..: Deset let, deset lokomotiv, jedna miliarda :..

380.002, ŽZO Cerhenice, foto: Chary Komentář — Poslední březnový den ČTK zveřejnila stručnou tiskovou zprávu, že expresy na trase mezi Prahou a Hamburkem se od prosince tohoto roku dočkají nových třísystémových lokomotiv s provozní rychlostí 200 km/h, které od nového jízdního řádu umožní jízdu bez přepřahání. České dráhy, které expresy na této trase zajišťují, se k jízdě bez přepřahu zavázaly smluvně a za nesplnění této podmínky jim hrozí pokuta. Avšak pozor – novými stroji, kupodivu, nebudou lokomotivy řady 380, které byly, mimo jiné, i kvůli této trase kdysi dávno objednány, ale půjde o jiné stroje, které si České dráhy budou muset pronajmout. Jak potvrdil mluvčí ČD Radek Joklík, Řídící výbor ČD již schválil vypsání soutěže na desetiletý pronájem 10 lokomotiv, přičemž předpokládaná hodnota pronájmu přesáhne 1 miliardu Kč.

Rozhlédnete-li se po evropském železničním trhu, zjistíte, že v úvahu připadá pronájem strojů vyráběných společností Siemens. Lokomotivy Vectron využívá již třeba RegioJet, požadavky by zřejmě splnily i lokomotivy „taurus“, které už ve flotile ČD jsou a je možno je potkat v čele souprav railjet mezi Prahou a Grazem.

380.002-6 + 380.003-4 + 380.001-8, Velký zkušební okruh VUZ, foto: Louis Armstrong Avizovaný pronájem je jedním z dalších důsledků ne zrovna idylické spolupráce ČD a Škody Transporation (ŠT). Lokomotivy Škoda 109E (řada 380 ČD) byly nejen dodány o několik let později, než bylo smluvně dohodnuto, ale zařazování do provozu provázely komplikace se získáváním schválení k provozu v Rakousku a pak i v Německu, kde se proces táhne dodnes. Tam sice stroje od loňska první schválení k provozu získaly, ale ne od všech zainteresovaných organizací, takže stále mohou v Německu jezdit nejvýše rychlostí 120 km/h.

ČD rovněž loni prohrály se ŠT arbitráž týkající se sporu o penále za pozdní platby od ČD, čímž ČD chtěly kompenzovat penále, jež měla ŠT zaplatit za pozdní dodání lokomotiv a která se bránila tím, že je nemohla dodat včas, protože se během projektování a vývoje změnily bezpečnostní předpisy pro tento typ lokomotivy. ČD tak budou muset společnosti ŠT zaplatit kolem 1 miliardy korun.

A když k ne zrovna malé ceně lokomotiv a k tomuto miliardovému penále přičteme ještě onen budoucí více než miliardový pronájem, tak se nám ty třistaosmdesátky už opravdu, ale opravdu notně prodražují. A protože jsou ČD státním podnikem, (tedy akciovou společností, kde jediným akcionářem je stát), tak na ty miliardy navíc budeme muset přispět ze svých daní nejspíš všichni, i kdybychom už vlakem v životě nejeli.

380.002-6, Základna VUZ Velim, foto: Josef Petrák Naskýtá se tedy otázka, zda by se neměly smlouvy na tak významné obchody uzavírat o něco pečlivěji, či zda by se v předprojektové etapě neměl dělat důkladnější informační průzkum, či zda by se s příslušnými zahraničními organizacemi neměla vést předběžná jednání s poněkud závaznějšími závěry. Anebo že by šlo z německé strany o úmyslné obstrukce s cílem jakýmikoli prostředky podpořit svého „národního“ výrobce lokomotiv?

