..: Skončí pravidelné změny času? :..

Vintage Table or Mantel Clock, foto: Jorge Royan Praha — Stalo se už téměř tradicí, že si na ŽelPage dvakrát ročně přečtete přehled vlaků, které při změně času ze středoevropského na letní středoevropský a zpět někde hodinu počkají a nebo pojedou až s hodinovým zpožděním. Když se začtete do komentářů, zjistíte, že zdaleka ne všichni jsou těmito změnami nadšeni a raději by nic neměnili. Do teď neměli moc možností, co pro to udělat. Během letošních prázdnin se ale rozběhla celoevropská podpisová akce, která požaduje projednání střídání času v unijních orgánech. Potřebují mít minimálně jeden milión podpisů z celé Evropské unie. Podle platné unijní legislativy musí nasbírat podpisy minimálně v sedmi zemích a je stanoven i minimální počet pro jednotlivé země – pro Česko to je 16 500, pro Slovensko pak zhruba 7500.

Table clock with an armillary sphere, Lyon, foto: Marie-Lan Nguyen Podpis pod iniciativu Pouze jeden čas můžete připojit na standardních petičních arších, které budou u dobrovolníků (převážně ve velkých městech) a nebo prostřednictvím registrace na webu. Při elektronické registraci se ale připravte na to, že po vás bude vyžadováno uvedení některých údajů: adresa, e-mail, číslo telefonu a číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Důvodem je nutné ověření podpisu (a vyřazení těch „falešných“). Při předložení nepravých podpisů by organizátorům hrozila až půlmilionová pokuta od Evropské komise.

Změna času byla na našem území uplatněna poprvé za první světové války, kdy jsme byli ještě součástí Rakouska-Uherska, a skončila v roce 1918. Podruhé tomu bylo opět v dobách válečných – byl nepřetržitě zaveden od 1. dubna 1940 do 4. října 1942 a pak v letních měsících v letech 1943 až 49. Potřetí jsme se k němu vrátili v dobách „energetické krize“ v roce 1979. Bylo ustáleno pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend a končil poslední zářijový víkend. Vše se mění – i pravidla, takže od roku 1996 je letní čas o měsíc delší – až do posledního říjnového víkendu.

Table Clock, foto: Walters Art Museum Jedním z nejznámějších bojovníků proti změnám času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Poprvé se ozval premiérovi Lubomíru Štrogalovi a prezidentu Gustávu Husákovi již v roce 1981. Pokračoval pak i později a obracel se také na prezidenta Václava Havla. Jako pekař pociťoval změny na sobě, když každý den tři hodiny po půlnoci začínal svou práci pekaře, aby byly ráno rohlíčky obzvláště vypečené: „Vadí mi, když se pak mám probouzet ve dvě jen proto, že si někdo myslí, že časovým posunem ušetří.“ Zrušení času se nedožil, zemřel v roce 2009.

V jeho boji pak pokračoval profesor vysokého učení technického v Brně Zdeněk Kolíbal, expert na robotiku. Jako vědec připravoval analýzy, rozbory a fakta. „Podle jedné z evropských komisí letní čas vadí jen čtyřiceti procentům lidí. Jen? To přece není málo. Kvůli jednomu nekuřákovi se také musí na veřejnosti omezit kuřáci, i když jsou ve většině,“ říkal. Najdou se ale i další. Současným nejviditelnějším bojovníkem je senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), který podporuje i nyní probíhající podpisovou akci.

Moscow Kremlin's Spasskaya Tower, foto: Stan Shebs V Evropě neposouvají čas na Islandu, v Rusku, Bělorusku, v části Grónska a na norských ostrovech Jan Mayen a Špicberky. I když i tady mohou nastat změny. Někdejší prezident Ruska Dimitrij Medveděv zrušil střídání času v roce 2011, ale prezident Vladimír Putin již sepsal zákon, který by vše vrátil do starých kolejí. Argumentuje tím, že údajně až 55 % lidí chce, aby se čas znovu posouval. Ruská energetika si zase myslí, že střídáním času ušetří až 17 % energie. Zřejmě nemají k dispozici měření Pražské energetiky, podle kterých je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta, v letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv.

