..: Soud potvrdil rozsudek nad železničáři :..

854, Ilustrační obrázekHradec Králové - Vynesením potvrzovacího rozsudku poslal Krajský soud v Hradci Králové dva, dnes již bývalé, zaměstnance Českých drah do vězení. Obviněného strojvedoucího potrestal odnětím svobody na 1,5 roku, průvodčího na půl roku. Hradecký soud tak pouze potvrdil původní rozsudek Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou, proti kterému se oba obvinění odvolali. Nynější rozsudek je pravomocný a oba odsouzení si trest odpykají ve věznici s dozorem.

Soud oba odsouzené potrestal za neposkytnutí první pomoci, čehož se dopustili v květnu loňského roku poté, co jejich osobní vlak srazil mladého může nedaleko Kostelce nad Orlicí. Odsouzený strojvedoucí dle výpovědi, kterou učinil během vyšetřování, zaregistroval pohyb osoby v kolejišti na což zareagoval houkáním a okamžitým použitím rychlobrzdy. Samotný střet však podle spisu nezaregistroval. Po zastavení vlaku se šli společně s průvodčím do kolejiště podívat: "Zjistil jsem, že muž nemá žádná viditelná zranění. Myslel jsem si, že se vrací z čarodějnic a je opilý," uvedl strojvedoucí ve výpovědi. Poté oba nastoupili do vlaku a pokračovali v cestě, aniž by nehodu ohlásili. Sražený mladík o několik hodin později bez poskytnuté pomoci zemřel.

Zdroje: ČT24, iDnes, ŽelPage


J.F. Poslat mail autorovi | 11.2.2009 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Nehody a mimořádnosti

More from ČR Královéhradecký


11.02.2009 (23:40)  
tenzor, flegis:

Jo jo, přesně tak, strojvedoucí byl odsouzen za § 208, zatímco průvodčí "jen" za § 207 odst. 2. Tresty bych tedy charakterizoval spíše jako průměrné, určitě ne jako vysoké... Uvědomte si, že ten kluk kvůli tomu neposkytnutí pomoci umřel, což je závažný následek (ke spáchání trestného činu neposkytnutí pomoci přitom stačí už samo neposkytnutí pomoci jako takové, nemusí přitom dojít k úmrtí). V USA by se zřejmě nerozpakovali obvinit fíru i průvodčího ze zabití a napařit jim oběma mnohem víc.

Dopravním prostředkem může být jakýkoli dopravní prostředek, nejen silniční - tedy i např. lokomotiva, letadlo, (motorová) loď apod. Ten § 208 vychází z předpokladu, že jako řidič přebírá člověk určitou speciální odpovědnost za sebe i za druhé a měl by být v rámci provozu připraven na možnost mimořádné události, kdežto na ulici se může nachomýtnout kdokoli k čemukoliv a nelze po něm spravedlivě požadovat takovou duchapřítomnost jako po řidiči.

K tomu, aby se mohl v praxi učinit rozdíl mezi frajerem, co jel hazardním způsobem, a nevinným člověkem, co vykrvácí na ulici, slouží právě to široké rozpětí sazeb - "až tři léta nebo zákazem činnosti". V případě neposkytnutí pomoci tomu hazardujícímu frajerovi by se to nejspíš přešlo podmínkou nebo zákazem řízení cca na dva roky.
Registered user tenzor 
11.02.2009 (16:47)  
flegis: aha, asi to tak bude. Me to rozlisovani ale stejne nejde do hlavy, prijde mi, ze vinu maji oba stejnou. Podle toho paragrafu muze dostat vetsi trest napr. ridic, ktery neosetri frajera, ktery jel hazardnim zpusobem a naboural ho a pritom se zranil, vic nez nekdo, kdo necha vykrvacet cloveka na ulici.
Registered user Web 
11.02.2009 (16:12)  
Semík: Kdyby konali to co je povinen konat KAŽDÝ občan ČR a snažili se pomoct (minimálně oznámili), tak jim nikdo žádnej život nezměnil - a třeba by ještě byli ocenění v nějaké 112ce. Takhle mají co zaslouží - a ještě se to může spoustě lidí zdát málo.
11.02.2009 (15:40)  
Samík: nezlob se na mě, ale to je idiotský názor. Když pojedeš po dálnici 140 km/h a vyflákáš se, taky tě necháme chcípnout v autě, protože to byl pitomý hazard a nad 130 se nesmí? Nebo když se hrabeš v elektrice a nemáš vyhlášku 50? Najít se dá milion příkladů. Je lidská i právní povinnost každého slušného člověka ti zachránit život i když sis zranění přivodil třeba úplně hovadským jednáním.

Jinými slovy: oba odsouzení byli nevinní do té doby, než ujeli z místa mimořádné události...
Registered user Semík  mail  
11.02.2009 (15:00)  
Já si doposud myslel, že euthanasie je u nás zakázaná. Jak mám pomoct sebevrahovi se zabít? Ten člověk na kolejích neměl co dělat. Pokud tam šel úmyslně jsou oba odsouzení nevinní. Pokud to byl nějaky "magor" měl být zavřenej v ústavu, nebo by měli zavřít osobu, která ho měla na starosti. Nesnáším ignoranty, kteří svým stupidním jednáním negativně ovlivňují životy jiných.
Correspondent or Member of ŽelPage J.F.  mail  
11.02.2009 (14:47)  
Dle mého názoru byl průvodčí odsouzen dle § 207, strojvedoucí na základě § 208, který zní:
Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti. Dle dostupných informací totiž hrozily strojvedoucímu až tři roky odnětí svobody. Ovšem teď si nejsem jistý zda spadá pod řidiče dopravního prostředku i strojvedoucí.
Registered user tenzor 
11.02.2009 (14:12)  
BTW, platí ještě tohle?

§ 207

Neposkytnutí pomoci

§ 207

(1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.


Pokud ano, tak je to pro strojvůdce určitě pálka, zvlášť když si myslel že je sražený opilec mrtvý (kolik by dostal, kdyby věděl, že ho může zachránit a nechal ho zemřít?). Jinak fíra podle tohoto spadá pod odstavec 2 (což by možná částečně vysvětlovalo ty rozdílné sazby), platí to i pro profesionální řidiče?
Registered user tenzor 
11.02.2009 (14:05)  
Ví někdo proč dostal fíra 3x větší sazbu než průvodčí?
Registered user peca 
11.02.2009 (13:07)  
Ten trest je podle mě odpovídající...
Registered user M@ra 
11.02.2009 (12:23)  
To teda dostali hodně "velkou" pálku...:-(

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko