..: Aktuality a články - Stavby a projekty :..

Ilustrační obrázekBuenos Aires - Dne 16.1.2008 oznámila argentinská prezidentka Cristina Fernandez de Kirchnerna na oficiální tiskové konferenci, že první vysokorychlostní trať v její zemi mezi městy Buenos Aires, Rosario a Cordoba bude postavena a vybavena pod vedením firmy Alstom a partnery IECSA, EMEPA, Isolux a Corsan. Přidělení této veřejné zakázky je už v předposlední etapě, tedy před podpisem finální smlouvy, jež se očekává v několika následujících měsících. "Trať Buenos Aires - Rosario - Cordoba bude náš největší zahraniční vysokorychlostní projekt od uvedení KTX v Jižní Korei do provozu. Pro Argentinu to bude podstatný trumf k jejímu ekonomickému rozvoji" řekl Philippe Mellier, prezident Alstom Transport,

Ilustrační obrázekDijon - Masivní investice do železniční infrastruktury ve Francii pokračují. Ve stínu dokončení 1.fáze LGV Est (LN6) se o pár desítek kilometrů jižně buduje již delší dobu jiné veledílo - LGV Rhin-Rhone, přesněji řečeno její východní větev. Podívejme se tedy na tuto stavbu podrobněji. Již v červenci 2006 byly zahájeny stavební práce na východní větvi této stavby, která má být uvedena do provozu v roce 2011 a spojí města Dijon a Mulhouse. Přesněji, počátek stavby leží u malé vesničky Genlis poblíž města Dijon a po 190 km končí v Lutterbachu na západním předměstí Mulhouse. Vybudování západní větve je zatím pouze ve stádiu úvah (horizont 2020-2025) a spojí Dijon s tratí LGV PSE (LN1) u města Montbard. Její jižní část, která by měla spojit Dijon s aglomerací města Lyon je také zatím pouze ve stádiu úvah, ale získala od Evropské komise prioritu z důvodu strategické polohy. Při konstrukci této jižní větve se počítá se smíšeným provozem nákladní a osobní dopravy tak, jak je to běžné například v Německu. V současné době v tomto směru Francii chybí rychlé a kapacitní spojení mezi severem země a Středozemním mořem, v širším kontextu potom schází i celé Evropě.

Ilustrační obrázekMadrid - 23. prosince byl uveden do provozu poslední úsek španělské vysokorychlostní tratě (LAV) mezi městy Antequera a Málaga, který je dlouhý 54,5 km. První úsek Cordóba - Antequera byl otevřen již v prosinci 2006. Oficiálního otevření se zúčastnil španělský ministerský předseda José Luis Rodríguez Zapatero, ministryně zemědělství a obchodu (Ministerio de Fomento, pod které ve Španělsku doprava spadá) Magdalena Álvarez Arza, prezident junty Andalucía Manuel Chavez González a další hosté, především od správce infrastruktury, společnosti ADIF.

Ilustrační obrázekLondon - Již 14. listopadu 2007 se cestující mezi Paříží a Londýnem dočkají výrazné změny. Nejen že cesta mezi oběma městy zrychlí o 20 minut, ale změní se i konečná a výchozí stanice. Místo na nádraží London-Waterloo začnou vlaky Eurostar zajíždět na London-St Pancras. Je to díky nově zprovozněnému úseku VRT trati, tzv. High Speed 1 (HS1), mezi Ebbsfleet a London-St Pancras. Jedná se o poslední část vysokorychlostní trati na britském území, která je v převážné většině projektována na obvyklou rychlost 300 km/h. Celá HS1 od tunelu La Manche až po London St Pancras měří 109 km. Cestovního časy vlaků ES jedoucích mezi Paříží a Londýnem bez zastávky se zkrátí o plných dvacet minut na 2 hodiny a 15 minut. To ještě více zatraktivní tuto relaci oproti letecké dopravě, kdy již nebude fyzicky možné, aby cesta letadlem byla rychlejší než vlakem.

Ilustrační obrázekParis - Je tomu již více než 2 měsíce, co byla ve východní Francii uvedena první část nové LGV-Est (LN6). Jedná se o 301 km nové vysokorychlostní trati projektované s potenciálem na 350 km/h a v současnosti pojížděné 320 km/h. Díky tomuto gigantickému dílu se zkrátila cesta Paris - Strasbourg ze 4h00 na 2h20. Kilometrická vzdálenost mezi stanicemi Paris-Est a Strasbourg se tímto zkrátila z původních 503km na 451km. Pro další zvýšení efektu velké rychlosti bude třeba v následujících letech dobudovat 2. fázi této trati, která dále zkrátí cestovní čas mezi výše jmenovanými městy na 1h50.

Průchod LGV PyrenejemiPerpignan - Ve stínu jiných rozsáhlých projektů, především dlouho očekávanému uvedení do provozu LGV Est ve východní Francii v červnu letošního roku, probíhá v tichosti výstavba jiného důležitého díla. Jedná se výstavbu přeshraničního úseku vysokorychlostní trati mezi městy Perpignan ve Francii a Figueras ve Španělsku. Smlouva o výstavbě úseku byla podepsána ministry dopravy obou zemí, pány Gilles de Robien (F) a Fransisco Alvarez Cascos, v Madridu dne 17.2.2004.

TGV, DBNancy - Mezi 15.1. a 14.3.2007 pravděpodobně překročí vlak TGV-Est rychlostní rekord konvenční železnice o hodnotě 515,3 km/h, ze dne 18.5.1990, dosažený na trati Paris - Tours. Alstom, SNCF a RFF hodlají dosáhnout rychlosti 540 km/h a možná dokonce i 600 km/h, pokud to podmínky dovolí. Má se tak stát na trati LGV-Est v úseku mezi novými nádražími Meuse a Champagne.

Ilustrační foto - Cisalpino ETR 470RFI-TAV - Trať je od ledna 2006 pojížděna rychlostí 300 km/h s výjimkou městských zón Říma a Neapole, kde je (bude) rychlost omezena na 160 km/h. Je elektrifikována soustavou 25 kV 50 Hz, ve spojkách a městských zónách 3000 V SS. Nápravové zatížení je 25 t. Na trati je instalován zebezpečovací systém ETCS level 2. Na trati je možno díky tomuto zabezpečovacímu zařízení dosahnout minimální teoretický interval 2 min 30 sec mezi vlaky při rychlosti 300 km/h.

TGV estTGV Est européenne - V červnu příštího roku bude uvedena ve Francii do provozu nová VRT trať TGV Est européenne. Jen pro připomenutí, tato trať bude jako vůbec první ve Francii pojížděna komerční rychlostí 320 km/h. Projekt spojující Paris a východ Francie zahrnuje výstavbu 300 km nové VRT tratě, včetně 3 nových nádraží (zastávek) Champagne-Ardenne, Meuse a Lorraine. Dalším pozitivem je elektrifikace vedlejších tratí napojených na tuto VRT a zahuštení sítě TER, tak aby byly výhodné vazby na TGV. Ačkoliv stavební práce jsou neustále v plném proudu, vedou se již jednání o budoucím jízdním řádu, který začne platit od června 2007. Ten bude znamenat obrovské změny v organizaci nejen místní, ale i dálkové dopravy. Velmi pozitivní dopad bude znát dokonce v místech vzdálených i přes 1000 km od Štrasburgu.

infoZábřeh na Moravě - Modernizace posledního z šesti úseků železniční trati mezi Přerovem a Českou Třebovou začala 29. září 2005 symbolickým povolením šroubu u kolejnice na nádraží v Mohelnici. Jakmile bude v říjnu 2008 dokončena, vlakové soupravy mohou na celé trati projíždět rychlostí 130 až 160 kilometrů v hodině. Práce za 4,6 miliardy korun financuje ze tří čtvrtin Evropská unie, přičemž bude poskytnuto více než sto milionů eur.
Projekt na pětadvaceti kilometrech trati zahrnuje i rekonstrukci stanic v Července, Moravičanech, Mohelnici a Lukavici včetně výpravních budov. Větší bezpečnosti cestujících budou sloužit mimoúrovňové podchody a nástupiště. Součástí projektu je rekonstrukce devatenácti mostů, čtyři kilometry protihlukových stěn, jeden nový most a pět nadjezdů, které budou železniční trať křížit. V úseku, který prochází Litovelským Pomoravím, použijí stavbaři speciální šetrné technologie. Všechny práce budou probíhat za plného provozu na železnici. Grafikon dopravy už počítá s určitou časovou rezervou na výluky.

Celý článek na webu MD ČR

Zdroj : Ministerstvo dopravy

« Novější zprávy | 1 2   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:46
zapadá v 20:14