..: All news and reports - Reportáže - Rakousko :..

Výstavní skříň ÖBB i působiště první konkurence: Westbahn, foto: Juraj KováčVídeň/Freilassing — Z Vídně do Salzburgu za 23,80 eur; do Freilassingu zdarma, pokud chcete. Rakouský soukromý dopravce WESTbahn zahájil v neděli 11. prosince pravidelný provoz dálkových vlaků na Západní dráze a nasadil do provozu sedm šestivozových poschodových jednotek Stadler KISS v bílo-modro-zeleném barevném schématu. Bystrý pozorovatel přitom snadno identifikuje mnoho podobností ve vzájemných vztazích Rakouských spolkových drah ÖBB s WESTbahnem a Českých drah s RegioJetem. Stejně jako v ČR znamenal start IC RegioJet začátek konkurence v nedotované dálkové dopravě, otevřel nové možnosti rakouským cestujícím WESTbahn – a ne bez silného odporu státních železnic. Ačkoliv však pokus o jeho vymazání nevyšel ÖBB jen o fous, všechny plánované vlaky do nového jízdního řádu vstoupily za značného nadšení provozovatele i cestujících.

Taurus v úseku Rabensburg - Hohenau, foto: Firefighter Již několikrát jsem využil nabídku otcova zaměstnavatele – Českých drah – a vypravil jsem se s kamarádem po železnicích Evropy za sluncem, mořem či novým přátelstvím. Psal se rok 1997, když jsem se ze slunného Portugalska už sám vracel přes Rakousko domů. O právě probíhajících povodních jsem měl jen kusé informace, protože mobily v té době ještě nebyly tak rozšířené. Právě kvůli povodním byla spousta vlaků vedena po odklonové trase. Jinak tomu nebylo ani u mého spoje EC, na který jsem čekal v Hohenau, kam jsem dojel osobním vlakem z Vídně. Navzdory tomu, že vídeňská nádraží znám velmi dobře a vím, ze kterých odjíždí mezinárodní rychlíky do České republiky, rozhodl jsem se použít osobního vlaku, abych lépe poznal zdejší krajinu, která z rychlíku ubíhá moc rychle.

Představení reklamního nátěru , foto: ÖBB Vídeň — Po skladateli W. A. Mozartovi a rakouských hasičích ode dneška taurus 1116.250 vzdává hold příslušníkům rakouské policie. Nový reklamní nátěr z dílny ÖBB bude následujících dvanáct měsíců propagovat prohlubující se spolupráci Rakouských spolkových drah s federálním ministerstvem vnitra v rámci společného projektu pro zlepšení bezpečnosti ve vlacích a na nádražích. Lokomotivu v typické červeno–modro–stříbrné barevné kombinaci veřejnosti na vídeňském nádraží Praterstern slavnostně přestavila rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl–Leitnerová a předseda představenstva ÖBB Christian Kern, kteří rovněž prezentovali výsledky dosavadní spolupráce policie a spolkových železnic.

Album Pendolino, foto: BahnoramaTV Viedeň/Praha — Vo vydavateľstve Bahnorama vyšiel nový videoalbum o jednej z posledných jázd pendolina medzi stanicami Wien Südbhf a Praha hl.n. Film bol natočený na stanovisku pendolina 13. novembra 2009 a dokumentuje včetne názvu staníc celú trasu medzi dvomi hlavnými mestami. Dnes už stanica Wien Südbhf neexistuje a na jej mieste stavajú nové centrálne viedenské nádražie. Film je natočený v neskrátenej forme.

Osobní vlak ve spící stanici Twimberg, foto: Tomáš KrausWolfsberg — Pojďme se podívat do východních Korutan na téměř zapomenutou železniční trať, která kdysi fungovala jako důležité spojení do Celje, města ležícího v centrální části dnešního Slovinska. Právě rozpůlení tratě novou státní hranicí předznamenalo rozpad této dopravní cesty, a mimo jiné iniciovalo výstavbu velmi zajímavé spojovací tratě, známé pod označením Jauntalbahn. Ačkoliv z původní linie Zeltweg – Celje, a z čilé osobní dopravy na ní, zbylo dnes už jen torzo, stále se můžeme projet po jedné z nejkrásnějších rakouských tratí – Lavanttalbahn.

