..: Městská dráha v Praze - realita nebo planý předvolební slib? :..

Elektrická jednotka řady 471, foto: Louis Armstrong Praha(Aktualizováno 12. října 18.10) Kromě Brna by nyní mohla městská dráha vyrůst i v našem hlavním městě. Alespoň tak zní plán koalice Evropských demokratů a Strany zelených, která prohlásila, že Praha do silničních sítí investovala dostatečné částky a teď je na řadě železnice. Politici totiž chtějí obnovit staronový projekt městské železnice. Ačkoliv je již zapracován do územního plánu, dále se bude jednat až po jeho případném schválení. Nově vystavěná městská dráha by značně urychlila cestujícím dopravu napříč městem. Propojit by měla například Smíchovské nádraží s Václavským náměstím či Karlínem. Opomenuto by nebylo ani pražské hlavní nádraží, ze kterého by vlaky jezdily do Albertova či Edenu. Vybudováno by bylo celkem pět podzemních stanic, další by byly na povrchu. A plány nejsou vůbec skromné – v závěrečné fázi by vlaky měly představovat nejrychlejší způsob dopravy po Praze. Stavba, která by podle předběžných odhadů trvala osm let, však podle předsedkyně Strany Zelených začně nejdříve v dalším volebním období, tedy za čtyři roky. Náklady by se pohybovaly okolo třiceti až čtyřiceti miliard korun. Takovou částku totiž město zatím nemá.

Postavíme druhé Nové spojení a zlepšíme tak dopravu v Praze

Realizace městských železnic si získala oblibu po celé Evropě. Dopravně–urbanistické řešení projektu nazvaného Nové spojení II. etapa (městský železniční tunel) počítá s výstavbou dvou tunelů vedoucích pod centrem Prahy, které je navíc možno vzájemně propojit. Návrh předpokládá na severní straně zahloubení tratí od Negrelliho viaduktu a Nového spojení (Prahy–Karlína) v prostoru Florence se zřízením stejnojmenné přestupní zastávky. Jižním směrem je navržena jedna trať vedoucí přes Karlovo náměstí do železniční stanice Praha–Smíchov, kde může být část vlaků ukončena, anebo může pokračovat dále směru do Prahy–Radotína a Řevnice. Druhá trať bude trasována ve směru na Vršovice se zastávkou pod náměstím Bratří Synků. Dále pak vyústí na povrch a zapojí se do železničního koridoru před budoucí zastávkou Praha–Eden. Celkem by mělo být realizováno 12,5 km tratě, z čehož téměř deset kilometrů bude vedeno tunelem. Je počítáno s průjezdem všech vlaků městské a příměstské dopravy napříč centrem do protilehlé části města, včetně vlaků jedoucích od letiště Ruzyně.

Stávající stav železnice, foto: Sudop.czPlánovaný stav, foto: Sudop.czZaústění tratí od Negrelliho viaduktu, foto: Sudop.cz

Je tak zatím otázkou budoucnosti, zda se podaří projekt prosadit a financovat. Výstavbu podporuje i Centrum pro efektivní dopravu (CEDOP). Po dokončení by došlo nejen ke zkvalitnění dopravy, ale také ke snížení počtu osobních automobilů a přestupů při cestě do centra hlavního města.

Parametry městské dráhy:

  • maximální sklon 35 ‰
  • délka nástupišť 170 – 200 m (6 – 8 vozů)
  • traťová rychlost 60 – 80 km/h
  • směrové uspořádání centrální stanice
  • délka celkem zhruba 12,5 km (z toho cca 9,7 km pod povrchem)
  • pět podzemních a dvě povrchové stanice
  • elektrické jednotky CityElefant

Související odkazy:

Zdroj: Deník Metro, ekolist.cz, Sudop.cz, Finanční noviny


Dominik Jaroš | 11.10.2010 (20:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty Rozhovory

More from ČR Praha


  1 2 3 4 5 ... 16      Zpráv na stránku:   
20.10.2010 (10:54)  
Ad SzKT:
ad 2) Pane Bože, trošku popožeňte mysl. Ti lidé by nechodili na vlak pěšky, ale přestupovali by z autobusů jako na metro. A když tu troubu ještě trochu rozhicuju, tak si dokážu představit Braník vytáhnutej nad Modřanskou s přestupní dobou 30s. To aby pak 253 jezdila každou minutu.
ad 4) No ale ta alternativa tam je. Na Kačerově si budu moci vybrat: Buď pomalu přes Pankrác nebo rychle až na Muzeum a s přestupem do všech směrů.
ad 5) Mně se jednalo o jednu Vámi vybranou relaci. Jinak mně jde o to, že není potřeba zbytečně stavět další trasu metra, protože frekvence cestujících nikdy nebude tak velká, aby se uživili 2 trasy metra. Místo toho můžu postavit něco, co bude mít i využití jidne - z jiných směrů a o naplnění se bude starat také někdo jiný.
ad 6) Opravy ano, ale je otázka, zda na to nebudou stačit noční výluky nebo víkendy. Popřípadě by šel S-Bahn využít provizorně po dobu několikaměsíční výluky, kdy by tam jezdily jen vlaky od Kačerova v intervalu 1,875 min, a pak by se vše mohlo vrátit zpět k normálu.
Registered user SzKT  mail  
20.10.2010 (8:53)  
ekoter: ad 3: Takže znovu: račte se podívat na mapu, v které části Modřan ta zastávka vlastně je a v které části naproti tomu žijí lidé! Pro 2/3 sídliště by ten "S-bahn" byl úplně na 2 věci. Z části sídliště, která je obluhovaná autobusy, je nádraží pekelně z ruky a nabídka vlaků vždy bude dost neatraktivní a doplňková.
ad 4: Problém I.P.Pavlova to fakt nebude- on je ráno rpoblém se dostat do metra směr centrum už na Kačerově. Že se ROPIDu moc nepovedlo přetrasování regionálních autobusů na Háje je zjevné, ale jádro problému to není. Další problém je v tom, že na Kačerov ani tak nespádují Modřany (a když, tak ta část, co je od tramvaje i vlaku daleko), ale hlavně poměrně velká sídliště Lhotka, Krč, Libuš... A tam žádné alternativní spojení není a v čistě autobusové formě ani být nemůže: Smíchov bude vždy jen doplňkový a do Vršovic je to autobusem přes Michli daleko. Pro všechny tyto lidi bude "S-Bahn" jen dublovat stávající metro, protože z Kačerova to bude pro všechny myslitelné relace v Praze vždy metrem rychlejší- výjimkou jsou snad jen cíle v oblasti Nuslí a přestup na dálkovou dopravu na hl.n. (i když s tou Operou, jak je uvažovaná ani to ne- metro je pomalejší, ale zase přímo do haly hl.n.). Takže resumé je, že vlak neřeší téměř nic a může být jen doplňkové nadlepšení do vybraných směrů, nikoliv základní alternativa k metru.
ad 5: Ano, souhlasím, že pokud bude tramvaj na VN a na Příkopech v rozsahu před rokem 1980, pak má stanice Opera smysl a můžeme o tom uvažovat. Nicméně tahle představa je politicky dost neoblíbená a maximum, co oficiálně vyšel na světlo boží je tramvaj pouze v horní části VN. Nicméně není to odpověď na můj argument: všude se sice člověk dostane, ale metrem C, které je přetížené. Dovedeno do důsledku, tak pokud nepotřebujeme metro D, nepotřebujeme ani ten vlak, protože z Kačerova do centra jen nedokonale dubluje to metro.
ad 6: Čert ví, jak to je, nicméně každý most potřebuje čas od času opravit. A metro C nemá sebemenší alternativu, takže by bylo celkem vhodné něco záložního mít. A když už budeme investovat, tak proč nepostavit něco víceúčelového, co metrem C realizoavt nejde? Tedy metro D...
19.10.2010 (22:27)  
Ad SzKT:
ad 1: No ale jde o to, že u nové trasy těch kilometrů musím udělat alespoň 10.
ad 3: S-Bahn by stavěl jen Modřany, Braník, Kačerov, Synkáč, Opera, ... v Modřanech by se člověk rozhodl - buď slušně rychle tramvají nebo hodně rychle S-Bahnem na Operu, kde je přestup na A i na C.
ad 4: Ona je otázka, zda to není spíše výsledek něšťastného řešení stanice I. P. Pavlova, kdy se mi přeplňuje pouze část soupravy. Jinak S-Bahn by Céčku pomohl - podobně by mohl malinko pomoci S-Bahn od Říčan (3xx, Uhříněves, Měcholupy).
Dále je otázka, zda také není spíše tendence v poslední době zvyšovat na Kačerov nabídku a přetahovat cetující od tramvají. Mimochodem, podle toho průzkumu vychází, že průměrná obsazenost autobusů v ranní špičce je před Kačerovem 41 cestujících, což není moc (vzhledem k tomu, že je tam i hodně kloubů).
ad 5: Na Náměstí Republiky mohou jet lidí metrem C na Florenc a pak 1 stanici tramvají - zajisté jich v Modřanech a na Lhotce není nějak extrémně mnoho (že by nějak převažovali nad ostatními relacemi). Popřípadě je v plánu tramvaj po Václavském náměstí a Na Příkopech.
ad 6: Pamatuji si na článek před 13 lety, kde nějaký zneuznaný inženýr tvrdil, že když popraskal rošt, že to znamená, že se pohlo něco pod ním a že do 10 let ten most spadne. Nějak to nepřišlo. A vůbec teď neslyším ani hlasy "těch utlačovaných oficiální mocí", že by měl most padat.
Registered user SzKT  mail  
16.10.2010 (22:23)  
ekoter: ad 1: Náklady na kilometr nové trati jsou podobné (když odhlédneme od výstavby depa) jako náklady prodloužení té staré. Zase by to metro D při vhodném trasování řešilo spoustu dopravních problémů- osobně bych ho vedl z Kačerova na nádraží Vršovice (náhrada 106/124/139+ kapacitní návazná doprava ve Vršovicích), Náměstí Míru (kvůli zajištění přestupu na metro A a na tramvaje v oblasti Flora/Želivského, na něž navazují dnešní autobusové linky), Hlavní nádraží (to kvůli tomu odlehčení céčka) na Náměstí republiky (spojení do té části centra, kam se z oblasti hl.n. jinak, než pěšky rozumně dostat nedá).
ad 3: Jistě, problém je ovšem v trasování té železnice. V Modřanech shodou okolností bydlím, tudíž vím, že vlak vede poněkud mimo zdroj poptávky (ze sídliště se tam musí jet autobusem/tramvají), z Braníka se pokračuje územím nikoho, kde prostě poptávka nebude, kdybychom se rozkrájeli (dokonce bych snad stanici Krč pro osobní dopravu zrušil), z Kačerova pokračujeme brownfoelds až do Vršovic, které jsou dobré akorát do oblasti Nuslí, Karlova náměstí (tam už je to ale lepší tramvají rovnou z Modřan) a Vršovic (tam je to zase rychlejší autobusem bez přestupu ke Koh-i-noru), pak máme Synkáč (dubluje vršovické směry) a končíme u Opery, kde to pomůže lidem, co mají cíl v okolí stanice metra Muzeum, nebo na trase C (ti však spíš pojedou metrem rovnou). Sečteno, podtrženo- vlak v téhle relaci je sice potřebný, ale jako doplňková vykrývací linie pro zvýšení komfortu méně poptávaných relací, takže mimo špičky v nejlepším případě hodinový takt. Bude-li to namísto metra D (včetně příslušné úpravy povrchové MHD), povede to jen k většímu přecpávání metra C.
ad 4: Opravdu vyhovuje? Nebyl bych si tím tak jist, v úseku Kačerov-Florenc je svezení mimo okrajové časy všechno jiné, než komfortní a zkracovat intervaly už se na C nedá. Ovšem je-li náš ideál tokijské nebo pařížské metro, pak jistě, jen se obávám ještě většího zájmu o IAD: ne každého baví se modlit, jestli se do vlaku vůbec dostanu a pak se tulit na spoustu dalších cestujících kdesi v útrobách vozu. A už se strašně těším na tu NAD, až se na "céčku" cokoliv po...
ad 5: Jistě, rychlost je spolu s cenou nejpodstatnější argument pro použití MHD. Akorát, že se nejedná o rychlost dopravního prostředku, ale o celkový čas cesty z bodu A do bodu B. A co mi je platné, že se mnou dojede S-Bahn z Modřan k Opeře, když si na ten S-Bahn budu muset napřet zajet(z okolí Hotelu Dum se dokonce vracím, z části sídliště u konečné Na Beránku dokonce autobus a pak ještě tramvaj) a od Opery budu muset třeba na Náměstí republiky pochodovat pěšky. Pak je dnešní MHD rychlejší. Za dnešního stavu, nebo pokud se ten projekt důkladně nepředělá je tahle relace vlakem čistě doplňková a slouží jen ke zlepšení komfortu- v žádném případě se to nesmí stát nosným spojením! Jedině v případě, že by z Kačerova jel ten vlak tunelem na náměstí Republiky ve výše nastíněné trase- pak je už ale jedno, jestli tam vede metro, nebo železnice- náklady jsou stejné.
ad 6: Právě, už je to 13 let. A jelikož se teď staví ten předražený chalupoidní nesmysl na Praze-6, není politicky vhodné připomínat, že je potřeba spíš to odsunuté "déčko". Proto to ticho...
16.10.2010 (18:28)  
1) No ale v Bohnicích by šlo o prodloužení trasy o cca 1 - 2 km, tady kvůli něčemu podobnému bych stavěl novou trať.
2) Navíc (pokud se podíváte na mapky) by se jednalo o společné využití tunelů pro směry od Benešova a od Kačerova (tam bych upravoval jen povrchový úsek).
3) Kdybych se chtěl hodně odvážit, tak si představím 7,5 min s počátkem v Modřanech (buď středně rychle tramvají na Palackého náměstí, nebo hodně rychle S-bahnem na Muzeum) třeba na letiště a do Kladna a pak posilu na ranní špičku do 3,75 min na úsek Kačerov - Vltavská. K tomu nějaké ty tramvaje na jih (Písnice, možná větev na JZ).
4) V současné době metro C kapacitně vyhovuje (podle mě tam jsou rezervy) a nedokážu si představit, že by za 20 let vzrostla poptávka o 50%, abych měl pro 2 linky metra z jednoho směru využití. Navíc tunel na Vršovice by nebyl využit jen směrem od Kačerova.
5) Ale jde ještě o jednu principiální věc. Metro je zhruba stejně rychlé jako tramvaje na okrajích (něco nad 30 km/h), zatímco s S-Bahnem jsem o úroveň jinde (blížím se 60 km/h) a to je to, čím může VHD ve městě upoutat - rychlostí. Prostě metro mě dál neposune a cetující mi budou spíše ubývat (protože po městě místo 30 km/h v městském provozu buduo všichni kalit 70 po městském okruhu).
6) Navíc si osobně myslím, že se nikdy nestane to, že by se Nuselský most zboural a musel stavět znovu, popřípadě na několik měsíců zcela zavřít. Od té doby, co opravili rošt (a je to už snad 13 let) nějak vše utichlo. Popřípadě by to na nějakou omezenou dobu zvládl ten S-Bahn sám.
Registered user SzKT  mail  
15.10.2010 (14:13)  
ekoter: ad 1: Jistě, protože už to betonová mafie jednou zku.vila, budeme to tak dělat napořád. Osobně považuju za velký problém (aby byla diskuze slušná, nepoužiju výstižnější výraz, též začínající písmenem p), že metro C nevedlo do Bohnic a pak teprve do Kobylis (kde by mohlo končit na Ládví). Jednak by se obsloužilo velké sídliště, kterému výstavba metra co se týče časové úspory skoro nepomohla (ve večerních hodinách, kdy na Mostě Barikádníků není zácpa a metro má interval 7,5-10 minut se někdy cestuje dokonce pomaleji, než dřív), dále by rozvinutím trasy mohla být stanice Kobylisy podstatně blíž k povrchu (a cestující by nemuseli po pomalých schodech fárat jako do dolu) a přitom by se Proseku nepřitížilo (i nadále by si mohli vybrat, jestli se intenzivně jezdícím busem dostanou na B nebo na C- podle potřeby). A něco podobného vidím i v oblasti Krče, prostě lidi v těch sídlištích potřebují metro a ne se kodrcat nacpanými autobusy v zácpě (které na rozdíl od Severního města nenabízejí alternativní směry- vše jede jen na ten Kačerov) a pak jet vlakem, který vede křovinami na odlehlé nádraží Vršovice a pak na (rovněž odlehlé) hl.n.
ad 2: Jasně, a odkud by ty vlaky měly jezdit? V Curychu toho souhrnného intervalu dosahují zaústěním mnoha různých větví do jednoho úseku, což si na Kačerově nedovedu představit. Ta trať je dobrá doplňkově, ale docedu si na ní představit maximálně půlhodinový interval- určitě to není plnohodnotná alternativa k metru C!
15.10.2010 (13:13)  
ekoter:
pokud ji tedy rovnou nezruší, aby to ti důchodci nemohli dělat
Ano - typický kocourkovský "nástroj dopravní politiky".
Když na základě podnětů cestujících ROPID upravil linku 133 na dnešní podobu Staroměstská - Sídliště Malešice, začalo s ní, světe, div se, jezdit víc lidí. A bylo děsný halo, že to bere cestující metru A (tedy že si v tom metru může víc lidí ve špičce sednout...)
15.10.2010 (13:10)  
Robert-Antonio:
Mandatorní výdaj není jen "výraz". Je to právní termín a znamená povinný výdaj ze zákona. Kdyby stát tento závazek porušil, porušil by tím i zákon a můžete proti němu vést arbitráž. A to si pište, že takový Metrostav a Viamont by si na něm pěkně smlsli.
No dobře, já zapomněl, že jsme v Kocourkově. Nemusí se to jmenovat zrovna takhle, ale zkrátka technicky na to vyčlenit zhruba pevnou částku, aby to nemohli sebrat třeba na Pandury, pastelkovné, porcování medvěda nebo poradenské služby...
15.10.2010 (9:59)  
Ad R-A: S-Bahn by byl jen náhrada v úseku Kačerov - Centrum. Dál by byla jen prodloužená tramvaj od Pražského povstání (s něčím lepším, než produkuje náš úžasný výrobce).
Metro pro obsluhu nemocnic je blbost - s věkem u lidí klesají hodnoty odporové funkce u cestovní doby a naopak rostou pro pěší přesuny a přestupy. Je lepší je nechat o něco déle jet bez přestupu, než je nutit fárat do podzemí. Takže u Krče: Kdo bude pospíchat (mladší a svižnější), pojede metrem nebo S-Bahnem na Kačerov a kdo má naopak problémy s pohybem, si nastoupí někde v centru na tramvaj a pojede až těsně k nemocnici, aniž by musel fárat.
Docela mě bude zajímat Motol, až na DP v nějakém průzkumu zjistí, že ty "parchanti" důchodci budou pořád jezdit linkou 167, protože je doveze až k určitým dveřím areálu (pokud ji tedy rovnou nezruší, aby to ti důchodci nemohli dělat).
15.10.2010 (8:24)  
M
Mandatorní výdaj není jen "výraz". Je to právní termín a znamená povinný výdaj ze zákona. Kdyby stát tento závazek porušil, porušil by tím i zákon a můžete proti němu vést arbitráž. A to si pište, že takový Metrostav a Viamont by si na něm pěkně smlsli.
Obsluha dluhu IMHO mandatorní výdaj není, ale její povinnost vyplývá ze smlouvy, kterou stát uzavřel s věřitelem vypsáním dluhopisu.
Naproti tomu různé "závazky" a "memoranda" právně závazná nejsou, proto jich také stát vypisuje tři rusutur.

ekoter
Jak chcete využít esbánu z Kačerova místo Déčka? Vždyť ta trať vede skoro kolmo na Déčko a i nádraží Krč je od Thomayerky i sídliště pořádně daleko.
  1 2 3 4 5 ... 16      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko