..: All news and reports - Služby - Maďarsko :..

Isfahan - Královská mešita, celkový pohled z Naqsh-i Jahan Square, foto: Patrickringgenberg New York — Je mnoho destinací, kam se dá podívat luxusními vlaky – z Benátek do Paříže či Londýna se můžete projet Venice Simplon Orient Expressem, po Skotsku jezdí Royal Scotsman, Rovos Rail nabízí své jízdy na jihu Afriky, stejně tak jako Blue Train. V Indii nabízí služby Maharajas Express nebo Royal Rajasthan on Wheel. Rocky Mountaineer vás proveze kanadskou částí Skalistých hor, The Ghan zdolává 2979 km mezi Darwinem a Adelide napříč Austrálií. Na východ od Moskvy se můžete svézt třeba s Golden Eagle Trans-Siberian Express. Budapešť je domovským sídlem Danube Expressu – mezi cestovateli je znám třeba jízdami mezi Istanbulem a Prahou. A právě Golden Eagle Danube Express se v příštím roce vypraví do míst, kam se zatím běžně nejezdí a kam se vlastně podívá jako první evropský soukromý vlak – do Iránu. Patnáctidenní cesta luxusním vlakem je omezena na maximálně 65 cestujících.

ER 9435, Wien Südbf., foto: Josef Petrák Hegyeshalom, Rajka – Dlouhá léta byli cestující a dopravní znalci zvyklí na ustálenou podobu vlaků EURegio, které již několik let spojují maďarský Győr s vídeňským jižním nádražím. Tato podoba je však od pondělka 2. února minulostí. Další změnou v dopravě na hranicích Maďarska, která se v župě Győr - Moson - Sopron chystá, je již dlouho plánované (a toužebně očekávané) spojení slovenské metropole Bratislavy s příměstskými obcemi hned za hranicemi v Maďarsku. Bohužel, spojení nikoliv železniční (byť by se nabízelo samo), ale mezinárodní linkou MHD, aneb kterak železnice kvůli neschopnosti mezistátní dohody drah vyklízí zcela zbytečně pole.

Ilustrační obrázekBudapest - Cestování v maďarských vagónech by mohlo být příjemnější. Vedení technicko-provozního úseku MÁV START slibuje, že cestující brzy pocítí a uvidí výrazné zlepšení čistoty železničních vagónů. V rozhovoru pro deník Világgazdaság ředitel technicko-provozního úseku Bertalan Teke uvedl, že celkově restrukturalizují postup a zásady čištění železničních osobních vozidel. Naznačil, že sociální zařízení budou čistá a použitelná během celé jízdy vlaku, ručníky a mýdlo budou samozřejmostí.

jízdní řádyV přehledech tratí na ŽelPage byly nově aktualizovány a zpřístupněny pdf verze tabulek železničního jízdního řádu 2007 České republiky, Slovenska, Rakouska a Maďarska, včetně příslušných map.

Historické jízdní řády

Oblíbená série digitalizovaných historických jízdních řádů na CD má páté pokračování, tentokrát s jízdními řády léta 1900, zimy 1951/52 a z roku 1959/60. Objednat si ho můžete v eShopu.
Začátkem příštího roku připravujeme vydání souborného DVD se všemi téměř 20ti celorepublikovými starými jízdními řády a některými bonusy. Pokud k jeho obsahu máte čím přispět, ozvěte se nám, rádi pořízenou sbírku rozšíříme.

FSŘím - Italské železnice (Trenitalia) startují nový a dlouho očekávaný projekt „Viaggiatreno“. Jedná se o informační systém, který je dostupný přes internet nebo mobilní telefon a shromažďuje aktuální informace o provozu vlaků (týká se nejen dálkových vlaků, ale i regionálních). Zákazník tedy může sledovat aktuální polohu vlaku (znázorněnou také graficky), možné zpoždění, plánovaný a očekávaný příjezd/odjezd vlaku.

zdroj: Trenitalia

infoBudapešť - Ve dnech 6. - 13.5.2005 bude probíhat nepřetržitá výluka na tratích MÁV v úseku Békéscsaba - Lökösháza. Z tohoto důvodu budou vlaky R 347/346 Dacia, R 371/370 Ister, R 355/354 Bega, R 461/460 Transbalkán a R 375/374 Pannonia vedeny odklonem po trase Békéscsaba - Kötegyán - Salonta - Nadab - Arad. U všech jmenovaných vlaků je nutné počítat se zpožděním okolo 100 minut. Na tratích v ČR se tato mimořádnost týká pouze rychlíku Pannonia.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:52
sets at 20:19