Ale narazíte i na názory z lékařské oblasti. Přechod času způsobuje komplexní narušení rytmů našeho těla. Tam jsou s největší pravděpodobností věrohodné důvody pro spouštěče infarktu. Při přechodu na letní se posouvá čas o hodinu dopředu, takže čas určený na spánek je kratší. A to vede k zvýšenému riziku srdečních příhod. Ale na podrobnější výzkum Evropská komise zatím nevypsala asi žádný grant.

Pokud chcete podpořit zrušení střídání běžného a letního času, připojte se k podpisu petice.

Zdroje: Český rozhlas, ČTK/České noviny, Euractiv, EuroZprávy, iDNES, Kardiochirurgie, Wikimedia Commons [1], [2], [3], [4]


Vlad Poslat mail autorovi | 27.8.2013 (6:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Legislativa

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 ... 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   
27.08.2013 (14:34)  
eurostar: Len nech sa to strieda. Su na svete dolezitejsie veci: globalne oteplovanie, hladomor, vojna u židákov a u moslimov, zlodeji na najvyssich miestach v ceskej a slovenskej vlade...

A právě proto si myslím, že je trochu zbytečné šít si sami na sebe ještě další bič v podobně každoroční změny času. To toho máme na starost málo?
27.08.2013 (14:32)  
No to je dost, konečně někdo přišel na to, co je logické a zjevné už po desítky let. Změny času jsou zcela zbytečná šikana občanů bez jakéhokoliv pozitivního dopadu.

Osobně považuji ponechání pouze letního času za nesmysl, protože jednak poledne v jedenáct je blbost, a jednak mít večer světlo až do absurdně pozdních hodin, a zato ráno pak tmu, to vyhovuje tak možná těm, kteří vstávají pozdě a večer pak vysedávají v hospodských zahrádkách. Ti ostatní z nás, kteří musí jít spát brzo, aby pak mohli vstávat na ranní, to myslím vidí jinak.

Ale klidně bych se smířil i s ponecháním jednotného letního času, nebo třeba podzimního, březnového, či jak kdo chce. Hlavně aby se odstranily každoroční posuny, ty jsou totiž nejvědším škůdcem jak v dopravě a průmyslu, tak hlavně a především na lidském zdraví.
registrovaný uživatel SYN 
27.08.2013 (14:20)  
774: laskavě se o pakáži vyslovujte výhradně v souvislosti s vlastní skupinou, ANO??
registrovaný uživatel SYN 
27.08.2013 (14:19)  
výrok jistého poslance o tom, že v noci pracují jen k.... a zloději
a poslanci... i když, nevím jestli to už není zahrnuto v předchozích dvou kategoriích :):)
registrovaný uživatel eurostar  mail  
27.08.2013 (14:05)  
Len nech sa to strieda. Su na svete dolezitejsie veci: globalne oteplovanie, hladomor, vojna u židákov a u moslimov, zlodeji na najvyssich miestach v ceskej a slovenskej vlade...

A okrem toho neviem si predstavit ze by v lete zacalo svitat uz o pol tretej rano. Totalna pi....na! Tak teda nech sa necha letny cas ako trvaly ale... aj tak kdo v zime vstava o siedmej rano, tak vstava stale za tmy. Bud ziadna zmena alebo trvaly letny cas.
registrovaný uživatel SYN 
27.08.2013 (13:53)  
Výborně, je hezké že se hledají vědecké argumenty komu vadí (myslím teď zdravotně) změny letní/zimní čas, ale hledají se též vědecké důkazy toho že ZMĚNA rytmu na který jsem (a jisté prakticky celá má generace) celoživotně zvyklý je též zdravotně riziková??
Aneb, považuji za zavádějící argumentaci že "přirozené" je nic neměnit, jednou je tu několik desetiletí zavedený rytmus, a ti kdo ho chtějí MĚNIT jsou ti kdo chtěji předělat Status quo, nikoliv ti co chtějí zachovat.
Jinak směšné argumenty typu "chybí mi jedna hodina spánku" - proboha ne nadarmo se změna odehrává o víkendu, tak běžte v sobotu o hodinu dřív spát a je to vyřešené! Případně lze již od pátku (až do pondělí) absolvovat komplexní "přechodné období" s posuvem spánkové periody o 20 minut každou noc... stačí jen chtít.
Stejně by mě zajímalo - to fakt všichni ti "vadiči" nepaří občas do rána?? To je přece zdravotně citelně větší "záhul", a přitom si to (odhaduju) taky většina populace též jednou-dvakrát do roka dopřeje...

Jako chápu toho pekaře, v některých specifických povoláních to může být horší než "v průměru", ale tak zase asi je dobré na to při výběru povolání pamatovat... to by takový noční vrátný (ale i spousta jiných - průvodčí, policista atd.) též mohl uspořádat petici za zákaz práce která ho nutí spát ve dne...

Prostě - čiší z toho na mě velká nepřizpůsobivost, a to ať už objektivní, nebo chtěná...
27.08.2013 (13:14)  
Za sebe mohu říci, že přesun do jiného časového pásma mi nedělá takový problém, jako posun zavedenéhoo času proti místnímu. Ve státech jako Čína či SSSR nebo EU jsem pak najednou vstával v 5 ráno a usínal automaticky před 22. hodinou a nebo naopak spal do 10. Ale změna času byla načasována proto právě do období, kdy se rychle mění čas východu a západu slunce. I když říjnový termín už je z toho pohledu špatně.

A zajímavá je pak reakce na pobyt v místech, kde je polární den. Vpodstatě si tam chodím spát, kdy se mi zachce.
registrovaný uživatel Petrr 
27.08.2013 (13:04)  
Souhlasím s IvaA. Tak, jak to je, mi to vyhovuje. Hodinový posun na jaře a na podzim nijak negativně nepociťuji. Podle ohlasů to vypadá, že odpůrců střídání SELČ a SEČ je většina, ale jakmile by se to změnilo, ozve se zase spousta zastánců změny času. Prostě, kdo je spokojen, nemá potřebu nic vykřikovat a podepisovat...
registrovaný uživatel R.U.R.  mail  
27.08.2013 (13:02)  
No mě třeba točení šichet po týdnu připadá že musí bejt dost drsný (osobní zkušenost s tím teda nemám), myslim že třeba točení po měsíci nebo i s delším intervalem by bylo příjemnější. Ale to musejí říct ti, jichž se to týká...
A ty dvojté, trojté či ještě delší šichty, to se snad ani oficiálně nesmí, a je to tak podle mě správně, protože tim se člověk musí strašně vodělat - kdo je má, tak to má na vlastní zodpovědnost... (Doktoři to mají prý běžně, ale taky jim to teď nějak výslovněji zakážou...)
registrovaný uživatel 774 
27.08.2013 (12:02)  
Jenže v časovém pásmu je od středu rozdíl maximálně půl hodiny, letní čas ten rozptyl zvyšuje na 300 procent. A lidi co dělají turnusy a noční? Těm tedy letní čas pomáhá jak???

Rozdíl mezi odpůrci a příznivci je v tom, že zatímco odpůrci po nikom nic nechtějí a zařídí se časově podle sebe, tak příznivci mají potřebu čas určovat ostatním. Nevím jestli jsou jen nesvéprávní, nebo je to neflexibilní pakáž, ale pravděpodobně to budou retardované staré struktury, co mají umanutou potřebu nutit (silou!) ostatním své primitivně pomatené názory.

Čas je samozřejmě jen zástupný společenský problém ukazující na výrazně větší sociální problémy, každopádně není důvod s ním furt haprovat.
  1 ... 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko