..: Deset let, deset lokomotiv, jedna miliarda :..

380.002, ŽZO Cerhenice, foto: Chary Komentář — Poslední březnový den ČTK zveřejnila stručnou tiskovou zprávu, že expresy na trase mezi Prahou a Hamburkem se od prosince tohoto roku dočkají nových třísystémových lokomotiv s provozní rychlostí 200 km/h, které od nového jízdního řádu umožní jízdu bez přepřahání. České dráhy, které expresy na této trase zajišťují, se k jízdě bez přepřahu zavázaly smluvně a za nesplnění této podmínky jim hrozí pokuta. Avšak pozor – novými stroji, kupodivu, nebudou lokomotivy řady 380, které byly, mimo jiné, i kvůli této trase kdysi dávno objednány, ale půjde o jiné stroje, které si České dráhy budou muset pronajmout. Jak potvrdil mluvčí ČD Radek Joklík, Řídící výbor ČD již schválil vypsání soutěže na desetiletý pronájem 10 lokomotiv, přičemž předpokládaná hodnota pronájmu přesáhne 1 miliardu Kč.

Rozhlédnete-li se po evropském železničním trhu, zjistíte, že v úvahu připadá pronájem strojů vyráběných společností Siemens. Lokomotivy Vectron využívá již třeba RegioJet, požadavky by zřejmě splnily i lokomotivy „taurus“, které už ve flotile ČD jsou a je možno je potkat v čele souprav railjet mezi Prahou a Grazem.

380.002-6 + 380.003-4 + 380.001-8, Velký zkušební okruh VUZ, foto: Louis Armstrong Avizovaný pronájem je jedním z dalších důsledků ne zrovna idylické spolupráce ČD a Škody Transporation (ŠT). Lokomotivy Škoda 109E (řada 380 ČD) byly nejen dodány o několik let později, než bylo smluvně dohodnuto, ale zařazování do provozu provázely komplikace se získáváním schválení k provozu v Rakousku a pak i v Německu, kde se proces táhne dodnes. Tam sice stroje od loňska první schválení k provozu získaly, ale ne od všech zainteresovaných organizací, takže stále mohou v Německu jezdit nejvýše rychlostí 120 km/h.

ČD rovněž loni prohrály se ŠT arbitráž týkající se sporu o penále za pozdní platby od ČD, čímž ČD chtěly kompenzovat penále, jež měla ŠT zaplatit za pozdní dodání lokomotiv a která se bránila tím, že je nemohla dodat včas, protože se během projektování a vývoje změnily bezpečnostní předpisy pro tento typ lokomotivy. ČD tak budou muset společnosti ŠT zaplatit kolem 1 miliardy korun.

A když k ne zrovna malé ceně lokomotiv a k tomuto miliardovému penále přičteme ještě onen budoucí více než miliardový pronájem, tak se nám ty třistaosmdesátky už opravdu, ale opravdu notně prodražují. A protože jsou ČD státním podnikem, (tedy akciovou společností, kde jediným akcionářem je stát), tak na ty miliardy navíc budeme muset přispět ze svých daní nejspíš všichni, i kdybychom už vlakem v životě nejeli.

380.002-6, Základna VUZ Velim, foto: Josef Petrák Naskýtá se tedy otázka, zda by se neměly smlouvy na tak významné obchody uzavírat o něco pečlivěji, či zda by se v předprojektové etapě neměl dělat důkladnější informační průzkum, či zda by se s příslušnými zahraničními organizacemi neměla vést předběžná jednání s poněkud závaznějšími závěry. Anebo že by šlo z německé strany o úmyslné obstrukce s cílem jakýmikoli prostředky podpořit svého „národního“ výrobce lokomotiv?

Nějakou dobu se snažil získat dlohodobou smlouvu na provoz dálkových vlaků mezi Prahou a Hamburkem i soukromý dopravce RegioJet. V době, kdy o smlouvě vyjednával, neměl zajištěné ani lokomotivy ani vagony. Jistě, je to jen „kdyby“ – ale pokud by německá strana dala přednost RegioJetu před Českými drahami, asi by potřebná vozidla včas zajistil a České dráhy by nemusely zbytečně vyhazovat peníze za pronájem lokomotiv, ale mohly by je směřovat do jiných, také potřebných věcí. 


IR Poslat mail autorovi | 6.4.2016 (6:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Komentáře

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 ... 4 5 6 7 8 ... 10      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel Petr budvar  mail  
07.04.2016 (16:00)  
Já si osobně myslím, že DB-Netz nechce na svých kolejích neznámou - BING H0:) Neznámá = neDojče, či přesněji neSímenz. Fakt jste nic nečetli o chráněných dílnách? Anebo "když dva dělají totéž, není to vždy totéž". Či protekcionis muSS zajn? Zímens ýbr álllles:)!
Nic jiného za celým problémem 109eeÉ totiž není. Jen ta ochranářská groSSdojčšchutcpolitik:(
registrovaný uživatel Rail-2005  mail  
07.04.2016 (14:55)  
Nezapomeňte na jednu věc. Jsou předpisy certifikační (homologační)např. TSI, jejichž dodržení kontroluje certifikační autorita (tzn. DÚ, EBA, EPSF atd.) a jsou předpisy provozní, které určuje zpravidla vlastník nějaké infrastruktury (tzn. SŹDC, DB Netz, SNCF Réseau atd.).

Je prostě možné, že 380 dosud nevyhověla nějakým požadavkům DB Netz. Proč, to se ptejte ČD nebo Škody, někdo z nich to musí dobře vědět.

Dám příklad z jiného soudku. Nikdo nezakazuje schválit letadlo vybavené radiostanicí s odstupem kanálů po 0,25 kHz. Ale například ve Francii už dnes takové letadlo nezapíšete do leteckého rejtříku a nezíská osvědčení letové způsobilosti, protože z důvodu, že Evropa přechází od 1.1.2018 na 0,083 kHz franzouszká vláda vydala zákon, který již nyní zakazuje nové uvádění do provozu letadel vybavených pouze 0,25 kHz. Takže nikdo, kdo bude chtít provozovat svoje letadlo ve Francii si logicky starou RDST zastavovat nebude.

A na železnici to může být něco obdobného.

Zvláštní je ta věta o limitaci rychlosti na 120 km/h. To může být dynamická nebo také EMC záležitost. Je možné, že DB Netz má na vozidla tvrdší požadavky, než jsou Evropské normy. Proč ne, ať má, ale ať to ten, kdo to tam chce provozovat ve spolupráci s výrobcem a DB Netz řeší.
07.04.2016 (12:34)  
Já si osobně myslím, že DB-Netz nechce na svých kolejích neznámou (českou) lokomotivu, která nemá navíc v Německu servis.
U řady 180/372 tomu bylo jinak.
07.04.2016 (8:34)  
JiP: Přesně to je ta správná otázka. Jenže já odpověď neznám a myslím si, že nikdo z místních diskutujících taky ne.

Kdybych si měl zaspekulovat, řekl bych, že to dělal sám Siemens. Jenže nezapomínejme, že Siemens je skrze svůj pool rovněž provozovatel, což Škoda u 380 není.

Osobně si myslím, že problém ř.380 je v komunikaci s Německými byrokraty a jejich uspokojení. Tím spíš ale moje podezření padá na ČD, protože Škoda už se velmi bolestivou cestou s Německou byrokracií jednat naučila a nezdá se mi, že by se zastavili před posledním krokem. ČD ty zkušenosti nemá.

Mimochodem, všimli jste si, že ČD ani ministerstvo pronájem Vectronů do souvislosti s údajným pochybením Škody nikdy formálně nedalo? Takhle to interpretovali pouze novináři. Přitom pan ministr si normálně žádnou příležitost na zviditelnění utéct nenechá.
registrovaný uživatel JiP 
07.04.2016 (7:53)  
Hornisse: Jak toto bylo provedeno v pripade Vectronu? Vectron musel prece projit stejnym schvalenim jako 380 a evidetne rychlosti 200 km/h jezdit muze. Takze v pripade vectronu to nekdo, ptam se kdo, spocitat (otestovat) musel.
07.04.2016 (6:20)  
Lapil: V tomhle bude zakopaný pes: "Dynamický součinitel zahrnuje dynamická zvětšení namáhání a účinky kmitání v konstrukci, ale nezahrnuje rezonanční účinky."
Zanedbání rezonančních kmitů je u mostu s dlouhými mostovými poli pojížděnými vysokou rychlostí poměrně odvážný předpoklad a nedivím se, že ho chce někdo ověřit.
Což ale nic nemění na tom, že nedává smysl aby to dělal provozovatel nebo dodavatel vozidla.
07.04.2016 (0:36)  
,,lokomotivy „taurus“, které už ve flotile ČD jsou"

jsou odkdy?
registrovaný uživatel Petr Šimral  mail  
07.04.2016 (0:19)  
Já bych zkusil malé zamyšlení podle hesla: Nic o tom nevím a o to více o tom mohu mluvit : - )

Kdo může být odpovědný za provoz lokomotiv v Německu?

Výrobce? Ten je docela jistý: ŠKODA.
Provozovatel? Kdo to je na území Německa? ČD? Že by vlaky od GVD 2017 provozovaly ČD vlaky na území Německa? Nezdá se Vám to přitažené za vlasy?

Kdo tedy bude provozovatelem drážní dopravy na území Německa od GVD 2017? Že by DB Schnellverkehr?

A nebo snad smlouva ČD s DB S obsahuje klazuli, že vše musí zajistit ČD. To by mě docela zajímalo, podle jakého právního rámce se s nimi DB Netz baví.

Konec kecání o tom, o čem nic nevím.
registrovaný uživatel Lapil 
06.04.2016 (21:15)  
Úvaha o mostech
Každý most je spočítaný, a to na zatížení "zatěžovacím vlakem" - viz http://people.fsv.cvut.cz/www/drahomic/mostovna/Pomucky/Zatizeni/Zat_EN_Zeleznicni_LM71.pdf. Nevím, může-li být v Německu jiný než v Česku a určitě existuje více verzí ("pouze lehké lokomotivy"), ale spočteno jest, jinak by nemohlo být postaveno a zkolaudováno.
Pak je samozřejmě otázka, vejde-li se reálná mašina a reálný vagón do toho typového schematu. Čistě spekulativně: problém 380ky je zřejmě tady. Přinejmenším se tu v komentářích píše něco o překročení vodicích sil.
06.04.2016 (20:42)  
Problém s mosty mi připoměl příběh 372/180, viz vikipedia

...Ač jsou vizuálně téměř shodné s ostatními stroji Škoda 2. generace, je na nich použito mnoho zastaralých dílů. Hlavním rozdílem je použití kontaktní odporové regulace výkonu. K jejímu osazení došlo na základě požadavků východoněmecké strany, která se spolupodílela na návrhu koncepce lokomotivy a měla výhrady vůči pulzní regulaci, jež podle nich nebyla ještě v provozu dostatečně ověřena a navíc se vyznačovala vyšší hmotností než odporová regulace. Oficiální zdůvodnění tedy zní "Traťové poměry na území NDR, zejména nízká únosnost mostů, ovlivnily požadavek na max. hmotnost lokomotivy 84 t a tím nebylo možné v koncepci použít pulsní měniče, které podstatně zvětšují hmotnost včetně trakčního transformátoru na 16 2/3 Hz."
  1 ... 4 5 6 7 8 ... 10      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko