Japonsko — Vlak typu maglev ustavil nový rychlostní rekord, když 21. 4. 2015 při testovací jízdě dosáhl rychlosti 603 km/h. Souprava využívající magnetické levitace tak o 13 kilometrů v hodině přepsala vlastní svůj rekord z předminulého týdne, kdy se její rychlost na zkušební trati v prefektuře Jamanaši vyšplhala k hodnotě 590 km/h. Financování tohoto projektu se vyhouplo do astronomické výše 1,81 bilionu korun. Společnost Central Japan Railway, která tyto vlaky vyvíjí, plánuje jak výstavbu vysokorychlostní trati v Japonsku, tak i expanzi a prodej jednotek do zahraničí, kde by mohly zajišťovat vozbu například mezi Washingtonem a Baltimorem na východě USA.
Komerční nasazení na trati Tokio - Nagoja (280 km) s maximální rychlostí 500 km v hodině lze ale přesto očekávat nejdříve za 12 let. A co bude za tu dobu u nás? Rozvoj maglevu je nadále limitován především penězi, pro konvenční vysokorychlostní tratě se zhruba poloviční rychlostí je ale v evropských podmínkách rozhodující spíše politická podpora. Stihneme napojit naši zemi na vysokorychlostní tratě dříve, než vyschnou evropské fondy? Plány jsou zatím stále otevřené. Přitom japonská zkušenost znovu ukazuje, že jen ten, kdo umí své sny popsat, prosadit a udržet, má šanci se jejich realizace dočkat.
Tomuto tématu se nedávno věnovala i Česká televize ve svém pořadu Horizont ČT24, kde vystoupil i šéfredaktor ŽelPage Josef Petrák.
Zdroje: ihned.cz, ceskatelevize.cz

Jinak pozitivní diskriminace zahraniřních turistů je docela častá (A to nemluvím třeba o Taiwanu!) Bohužel ten RailPass je omezen tím turistickým statutem, takže my rezidenti si můžeme nechat zajít chuť.
Na druhoou stranu třeba jízdenku Narita Expressem z letiště do centra je možné pořídit za poloviční cenu se zahraničním pasem bez ohledu na status. Myslím, že taková disriminace by v EU neprošla.
Omlouvám se za OT.
Pokud jste měl Japan Railpas, tak to je extrémně výhodná záležitost pro "Temoprary visitor" turisty. Též jej pořizuji, protože návratnost je už kupříkladu zhruba cca po jedné cestě z Tokia do Kagošimy a zpět (i když to je extrém 1300 km).
Co se týče peněz litých do SCMaglevu, tak si myslím, že nejvíce v tom vidí investici do exportního artiklu s tím, že zároven pomůžou nezatíženější trase Šinkansenu.
Paní Havránková je přesně ten typ pomníčku, na který se dá kdykoliv znovu narazit. Ostatně na stejné nešťastné dálnici byly i lužní lesy za lanovým mostem, to byla taky akce na 15 roků.
Na Kladno se taky nevážu, ale Benešov je navzdory rekonstrukci pomalý (dělal se jen na příměsto) a Smíchov je někde na horizontu pěti let...
Viz paní Havránková. V roce 1994 požádala, aby jí stát přidělil náhradní pozemky výměnou za ty, které zabere stavba dálnice. Trvalo to 20 let.
Příjezdy do Prahy nic moc? Tak zrovna ten směrem Benešov prochází totální přestavbou (ono už hrozilo že padne do sraček), která už se dvěma kolejemi navíc počítá. A to je přesně způsob, jak to dělat. Smíchov je snad v pokročilé části přípravy. Kladno je pak specifikum mimořádné, na to bych se nevázal.
Rychlé výpady z uzlů jako eliminace rychlostních a kapacitních hrdel - proč ne, pokud to nezpomalí nedokončené stavby. Podívejte se jen na pražský uzel, který je hotový tak z "menší půlky" (3x koridor, 2x sračka; rozpad jednokolejek zažehnán, ale rozvoj v nedohlednu). Poslední velký krok vpřed bylo Nové Spojení a to už je bratru skoro 7 roků...
Z toho plyne potřeba dvou kolejí navíc přes Vysočinu.
Varianta A: Trať s malými spády a rychlostí 100-120 km/h. A pokud možno, tak se nehnat vysoko do kopců - 350 nebo 600 metrů nad mořem je rozdíl v ceně za energii. Čili je třeba trať vhodná pro rychlou nákladní dopravu.
Varianta B: Trať z varianty A už přece máme, přes Třebovou. Jen po ní jezdí o něco rychlejší (a přesto v průměru pomalejší) osobní doprava. Má přednost před nákladní, ale pro spojení Brno-Praha nevyhovuje a ztrácí zákazníky z osobky ve prospěch kratší trasy okolo Humpolce a Jihlavy (rozumějte D1). Takže když by se tato rychlá osobní doprava z části přesunula na novou trať přes Vysočinu, získáme kapacitu pro nákladní dopravu. Výstavbou nové trati (Varianta A) z Kolína do Brna neřešíme úzká hrdla okolo Prahy. Konkrétně Praha-Kolín a Praha-Benešov.
VRT Praha-Brno tato dvě úzká hrdla pro osobní dopravu řeší. Řeší rovněž kapacitu trati Kolín-Třebová. A vyjde stavebně levněji než nákladní nová trať přes Vysočinu. Proč? Při požadavcích na spád do 12 ‰ to bude tunelmost-tunelmost. U tunelu je to putna, jak těžký vlak v něm jede. Ale na mostě je to pro jeho cenu rozhodující - jestli má nést 8 tun na metr nebo 20 tun na metr délky. VRT navíc nevadí spády okolo 40 ‰ takže součtová délka tunelů a mostů bude o řád menší než na hypotetické nové nákladní trati přes Vysočinu. A ta nová nákladní trať nepomůže osobní dopravě, narozdíl od případné VRT.
Vzato kolem a kolem: Nejlevnější by bylo nabídnout na Vysočině postrk zdarma pro tranzitní vlaky. A začít chystat nové koleje v těch nejprůserovějších úsecích. A to tak, aby přinesly užitek navíc proti stávajícímu stavu. Nikoliv tak, aby byly konkurence neschopné už v době otevření.
PS: Kontejnery k volbám nechodí házet lísky, ale lidi ano. Bohužel těm samým lidem nedochází, že téměř všecko zboží (i ten bycikl) jede v kontejneru. Případně cisterně. Nebo jako sypké zboží. Důl na železnou rudu, měď a ani na hliník v ČR nemáme, on dokonce žádný pořádný není ani v okolních zemích.
Vlaky si financují dopravci na tratě přispívá stát, v jakém poměru to z hlavy nevím.
Skoda ... oproti infrastrukture budou jednotky "pemerne" levne - obzvlaste u maglevu.
Vznikají také hodně luxusní třídy typu Gran Class (u JR East, 18 míst na vůz), které přitahují movitou klientelu, která by si i v Green Car připadala stísněně a sockovitě.
Usmevne ... tak pohodlny vlak s takovou spoustou mista jsem jinde nezazil. Ale holt jiny kraj, jine naroky :-). Kdyz jsem tam byl, tak jsem mel nejaky predem zakoupeny turisticky pas. Na nej vyslo cestovani vlakem celkem rozumne - a je to o hodne pohodlnejsi nez letadla.
Otázka je, jestli se při vzdálenostech v ČR nevyplatí automobilofilům rovnou dojet až do cíle (většinou asi ano).
Na krátké vzdálenosti jistě. Kdo je ale v pražské a ostravské aglomeraci a potřebuje aspoň 200 km, a nebo 100 km dost blízko u VR nádraží v cíli, tam už to vůbec tak jednoznačné nebude.
Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.
- dopisovatel nebo člen ŽP,
- editor nebo admin ŽP
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
