracovní doby, než večeřet ráno v 5.00. To byla ironie. Když je poledne, tak má být slunce na obloze nejvýš, a někde na východě.
Registered user Honza  mail  
31.08.2013 (13:15)  
Všechny komentáře se mi nechce číst, ale jen tak namátkou co jsem zjistil, že by někdo zavedl trvale letní čas i já bych přivítal letní čas celý rok, protože při přechodu z letního na normální je brzo tma a ráno dříve světlo. Na co?
Nejhorší jsou ty změny.
30.08.2013 (19:37)  
Aleš Liesk.: Už jsem na to v podstatě odpověděl hned pod vaším příspěvkem, takže se budu víceméně opakovat. Nepochybuji o tom, že váš názor sdílí více lidí, ale vaše prohlášení "LČ "hloupý zvyk" není" má takto napsané nulovou váhu. Já na to prostě můžu říct "ale je" a jedeme nanovo. :)

Jinak ale tím hloupým zvykem jsem myslel ne až tak samotný letní čas jako jeho střídání. Celoroční LČ bych byl ochoten se skřípajícími zuby překousnout. :D
30.08.2013 (19:24)  
(Dopoledne se mi to (z jedoucího vlaku :-) odeslat nepovedlo a navíc jsem o text přišel, tak snad teď (opět z jedoucího vlaku) to půjde, protože to mám napsané v Notepadu a když se spojení sepsuje, tak to jen znova zkopíruju :-))

CityLiz: Podle vás a ještě někoho dalšího?
Samozřejmě. Představte si, že podobné diskuse se vedou na skoro všech fórech, nejenom tady...
No a na těch železničních, co sleduju, mají (možná kupodivu) převahu příznivci LČ (i když to 2x ročně dělá bordel v JŘ) a je i nemalý počet zastánců trvale LČ.

RUR:
staročeký čas není f(F)ejk, ale skutečnost. Koukněte se třeba na Staroměstský orloj (či spíše na nějaký výklad, co a jak to ukazuje :-).
Já jen navrhoval vázat začátek dne na východ Slunce a posunout o 6 hodin, aby se nevstávalo okolo 0.00 (uznejte, že v 6.00 se vstává líp, zvlášť když už je vidět :-)))
Drobnou nepříjemností mého návrhu je, že protože východ Slunce závisí nejen na zem. délce, ale i na šířce, tak by se časová pásma nevázala na "poledník", ale na "východník" (analogie k "poledníku" - čára spojující místa, kde Slunce vychází ve stejný okamžik) a tedy časová pásma by se z pásu sledujícího poledník změnila na pás s různým sklonem k poledníku, přičemž tento sklon by se během roku měnil ze směru SZ-JV v létě na směr SV-JZ v zimě, ale věřím, že by si s tím programátoři poradili, však sou chytrý jak vopice :-)))
  1 2 3 4 5 ... 10      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko