..: All news and reports - Služby - ČR Liberecký :..

Motorový vůz řady 810 v Jablonci nad Jizerou s vnějším informačním panelem na oknem, foto: Michal Jaroš - ŽelPage Liberec — České dráhy dostaly v letošním roce od jednoho ze svých objednatelů, Libereckého kraje, další finanční sankci. Tentokrát se jedná o pokutu ve výši 27 milionů korun za dlouhodobou absenci audiovizuálního informačního systému v osobních vlacích na vybraných tratích. Jedná se například o tratě ze Staré Paky do Lomnice nad Popelkou, z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou, ale i o jednotlivé spoje na jiných tratích. Společně s předchozí pokutou ve výši 16 milionů za pozdní dodávky nových vozů Stadler RS1 a zpožďování vlaků tak krajský úřad už po ČD nárokuje 43 milionů korun. Dopravce však dosud zaplatil pouze tři miliony, o zbylou část se vede soudní spor. České dráhy totiž u starších pokut rozporují metodiku jejich výpočtu.

kd-sa135, foto: Aleš Svoboda Legnica - V prvním dílu minisérie o novém polském dopravci jsme Vás seznámili s obecnými zásadami a principy nového dopravce, ve druhém dílu pak o minulosti i současnosti provozu na trati Kłodzko – Wałbrzych. Ve třetím a závěrečném pokračování se společně podívame na pozadí vzniku a zaměříme se především budoucí plány nově založené společnosti.

Jednotka SA135 KD, foto: Koleje Dolnośląskie (www.kolejedolnoslaskie.eu)Legnica - Během uplynulého roku jsme Vám na ŽelPage přinášeli zpravodajství o reformě PKP, vedoucí k převzetí regionální dopravy jednotlivými vojvodstvími, ale také k výrazným zásahům do tarifního systému. Poněkud stranou pozornosti však zůstali dopravci, zřízení na popud samotných vojvodství. Nejznámějším jsou Koleje Mazowieckie, které již 4 roky zajišťují dopravu v okolí polského hlavního města. V závěru roku 2008 o sobě daly vědět zejména nepříliš vydařenými výběrovými řízeními na nákup vratných souprav a lokomotiv.

Druhým nejvýznamnějším dopravcem je akciová společnost Koleje Dolnośląskie. Její historie je o poznání kratší: provoz na trati Legnica - Świdnica - Kłodzko - Międzylesie zahájila teprve s příchodem GVD 2008/09. Ovšem již po několika týdnech se síť provozovaných spojů dále rozšířila. Od 5.1.2009 tak můžeme její služby využít na čerstvě reaktivované trati Wałbrzych - Nowa Ruda - Kłodzko, která prochází na více místech ve vzdálenosti 2 - 3 kilometry od hranice s ČR. Do budoucna chystá nejen obnovení provozu na dalších polských tratích, ale i expanzi do Saska a ve spolupráci s Viamontem také do Hradce Králové a na Liberecko.

Ilustrační obrázekLiberec - Včera podepsaly ČD s Libereckým krajem dodatek ke smlouvě o zajišťování dopravní obslužnosti, který jim garantuje většinu dosavadních výkonů až do roku 2011. Nyní toho chtějí využít a přilákat co nejvíce cestujících. Pomoci jim k tomu má nasazení rekonstruovaných souprav, ale také možnost půjčit si auto na libereckém nádraží. „Nejviditelnější změnou budou nové vlakové soupravy na trati Liberec - Hrádek nad Nisou,“ říká mluvčí ČD Aleš Ondrůj. „Liberecký kraj bude ještě s Jihomoravským první v republice, kde začnou jezdit.“ Na mysli má zjevně 5 souprav RegioNova v nové třívozové úpravě. „Veřejnosti je předvedeme v červnu a pak je hned nasadíme na trať, takže jezdit by mohly už ve druhém pololetí letošního roku,“ dodal Ondrůj. „Půjde o nízkopodlažní vozy, které odpovídají všem nárokům na moderní cestování. Budou vybaveny logem kraje a vevnitř budou k mání informační materiály o regionu.“

cdČeskolipsko - Od neděle 10. prosince začnou platit nové jízdní řády ČD a cestující vlakem na území Českolipska čeká několik změn a novinek. Například na trati z Jedlové do Bakova nad Jizerou a zpět, která vede přes Nový Bor, Českou Lípu a Doksy, přibude od prosince několik spojů. "Za zmínku stojí především dva podvečerní rychlíky od Jedlové, které budou nově jezdit také o víkendu", uvádí Jaroslav Jirman, zástupce ředitele Odboru osobní dopravy a přepravy pro Liberecký kraj. Z České Lípy do Jedlové jezdí vlaky zatím zpravidla ve dvouhodinových intervalech. Od nového JŘ v úseku z České Lípy do Nového Boru budou vlaky jezdit přibližně každou hodinu. Novinkou na Českolipsku je i zkrácení přestupních časů ve stanici Česká Lípa. Ranní dopravu ze Svoru posílily České dráhy o "školní" vlak, který odsud vyjede v 7,10 a o sedm minut později z Nového Boru.

S více spoji mohou počítat také cestující ve směru na Doksy, a to především v odpoledních hodinách a také během letní sezony. O čtvrt hodiny později, přesně v 6:21 hodin, bude vyjíždět ranní vlak z Bakova nad Jizerou. Do stanice Česká Lípa však školáci a pracující jedoucí z Bezdězu, Oken, Doks, Jestřebí a dalších obcí v tomto směru, dorazí stejně jako doposud. "Do České Lípy jezdím každý všední den do práce ze zastávky Bělá pod Bezdězem město. Čeká se v několika stanicích na vlaky jedoucí opačným směrem pět až deset, někdy i patnáct minut, takže cesta trvá zbytečně dlouho. Raději proto volím autobus. Ale pokud tomu bude od prosince tak, jak je uvedeno v novém jízdním řádu, pak tuto změnu rád uvítám", říká Milan Klásek. Představitelé ČD také slibují, že s novým jízdním řádem se i v Libereckém kraji začnou objevovat novější a modernější vlaky.

zdroj: Českolipský deník

KoloLiberec - Od soboty 3.6. až do neděle 1.10.2006 budou na vybrané vlaky na Liberecku řazeny vozy s rozšířenou kapacitou pro přepravu jízdních kol. Vozy budou řazeny na vlacích do Kořenova a Harrachova, na Českolipsku a také na trase Liberec – Nové Město pod Smrkem. V současné době již fungují půjčovny jízdních kol ve stanicích Tanvald a Turnov.
Vlaky vhodné pro přepravu jízdních kol jsou v jízdním řádu označeny symbolem jízdního kola. Jízdní kola lze prakticky přepravovat ve všech osobních a spěšných vlacích na prvním a posledním představku soupravy. Nový logotyp ČD Bike představený v květnu se objeví všude tam, kde ČD nabízejí služby spojující železnici a cyklistiku. Cena za přepravu jízdního kola v každém vlaku činí 20 Kč. Pro delší cesty je vhodné využití kombinovaného dokladu (2 dny – 60 Kč). V některých vlacích (EC) lze rezervovat místa pro kola (cena rezervace je 30 Kč), ve spojích SC Pendolino je rezervace povinná.

S jízdním kolem lze cestovat i do Německa a Rakouska (150 Kč) a na Slovensko (20 Kč). V roce 2007 se plánuje rozšíření přepravy jízdních kol i do Maďarska. Pokud nechcete cestovat s jízdním kolem, je možné si ho zapůjčit v České republice ve 14 půjčovnách, které jsou přímo na nádražích (přeprava těchto kol je na vybraných tratích v okolí půjčoven zdarma).

zdroj: Tisková zpráva ČD

740.898 ŠauerMalá Skála - V sobotu 30.7. bude na Os 5425, 5404/34, 5427 a 5406 nasazena lokomotiva řady 740 898-2 firmy Šauer v novém reklamním nátěru na hudební skupinu Čechomor vystupující na festivalu Benátská noc v Malé Skále - nasazení lokomotivy 740 898-2 se bude týkat pouze úseku Turnov - Stará Paka. Po posledním obratu na osobním vlaku do Turnova pak strojově lokomotiva odjede do Malé Skály, kde bude pokřtěna. S ohledem na aktuální provozní situaci může nastat změna.

Na přiloženém snímku je lokomotiva ještě ve starém nátěru s vlakem dopravce Unipetrol-Doprava.

810.095Liberec - V úterý 28. června a ve středu 29. června od 7 do 14 hodin se má ve stanici Liberec konat oprava výhybky č. 10. Z toho důvodu budou vlaky od České Lípy vedeny přes svážný pahrbek, kde budou mít předepsánu jízdu desetikilometrovou rychlostí. Tímto způsobem je povolena jízda pouze souprav složených z motorových vozů 810 a vlečných vozů řady 010, v Liberci-Horním Růžodole proto bude u vlaků vedených jinou soupravou proveden přestup z kmenové do náhradní pendlující soupravy (a naopak). Nastane tak jedinečná možnost svézt se místy, kudy vlaky s cestujícími běžně vůbec nejezdí.

přejezd Liberec - Železniční trať Pardubice - Liberec se dočkala modernizace tří železničních přejezdů. Společnost AŽD Praha v těchto dnech dokončila instalaci tří přejezdových zabezpečovacích zařízení, které zkvalitní křížení kolejové a silniční dopravy v městské části Liberec – Pilínkov. Rok trvající investiční akce, probíhající od října 2004, si vyžádala přes 14 mil. Kč.
Přejezdy byly vybaveny přejezdovým zabezpečovacím zařízením typu PZZ-EA, které je určeno k zabezpečení úrovňového křížení pozemní komunikace s železniční jedno nebo vícekolejnou tratí. Informace o stavu přejezdu (otevřeno/zavřeno) je možné přenést též na přejezdník nebo bezpečně po telefonní lince do dopravny na řídicí stanici PZZ-EA, která umožňuje kromě zobrazení informací bezpečné dálkové ovládání přejezdů (např. uzavření, nouzové otevření).

Zdroj : www.azd.cz

LiberecLiberec - V pátek 1. března 2005 v dopoledních hodinách došlo ke kuriózní nehodě v obvodu libereckého depa, kdy se bočně srazily dva motorové vozy řady 810 (č. 411 a 100) a následně vykolejily.
Jeden z vozů, 810 100-8 má zajímavou historii. V roce 1989 se po dobu asi půl roku zkoušely v Alžírsku dva motorové vozy depa Praha Libeň - 810.081 a 810.100-8 a čtyři přívěsné vozy Baafx. Podle výsledku zkoušek se měla uskutečnit dodávka nových motorových vozů ze Studénky do Alžírska, ke které nakonec nedošlo.
810.100-8 byl převeden do DKV Liberec v září 1990 jako náhrada za zničenou 810.280-8 při nehodě u Spálova. LiberecTehdy se vůz od ostatních lišil v několika detailech. Nátěr byl červeno-hnědý, byl jím přetřen modrý nátěr z Alžírska. Pluhy v Alžírsku byly odříznuty a nahrazeny svařenými profily. V interiéru se ještě zachovaly háčky a držáky záclonek. Dnes 810 100-8 vypadá stejně jako ostatní motorové vozy této řady a jedinou vzpomínkou na cestování po Alžírsku je jeho přezdívka - Velbloud.

Foto: Václav Fiala

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:52
sets at 20:19