..: All news and reports - Jízdní řád - Maďarsko :..

Logo MÁV, foto: MÁVMaďarsko — Od 6. června 2020 vstoupila v platnost úprava jízdního řádu v Maďarsku, která změnila podobu provozu na nejméně vytížených lokálních tratích. Dopravce MÁV se v souvislosti s epidemií nového koronaviru rozhodl pro změnu organizace osobní dopravy na celkem 34 lokálních tratích. Důvodem dle dopravce je masivní úbytek cestujících až 70 %, proto bylo přistoupeno k redukci železničního provozu a uspořené finanční zdroje využít k posílení provozu na páteřních tratích. Vzhledem k velmi slabému využití těchto lokálních tratí by tyto rozsáhlé změny organizace dopravy měly postihnout pouhé 4 % cestujících.

V63_budapest_tkubovec, foto: V63_budapest_tkubovecMaďarsko — S příchodem nového jízdního řádu, který vstupuje v platnost 12. prosince 2010, přichází i maďarský dopravce MÁV–START s několika změnami. Nabízím velmi stručný přehled těch nejpodstatnějších. Jedná se spíše jen o kosmetické úpravy časových poloh vlaků či drobné změny v odjezdech na tratích s taktovou dopravou ve snaze zlepšit přípojné vazby. Od neděle budou provozovány všechny IC vlaky jako plně nekuřácké i ve vnitrostátní přepravě.

vlak IC (MÁV), foto: internet Budapešť - Druhá změna letošního jízdního řádu za pár dní čeká i Maďarsko. Společnost MÁV START ho uvede v platnost již tuto sobotu 20. června. Na rozdíl od České republiky, kde jsou změny menšího rozsahu a většinou se týkají regionálních vlaků, v Maďarsku se jedná o poměrně rozsáhlou změnu. Tímto datem totiž vstupuje v platnost tzv. "letní jízdní řád". Pod tímto termínem je třeba vidět hlavně řadu vnitrostátních vlakových spojů jedoucích v letní sezoně. Samozřejmě se změně nevyhnou ani některé mezistátní vlaky.

Souprava railjet na nástupišti ve stanici Hegyeshalom, foto: Ing. Jan Přikryl (SzKT) Hegyeshalom - V minulém díle článku o jednotkách railjet jsme vám představili historii vzniku těchto jednotek a jejich bližší popis. V této části se zaměříme na problematiku, která jistě bude zajímat každého, kdo by se s těmito jednotkami chtěl seznámit osobně. Jedná se zejména o současné i předpokládané budoucí provozní nasazení railjetu, stejně jako (poměrně komplikované) tarifní úpravy, které se těchto jednotek týkají. Stačí si jen uvědomit, že tyto jednotky jsou provozovány po území tří států (Německa, Rakouska a Maďarska), přičemž v každém z nich jsou tarifní podmínky výrazně odlišné. Samozřejmě nebude chybět ani reflexe vlastních zkušeností z cesty touto exkluzivní kategorií vlaků.

18.5.2008 - 7:00 - Devitalizace maďarských lokálek odložena

Ilustrační obrázekBudapešť - Podle aktuálních informací maďarského ministerstva dopravy přistoupila vláda k přehodnocení původního záměru ukončit provoz na dvanácti místních tratích a prodloužila tak jejich fungování minimálně do konce letošního roku. Právě úvahy o uzavření až třiceti osmi vysoce ztrátových tratí přispěly již v listopadu loňského roku k rozsáhlé stávce, která paralyzovala vnitrostátní i mezinárodní vlakovou dopravu. Maďarský ministr dopravy, telekomunikací a energetiky Pál Szabó 6. května rozhodl, že chystané ukončení provozu na 12 tratích nenastane dříve než 31. prosince 2008. Původně se přitom počítalo s tím, že poslední osobní vlaky na tyto tratě vyjedou už 1. března letošního roku. Na nátlak odpůrců škrtů v železniční dopravě byl poté termín přesunut na konec května a v této chvíli dostávají všechny strany dalšího půl roku na případná pokračující jednání. Ve hře pořád zůstává možnost, že na provozu lokálek se bude finančně podílet přímo samospráva.

Zdroj: Petr Mirčev, Karel Beneš

10.12.2007 - 1:05 - Jízdní řád v pdf už u všech sousedů

Ilustrační obrázekPraha - Máme pro vás ještě jednu dobrou zprávu. Všechny železnice sousedních států letos zveřejnily kompletní tabulky jízdního řádu v pdf na internetu nejpozději v první den platnosti. Nově tak v Polsku a Německu najdete nejen aktualizované tabulky, ale skutečně celý jízdní řád. Najdete je na následujících odkazech:

Odkazy na jízdní řády najdete i v přehledech tratí přímo na ŽelPage.

za upozornění na DB děkujeme Lukášovi Končickému

Ilustrační obrázekMaďarsko - Celkem tři uchazeči se přihlásili do výběrového řízení na dodávku 25 nových dvousystémových elektrických lokomotiv pro MÁV. Maďarské dráhy chtějí zmodernizovat alespoň zčásti svůj zastaralý park hnacích vozidel. Finanční investice pravděpodobně přesáhne 1 miliardu korun (cca 10 miliard HUF) a bude pokryta úvěry z různých fondů.

6.6.2007 - 21:00 - Druhá změna JŘ i na Slovensku

350 007 u Strečna, autor: djexpresBratislava - V neděli 10.6.2007 vstupuje v platnost 2. změna jízdního řádu také na Slovensku. Výkony vyjádřené vlakovými kilometry poklesnou jen o 0,04%. V dálkově dopravě je po dohodě s MÁV zrušen spěšný vlak Zr Urpín, který jezdí na trase Zvolen - Budapešť. Vlak bude nahrazen osobním vlakem v úseku Fiľakovo – Somoskőújfalu – Fiľakovo. V regionální dopravě se jedná o časové posuny příjezdů a odjezdů vlaků. Přehled změn je zveřejněn na internetových stránkách ZSSK.

zdroj: Tisková zpráva ZSSK

MÁV - Na základě oznámení zeleznic MÁV se s platností od 2. změny jízdního řádu, tj. od 12.6.2005, mění počáteční / konečná stanice z Budapest Nyugati pu. na Budapest Keleti pu., stejně jako časy příjezdu a odjezdu vlaků do a z této stanice, u následujících vlaků:
EC 170/171 Hungaria odj. 10:10, příj. 19:47
EC 174/175 odj. 6:10, příj. 23:47
Ex 278/279 Jaroslav Hašek odj. 13:50, příj. 14:57

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:37
sets at 16:04