..: Aktuality a články - Reportáže - ČR Ústecký :..

Na trati mezi Slaným a Louny, foto: Tomáš Hádek Kolín - Přesně týden po výletu s M 262.0209 do Větřní se konala další akce s vozidly z "depa" Červené Pečky, tentokrát s "rosničkou" T 334.0797 a přívěsným vozem Bix. V plánu byla trasa Kolín - vlečka ČKD Kutná Hora - Čáslav - Třemošnice a zpět - Kolín, následně jako rychlík do Loun a jako smíšený vlak zpět do Kolína. Jak nakonec akce dopadla, jsem se pokusil shrnout do krátkého reportu.

M 262.0209 na vlečce Kájov - Větřní, foto: Petr MarekVětřní - V sobotu 17. ledna 2009 se uskutečnila jízda motorovým vozem M 262.0209 z Velimi do jihočeské vesničky Větřní spojená s exkurzí do místních papíren a návštěvou její vlečky.

Cesta z Velimi probíhala celkem hladce, ovšem nezklamaly tradičně Úvaly a Malešice, kde jsme nabrali nepatrné zpoždění. Další cestující přistupovali v Praze-Hostivaři a Čerčanech. Následovala fotozastávka ve Střezimíři. Vlak zastavil pro nastupující ještě v Českých Budějovicích a Kájově. Jediné zdržení oproti plánu bylo v Boršově.

Z Kájova nás čekalo stoupání do stanice Úvrať se 42‰, dále do papíren Větřní pro změnu více než 46‰ klesání. Vlečka patří ke sklonově nejnáročnějším tratím v bývalém Československu. Do cíle jsme dorazili po 14.00 hod. Projeli jsme vlečku JIP Větřní, na kterou navázala již zmíněná exkurze v papírnách. Jelikož cesta byla pouze jednosměrná, bylo třeba dopravit účastníky na nejbližší stanici ČD zpět do Kájova. Motorák zvládl celou jízdu bez nejmenších problémů, akce proběhla podle předpokladů a snad se cestujícím i líbila. O průběhu akce ale nejlépe přecijen promluví fotoreportáž.

Ilustrační obrázek Měděnec - 6. dubna 2008 jsem podnikl cestu na Měděnec, ze kterého se vyklubala zásluhou ochotného správce areálu prohlídka zdejšího bývalého dolu na železnou rudu. Během ní jsem mohl zhodnotit jak vypadá areál léta po ukončení své činnosti. Zároveň jsem objevil jedno zapomenuté kolejové vozidlo.

Ilustrační obrázek Beroun - Jediné přímé vlakové spojení ze severu na jih Čech a obráceně - za to lze považovat rychlík Bezdrev. Dalo by se říci, že tento již "tradiční" motorový rychlík je u konce svého slavného a mnoha fotografy vděčně dokumentovaného života. Bohužel, efektivita a financování provozu se jen málokdy pojí s atraktivitou pro železniční fanoušky a fotografy. Díky tomu se letos s tímto vlakem, pojmenovaném po stejnojmenném rybníku u Hluboké nad Vltavou, setkáváme pravděpodobně naposledy.

Ilustrační obrázekChemnitz - Po delší odmlce, způsobené hlavně zkouškovým obdobím a pracovním tempem, jsem se rozhodl vyrazit na nějakou další akci, která by slibovala zajímavé zážitky a nevysála přitom mé finanční zdroje do dna. Vzhledem k tomu, že pomalu rekonstruuji svého Raplíka, tedy kupé Škodu Rapid, do původního stavu a v současné době chystám investičně náročné etapy prací na karoserii a motorové skupině, je každá ušetřená kačka inflačka dobrá. Putování s Ikarusem po saských úzkokolejkách a setkání s našimi přáteli „drážďaňáky“, to vše pod taktovkou Zdenka „Hroudy“ Michla, opět slibovalo netradiční zážitky. Na akci jsem se nadšeně přihlásil a pak už jen netrpělivě počítal dny do odjezdu.

Ilustrační obrázekKralupy nad Vltavou - Obě víkendové jízdy pod Říp a Házmburk proběhly i přes tou dobou ve střední Evropě řádící ničivou vichřici podle plánu. Ve vozech víkendového speciálu panovala pohoda a dokonce se občas podařilo nafotit soupravu i nasvícenou. Kromě působivého krajinného divadla nezůstali účastníci bohužel ušetřeni ani divadla modrogumního, když nám v sobotu neobjednané hodinové nudné monodrama sehrála výpravčí v Čížkovicích. V neděli byl naštěstí tento propadák již stažen z repertoáru. Prozatím jménem objednatele vlaku se za tím vzniklé zpoždění účastníkům upřímně omlouváme.

Třebívlice, Telnice - O poklidném dopoledni 9. ledna 2008 zaskočil obyvatele obcí podél Švestkové dráhy, lokálky uvedené v knižním jízdním řádu jako trať 113 z Čížkovic do Obrnic, nákladní vlak. Stalo se tak přesně měsíc od ukončení pravidelné osobní dopravy. Toho dne totiž testoval dopravce Unipetrol doprava jízdy po této trati se soupravou složenou z 28 prázdných vozů na čpavek a močovinu. Samotná jízda vlaku z Lovochemie Lovosice zpět do Chemopetrolu Litvínov (dnes Unipetrol RPA a.s.) nebyla na lokálce úplnou novinkou. Pro odlehčení přetíženému ústeckému uzlu projížděly od 60. let do zavedení dlouhodobé výluky v úseku Třebenice - Třebívlice v první polovině 80. let po této trati soupravy stejných vozů s parními lokomotivami řady 434.2 a "Pielsticky" T 466.0. Tentokrát v čele vlaku stanuly lokomotivy novější - 753.720 a 753.716.

Ilustrační obrázekČížkovice - Ráno 8. prosince se slunce pomalu vynořuje zpoza horizontu, zalévá krajinu Českého středohoří svými paprsky a pravidelné osobní vlaky vyjíždí na "Švestkovou dráhu". Naposled. Po 364 dnech přichází další prosincová změna jízdních řádů a opět se snášejí těžká mračna nad lokálkami v Ústeckém kraji. "Krajský los" tentokrát vybral lokálku linoucí se po úpatí Českého středohoří z Čížkovic přes Třebenice a Třebívlice do Obrnic u Mostu.

Ilustrační obrázekSeverní Čechy - Trať číslo 113 Lovosice – Most je jednou z těch, které Ústecký kraj připsal na černou listinu. To znamená, že s největší pravděpodobností na ní osobní vlaky od nového GVD již nevyjedou. Jedná se zejména o úsek Čížkovice – Obrnice, oba koncové úseky jsou společné s dalšími tratěmi, na nich tedy budou vlaky jezdit dále. Proto jsem využil jednu z posledních možností se na tuto trať podívat…

Ilustrační obrázekÚstí nad Labem - Metody zlodějů barevných kovů, zaměřujících své aktivity na okolí železničních tratí, se neustále zdokonalují. V uplynulých dnech policie zadržela občana, který se převlékal za zaměstnance ČD a v tomto "maskování" kradl kovy z prostorů železničních stanic a tratí. Svou kořist pak prodával ve sběrně surovin, kde se vydával za pověřeného pracovníka Českých Drah. Tvrdil, že všechny utržené peníze odevzdá do podnikové kasy. Postupem času odcizil až půl druhé tuny kovů všeho druhu.

Ilustrační obrázekChomutov - V sobotu 30. 6. a neděli 1. 7. 2007 proběhl v chomutovském depozitáři Železničního muzea NTM Víkend otevřených dveří. Široká veřejnost tak poprvé mohla navštívit běžně nepřístupné prostory, ve kterých jsou deponována historická kolejová vozidla včetně nejnovějších přírůstků Národního technického muzea.

Ilustrační obrázekKamenický Šenov - Je tomu už celých deset let od chvíle, kdy se v červnu roku 1997 po čtyřleté pauze opět rozjela kola železničních vozidel, od okamžiku, kdy "Marcelka" z Výtopny Zlíchov pokryla úpatí Zámeckého vrchu dýmem ze svého komína a odstartovala tak epochu muzejního provozu na trati Česká Kamenice - Kamenický Šenov. Nebudu zdržovat seznamem toho kolik času, peněz a potu z členů Klubu přátel lokálky trať vyždímala ani zatěžovat podrobnostmi o tom, co dobrého i zlého za tu dobu klub i lokálku potkalo, a rovnou vás zvu na malou projížďku prvním dnem oslav s "Velkým Bejčkem" Společnost železniční výtopna Jaroměř, "Dřevákem" Posázavského Pacifiku a domácími vozidly KPL, který proběhl mezi Prahou a Kamenickým Šenovem.

Ilustrační obrázek Kamenický Šenov - Blíží se sobotní a nedělní jízdy "Bejčka" k oslavám 10 let muzejního provozu KPL a k 105 letům lokálek kolem Panského, a tak se článkem, který se snaží zmapovat trať, pokouším přispět troškou do mlýna těm, kteří by snad měli chuť vyrazit šotit do těchto končin, několika fotkam, které vznikly v roce 2005 a jejichž smyslem bylo, spíše než šocení, zmapování tratě mezi Děčínem a Jedlovou z hlediska zabezpečovacího zařízení pro potřeby jedné diplomové práce.

Ilustrační obrázekPodřipsko - 26. května 2007 se nad nížinou kolem památné hory Říp nesl ne zcela obvyklý zvuk lokomotivní houkačky, neboť na zdejší tratě vyjel zvláštní vlak vedený legendárním "hurvínkem" M 131.1280 Zubrnické museální železnice. Vlak byl veden v trase Kralupy nad Vltavou - Straškov - Libochovice - Roudnice nad Labem (- Ústí nad Labem). V úsecích Kralupy nad Vltavou - Straškov a Straškov - Roudnice nad Labem - Ústí nad Labem zvláštní vlak přepravoval opravovaný vůz Blm ze 30. let.

Ilustrační obrázek Kamenický Šenov - Po zimní přestávce se o velikonočním víkendu opět rozjely vlaky Klubu přátel lokálky v malebné krajině na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor. Vlaky byly vedeny klubovým miláčkem, oblíbeným motorovým vozem “Hurvínek“ M 131.1441, který musel být v několika případech pro velký zájem veřejnosti dokonce i posílen přívěsným vozem „Blm“. Po celou dobu akce byla již tradičně k dispozici také expozice ve stanici Kamenický Šenov s malým obchůdkem s předměty se železniční tématikou.

« Novšie správy | 1 2 3 | Staršie správy »    
ŽelPage - elektronický magazín o dráhach
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Verejné použitie obsahu bez výslovného súhlasu autora nie je dovolené.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Prihlásenieopen/close
 
 
  
 
Zabudnuté heslo   
Zaregistrovať sa   
:. Poloha vlakov CZopen/close
Poloha vlakov CZ
 
:. Vyhľadávanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pre fotografovopen/close
Informácie o podmíenkach
na fotenie v ČR

Slnko
vychádza v 05:42
zapadá v 20:17