..: Aktuality a články - Jízdní řád - ČR Jihočeský :..

Parní lokomotiva řady U46.101 (Px48-1916), foto: topič Jindřichův Hradec — aktualizováno 30. 6. 20:15 — Nepříliš dobrá finanční situace přiměla Jindřichohradecké místní dráhy k nepopulárnímu kroku. Připravované jízdy parních vlaků z Jindřichova Hradce do Kamenice nad Lipou a Černovic u Tábora jsou zrušeny. Úspory budou použity na provoz osobních vlaků vedených v objednávce Kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Dle tiskové zprávy JHMD kraj kompenzuje dopravci ztrátu ve výši asi 60 korun za vlakový kilometr, ačkoliv v současnosti požadovaná částka je o 30 korun vyšší. Kraje navíc s dopravcem vedou spor ohledně modernizace motorových vozů, kdy krajské úřady nechtějí uznat požadavek na hrazení odpisů; problematickým je i poplatek za dopravní cestu, který prý dopravci nenáleží, neboť je sám o sobě provozovatelem dráhy. Ani společné jednání JHMD se zástupci krajů a obcí nepřineslo nové výsledky – Vysočina i Jihočeský kraj tvrdí, že svoje závazky řádně plní, dopravce má však jiný názor. Pro srovnání uvádí, že úhrada prokazatelné ztráty Českým drahám činí přibližně 110–120 korun za vlakový kilometr.

ČD Bus Šumava logo, foto: České dráhy České Budějovice — České dráhy připravily pro cestující novou nabídku autobusových spojů v jižních Čechách, které propojí některé železniční stanice a zastávky s turisticky atraktivními místy na Šumavě. Všechny spoje na šesti linkách vyjedou o každém prázdninovém víkendu včetně státního svátku 6. července. V nabídce tras nechybí autobus kolem lipenské přehrady nebo vrcholový spoj na Třístoličník.

363.048-5, Tábor, foto: Václav RůžekVeselí nad Lužnicí — Není tomu ani pár měsíců, kdy se na veřejnosti objevil plán zastavení pravidelné regionální dopravy na trati mezi Číčenicemi a Týnem nad Vltavou. Nyní, přibližně měsíc po zahájení platnosti nového jízdního řádu 2013/2014, však přichází jihočeský koordinátor dopravy, společnost JIKORD, s dalším plánem redukce regionálních vlaků. Tentokrát se omezení dotknou hlavní trati 220 mezi Táborem, Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi. Důvody jsou stejné jako v jiných obdobných případech — údajný nedostatek financí v krajském rozpočtu, zde v kombinaci s plánovanou rekonstrukcí tratě, která je však vzhledem k hustotě vlaků pravděpodobně důvodem zástupným.

Odjezd z Číčenic do Týna nad Vltavou, foto: Matouš VinšTemelín — Je tomu pouze pár dnů, co Správa železniční dopravní cesty zveřejnila konečnou podobu jízdních řádů na období 2013/2014. Zatímco České dráhy o nové podobě grafikonu zatím mlčí, stejně jako vyhledávač IDOS (to, že v zahraničních vyhledávačích již nové jízdní řády včetně českých jsou, ponechme tentokrát stranou), tak bystřejší pozorovatelé již zjistili, že v tabulkách chybí jihočeská lokální trať s číslem 192. Ta spojuje Číčenice s Temelínem a Týnem nad Vltavou. Paradoxní přitom není samotný záměr náhrady méně významné trati autobusovou dopravou, ale spíše způsob, jakým k tomu v režii jihočeského dopravního koordinátora, společnosti JIKORD, dochází.

Regionova na trati 326, 18.2.2007, foto: EightyFour České Budějovice — Nejen mnohá jihočeská města a obce, ale i samotní cestující nesouhlasí s dopravní politikou jihočeského koordinátora veřejné dopravy, společnosti JIKORD, který od počátku nového grafikonu opět omezil železniční dopravu na většině tratí. O těchto úpravách jsme vás již informovali ke konci minulého roku. Mírného posílení se dočkal jen úsek trať 220 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Jihočeský kraj nyní vlaky na zkoušku na vybrané tratě přidá. Konkrétně se bude jednat o trať 190 v úsecích České Budějovice – Číčenice a Strakonice – Horažďovice předměstí. Nové spoje se podívají rovněž na trať mezi jihočeskou metropolí a stanicí Vyšší Brod klášter na tratě 196 a 195. V podstatě obratem se však i proti tomuto kroku objevila kritika ze všech stran. Týká se především příliš krátké délky zkušebního provozu a také nevyhovujícím časovým polohám některých spojů.

R 1248 na trati 200, foto: Martin Klecán Zliv — S příchodem jízdního řádu 2011/2012, který vstoupí v platnost v neděli 11. prosince 2011, se opět objevují protesty nespokojených cestujících, občanů i zastupitelů měst. Jedním z nich je i jihočeské město Zliv, které proti praktikám koordinátora dopravy, společnosti JIKORD, vyslovilo oficiální nesouhlas. Dopravní obslužnost města značně naruší zejména rušení rychlíků z Prahy do Českých Budějovic (přes Příbram), které od prosince vyjedou v podstatně menším počtu, navíc budou omezeny nespočtem datumových poznámek. Návrh jízdního řádu zastupitelstvo získalo až z neoficiálních zdrojů (kusých informací na internetové diskusi - viz 2. stránku městského zpravodaje Zlivan (PDF)). V reakci na to byl okamžitě JIKORD požádán o oficiální představení návrhu jízdního řádu a osobní setkání, při němž by byly projednány připomínky k nabídce spojů. Společnost však i přes řadu urgencí výzvy města ignorovala a ke schůzce došlo až po dokončení finální verze JŘ, do které již není možné zasáhnout (Vyjádření starosty města: Informace ke změně ve veřejné dopravě JčK (PDF)).

210, foto: Michal Demčila Lipno nad Vltavou — Již čtvrtým rokem vypravují České dráhy sezónní zimní spoj pro lyžaře do skiareálu v Lipně nad Vltavou. Vlak jezdí každý nepracovní den až do konce března. Zvláštní vlak je doplňkem programu ČD Ski, kdy mají zákazníci s voucherem ČD v tomto případě nárok na 30% slevu na skipas. Cestujicí mohou kromě již zmíněného spěšného vlaku využít libovolný spoj Českých drah jedoucí do Lipna nad Vltavou. Od vlaku Sp 1760/1 navíc dopravce zavedl také návazný skibus (odjezd 9.50), cestujicí s jízdenkou ČD ho mohou využít zdarma, ostatní pak za symbolický poplatek 12 korun. Již zmíněný voucher cestujicí dostane na libovolné jihočeské pokladní přepážce nebo u průvodčího ve vlaku k jízdence do Lipna n. Vlt., nebo k jízdence SoNe+, ČD Net apod., s tím že má cestujicí nárok na tolik voucherů, pro kolik osob je daná jízdenka. Skibus (odjezd od lanovky v 16.40) vás pak z lyžařského areálu doveze zpět ke zpátečnímu vlaku Sp 1762/3.

EC 101 Jože Plečnik, Rybník, foto: Railman Kaplice — … i tak by se dal shrnout postoj referentů organizátora dopravy v Jihočeském kraji, společnosti JIKORD, k zajistění návazností mezi vlaky a autobusy v železniční stanici Kaplice, která se nachází cca 3,5 kilometru od stejnojmenného jihočeského města na železniční trati České Budějovice – Horní Dvořiště – Linec. Jak informoval Českokrumlovský deník, v současnosti lidem, kteří přijedou ve směru Českých Budějovic vlakem, autobusy ujíždějí doslova před nosem. Vzhledem k tomu, že autobusy linky Český Krumlov – Kaplice nazajíždějí až k nádražní budově, ale stojí jen na cca 300 metrů vzdálené zastávce, čtyři minuty na přestup mezi vlakem R 201 Anton Bruckner přijíždějícím v 10.39 a návazným autobusem s odjezdem v 10.43 bohužel nestačí. Tím, že autobus nezajíždí k nádraží není zajištěno ani spojení z Českého Krumlova do Lince, byť by jeho zajištění prakticky nic nestálo.

242.239-2, foto: Michal DemčilaČejetice — Je chladná lednová neděle, za okny skučí vítr a ze šedivé oblohy se snáší spousta velkých bílých sněhových vloček. Sedím u stolu a při výtečném obědě debatuji s kamarádovou rodinou. Divím se, že i při tristním stavu veřejné hromadné dopravy v Jihočeském kraji ještě nemají vlastní automobil. A to jsou na tom Čejetice společně s dalšími menšími obcemi na jižní části trati 190 téměř nejhůře. Absurdní je, že například v úseku Černý Kříž – Nové Údolí na trati 194 jezdí vlaky v hodinovém intervali i přesto, že v Novém Údolí „dávají lišky turistům dobrou noc“, zatímco třeba na trati 226, používané cestujícími celoročně, jezdí sice často zdvojené Regionovy, avšak krom jedné ranní výjimky v lepším případě po dvou hodinách.

810.470 + 810, Kořenov, foto: Puly České Budějovice/Netolice — Téma rušení tratí se v médiích propírá prakticky neustále od nástupu současného ministra dopravy Víta Bárty. Internetový deník iDnes v dnešním článku připomněl, že od března 2011 bude ukončen provoz regionálních vlaků mezi Dívčicemi a Netolicemi v jižních Čechách. Důvodem je nezájem Jihočeského kraje nadále provoz financovat, protože se jeví jako trvale ztrátový. Poměrně nekoncepční přístup k objednávání regionální dopravy již přitom JČK dokázal na trati České Budějovice – České Velenice – Gmünd NÖ, ale také objednávkou pro příští rok na trati Tábor – Bechyně. Trať Dívčice – Netolice tak může být jen dalším příkladem v řadě. „Dráha se ruší na základě žádosti ministerstva dopravy. My jsme ji akceptovali, protože vlaky jsou tam dlouhodobě nevyužité,“ uvedl pro iDnes náměstek hejtmana pro dopravu Martin Kuba. Vytíženost je tedy podle kraje ekonomický ukazatel, který ovlivňuje objednávku veřejné dopravy. Pokud je nízká, neměly by se nejdříve hledat důvody?

Jednotka Desiro společnosti RegioJet, foto: bazala68 České Budějovice — Ačkoliv léto nastane již zítra, žluté jaro na železnici ještě zdaleka nekončí. Po mnoha jízdách v Ústeckém, Jihomoravském, Plzeňském či Olomouckém kraji se nyní RegioJet rozhodl s jednotkami Siemens Desiro Classic prezentovat v jižních Čechách. Na trať České Budějovice – Český Krumlov tak vyjedou v pondělí 21. června 2010 dva páry mimořádných vlaků, z nichž první bude určen zejména pro pozvané hosty. Přeprava ostatních cestujících je zde omezena kapacitou soupravy. Cena zpáteční jízdenky mezi libovolnými stanicemi činí 5 Kč. V současné době vypravuje RegioJet také 4 páry spěšných vlaků na západočeské trati Plzeň – Domažlice, kde provoz potrvá až do 31. července tohoto roku.

Vůz Bvt, foto: KONTING České Budějovice — Bez jakékoliv publicity ze strany dopravce byla od letošního jízdního řádu v hlavní cyklistické sezóně zavedena povinná rezervace místa pro jízdní kolo v rychlících na trase (Plzeň -) České Budějovice – Jihlava – Brno. Tento krok navázal na již dříve zavedenou povinnou rezervaci v rychlících na tratích 220 (Praha – Tábor – České Budějovice) a 170 (Praha – Plzeň – Cheb). Vedle potřeby vázat se na konkrétní spoj tento krok přináší i faktické zdražení cestování s jízdním kolem: cena rezervace pro jedno jízdní kolo, jejíž součástí je i rezervace místa pro cestujícího, činí 70 Kč. Rezervaci je nezbytné zakoupit před nastoupením jízdy, v opačném případě je cestujícímu účtována přirážka 100 Kč. Důvodem k zavedení povinné rezervace místa pro jízdní kolo byl dle sdělení Českých drah v době přípravy jízdního řádu SŽDC plánovaný rozsah stavební činnosti a s tím spojené výlukové činnosti na trati 240 (Brno – Jihlava).

R 361 a Sp 1760 v Gmündu, foto: Michal Šimek Jižní Čechy — Od 13. června 2010 se předpokládá zahájení pravidelného elektrického provozu na trati České Budějovice – České Velenice – Gmünd NÖ. Tato poměrně diskutabilní investice do železniční infrastruktury byla zahájena s příslibem zlepšení regionální a mezistátní dopravní obslužnosti zavedením mezistátních spěšných vlaků ihned po jejím dokončení, ovšem pohled do aktuálního jízdního řádu naznačuje, že v brzké době tyto proklamace nejspíše naplněny nebudou. V následujících řádcích se zamyslíme nad elektrizací tratě 199 a zauvažujeme o její ekonomické opodstatněnosti, stejně jako o dopadech úprav na současný i budoucí provoz.

Spěšný vlak z Českých Budějovic do Linze, foto: Michal Demčila (ŽelPage)Lipno — Speciální vlak pod názvem ČD Yetti, spojující lyžařské středisko u Lipna s Táborem, Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi, vyjede i tuto zimu. Po tratích 195, 196 a 220 bude vypravován od soboty 19. prosince až do konce března 2010 každou sobotu a ve dny pracovního klidu, tedy o nedělích a státem uznávaných svátcích, kromě 1. ledna. Jeho cesta malebnou krajinou podhůří Šumavy okolo Vltavy z Tábora potrvá zhruba 3 hodiny. Pro zájemce připravily dráhy také slevový voucher, díky kterému dostanou slevu na celodenní skipas.

Ilustrační obrázekČeské Budějovice - Od soboty 22. prosince bude lyžaře vozit do skiareálu Lipno nový spěšný vlak 1838/1839 "ČD Yetti". Souprava bude jezdit o víkendech až do 16. března 2008. Pro cestující bude také vypraven navazující skibus ze stanice Lipno nad Vltavou přímo do lyžařského areálu, kde návštěvníci s jízdenkou ČD získají třicetiprocentní slevu na skipas. Souprava bude vedená ve složení vozů Bdt + Bt, tažených lokomotivou řady 242 (Tábor - Rybník), resp. 210 (Rybník - Lipno nad Vlt.).

1 2 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:04
zapadá v 20:00