..: All news and reports - Pozvánky - ČR Vysočina :..

Motorový vůz M 240.0113 na vlečce ČKD Blansko, foto: MilošŠatov — Rok se s rokem sešel a našemu magazínu je opět o rok více. Čtrnácté výročí oslavíme již tradičně vypravením zvláštního vlaku. Kromě obvyklého projíždění tratí a focení bude věnován velký prostor vzájemnému setkání a kulturně společenským potřebám. Speciální výroční vlak vyjede v sobotu 25. 4. 2015 a zamíří vstříc krásám jižní Moravy. Dvoudenní akci zakončíme v neděli po sedmnácté hodině v Telči. Pro celou trasu je nachystáno nemalé množství fotozastávek. Pro naši jízdu bude připraven motorový vůz M 240.0113 spolku Klub přátel kolejových vozidel z Brna. Akce je určena nejen pro členy a spolupracovníky našeho spolku, ale také pro pravidelné návštěvníky našich akcí a v neposlední řadě pro všechny čtenáře, kteří se s námi chtějí setkat a oslavit naše výročí.

Souprava v Ronově nad Doubravou zastávce, foto: Vladislav Píša Praha - aktualizováno 20.9. — Podzim se blíží a to znamená, že se uskuteční další ŽelPage jízda. O víkendu 11.-12. října se v čele zvláštního vlaku objeví „velký hektor“ T 458.1549 společnosti JuniorMarket. Velká lokomotiva si zaslouží majestátní soupravu a proto za ní budou řazeny vozy klasické stavby. Soupravu tedy budou tvořit tři vozy řady Bc a jeden vůz řady WR. Vlak ráno vyjede z Kolína do Prahy, odkud zamíří na tratě Posázavského pacifiku, konkrétně přes Davli do Kácova. Zde je pro zájemce připravena exkurze do pivovaru Hubertus s následným posezením do pozdních hodin. Poté, co se prospíme, odjedeme z Kácova přes Světlou nad Sázavou zpět do Kolína.

M 131.1280, foto: Špáňa Pozvánka — Po mnoha velmi úspěšných jízdách, které jsme uspořádali, jsme se Vám rozhodli tradiční motorový vůz M 131.1441 představit v nové, netradiční roli. V sobotu 23. června vyjede v čele smíšeného fotovlaku z Jihlavy do Jaroměře. Cestou se podíváme na trať do Polné, Humpolce či Poličky, i na další zajímavá místa. V rámci mnoha fotozastávek budete mít možnost pořídit plno vzácných fotografií na velmi zajímavých místech. Ve vlaku je rozšířena přeprava spoluzavazadel včetně jízdních kol.

814.002, foto: optus Jihlava — Zatímco ve středu 13. října jste se mohli svézt mezi Pardubicemi a Chrudimí, úterý 23. listopadu se ponese ve znamení prezentační jízdy napříč krajem Vysočina. Vlak vyjede několik minut po deváté ranní ze stanice Jihlava město a jeho cesta povede přes Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou do Křižanova. Tam bude umožněna prohlídka soupravy a prostor dostanou také přítomná média. V rámci jízdy vlaku proběhne i pravidelné zasedání Rady kraje Vysočina. Jízdné je zdarma. Lenka Horáková, ředitelka Krajského centra osobní dopravy ČD v Jihlavě, dále dodává, aby lidé v případě zájmu o přepravu imobilních cestujících tuto skutečnost včas nahlásili stejnou cestou, jako u standardního spoje a zamezili tak případným nepříjemnostem.

T 478.1001 + T 478.1004, Nedvědice, foto: Šlechtična Bystřice nad Pernštejnem - Již posedmé se o prvním prodlouženém červencovém víkendu bude na trati číslo 251 odehrávat železniční část akce s názvem „Slavnosti pernštejnského panství”. V posledních letech se tato nostalgická akce těší velkému zájmu nejen železničních fandů, ale i široké veřejnosti a stala se již v tomto kraji tradicí. Pokud se ohlédneme za předchozími ročníky akce, měly vzestupnou tendenci a loňský ročník proběhl ve znamení setkání všech čtyř provozních „kulatých zamračených“ – tedy lokomotiv T 478.1001 a 1002 zastupujících prototypy a dále 751.004 a 749.006 z ověřovací série, což spolu se setkáním dvou parních lokomotiv řady 475.1 bylo skutečnou lahůdkou. Proto se pojďme seznámit s tím, co organizátoři akce připravili na letošní červenec.

Ilustrační obrázekJménem všech členů, zaměstnanců a fanoušků tratí 250 a 251 si Vás všechny dovolujeme pozvat na šotoakci těchto tratí. Začátek je stanoven na sobotu 24. května v 8:45. Sraz bude před budovou železniční stanice Tišnov, kde se provede i monografie této stanice, možná i prohlídkou depa, ale to se ještě musím domluvit s Pepíkem.

PartePřibyslav - Sázava - Začátkem listopadu minulého roku proběhla tímto serverem krátká zpráva, která informovala o krizi výletní železnice Přibyslav - Sázava, ohrožující její budocí fungování. I přes veškerou snahu jejích příznivců se naplnily nejhorší představy a trať se bohužel před zrušením a následnou fyzickou likvidací zachránit nepodařilo. Po sto osmi letech existence tak zaniká jediný dochovaný zbytek původní železniční trati Havlíčkův Brod - Žďár nad Sázavou. A nejen to, jde také o malebnou drážku vedoucí nádhernou přírodou, umožňující prakticky neomezený provoz výletních vlaků, aniž by bylo nutné brát ohled na ostatní provoz, jakož i unikátní technickou památku s několika rozličnými druhy železničního svršku na krátkém úseku tratě.

Poslední rozloučení s tratí, kterou můžete v jízdním řádu najít pod číslem 903, se bude konat 22.4.2006 jízdou smíšeného fotovlaku vedeného parní lokomotivou ČKD 1435 BS 200 (213.902, Výtopna Zlíchov); ovšem pouze v případě dostatečného počtu přihlášených účastníků! Pozvánka a podrobnosti.

V přiloženém článku bych čtenářům také rád přiblížil některé zajímavosti o této trati a doplnil je fotografiemi.

M240.0113Vysočina - Trať, kterou najdete v jízdním řádu pod číslem 903, tedy muzejní trať Přibyslav, SaZ. - Sázava, SaZ, po které několik posledních let jezdily výletní vlaky Klubu přátel kolejových vozidel Brno, nyní prochází krizí. Majitel této vlečky, společnost SaZ Invest, nemá pro údajnou přílišnou finanční náročnost zájem na jejím dalším provozování, a pravděpodobně se chystá vlečku zrušit. Bohužel je jen málo možností, jak tomuto smutnému vývoji zabránit, neboť dostatečně finančně schopný subjekt, který by vlečku odkoupil a dále provozoval, se hledá velice těžko.

Rád bych proto všechny zájemce pozval na "Jízdu po železničních zajímavostech na českomoravské Vysočině," která může být na této trati jedna z posledních...

Tato jízda se koná v neděli 27.11.2005 historickým motorovým vozem M240.0113 (820 113-9) v trase: Brno dolní nádraží – odbočka Státní silnice – Náměšť nad Oslavou – Vojenská vlečka Sedlec – Náměšť nad Oslavou – Studenec – Oslavice - Velké Meziříčí horní nádraží – Oslavice – Křižanov – Přibyslav – Sázava vlečka SaZ (délka projeté trasy 154 km, fotozastávky dle časových možností a vzájemné domluvy) s odjezdem ze žst. Brno dolní n. (za Zvonařkou) v 8:00 a příjezdem do Sázavy, SaZ po 16. hod. Pro účast na akci je nutné přihlášení (nejpozději do 13.11.), kontakt na organizátory viz podrobnosti.

Pozvánka na akci - podrobnosti
   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:32
sets at 16:06