..: All news and reports - Svět :..

Jednotky šinkansenu: (zprava) JR N700, JR 700, JR 300, JR N700 ve stanici Tokio, foto: Vojtěch HubrJaponsko — Vlak typu maglev ustavil nový rychlostní rekord, když 21. 4. 2015 při testovací jízdě dosáhl rychlosti 603 km/h. Souprava využívající magnetické levitace tak o 13 kilometrů v hodině přepsala vlastní svůj rekord z předminulého týdne, kdy se její rychlost na zkušební trati v prefektuře Jamanaši vyšplhala k hodnotě 590 km/h. Financování tohoto projektu se vyhouplo do astronomické výše 1,81 bilionu korun. Společnost Central Japan Railway, která tyto vlaky vyvíjí, plánuje jak výstavbu vysokorychlostní trati v Japonsku, tak i expanzi a prodej jednotek do zahraničí, kde by mohly zajišťovat vozbu například mezi Washingtonem a Baltimorem na východě USA.

logo AŽD Praha, foto: AŽD PrahaPraha — Největší český výrobce dopravní zabezpečovací techniky, AŽD Praha, je na území bývalého Československa zavedenou značkou již po několik desetiletí. Od otevření nových trhů před dvaceti lety se mu ale stejně dobře daří získávat zajímavé zakázky také dále za hranicemi. Kromě dodávky technologie do Egypta nebo milionového kontraktu v Litvě, o kterých náš magazín informoval v minulosti, přijala společnost v nedávné době objednávky hned v několika zemích, především na elektronické řídicí systémy pro železniční dopravu, přejezdová zabezpečovací zařízení nebo návěstidla. V některých případech teď navíc obnovuje obchodní partnerství, zpřetrhaná na začátku 90. let 20. století. Řada probíhajících projektů je přitom vystavena mediálnímu zájmu, jako třeba v případě dodávky zabezpečení přejezdů pro Turecko, jež dlouhodobě trpí vysokou úmrtností řidičů.

dubai-metro, foto: http://dubaimetro.eu/Dubaj — První na Arabském poloostrově; tímto označením se od 9. září může honosit metro vybudované v metropoli Spojených arabských emirátů. Datum slavnostního otevření obsahující v řadě opakující se stejné číslo bylo vybráno již předem. Dubajské metro však spíše připomíná vlak, z větší části mezi zatím deseti provozovanými stanicemi jezdí soupravy na povrchu. Náklady na výstavbu metra by po jeho dokončení měly čítat zhruba 7,6 miliardy dolarů (134 miliard korun). Realizace projektu metra na pobřeží Perského zálivu začala v říjnu 2005, mezitím však náklady překročily původní odhady až o 80 procent.

10.4.2009 - 20:00 - AŽD Praha získala další významný kontrakt v zahraničí

AŽD Praha, s.r.o.Praha – Česká společnost AŽD Praha, zabývající se produkcí a výrobou řídících a zabezpečovacích zařízení, zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku technologií do severoegyptského přímořského letoviska Alexandria. Kontrakt za 10 milionů eur (265 mil. Kč) zahrnuje instalaci světelných návěstidel, kamerových systémů a speciálně upravených a vybavených přechodů na tamní městské tramvajové trati. Smlouva by měla být definitivně uzavřena do konce dubna, přičemž samotná výstavba by měla být započata v červnu. Předání do plného povozu je odhadováno na duben 2010. Od začátku roku 2009 se jedná již o čtvrtou významnou zahraniční zakázku, kterou společnost získala. V současné době její zaměstnanci pracují například na území Řecka, kde probíhá osazení zabezpečovací techniky na kolejích logistického centra Thriassio nedaleko Atén. Již dříve Češi uspěli i v Turecku či Litvě.

Zdroj: AŽD Praha

Ilustrační obrázek Pákistán - Aktualizováno ve 12.36 - Dnes v jižní části Pákistánu došlo k tragické havárii vlaků. Při neštěstí dle místní policie zemřelo nejméně 58 cestujících, kteří cestovali z pákistánského Karáči do Láhauru. Údaje o počtu raněných se zatím různí, nicméně první informace udávaly počet 120 osob, z nich 40 se nacházelo v kritickém stavu. Podle místní policie se přitom počet obětí pravděpodobně zvýší. Nehoda se stala v noci kolem 02.25 místního času (úterý 22.25 SEČ) nedaleko města Mehrabpur v provincii Sindh. Vlaky v této oblasti jsou známé svou vytížeností, kdy cestující jsou prakticky vtěsnáni jeden na druhého a mnohdy se do vlaků ani nevejdou.

Ilustrační obrázekJižní Korea - Severní a Jižní Koreu, jež dělí nejstřeženější hranice na světě, má do konce letošního roku spojit železniční trať. Tato myšlenka vyvstala z jednání šéfů obou vlád v jihokorejském Soulu. Předseda pchjongjangského režimu Kim Jong-il, který je od roku 1992 prvním premiérem severokorejského komunistického státu jednajícím v Jižní Koreji, potvrdil snahu Pchjongjangu o znovuzprovoznění nákladní traťě, po které vlaky jezdily naposledy před více než půl stoletím.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:09
sets at 21:06
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...