..: All news and reports - Služby - ČR Karlovarský :..

Nové ČD centrum v Mariánských Lázních, foto: České dráhy Mariánské Lázně — Ve čtvrtek 30. července 2009 bylo slavnostně otevřeno nové ČD centrum v Mariánských Lázních. Výstavba ČD centra, v němž zákazníci Českých drah naleznou veškeré služby související s cestováním vlakem, je součástí pokračující revitalizace stanice, kterou provádí společnost Grandi Stazioni ČR. Rekonstrukce železniční stanice začala v lednu 2008 a po celou dobu se provádí za plného provozu. Zároveň k Mariánským Lázním postoupila výstavba III. železniční koridoru, kdy cestující v úseku mezi Mariánskými Lázněmi a Stříbrem musí použít náhradní autobusovou dopravu. Od 3. srpna tohoto roku začíná další fáze výstavby a to v úseku Planá u Mariánských Lázní – M.Lázně – Lázně Kynžvart. Veškeré osobní vlaky budou v daném úseku nahrazeny autobusy, rychlíky budou nahrazeny NAD v úseku Františkovy Lázně – Cheb – Mariánské Lázně – Planá u Mariánských Lázní. Revitalizace železniční stanice, výstavba nových nástupišť a železničního svršku spolu s výlukou úseku trati by měla skončit v závěru letošního roku.

Ilustrační obrázekChomutov - "Hraní na automatech zpříjemňuje cestujícím čekání na vlak," zní argument provozovatele snack baru na chomutovském vlakovém nádraží. Od města žádá, aby mu byla udělena výjimka na provoz herních automatů, jenž je od začátku letošního roku omezen městskou vyhláškou na dobu od 14 do 22 hodin. „Došlo tím k omezení našich služeb cestujícím ČD,“ píše ve své žádosti jednatel společnosti, která podnik provozuje. Svou snahu opírá také o tvrzení, že nádraží leží mimo obytnou zónu města, takže od případných hráčů nehrozí narušování veřejného pořádku. „Provoz výherních automatů neslouží stálým hráčům, ale cestujícím, kteří si krátí čekání na vlak,“ píše se v dopise. Šance na získání výjimky je ale podle všeho mizivá.

Nová zastávka ve Františkových LázníchFrantiškovy Lázně - Ve středu 1. srpna byla uvedena do provozu nová železniční zastávka ve Františkových Lázních. Byla postavena hned vedle nedávno vybudovaného vodního zábavního komplexu Aquaforum. Zastávka s příznačným názvem Františkovy Lázně - zastávka Aquaforum se nachází na trati č.148 mezi stanicemi Cheb - Františkovy Lázně a zastavují zde všechny osobní vlaky jedoucí mezi Chebem a Františkovými Lázněmi (vyjma vlaků jedoucích přes Tršnici).

Ilustrační obrázekKarlovy Vary - Přes 800 tisíc korun ročně může Karlovarský kraj ušetřit do konce roku 2010 na dotacích do dopravní obslužnosti na železnici mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. O tuto částku se sníží dotace, které platí dopravci, firmě Viamont, na pokrytí prokazatelné ztráty z dopravy. Kraj měl původně Viamontu přispívat téměř 26 miliony korun za rok. Úspory přitom neohrozí frekvenci dopravy mezi lázeňskými městy.

Ilustrační obrázekLoket - Z Lokte do Horního Slavkova přestaly vlaky jezdit v roce 1997. Nyní se rýsuje naděje, že by se vlak na železnici mohl opět vrátit. Podle poslední zprávy z Ministerstva dopravy by obnova provozu na trati stála 30 milionů korun. To je proti odhadům na rekonstrukci celé tratě až do Krásného Jezu, spočítaným na čtvrt miliardy, sehnatelná částka. Potvrdili to alespoň na posledním zasedání zastupitelů v Horním Slavkově starostka města i zástupci Hospodářské a sociální rady Sokolovska. „Ministerstvo dopravy je tomuto plánu nakloněno,“ tvrdí starostka Slavkova Jana Vildumetzová. Mluvčí ministerstva Ivana Jelínková potvrzuje, že náklady na obnovení provozu pouze v úseku Loket - Horní Slavkov jsou předběžně odhadnuty na cca 30 milionů korun.

ViamontKraslice - Riziko, že vlaky přestanou jezdit přes hranici z Kraslic do německého Klingenthalu a dál do Zwickau, se zvyšuje. Milionové ztráty dopravní společnosti Viamont na trase Kraslice - hraniční přechod odmítl už před měsícem platit Karlovarský kraj a stejný postoj tento týden zaujalo i české ministerstvo dopravy. Na trase, která je po rekonstrukci v provozu teprve od května 2000, se přitom ročně sveze téměř 100 tisíc cestujících - hlavně na nákupy, do škol a do práce.

Karlovarský kraj - logoKarlovy Vary - Od začátku příštího roku se rozšíří integrovaný dopravní systém Karlovarského kraje pokrývající Sokolovsko a Chebsko také do okolí Karlových Varů. Podobně jako v ostatních regionech se i v bývalém okrese Karlovy Vary silnice a železnice od 1.1.2007 rozdělí do 10 zón.

Praha - Již obě jednotky Regionova – s pořadovými čísly 004 a 005 dokončil výrobce společnost Pars nova Šumperk. Obě jsou určeny pro Karlovarský kraj a po dohodě s hejtmanem Karlovarského kraje nasadí České dráhy oba vlaky do provozu v Karlovarském kraji v pondělí 10. července. Jednotku s pořadovým číslem 004 již České dráhy převzaly a minulý týden – 20. června absolvovala dokonce první jízdu s cestujícími – a to na zvláštním vlaku z Olomouce do Lupěného u Zábřehu na Moravě. Jako jedno z vozidel ČD se vedle rychlovlaku pendolino zúčastnila slavnostního ceremoniálu převedení provozu vlaků ČD na novou přeložku koridorové trati.

Obě jednotky nyní procházejí finálními úpravami svého vzhledu – především se na jejich kapotě objeví znak Karlovarského kraje a jméno Karlovarská Regionova “, říká Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

České dráhy nasadí moderní částečně nízkopodlažní jednotky Regionova primárně na trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně; stejně tak se ale s nimi cestující setkají na dalších místních tratích v okolí Karlových Varů. Regionovy budou v Karlovarském kraji nasazeny také v rámci konceptu Regionovou Vaším krajem – stanou se tak „vlajkovým“ vlakem propagující Karlovarský kraj.

České dráhy zvou v pondělí, 10. července 2006, v 11.00 hodin na slavnostní ceremoniál uvedení jednotek Regionova do provozu v Karlovarském kraji. Akce proběhne za účasti nejvyšších představitelů kraje a Českých drah, a. s.

Zdroj: tisková zpráva ČD, Foto: fotogalerie ČD

750.287 na přípřeži 363.086 (Poštovní spořitelna) v Ostrově nad Ohří - 11.2.2006, foto: Jan ŠedivýKarlovy Vary - Stavbu Elektrizace trati Kadaň - Karlovy Vary tvoří dvě souběžně prováděné stavby: předelektrizační úpravy a samotná elektrizace. Elektrizace trati zahrne vedle trakčního vedení a transformoven i montáž sdělovacího a zabezpečovacího zařízení, elektrické osvětlení stanic a elektrické ohřevy výhybek. V části trati Vojkovice - Karlovy Vary byl elektrický provoz zahájen v prosinci roku 2005, celý elektrizovaný úsek bude zprovozněn v listopadu roku 2006.
V těchto dnech se i dokončuje první část celkové rekonstrukce železniční trati mezi Kadaní a Karlovými Vary. Obnova téměř padesátikilometrového úseku zahrnovala výměnu podloží, štěrku, pražců, kolejnic, rekonstrukci několika mostů, přejezdů a vybudování protihlukových stěn a připravila tuto trať na úplnou elektrizaci.
Stavbu v celkové hodnotě 810 milionů korun provedlo sdružení tří dodavatelů pod vedením společnosti Skanska ŽS od listopadu 2003 do února 2006. Investorem stavby je Stavební správa Plzeň Správy železniční dopravní cesty. Finanční prostředky poskytl Státní fond dopravní infrastruktury.

Od prosince jsou na rychlících nasazovány dvousystémové elektrické lokomotivy řady 363, kdy po neelektrifikovaném úseku Ostrov n/O - Kadaň jsou přetahovány za pomocí dieselových lokomotiv. Osobní vlaky mezi Chebem a Chomutovem jsou vedeny střídavou lokomotivou ř. 242 s klasickou soupravou z Chebu do Ostrova, kde se přestupuje na náhradní soupravu (zpravidla 742 nebo 810 + vozy 010). Po dokončení elektrifikace v celém úseku budou i osobní vlaky taženy lokomotivami ř.363.