Nějakou dobu se snažil získat dlohodobou smlouvu na provoz dálkových vlaků mezi Prahou a Hamburkem i soukromý dopravce RegioJet. V době, kdy o smlouvě vyjednával, neměl zajištěné ani lokomotivy ani vagony. Jistě, je to jen „kdyby“ – ale pokud by německá strana dala přednost RegioJetu před Českými drahami, asi by potřebná vozidla včas zajistil a České dráhy by nemusely zbytečně vyhazovat peníze za pronájem lokomotiv, ale mohly by je směřovat do jiných, také potřebných věcí. 


IR Poslat mail autorovi | 6.4.2016 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Komentáře

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 6 ... 10      Zpráv na stránku:   
Registered user Sir 
09.04.2016 (2:39)  
Citace z TZ Škodovky:
Nejedná se tedy o omezení lokomotivy 109E ve smyslu jejího schválení k provozu, ale o záležitost provozu vlakových souprav ČD vedených nově na infrastruktuře DB-Netz touto lokomotivou.
Lze to chápat tak, že samotná lokomotiva může po kolejích DB-Netz jet 200 km/h? Pokud jo, tak (ačkoli intuitivně mi toto schválení přijde spíše do kompetencí ŠT, nebylo-li ujednáno jinak) by asi šlo pochopit, že tato část asi patří ČD, protože ŠT těžko může tušit, jaké soupravy tam ČD chtějí tahat.
08.04.2016 (22:04)  
Navrhuji lokomotivu "Emil Zátopek" přejmenovat na "Radovan Krejčíř"...
08.04.2016 (20:49)  
Niekto sa dobre nabalí... Ale zo štátneho krv netečie
08.04.2016 (18:25)  
Zeptejte se schvalne vasich vypoctaru, jak verne dokazi namodelovat skrin a co to pak dela ve vypoctech komfortu jizdy
Umí to docela věrně a pořád se zlepšují. Před pár tydny jsem jim pomáhal s parametry vnitřního vybavení. Spolupracují se všemi útvary, včetně vstupní kontroly na skladě - tedy aspoň u nás ve fabrice to tak funguje.

kazdy model je jen tak dobry, jak dobre je jeho zadani.
Tak pod to se podepíšu :-)
Registered user Raquac 
08.04.2016 (18:19)  
Dnes lze tohle všechno dobře simulovat již v počátku projektu a konstrukci postupně optimalizovat.

Zeptejte se schvalne vasich vypoctaru, jak verne dokazi namodelovat skrin a co to pak dela ve vypoctech komfortu jizdy. Navíc, kazdy model je jen tak dobry, jak dobre je jeho zadani.
08.04.2016 (16:58)  
SYN: Určitě máte pravdu s tím materiálem. Na druhou stranu jsou jistě známy jeho mechanické vlastnosti, stejně jako jsou známy dynamické účinky jedoucího vlaku; pochybuji o tom, že by při výpočtu mostní konstrukce byla zanedbána tato dost zásadní dynamická složka (která s klesající statickou hmotností konstrukce nabývá na významu, přesně jak píšete). Dnes lze tohle všechno dobře simulovat již v počátku projektu a konstrukci postupně optimalizovat. Stejným způsobem se konstruují i železniční vozidla (a jiné dopravní prostředky).

Podle mne se jedná o další papírování, způsobené přebujelou administrativou u DB Netz.
Registered user Raquac 
08.04.2016 (16:51)  
ythomas_ct: Diky.
Registered user JiP 
08.04.2016 (16:42)  
Syn: Ted je otazka jestli vyreseni problemu 380 s DBNetz je vec nejakeho rekneme jednoducheho vypoctu, nebo je to neco co vyzaduje jeste dalsi znacne usili. Pokud je to ten druhy pripad, tak se vyplati CD cekat. Az bude Skoda predavat lokomotivy pro DB, tak tu bude stejny problem a bud Skoda nebo DB (dle jejich smlouvy) toto bude muset jeden z nich vyresit. Jinak budou mit DB stejny problem a budou take jezdit s 380 jenom 120? Pote co bud Skoda, nebo DB provede schvaleni, tak pak CD 380 jenom projdou jiz overenou stejnou procedurou.

A je to presne tak, kdyby Skoda dodala 380 vcas, tak jednak ani nemusla splnovat TSI a ani nemusela resit soucasny problem. To je co tu pisu od zacatku, kdy Skoda si v podstate nechala velmi slusne zaplatit vyvoj TSI lokomotivy z verejnych penez, na jejichz prodeji ted chce tvorit soukromy zisk.

A prohlaseni Skody, to je alibismus nejhrubsiho zrna. Kdyz to reknu natvrdo, tak je mi z nich nabliti. Byt "soukromym majitelem" CD, tak uz po tomto neobjednam od Skody ani ohnuty hrebik. Doufam ze si je Skoda vedoma, ze ten jeji prozakaznicky pristup vzhledem k CD vidi vsichni jeji budouci potencialni zakaznici a bude patricne zohlednen....
Registered user SYN 
08.04.2016 (15:42)  
Teď se používá moderní vysokohodnotový beton, všechno se to konstruuje a počítá v CADech a FEMech na výkonných počítačích a jsou problémy. Před padesáti lety lítala dvoustovkou stotrojka (kreslená na prkně) se třinácti vagónama (kreslenejma na prkně) po mostech počítanejch ručně

Jen tak z pohledu lehce poučeného laika - nemohlo by to náhodou souviset třeba s tím že na konstrukci z obecně vysokopevnostního materiálu se potřebuje méně materiálu než dříve, statická pevnost je v pohodě, ovšem menší (tenší...) masa materiálu bude citlivější právě na dynamiku - možnost kmitání, v krajním případě rezonance?
Dokud to bylo z tlustší vrstvy blatového materiálu (betonu...) tak s tím musely být citelně menší problémy dynamicky a asi jim právě na to stačil ten statický výpočet (případně ověření) maximálně s nějakým koeficientem (přesně v tom stylu jak to vidím v odkazovaném PDFku o mostních konstrukcích).

Obecně se tedy ale dá říct že pravděpodobně zase jednou doplácí 109E (hm, a podle toho co vykouzlí právníci tak se uvidí jestli ŠT nebo ČD, každopádně ale zase daňový poplatník) na pozdní dodání, kdyby se tak neloudali tak se v klidu zařadili mezi skupinu "starých" loko které už smí jezdit, a ne mezi první která s tím má problém a neví se pořádně co dál...

A jestli je ten obrázek co se tu rýsuje správný, tak tiskové prohlášení ŠT o tom že papíry jsou v pořádku a "to si musí vyřídit provozovatel" je PR žvást jak zakrýt (férově řečeno) "to máte smůlu že se tohle teď začalo v D řešit, ale my už fakt nemáme sílu vám s tím pomoct"

Ale ať už je to celé morálně správně nebo ne, celkově to souvisí zase znova dokola s tím co jsme říkali kdysi - jo to je hezké že to bude Schadewerke vyvíjet, ale s tím můžou být kdejaké problémy, vemte sakra raději něco na co se dá spolehnout... a vidíte, nikdo z nás nemohl vědět že se stane zrovna toto, ale spadá to do kategorie "můžou být kdejaké problémy"... a tak Taurus i Vectron jezdí ale Škoda od toho dá ruce pryč že to už není na ně a včíl co...
Registered user SYN 
08.04.2016 (14:16)  
Na čem vlastně ty stavíš svůj argument proti Škodě, jen na tom, že se v minulosti nechovala příkladně?

Tak je to takový obecný princip, zákazník si něco objednává, zákazník má právo požadovat vlastnosti toho co chce, dodavatel přijetím objednávky (uzavřením smlouvy) by s tím požadavkem měl souhlasit nebo si výrazně vymínit že toto splnit nedokáže... inu, existuje jistá možnost že tak to opravdu v té smlouvě nakonec je, i když tomu až tak nevěřím. Normálně prostě zůstane černý petr dodavateli že nesplnil co slíbil a musí se rozumně omluvit a nějak to vyžehlit...
  1 2 3 4 5 6 ... 10      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko