..: All news and reports - Rozhovory - ČR Praha :..

Elektrická jednotka řady 471, foto: Louis Armstrong Praha(Aktualizováno 12. října 18.10) Kromě Brna by nyní mohla městská dráha vyrůst i v našem hlavním městě. Alespoň tak zní plán koalice Evropských demokratů a Strany zelených, která prohlásila, že Praha do silničních sítí investovala dostatečné částky a teď je na řadě železnice. Politici totiž chtějí obnovit staronový projekt městské železnice. Ačkoliv je již zapracován do územního plánu, dále se bude jednat až po jeho případném schválení. Nově vystavěná městská dráha by značně urychlila cestujícím dopravu napříč městem. Propojit by měla například Smíchovské nádraží s Václavským náměstím či Karlínem. Opomenuto by nebylo ani pražské hlavní nádraží, ze kterého by vlaky jezdily do Albertova či Edenu. Vybudováno by bylo celkem pět podzemních stanic, další by byly na povrchu. A plány nejsou vůbec skromné – v závěrečné fázi by vlaky měly představovat nejrychlejší způsob dopravy po Praze. Stavba, která by podle předběžných odhadů trvala osm let, však podle předsedkyně Strany Zelených začně nejdříve v dalším volebním období, tedy za čtyři roky. Náklady by se pohybovaly okolo třiceti až čtyřiceti miliard korun. Takovou částku totiž město zatím nemá.

děkan Fakulty dopravní prof. Ing. Petr Moos, CSc., foto: FD ČVUT Praha — Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického v Praze vypsala 2. ročník soutěže Cena děkana Fakulty dopravní. Soutěž je určena pro studentské týmy (dvě až čtyři osoby) a nebo jednotlivce z odborných středních škol a gymnázií a budou do ní přijímány práce s dopravní a telekomunikační tématikou. Termín pro přihlášení včetně zaslání prací do soutěže je 15. prosince 2009. Vyhlášení výsledků proběhne na konferenci studentů středních škol dne 27. ledna 2010 na půdě Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Z podaných projektů budou odbornou porotou, složenou z pedagogů jednotlivých ústavů fakulty, vyhodnoceny nejlepší práce, přičemž všichni členové oceněných týmů získají kromě věcných cen i možnost studia na FD ČVUT bez přijímacích zkoušek (s výjimkou bakalářského studijního oboru Profesionální pilot).

Prodejna, foto: Jiří Randa, JRtrain PrahaKrálovství železnic není jen budované největší modelové kolejiště v České republice, malý svět, kde jezdí vlaky i auta, kde můžete shlédnout zmenšeniny různých staveb i známých dominant, kde najdete ztvárněné různé momenty přímo ze života. Najdete zde i prodejnu a e–shop železničních modelů, různých doplňků a příslušenství. Jejím vedoucím je Mgr. Michal Dalecký, kterého spolu s kolegou Danielem Čadkem většina modelářů zná z původního zavedeného obchodu pod značkou Modely.biz. V průběhu června a počátku července došlo k postupnému přestěhování původní prodejny Atelier Modely.biz ze Slánské ulice v Praze–Řepích do nových prostor v Království železnic, Stroupežnického 23 na pražském Andělu.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:54
sets at 21:15