Zdroj : MD ČR
Foto : Brejlovec na přípřeži Poštovní spořitelny v Ostrově n/O 11.2.2006 - foto Jan Šedivý

zajímavostPotůčky - Inspektoři ČOI zabavili v tržnici v Potůčkách na Karlovarsku padělky za tři miliony korun. Aby trhovce překvapili, přišli pěšky přes německou hranici. Podobný trik museli při úspěšné akci použít i příslušníci cizinecké policie. Ti přijeli vlakem a do tržnice přišli z nádraží po svých.
Aby se inspektoři a policisté do tržnic nenápadně dostali a mohli tam odhalit padělky, musejí vymýšlet stále nové způsoby. Trhovci už totiž mnohdy znají jejich auta a utečou před nimi.
V tržnici podle něj inspektoři našli 2000 padělků různého textilu, sto pirátských kompaktních disků a DVD, sto hodinek a 119 kartonů nekolkovaných cigaret. Inspektoři zabavené zboží odvezli ve 150 pytlích.

Zdroj : iDnes.cz

Nový most v Karlových VarechKarlovy Vary - Elektrifikace trati Karlovy Vary - Kadaň nezadržitelně postupuje kupředu. Skoro v celé trase již stojí nejen sloupy trolejového vedení, ale také se již na několika místech natahují vlastní troleje. Součástí elektrizace je i rekonstrukce kolejového svršku, výměna či rekonstrukce několika mostů, úpravy železničních stanic a vybudování zcela nového zabezpečovacího zařízení v celém úseku. Celá stavba by měla být hotova v červnu 2006.

Na trati č.140 ovšem není elektrifikace jedinou stavbou. V Karlových Varech Dvorech se buduje silniční průtah Karlovy Vary - Hory (součást budoucí rychlostní silnice R6), který bude na dvou místech mimoúrovňově křižovat tuto železniční trať.
Nový most v Karlových Varech První křížení je u Kauflandu, kde se staví nový železniční most, pod kterým bude silnice procházet. V současnosti je kolem budovaného mostu postavena přeložka jedné koleje. Druhé křížení bude provedeno silniční estakádou za žst. Karlovy Vary Dvory směrem na Sokolov, Cheb.
V úterý 27.9. byl most podroben zatěžkávacím zkouškám za použití dvou parních lokomotiv "Šlechtična" ř.475. (doplněno 29.9.)

Další stavbou je rekonstrukce železničního mostu v Chodově (mezi Chodovem a Novým Sedlem - součást stavby přeložky silnice). Z toho důvodu vlaky jedoucí do Chebu musí po nástupu a výstupu cestujících z žst. Chodov "vycouvat" zpět na zhlaví a dále pokračovat po hlavní trati. Obdobně vlaky do Karlových Varů musí do nádraží "zacouvat", poté odtud již pokračují normálně.

Tiskové zprávy a jiné informace :
14.01.2004 - Zahájení elektrizace železniční tratě Kadaň - Karlovy Vary
Stránky o budovaném silničním průtahu v Karlových Varech

18.9.2005 - zvláštní vlak s německou parní lokomotivou 41 1144 - 9 - foto : Martin NožičkaGera / Cheb - Společnost IGE vypravuje od 10.9.2005 každý víkend zvláštní parní vlaky z Gery do Chebu v čele s parní lokomotivou 41 1144 - 9 pro německé turisty. V letošním roce obdržela parní lokomotiva od ČD požární atest a může tak zajíždět na naše území bez přípřeže (v roce 2004 jezdil mezi Bad Brambachem a Chebem muzejní T 679.1578 PD - Výtopny Cheb). Ale zhledem k suchému počasí nebyla vyjímečně povolena DB AG jízda parního stroje, vypravila společnost IGE dne 10.9.2005 zvláštní vlak v čele s německým "Ragulinem" 232 158. Pro zvláštní vlak se do Vojtanova vydal chebský Sergej T 679.1578 a přivezl pak soupravu vlaku do Chebu. Důvodem proč byla použita lokomotiva ČD (jako přípřež) byla nutná technická prohlídka německého stroje v chebském depu před samostatnou jízdou po našem území. Dále již mohl vlak jet v čele s "Ragulinem".
Další jízdy vlaku společnosti IGE by se měly uskutečnit již pouze s parní lokomotivou 41 1144 - 9.

Termíny jízd: 10./11. a 17./18. a 24./25.09., 01./02./03./08. a 09.10.2005

Snímek zachycuje příjezd zvláštního vlaku do Chebu dne 18.9.2005. Snímek: Martin Nožička

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:40
sets at 20:34