..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - ČR Královéhradecký :..

Stavba, foto: Louis Armstrong Chlumec nad Cidlinou — Zatímco většina lidí využívá prázdniny k dovolené, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) si na letní sezónu nechává velkou údržbu tratí, jež si vyžádají delší nepřetržité výluky. Po nedávné opravě zanedbané a poruchové trati 171 mezi Prahou-Radotínem a Dobřichovicemi nyní přichází na řadu trať 020 v úseku mezi stanicemi Velký Osek a Hradec Králové. Každodenní cestování tak cestujícím hned od začátku příštího týdne na deset dní znepříjemní náhradní autobusová doprava a lze čekat také zpoždění či ztrátu přípojů. Kromě náhradních autobusů se ovšem cestujícím z Prahy do Hradce Králové nabízí také možnost využít alternativní trasu bez doplatku.

Stéblová — Už jen pomníček uprostřed vegetace, udržovaný lidmi z okolí, připomíná nejhorší železniční neštěstí v československých dějinách. Z dodnes nevyjasněných příčin se tam za sychravého podvečera krátce před 17:45 dne 14. listopadu 1960 čelně střetly dva osobní vlaky, přičemž zahynulo 118 lidí. Takové číslo je a snad i zůstane v celé historii našich železnic nepřekonaným. V době dlouhých souprav měly spoustu vozů i oba inkriminované vlaky. Osobní vlak 608 z Liberce do Pardubic, tažený "krokodýlem" 354.7128, si vezl dvanáct vagónů, mezi dvěma "hurvínky" M 131.1272 a 1327 se pak vezly čtyři lehké přípojné vozy. Oba vlaky byly, jak už to tehdy bývalo, plné.

19.4.2010 - 16:31 - V Meziměstí ujela drezína směrem na Polsko

MUV 69.1026 Ústí n.O. 4.9.2004Meziměstí — (Aktualizováno 23.24) Dnes, tedy v pondělí 19. 4. 2010 ve 13.30, z železniční stanice Meziměstí ujela drezína MUV 69 po odbočce trati 026 směrem ke státní hranici s Polskem. Během samovolné jízdy projelo pracovní vozidlo celkem tři železniční přejezdy. První, v obvodu železniční stanice Meziměstí, byl zabezpečen spuštěnými závorami. Dalším přejezd s frekventovanou mezinárodní silnicí č. 302 je sice zabezpečen světelnou signalizací, ale ta nebyla v době průjezdu aktivována. Třetí přejezd, zabezpečený výstražnými kříži, je naštěstí pouze na místní komunikaci. Vozík, který během nekontrolované jízdy dojel, v rozporu s prvními informacemi, až 700 metrů za hranici na polské území, byl nalezen bez posádky, strojvůdce vypadl během jízdy. Mimořádná událost nezpůsobila velké materiální škody, se štěstím nedošlo na kolizi na přejezdu a pouze jedna výhybka byla rozříznuta. A tak by celá událost mohla mít i mírně humorný nádech, nebýt toho, že strojvedoucí (1956) ji bohužel zaplatil životem. Byl totiž nalezen bez známek života vedle trati a jeho zjištěné srdeční selhání bylo také označeno za předběžnou příčinu celé neobvyklé nehody.

Zdroj: Drážní inspekce

854, Ilustrační obrázekHradec Králové - Vynesením potvrzovacího rozsudku poslal Krajský soud v Hradci Králové dva, dnes již bývalé, zaměstnance Českých drah do vězení. Obviněného strojvedoucího potrestal odnětím svobody na 1,5 roku, průvodčího na půl roku. Hradecký soud tak pouze potvrdil původní rozsudek Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou, proti kterému se oba obvinění odvolali. Nynější rozsudek je pravomocný a oba odsouzení si trest odpykají ve věznici s dozorem.

810+010, foto: CharyRychnov nad Kněžnou - Jak jsme Vás již dříve na ŽelPage informovali, České dráhy na počátku května minulého roku řešily stížnost na strojvedoucího a průvodčího Os 15200, kteří nedaleko Kostelce nad Orlicí na Rychnovsku po srážce muže vlakem nehodu nehlásili a pokračovali v jízdě dál. Policejní vyšetřovatelé nedlouho po incidentu přišli s podezřením, že jednadvacetiletého mladíka mohl s největší pravděpodobností usmrtit právě vlak. Následně se strojvedoucí i průvodčím doznali, že se ani nesnažili poskytnout první pomoc, střet neohlásili a nepočkali na záchranáře, což je v hrubém rozporu s vnitřními předpisy ČD. Dráhy s těmito muži okamžitě ukončily pracovní poměr. Oba pak čelili podezření z neposkytnutí pomoci, z čehož je při následném vyšetřování policie obvinila.

Ilustrační obrázek Kostelec nad Orlicí - Policisté obvinili 2 nyní již bývalé zaměstnance Českých drah z neposkytnutí pomoci, když 1. května 2008 nepomohli mladíkovi, kterého srazil vlak v úseku Doudleby nad Orlicí - Kostelec nad Orlicí zastávka. Obvinění nezjišťovali rozsah jeho poranění a neposkytli mu první pomoc. Z místa nehody se vrátili zpět do vlaku a pokračovali v jízdě, aniž by něco nahlásili v železniční stanici nebo zavolali na tísňovou linku. Mladík na následky této nehody později zemřel.

Ilustrační obrázek Častolovice - České dráhy řeší vážné porušení předpisů u dvou zaměstnanců, kteří pravděpodobně zatajili, že jejich vlak přejel muže. V pátek 2.5. kontaktovala ČD policie s tím, že u trati mezi Častolovicemi a Kostelcem nad Orlicí nalezli policisté mrtvého muže. Vyšetřovatelé přišli s podezřením, že ho mohl srazit vlak. Následným vyšetřováním se zjistilo, že muže ve čtvrtek 1.5. krátce po 5 hodině ráno skutečně srazil první ranní vlak, který jel z Doudleb do Týniště nad Orlicí.

Ilustrační obrázekHradec Králové - Mezi Hradcem Králové a Smiřicemi vyjedou náhradní autobusy kvůli rekonstrukci mostu přes Trotinu a opravě kolejiště ve stanici Předměřice nad Labem. Ve večerních a časně ranních hodinách pojedou náhradní autobusy v celé trati Hradec Králové – Jaroměř. Výluka potrvá od čtrvtka 24.4. 7:35 do pondělí 5.5. 19:20 a mezi Hradcem Králové a Smiřicemi vyjedou pouze autobusy. Mezi Smiřicemi a Jaroměří pojedou vlaky přes den, od 19:15 do 6:00 hodin budou nahrazeny NAD i v tomto úseku.

Ilustrační obrázekHanušovice - Malá lokálka a všude kolem hluboké ticho. Jen malý motoráček občas pročísne klid svým kvílivým zvukem. Poslední martinský sníh pomalu taje a u cest zůstávají stát hluboké kaluže. Všední děj na trati 025 z Dolní Lipky do Hanušovic. Nikdo z přítomných by si nemyslel, že se trať 025 stane na krátkou dobu dějištěm symfonie dvou šestiválcových motorů. Je to už několik let, co po celé trati neprojíždí pravidelně žádný nákladní vlak. Poslední manipulák trasovaný po celé délce byl zrušen v GVD 2002/2003. V posledních letech byl veden stroji řady 742, výjimečně 749. Je také zajímavostí, že na této trati se uskutečnila poslední jízda řady 781 právě v čele zmiňovaného manipulačního vlaku do Hanušovic. Jednalo se o stroj 781 505 a stalo se tak 15.10.1995. Teď trať znovu ožila bubláním motorů dvojice lokomotiv řady 749.

Ilustrační obrázekSvitavsko - Včera večer srazil nedaleko Hradce nad Svitavou nákladní vlak dvouletého chlapce. Dítě na následky zranění zahynulo. Neštěstí se stalo mezi zastávkami Dlouhá a Hradec nad Svitavou. Chlapec se podle mluvčího Drážní inspekce dostal do kolejiště dírou v plotě. Podobná nehoda není na této trati poprvé, již před dvěmi lety zde za podobných okolností zemřela tříletá holčička. Ačkoli jsou tragické střety lidí s vlaky takřka na denním pořádku, tak mladé dítě se jich účastní jen málokdy.

Aktualizováno ve 12:00

1.6.2007 - 16:00 - Porucha motorového vozu 810.565-2

Ilustrační obrázekBroumov - Na trati 026 v úseku Meziměstí - Broumov včera na osobních vlacích 25174, 25177, 25176 a 25179 jezdil motorový vůz s lokomotivou 742.119-1. Na nádraží v Meziměstí totiž motorovému vozu před odjezdem selhal startér. Cestou do Broumova táhl vlak pouze "kocour" a strojvedoucí z motoru jen zavíral dveře.

10.5.2007 - 7:00 - Strojvedoucí rychlíku obviněn po srážce s nákladním vlakem u Káranic

Ilustrační obrázekKáranice - Policie obvinila strojvedoucího rychlíku, který se v únoru srazil u Káranic na Královéhradecku s nákladním vlakem. Podle obvinění přehlédl návěstí a způsobil nehodu, při které utrpěli zranění čtyři lidé. Uvedla to včera Česká televize. Za obecné ohrožení hrozí strojvedoucímu dotčeného vlaku až tříleté vězení. K nehodě u Káranic došlo 9.2.2007 ve 12:37 hod., kdy se srazil rychlík s protijedoucím nákladním vlakem. Ihned po nehodě sdělila Drážní inspekce následující: "Přestože je šetření teprve v raném stádiu, prvotní závěry naznačují, že by srážku mohl způsobit strojvedoucí rychlíku tím, že nezastavil vlak u návěstidla zakazujícího další jízdu. Jedná se tedy zřejmě o selhání lidského činitele a fatální porušení právních norem České republiky."

zdroj: Novinky, Česká televize

Káranice - V pátek 9.2.2007 ve 12:37 hod. se srazil R 957 s nákladním vlakem Pn 63440 v Káranicích na Královéhradecku (trať 020). V čele rychlíku byla lokomotiva 163 035 a vlak jel ve složení A + BDs + 3xB. Nákladní vlak měl 6 vozů, z nichž tři vykolejily. Provoz na trati byl obnoven v sobotu 10.2.2007 v 16:15 hod. a vlaky zde mohly projíždět sníženou rychlostí 10 km/h. Do té doby byla zavedena NAD a rychlíky Praha - Hradec Králové jezdily odklonem přes Kolín a Pardubice. Škoda dosáhla 2,5 mil. Kč. Redakce ŽelPage obdržela dnes fotografie z místa nehody, které tímto zveřejňujeme.

Ilustrační obrázekKáranice - Hlavní trať z Hradce Králové na Prahu je opět průjezdná bez omezení. Dopravu mezi Dobřenicemi a Chlumcem nad Cidlinou několik dní komplikovaly následky nedávné srážky rychlíku s nákladním vlakem. Nehoda se stala na okraji nádraží v Káranicích na Hradecku. „Od včerejšího odpoledne je průjezd místem nehody opět bez jakéhokoli omezení. Koleje se podařilo uvést do původního stavu, což umožňuje doržovat jízdní řády i plynulost železniční dopravy,“ potvrdil včera mluvčí ČD Aleš Ondrůj.

Ilustrační obrázekKáranice - V železniční stanici Káranice na trati 020 (Praha) - Velký Osek - Hradec Králové - Choceň se v pátek 9.2.2007 ve 12:37 hod. srazil rychlík R 957 s nákladním vlakem Pn 63440. Rychlík minul podle dostupných informací návěstidlo. Informoval o tom Jan Kučera z Drážní inspekce. Káranice leží mezi Chlumcem nad Cidlinou a Hradcem Králové.

Vlaky mezi Chlumcem a Hradcem již jezdí

Ilustrační obrázekPodle nejnovějších informací byl provoz na trati před chvílí obnoven. Standardně již jezdí jak osobní vlaky, tak rychlíky mezi Prahou a Hradcem Králové. V úseku zatím platí rychlostní omezení 10 km/h, na dalších kolejích poškozených při nehodě se bude pracovat ještě zřejmě několik dní," řekl mluvčí drah Aleš Ondrůj. Do dnešní 16. hod. jezdily rychlíky odklonem přes Kolín a Pardubice, osobní vlaky byly nahrazeny autobusy v úseku Dobřenice - Chlumec nad Cidlinou. České dráhy původně předpokládaly obnovení provozu až zítra v dopoledních hodinách, ale opravy poškozeného zabezpečovacího zařízení a svršku trvaly kratší dobu.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:53
sets at 21:15