Příjezd 1116.007 v novém nátěru, Wien-Praterstern, foto: GeorgoVídeň - Do běžného předpoledního provozu vídeňského nádraží Praterstern včera zasáhla neobvyklá událost — skupina reportérů, kameramanů a fotografů vytrvale obléhala několik nervózních dětí, zatímco od vzdáleného konce 4. nástupiště pomalu přijíždělo vozidlo ve výrazné, pro Rakousko velmi netypické, oranžovo-bílo-zelené barevné kombinaci. Tyto dvě zvláštnosti se ve stejný moment neděly náhodou. Národní dopravce ÖBB se totiž rozhodl připojit k oslavám 60. výročí založení organizace SOS-Kinderdorf, která se stará o děti bez rodin a mládež v těžkých životních situacích. Narozeninový dárek rakouských drah patří k těm netradičním: dětem, zaměstnancům a dobrovolným asistentům na rok propůjčí nátěr jedné ze svých reklamních lokomotiv Taurus, která v něm v následujících 12 měsících absolvuje tisíce kilometrů. Po několika týdnech v depu, kde byl zbaven fotbalového kabátu v barvách Řecka, tak na tratě znovu vyjíždí stroj 1116.007 "SOS-Kinderdorf".

EC 100 Jože Plečnik, Windischgarsten, foto: Tomáš Kubovec Psal se 11. prosinec 2005 a na koleje poprvé vyjel expres, resp. EuroCity Jože Plečnik. Vlak, který spojil Českou republiku, Štýrsko a Slovinsko na trase mezi Prahou a Lublaní. Jeho zavedením vzniklo pohodlné a kvalitní spojení na rakouskou železniční síť, na Balkán i do Švýcarska ve spojení s EuroCity Transalpin, vlajkovou lodí rakouských a švýcarských spolkových drah. S kolegou jsem několikrát vyrazil na fotovýpravy za cílech jej zvěčnit na těch nejkrásnějších místech Rakouska; což podtrhuje i komentář v časopise Züge o tom, že „Plečnik je hvězdným vlakem Pyhrnbahn“. Pokud si pamatujete plakát z časopisu ČD pro Vás, kde byl vyfocen tento vlak a lokomotiva 1216.226 ÖBB, fotografie vznikla právě na této trati… „Antiplečka“, jak se lidově mezi fandy nazýval díky řazení nejmodernějších českých vozů pro vlaky vyšší kvality, je ale spojem rozporuplným. Jeho existence obsahuje v sobě mnoho „ale“, která se pokusím volně prezentovat.

Bzmot 398 (InterPici), Putnok, foto: tomi S fotografovaním železnice som začal asi pred štyrmi rokmi s mojou prvou "krabičkou" Hewlett-Packard. Teraz je to činnosť, pri ktorej sa dokážem najlepšie uvoľniť a relaxovať. Popri tom milujem hory a aktívne fandím futbalovému klubu Inter Bratislava. Všetko sú to časovo náročné záľuby a keďže počet dní dovolenky nepustí, často je nutné ich skombinovať. V uplynulom roku som pri koľajniciach strávil veľa času a na tomto mieste vám ponúkam krátku bilanciu.

Ilustrační obrázek Vídeň – Ani deštivé podzimní počasí, které nad Vídní panovalo, nemohlo zkazit náladu zástupců Rakouských spolkových drah, koncernu Siemens a dalších lidí, kteří jsou zainteresování v nejvíce skloňovaném rakouském drážním projektu současnosti. Soupravy railjet představují nejnovější akvizici ÖBB, která má pozvednout úroveň cestování na dálkových trasách v Rakousku i v okolních zemích. První soupravy již absolvovaly stovky kilometrů testovacích jízd v Rakousku, Německu a Švýcarsku, a tak v pondělí nastal ten pravý čas, aby railjet oficiálně přijel na světlo mezi veřejnost. Přidejte se s námi k prohlídce této jedinečné soupravy, jako i míst, kde dostává vlak svou finální podobu!

Úsek Karwendelbahn před stanicí KlaisRakousko - Jako každé léto, vyrážejí mnozí z nás cestovat vlakem po Rakousku, poznat nová místa a s nimi zajímavé železniční tratě. Také my jsme o letošních prázdninách této zemi týden věnovali. Reportáž z cesty bude nějaký čas vznikat, ale nyní, ještě než jiní do Rakouska vyrazí, chceme doporučit jednu velmi zajímavou a přitom málo známou trať. Spojnice měst Innsbruck a Garmisch-Partenkirchen, zvaná Karwendelbahn, v našich očích předčila mnohem slavnější tratě, jakými jsou Arlbergbahn, Brennerbahn, Tauernbahn či Semmeringbahn. Vždyť kde jinde můžete jet několik kilometrů v kuse prakticky po skalní stěně?

Ilustrační obrázek Rakousko, 30.4. – 5.5. 2008 Ač se může zdát, že někteří z nás galeristů snad v Rakousku i bydlí, není tomu tak. Poslední vícedenní výprava, uskutečněná během prvního prodlouženého májového víkendu přinesla mnoho zajímavých zážitků, kdy se nám s Tomem podařilo objevit další krásná místa na rakouské Semmeringbahn a Pyhrnbahn, z nichž jste již některé z nich mohli vidět v galerii. Ač si někteří myslí, že se v Rakousku fotí samo, rád bych Vám v následujícím příběhu ukázal, že tomu tak skutečně není a smůla se nám může lepit na paty stejně jako v tuzemsku.

Ilustrační obrázek Praha – Mnoho let nesplnitelný sen mnohých fandů se tuto sobotu stal alespoň zčásti skutečností. Jak lákala čtvrteční pozvánka, tak se i stalo – lokomotiva Siemens Taurus poprvé v historii zavítala do české metropole, aby se představila veřejnosti. Do Prahy ale musela přijet jako nečinná na zvláštním nočním soupravovém vlaku z Brna, protože stále není schválena pro provoz v ČR a do Českých Budějovic a Brna zajíždí jen na zvláštní povolení DÚ. K radosti malých i velkých fandů se lokomotiva 91 81 1216 226-1 objevila u Vládního salonku na první koleji pražského Hlavního nádraží. Kolem osmé hodiny ranní k ní pustili smečku fotografů i druhou hvězdu dne - kapitána fotbalové reprezentace Tomáše Ujfalušiho. Ten se o hodinu později stal druhým kmotrem této lokomotivy. Taurus s sebou přivezla mnoho nadějí i starostí. Jeho návrat totiž ohrozil kolaps prvního koridoru po havárii trolejového vedení, do budoucna významnější ale může být spíše příslib ČD, že se pokusí ji od prosincové změny GVD vozit do Prahy denně a vlastní silou.

Ilustrační obrázek Vídeň - Rakousko žije fotbalem a rakouské dráhy rovněž. Již několikrát jsme informovali o nových reklamních zbarveních lokomotiv Siemens Taurus, nesoucích motivy letošního evropského mistrovství ve fotbale - "svůj stroj" má UEFA, šampionát samotný, i každý z šestnácti účastnických států. Již 12 strojů našlo své patrony a všechny byly prezentovány veřejnosti. Potkat je můžete na většině míst Rakouska, v Brně či Českých Budějovicích, v Německu, Maďarsku, Slovinsku i Itálii. ÖBB uspořádaly přehlídku všech strojů na jediném místě - a my byli při tom.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Linz - Tajemství, o kterém na středečním křtu českého fotbalového taura v Brně mluvili zástupci českých i rakouských drah, bylo odhaleno. Tento pátek (22.2. 2008) byli pozvaní zástupci médií a další zájemci v Linci seznámeni s novou podobou lokomotivy 1116.264. Ta v dílnách tamějšího TS Linz obdržela design propagující celý šampionát a všechny účastnické státy společně. Stroj společně prezentovali Josef Halbmayr za ÖBB-Personenverkehr a Michaela Steinacher z ÖBB-Werbecenter. Tím se celá fotbalová série reklamních lokomotiv uzavírá, po stroji UEFA a 16 národních je tento poslední.

Ilustrační obrázek Brno - Jak jsme již avizovali, křest lokomotivy 1216.226 taurus v českých národních barvách se konal tuto středu (20.2.2008) v Brně. Lokomotiva vznikla v rámci reklamní kampaně Rakouských drah ÖBB k mistrovství Evropy ve fotbale EURO 2008. Každý ze šestnácti účastnických států získal jednu lokomotivu taurus v národních barvách a ty nyní křižují po celém rakouském území. Na křtu byli přítomni redaktoři ŽelPage a proto přinášíme krátkou reportáž a snímky z akce.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:01
sets at 18:41