..: All news and reports - Itálie :..

Návrh interiéru nové stanice Roma Tiburtina, foto: http://www.rfi.it/ Řím — Rekonstrukce či přestavby nádražních budov i samotných kolejišť nejsou dnes vlastně žádnou novinkou. Jejich provedení (ať už koncepce nebo technické řešení) se však liší stanici od stanice, natož pak v různých zemích. Zavítejme do slunné Itálie a přibližme si, jak probíhá přeměna nejen železniční stanice Tiburtina… Současná Roma Tiburtina je druhou největší železniční stanicí v Římě a zároveň jednou z největších v Itálii. Nachází se v severovýchodní části města a je elektrifikována napěťovou soustavou 3 000 V. V říjnu 2007 byla zahájena výstavba nové stanice s tím, že v současné době by měla být hotova již drtivá většina prací. Ty zahrnují i výstavbu nových parkovacích míst, úpravu zeleně, ulic a také obchodních ploch a kanceláří. Kolejiště je situováno ve výšce zhruba devíti metrů nad zemí. Stanice je navržena jako „galerie vzduchu“.

Vizualizace jednotky V300 Zefiro, foto: Bombardier Řím — Italský státní železniční dopravce Trenitalia minulý týden zveřejnil výsledky ostře sledovaného výběrového řízení na 50 nových vysokorychlostních jednotek. Vítězem se překvapivě nestal Alstom (a jeho továrna v italském Saviglianu, známá svými pendoliny), ale konsorcium kanadského Bombardieru a italské AnsaldoBredy. Jejich osmivozové V300 Zefiro bylo ohodnoceno lépe z technického i finančního hlediska. Zakázka za více než 1,5 mld. eur (asi 38 mld. korun) je tak prvním mimočínským úspěchem rodiny vlaků Zefiro. Do běžného provozu na italských kolejích se má V300 Zefiro dostat v roce 2013.

6.8.2010 - 16:27 - V Itálii vykolejil vlak

Neapol — Nedaleko od Neapole došlo dne 6. 8. 2010 v dopoledních hodinách k vykolejení regionálního vlaku Circumvesuviana. (Video společnosti Euronews.) Vlak směřující ze stanice San Giorgio na neapolské hlavní nádraží byl tvořený elektrickou jednotkou. Při průjezdu čtvrtí Gianturco (zhruba 400 metrů od neapolského hlavního nádraží), právě, když vjížděl do oblouku, však znenadání vykolejil a vrazil svou levou částí do zdi. V tu dobu se ve vlaku nacházelo 35 osob. Jeden člověk zemřel. Jednalo se o jedenasedmdesátiletého muže G. M., který při nehodě přišel o obě nohy a přes okamžitou pomoc záchranářů skonal v nemocnici. Dalších 30 cestujících je zraněno, z toho 13 těžce. Příčina nehody se vyšetřuje. Cestující poukazují na vysokou rychlost vlaku před vykolejením. Tuto možnost připouští i primátor Neapole Rosa Russo Jervolino. Jedná se o úsek, kde je rychlost omezena na 20 km/h, ale vlak jel pravděpodobně rychlostí 40 km/h. Není jasné, zda šlo o zdravotní indispozici strojvedoucího, i když ten podle očitého svědka z místa nehody bezprostřdně po havárii utekl, a nebo o technickou závadu na drážním vozidle.

Zdroj: České noviny/ČTK, Mediafax, La Gazzetta del Mezzogiorno

Jednotka Stadler FLIRT pro Ferrovie Emilia Romagna, foto: Stadler Bussnang — Nové jednotky pro regionální dopravu v italských regionech Veneto a Emilia Romagna dodá švýcarsko–italské konsorcium společností Stadler a AnsaldoBreda. Dopravci Sistemi Territoriali a Ferrovie Emilia Romagna chtějí v nejbližších dnech podepsat smlouvu o dodávce 32 elektrických a 2 dieselových jednotek v celkové hodnotě 200 miliónů € (cca 5,2 miliardy Kč). Jedná se o první podobnou spolupráci těchto dvou výrobců železničních vozidel.

Model italského Brejlovce, foto: jiří Randa, JRtrain Praha / Sokolov — Atraktivní a nadčasový design motorové lokomotivy ČSD původní řady T 478.3 inspiroval již před několika lety českou společnost ČStrain ke zpracování modelu této lokomotivy v podobě makety v měřítku 1 : 87, s možností motorizace různými způsoby, zejména s využitím pojezdu lokomotivy řady 110 od firmy PIKO. V současné době přichází na trh další model tohoto stroje, a to italské verze řady DE520. Ta vznikla v letech 2002 – 2004 rekonstrukcí z původních strojů ČD a byla dodána pro několik italských dopravců. Kompletní model ve velikosti H0 je již nabízen v zeleném nátěru Ferrovie Nord Cargo (kat. č. 2202 / 2203), kdy v nejbližší době k němu přibude ještě celočervené provedení někdejších Del Fungo Giera (kat. č. 2198 / 2199) a modro–bílé Rail Traction Company (kat. č. 2200 / 2201). V analogové i digitální variantě (včetně zvuku) jsou tyto modely nabízeny pod značkou Rivarossi, kterou před časem koupila společnost Hornby spolu s dalšími, většinou italskými a francouzskými výrobci železničních modelů (Arnold, Jouef, Lima, Electrotren).

Cisalpino ve stanici Curych / Řím — Po 15 letech provozu končí od prosincového jízdního řádu Cisalpino AG, společný podnik Švýcarských spolkových drah (SBB) a Italských drah (Trenitalia) provozující rychlovlaky na trasách mezi Itálií a Švýcarskem (do roku 2006 i Německem). Vozový park Cisalpina si obě železniční společnosti rozeberou a spoje by měly být provozovány dále v jejich režii. Nejde o příliš slavný konec, poslední rok provozu byl poznamenán technickými a dalšími problémy.

13.7.2009 - 9:00 - Cisalpino - zázrak se opět odkládá

Cisalpino2 Curych, Miláno — Až do druhé změny jízdního řádu bylo původně odloženo zavedení nových jednotek Cisalpino Due (ETR 610) na dálkové vlaky spojující Itálii se Švýcarskem přes alpské průsmyky Lötschberg–Simplon a Gotthard z důvodů probíhajícího schvalovacího řízení pro provoz ve Švýcarsku. Zaveden byl dočasný jízdní řád s přestupy, zapůjčeny jednotky ICN a další soupravy od SBB i Trenitalia. Provoz vlaků Cisalpino se stal každodenním symbolem zpoždění a nečekajících přípojů. Prakticky každé ráno například ujíždí cestujícím ranního spoje z Milána kvůli zpoždění v řádu 10–15 minut z hranic jejich náhradní souprava a ti pak dojíždějí o hodinu později s přestupem navíc. Nyní je tento provizorní jízdní řád prodloužen do odvolání.

Zdroj: Cisalpino AG

30.6.2009 - 12:21 - Výbuch vlaku převážejícího plyn v Itálii má na svědomí 16 obětí

Itálie — Nejméně třináct potvrzených obětí po explozi cisternového vlaku s propan-butanem si vyžádalo noční vlakové neštěstí v italském městě Viareggio. Zadní část 14vozového nákladního vlaku ze zatím nezjištěných přícin za jízdy vykolejila a dva kotlové vozy se vzňaly. K neštěstí došlo krátce před půlnocí, strojvedoucí vlaku ucítil asi 200 metrů za stanicí škubnutí, přičemž krátce potom zadní část soupravy vykolejila. Podle hasičů se unikající hořící plyn rozšířil na několik domků v okolí trati, kde se poté rozhořelo několik požárů. Pravděpodobnou příčinou je technická závada na trati nebo vlaku. Italský zpravodajský server TGCOM jako jednu z příčin uvedl zlomení osy jednoho vozu, který vykolejil a strhl z kolejí další. Na místě aktuálně probíhají vyprošťovací, záchranářské práce a odstraňování ostatních vozů. Provoz je na místě nehody zastaven.

Zdroje: iDNES.cz [fotografie, video], TGCOM, BBC news; námět: tony

Logo FrecciarosaItálie - 9. února přinesla skupina Italských státních drah (Gruppo Ferrovie dello Stato) zajímavou zprávu pro příznivce vysokorychlostní železniční dopravy. Na nově budované trati z Bologne do Florencie jedna z flotily jednotek ETR 500 překonala v úterý 3. února 2009 stávající italský rychlostní rekord z března minulého roku (355 km/h na již provozované trati Milán – Bologna) a ustavila nový rekord na hodnotu 362 km/h.

řada ETR 600, která je také na nové trati provozovánaMilano - V neděli 14.12.2008 byla v Itálii otevřena nová vysokorychlostní trať Milano – Bologna. Trať s provozní rychlostí 300 km/h je dlouhá 182 km a její postavení přislo na 6,9 miliard Euro; elektrifikována je napájecí soustavou 25 kV 50 Hz a vybavena zabezpečena systémem ETCS L2. Relace mezi oběma městy se otevřením nové trati zkrátila téměř o hodinu. Základní jízdné ve druhé tříde přijde na 33,30 Euro (oproti 20 Eurům ve vlacích na staré trase, která je souběžně dále provozována).

SŽ 310 - EuroCity Casanova ve stanici Villa Opicina, foto: Rastislav Štangl (Atolix)Nova Gorica – Zřejmě každý, kdo se pokoušel využít vlak mezi Itálií a Slovinskem, byl nemile překvapen zdejší nabídkou spojení. Navíc v průběhu letošního roku byl zrušen i jediný denní přeshraniční spoj — vlak EuroCity „Casanova“ mezi stanicemi Ljubljana a Venezia Santa Lucia vedený jednotkou EMG 310 SŽ (třívozová verze pendolina). Stalo se tak paradoxně před letní sezónou, kdy tento vlak jezdíval pravidelně vyprodaný. Nicméně, začíná se blýskat na lepší časy.

logo_sncf_ntv, foto: MGŘím - Nejmladší italský dopravce NTV (Nuovo Trasporto Viaggiatori S.p.a) vybral SNCF, coby technologického partnera pro asistenci při zavádění vysokorychlostních vlaků. Předseda NTV Luca di Montezemolo a prezident SNCF Guillaume Pepy podepsali dohodu, která zajistí francouzskému národnímu dopravci 20% podíl v konsorciu. Na základě smlouvy budou do 14členné výkonné řady NTV jmenováni dva zástupci SNCF. Italové už v září oznámili, že hledají spojence při provádění vysokorychlostních testů, a údajně o tom jednali i s DB.

Ilustrační obrázekLovosice - Mezi Terstem a Lovosicemi začal jezdit první vlak kombinované přepravy, který prozatím vozí kontejnery z italského přístavu. Informoval o tom jednatel společnosti Bohemiakombi Vladimír Fišer. Zájem o kontinentální přepravy především cisternových kontejnerů mezi Itálií a Českou republikou již projevili silniční dopravci a speditéři. "Zpočátku se bude jednat o jeden pravidelný odjezd vlaku týdně v každém směru, frekvence vlaků se ale bude v závislosti na míře zájmu zákazníků postupně zvyšovat," uvedl Fišer.

Ilustrační obrázekBolzano - Italské Jižní Tyrolsko (přesněji Autonomní provincie Bozen-Bolzano) uzavřelo dohodu s národním železničním dopravcem Ferrovie dello Stato (známé též jako Trenitalia) o rozvoji dopravy v provincii v průběhu roku 2008. Mimo jiné přibude nová zastávka San Lorenzo a dojde k přesunu stanice Valdaora a zlepší se spojení okolních stanic s hlavním městem provincie Bolzanem.

Ilustrační obrázekBelfort - Soukromá italská železniční společnost Nuovo Transporto Viaggiatori (NTV) objednala 25 souprav nové generace AGV (Automotrice a Grande Vitesse) za celkovou sumu 650 mil. EUR. Kontrakt zahrnuje i údržbu vlaků po dobu 30 let, která však není v této částce zahrnuta. Předpokládá ale opci na dalších 10 kusů. Podpisu smlouvy předcházelo udělení licence pro provozování osobní železniční dopravy společnosti NTV italským ministerstvem dopravy. Jedná se o první etapu projektu, který dovolí od roku 2011 konkurenci v italské vysokorychlostní dopravě.

« Newer messages | 1 2 3 4 5 6 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:53
sets at 16:32
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...