Komentář — Poslední březnový den ČTK zveřejnila stručnou tiskovou zprávu, že expresy na trase mezi Prahou a Hamburkem se od prosince tohoto roku dočkají nových třísystémových lokomotiv s provozní rychlostí 200 km/h, které od nového jízdního řádu umožní jízdu bez přepřahání. České dráhy, které expresy na této trase zajišťují, se k jízdě bez přepřahu zavázaly smluvně a za nesplnění této podmínky jim hrozí pokuta. Avšak pozor – novými stroji, kupodivu, nebudou lokomotivy řady 380, které byly, mimo jiné, i kvůli této trase kdysi dávno objednány, ale půjde o jiné stroje, které si České dráhy budou muset pronajmout. Jak potvrdil mluvčí ČD Radek Joklík, Řídící výbor ČD již schválil vypsání soutěže na desetiletý pronájem 10 lokomotiv, přičemž předpokládaná hodnota pronájmu přesáhne 1 miliardu Kč.
Rozhlédnete-li se po evropském železničním trhu, zjistíte, že v úvahu připadá pronájem strojů vyráběných společností Siemens. Lokomotivy Vectron využívá již třeba RegioJet, požadavky by zřejmě splnily i lokomotivy „taurus“, které už ve flotile ČD jsou a je možno je potkat v čele souprav railjet mezi Prahou a Grazem.
Avizovaný pronájem je jedním z dalších důsledků ne zrovna idylické spolupráce ČD a Škody Transporation (ŠT). Lokomotivy Škoda 109E (řada 380 ČD) byly nejen dodány o několik let později, než bylo smluvně dohodnuto, ale zařazování do provozu provázely komplikace se získáváním schválení k provozu v Rakousku a pak i v Německu, kde se proces táhne dodnes. Tam sice stroje od loňska první schválení k provozu získaly, ale ne od všech zainteresovaných organizací, takže stále mohou v Německu jezdit nejvýše rychlostí 120 km/h.
ČD rovněž loni prohrály se ŠT arbitráž týkající se sporu o penále za pozdní platby od ČD, čímž ČD chtěly kompenzovat penále, jež měla ŠT zaplatit za pozdní dodání lokomotiv a která se bránila tím, že je nemohla dodat včas, protože se během projektování a vývoje změnily bezpečnostní předpisy pro tento typ lokomotivy. ČD tak budou muset společnosti ŠT zaplatit kolem 1 miliardy korun.
A když k ne zrovna malé ceně lokomotiv a k tomuto miliardovému penále přičteme ještě onen budoucí více než miliardový pronájem, tak se nám ty třistaosmdesátky už opravdu, ale opravdu notně prodražují. A protože jsou ČD státním podnikem, (tedy akciovou společností, kde jediným akcionářem je stát), tak na ty miliardy navíc budeme muset přispět ze svých daní nejspíš všichni, i kdybychom už vlakem v životě nejeli.
Naskýtá se tedy otázka, zda by se neměly smlouvy na tak významné obchody uzavírat o něco pečlivěji, či zda by se v předprojektové etapě neměl dělat důkladnější informační průzkum, či zda by se s příslušnými zahraničními organizacemi neměla vést předběžná jednání s poněkud závaznějšími závěry. Anebo že by šlo z německé strany o úmyslné obstrukce s cílem jakýmikoli prostředky podpořit svého „národního“ výrobce lokomotiv?
Nějakou dobu se snažil získat dlohodobou smlouvu na provoz dálkových vlaků mezi Prahou a Hamburkem i soukromý dopravce RegioJet. V době, kdy o smlouvě vyjednával, neměl zajištěné ani lokomotivy ani vagony. Jistě, je to jen „kdyby“ – ale pokud by německá strana dala přednost RegioJetu před Českými drahami, asi by potřebná vozidla včas zajistil a České dráhy by nemusely zbytečně vyhazovat peníze za pronájem lokomotiv, ale mohly by je směřovat do jiných, také potřebných věcí.


Nejedná se tedy o omezení lokomotivy 109E ve smyslu jejího schválení k provozu, ale o záležitost provozu vlakových souprav ČD vedených nově na infrastruktuře DB-Netz touto lokomotivou.
Lze to chápat tak, že samotná lokomotiva může po kolejích DB-Netz jet 200 km/h? Pokud jo, tak (ačkoli intuitivně mi toto schválení přijde spíše do kompetencí ŠT, nebylo-li ujednáno jinak) by asi šlo pochopit, že tato část asi patří ČD, protože ŠT těžko může tušit, jaké soupravy tam ČD chtějí tahat.
Umí to docela věrně a pořád se zlepšují. Před pár tydny jsem jim pomáhal s parametry vnitřního vybavení. Spolupracují se všemi útvary, včetně vstupní kontroly na skladě - tedy aspoň u nás ve fabrice to tak funguje.
kazdy model je jen tak dobry, jak dobre je jeho zadani.
Tak pod to se podepíšu :-)
Zeptejte se schvalne vasich vypoctaru, jak verne dokazi namodelovat skrin a co to pak dela ve vypoctech komfortu jizdy. Navíc, kazdy model je jen tak dobry, jak dobre je jeho zadani.
Podle mne se jedná o další papírování, způsobené přebujelou administrativou u DB Netz.
A je to presne tak, kdyby Skoda dodala 380 vcas, tak jednak ani nemusla splnovat TSI a ani nemusela resit soucasny problem. To je co tu pisu od zacatku, kdy Skoda si v podstate nechala velmi slusne zaplatit vyvoj TSI lokomotivy z verejnych penez, na jejichz prodeji ted chce tvorit soukromy zisk.
A prohlaseni Skody, to je alibismus nejhrubsiho zrna. Kdyz to reknu natvrdo, tak je mi z nich nabliti. Byt "soukromym majitelem" CD, tak uz po tomto neobjednam od Skody ani ohnuty hrebik. Doufam ze si je Skoda vedoma, ze ten jeji prozakaznicky pristup vzhledem k CD vidi vsichni jeji budouci potencialni zakaznici a bude patricne zohlednen....
Jen tak z pohledu lehce poučeného laika - nemohlo by to náhodou souviset třeba s tím že na konstrukci z obecně vysokopevnostního materiálu se potřebuje méně materiálu než dříve, statická pevnost je v pohodě, ovšem menší (tenší...) masa materiálu bude citlivější právě na dynamiku - možnost kmitání, v krajním případě rezonance?
Dokud to bylo z tlustší vrstvy blatového materiálu (betonu...) tak s tím musely být citelně menší problémy dynamicky a asi jim právě na to stačil ten statický výpočet (případně ověření) maximálně s nějakým koeficientem (přesně v tom stylu jak to vidím v odkazovaném PDFku o mostních konstrukcích).
Obecně se tedy ale dá říct že pravděpodobně zase jednou doplácí 109E (hm, a podle toho co vykouzlí právníci tak se uvidí jestli ŠT nebo ČD, každopádně ale zase daňový poplatník) na pozdní dodání, kdyby se tak neloudali tak se v klidu zařadili mezi skupinu "starých" loko které už smí jezdit, a ne mezi první která s tím má problém a neví se pořádně co dál...
A jestli je ten obrázek co se tu rýsuje správný, tak tiskové prohlášení ŠT o tom že papíry jsou v pořádku a "to si musí vyřídit provozovatel" je PR žvást jak zakrýt (férově řečeno) "to máte smůlu že se tohle teď začalo v D řešit, ale my už fakt nemáme sílu vám s tím pomoct"
Ale ať už je to celé morálně správně nebo ne, celkově to souvisí zase znova dokola s tím co jsme říkali kdysi - jo to je hezké že to bude Schadewerke vyvíjet, ale s tím můžou být kdejaké problémy, vemte sakra raději něco na co se dá spolehnout... a vidíte, nikdo z nás nemohl vědět že se stane zrovna toto, ale spadá to do kategorie "můžou být kdejaké problémy"... a tak Taurus i Vectron jezdí ale Škoda od toho dá ruce pryč že to už není na ně a včíl co...
Tak je to takový obecný princip, zákazník si něco objednává, zákazník má právo požadovat vlastnosti toho co chce, dodavatel přijetím objednávky (uzavřením smlouvy) by s tím požadavkem měl souhlasit nebo si výrazně vymínit že toto splnit nedokáže... inu, existuje jistá možnost že tak to opravdu v té smlouvě nakonec je, i když tomu až tak nevěřím. Normálně prostě zůstane černý petr dodavateli že nesplnil co slíbil a musí se rozumně omluvit a nějak to vyžehlit...
Kommentare äußern den Ansicht der Leser.
ŽelPage übernimmt keine Haftung für deren Inhalt.
- Korrespondent oder ŽP Mitglied,
- Editor oder ŽP Admin
Bevor Sie Kommentieren, melden Sie sich bitte an oder registrieren Sie sich.
