..: All news and reports - Vozidla - Itálie :..

Italiano: Ferrovia Circumetnea, Newag DMU1 in arrivo a Misterbianco il 1 giugno 2016, foto: Anthostav Catania — První jednotka Vulcano pro rozchod 950 mm, dodávaná polskou společností NEWAG, vyjela do provozu ze sicilské stanice Catania Borgo v květnu 2016. Předtím ji čekalo 3 000 kilometrů v testovacích jízdách, které úspěšně zvládla. NEWAG dodal dvoučlánkové dieselové jednotky s kapacitou 106 míst, plně klimatizované, bez problémů přístupné pro hendikepované za pomoci pohyblivých ramp. Maximální cestovní rychlost je 100 km/h. Za čtyři jednotky společnost Ferrovia Circumetnea (FCE) zaplatila 14,8 milionů eur. Zpočátku byly nové jednotky nasazeny ve špičkách v okolí Etny na trase Catania – Riposto. Pan Łukasz Mikołajczyk, tiskový mluvčí NEWAG, potvrdil, že FCE na základě opce objednala další čtyři jednotky za 14 892 840 eur. Ferrovia Circumetnea zatím potvrdila odebrání jedné jednotky, na zbývající tři je nutno nejprve dořešit jejich financování.

Pendolino společnosti NTV, foto: Alstom Milán — Rada Nuovo Transporto Viaggiatori (NTV) schválila objednávku dalších pěti vlaků EVO Pendolino od společnosti Alstom. Využila tak možné opce z objednávek z let 2015 a 2016, kdy bylo objednáno 12 souprav a údržba na 20 let, kterou zajišťuje pobočka Nola v Neapoli. Všechny vlaky budou vyrobeny v italských závodech společnosti Alstom. Tím se celkový počet Pendolin ve flotile NTV, které jezdí pod komerčním označením italo, rozroste na 17. NTV pak bude disponovat 42 vozidly, kromě Pendolin ještě soupravami Agv 575. V roce 2018 tak společnost NTV bude moci rozšířit své služby včetně linek Turín – Milán – Benátky a Řím – Verona – Benátky.

15.11.2017 - 12:00 - Trenitalia objednává další jednotky Jazz

Alstom Coradia Meridian Jazz, foto: Alstom Savigliano — Dalších 27 souprav Coradia Meridian Jazz od výrobce Alstom obohatí italské železnice. Dopravce tak využil opci ke stávající smlouvě o dodání souprav, podepsané v roce 2012. Objednávkou v hodnotě 170 milionů eur společnost Trenitalia pokračuje v obnově svého vozového parku pro regionální dopravu, který mimo jiné čítá už 91 souprav stejného typu. Zcela nízkopodlažní elektrické jednotky budou v pětivozovém provedení kromě tří souprav, které budou čtyřvozové. Jednotky dosáhnou nejvyšší rychlosti 160 km/h a cestujícím nabídnou obvyklý komfort poskytovaný v moderních regionálních soupravách – klimatizaci, zásuvky 230 V pro mobilní telefony a notebooky či rozsáhlý informační systém. V současnosti jsou soupravy Jazz provozovány již v jedenácti italských regionech a vyráběny jsou v Saviglianu, ležícím na severozápadě Itálie. Dodávky souprav budou zahájeny v létě roku 2018 a poslední jednotka bude dodána nejpozději do léta následujícího roku.

Zdroj: Alstom

Caravaggio, foto: Hitachi Rail Rím — Dopravca Trenitalia (100% dcérska spoločnosť Ferrovie dello Stato Italiane; člen skupiny FS, ktorej jediným vlastníkom je zatiaľ Talianska republika) podpisoval dňa 28. 6. 2016 dve nové rámcové zmluvy na dodávku vlakov pre regionálnu dopravu. V medzinárodnom tendri za účasti najväčších hráčov na trhu, ktorý samotná Trentitalia označila ako bezprecedentný, sa v 3 samostatných častiach súťažilo o možnosť dodávky až 500 viacdielnych jednotiek v očakávanej hodnote približne 4,5 miliárd eur.

15.5.2015 - 6:00 - První hybridní jednotky Stadler Flirt objednány

Hybridní jednotka Stadler Flirt, foto: Stadler Aosta — Italský region Valle d’Aosta bude prvním majitelem hybridních jednotek Stadler Flirt. Objednávka na dodávku pěti souprav Flirt3 poháněných jak elektricky napětím 3 kV, tak dvěma osmiválcovými dieselovými motory, byla podepsána 12. května a počítá se s dodáním vlaků do roku 2018. Výkon jednotek na elektrifikované trati bude 2600 kW a maximální rychlost bude činit 160 km/h, na dieselový pohon pak bude výkon 700 kW a maximální rychlost bude 140 km/h. Jednotka se bude skládat ze tří vozů a celková kapacita bude činit 197 sedících cestujících, přičemž pokud se vlaky u cestujících setkají se zájmem, bude přidán čtvrtý vůz. Kontrakt v hodnotě 43 milionů eur čítá jak samotné soupravy, tak školení personálu a pětiletou údržbu. Součástí objednávky je také opce na dalších pět souprav s tříletou údržbou. Celková cena tak může být až 94 milionů eur.

Zdroj: Railway gazette

3.5.2015 - 7:00 - Frecciarossa 1000 míří na koleje

Innotrans 2014: ETR1000 a FLIRT3 ŽS Řím — Hvězda loňského veletrhu kolejové dopravy Innotrans, italská vysokorychlostní jednotka řady ETR 1000 alias Frecciarossa 1000, míří do pravidelného provozu. Vlak vyrobený konsorciem výrobců AnsaldoBreda a Bombardier Transportation poprvé pravidelně vyjede 14. června letošního roku, tedy od začátku platnosti letního jízdního řádu italských železnic Trenitalia. Jednotky budou nasazeny na nejvytíženější italské vysokorychlostní lince Miláno - Řím, přičemž vybrané vlaky budou prodlouženy na severním konci až do Turína a na jižním konci do Neapole. Některé spoje budou navíc pokračovat i do stanice Rho Fierra Milano, poblíž které se uskuteční prestižní veletrh Expo 2015. Na této trase budou vlaky, jež jsou konstruovány na rychlost 360 km/h, dosahovat maximální rychlosti 300 km/h a cestu z Milána do Říma zvládnou bez jediného zastavení za necelé tři hodiny. Dodávka těchto moderních vysokorychlostních jednotek bude završena v roce 2017 dodáním padesáti souprav.

Zdroj: Railway Gazette

ETR 1000, foto: DMMRimini — Italské státní dráhy Trenitalia hodlají do budoucna zvýšit maximální rychlost na nově postavených vysokorychlostních tratích na 360 km/h. V neděli 19. srpna 2012 byla v Rimini představena nová generace vysokorychlostních jednotek ETR 1000. Nové vlaky jsou označovány jako "Frecciarossa" - "Rudý šíp". V počtu 50 kusů je dodá konsorcium firem Bombardier Transportation a AnsaldoBreda; italské státní dráhy za ně zaplatí celkem 1,5 miliardy EUR.

Vizualizace jednotky V300 Zefiro, foto: Bombardier Řím — Italský státní železniční dopravce Trenitalia minulý týden zveřejnil výsledky ostře sledovaného výběrového řízení na 50 nových vysokorychlostních jednotek. Vítězem se překvapivě nestal Alstom (a jeho továrna v italském Saviglianu, známá svými pendoliny), ale konsorcium kanadského Bombardieru a italské AnsaldoBredy. Jejich osmivozové V300 Zefiro bylo ohodnoceno lépe z technického i finančního hlediska. Zakázka za více než 1,5 mld. eur (asi 38 mld. korun) je tak prvním mimočínským úspěchem rodiny vlaků Zefiro. Do běžného provozu na italských kolejích se má V300 Zefiro dostat v roce 2013.

Jednotka Stadler FLIRT pro Ferrovie Emilia Romagna, foto: Stadler Bussnang — Nové jednotky pro regionální dopravu v italských regionech Veneto a Emilia Romagna dodá švýcarsko–italské konsorcium společností Stadler a AnsaldoBreda. Dopravci Sistemi Territoriali a Ferrovie Emilia Romagna chtějí v nejbližších dnech podepsat smlouvu o dodávce 32 elektrických a 2 dieselových jednotek v celkové hodnotě 200 miliónů € (cca 5,2 miliardy Kč). Jedná se o první podobnou spolupráci těchto dvou výrobců železničních vozidel.

13.7.2009 - 9:00 - Cisalpino - zázrak se opět odkládá

Cisalpino2 Curych, Miláno — Až do druhé změny jízdního řádu bylo původně odloženo zavedení nových jednotek Cisalpino Due (ETR 610) na dálkové vlaky spojující Itálii se Švýcarskem přes alpské průsmyky Lötschberg–Simplon a Gotthard z důvodů probíhajícího schvalovacího řízení pro provoz ve Švýcarsku. Zaveden byl dočasný jízdní řád s přestupy, zapůjčeny jednotky ICN a další soupravy od SBB i Trenitalia. Provoz vlaků Cisalpino se stal každodenním symbolem zpoždění a nečekajících přípojů. Prakticky každé ráno například ujíždí cestujícím ranního spoje z Milána kvůli zpoždění v řádu 10–15 minut z hranic jejich náhradní souprava a ti pak dojíždějí o hodinu později s přestupem navíc. Nyní je tento provizorní jízdní řád prodloužen do odvolání.

Zdroj: Cisalpino AG

Ilustrační obrázekBelfort - Soukromá italská železniční společnost Nuovo Transporto Viaggiatori (NTV) objednala 25 souprav nové generace AGV (Automotrice a Grande Vitesse) za celkovou sumu 650 mil. EUR. Kontrakt zahrnuje i údržbu vlaků po dobu 30 let, která však není v této částce zahrnuta. Předpokládá ale opci na dalších 10 kusů. Podpisu smlouvy předcházelo udělení licence pro provozování osobní železniční dopravy společnosti NTV italským ministerstvem dopravy. Jedná se o první etapu projektu, který dovolí od roku 2011 konkurenci v italské vysokorychlostní dopravě.

Ilustrační obrázek Berlín - Bombardier Transportation dnes oznámil, že dodá italským dráhám Trenitalia dalších 150 elektrických lokomotiv řady E464 v celkové hodnotě 368 milionů € (10,3 miliardy Kč). Celkově tak Bombardier dodá do Itálie 584 lokomotiv E464, 350 z nich už je v provozu. Lokomotivy budou kompletovány v italském závodě Vado Ligure, konstrukční celky trakčního ústrojí a hrubé stavby ale dodají továrny Bombardieru ve španělské Trápaze a polské Wroclavi.

Ilustrační obrázekŘím – Eurostar City je název nového vlaku, který začal od změny jízdního řádu jezdit mezi Milanem a Lecce. Spoje Eurostar City nabízí cestujícím vyšší komfort – širší sedadla, zásuvky u sedadla, snažší čištění interéru (= lepší hygiena), toalety vybavené pro přístup vozíčkářů s nouzovým tlačítkem a rozdíl je také v úložném prostoru (v 1. třídě budou zavazadla umístěna mezi sedadly, ve 2. třídě uprostřed vozu tak, aby byla viditelná).

23.6.2005 - 14:30 - Od roku 2007 rychleji na severojižní ose

Bern - Společnost Cisalpino AG, dceřiná společnost švýcarských drah (SBB) a italské Trenitalia, investuje 500 milionů CHF do 14 nových vlaků (Cisalpino Due). Ty by měly být nasazeny na Lötschbergskou osu v roce 2007, současně s otevřením nové vysokorychlostní trati. Jízdní doba by se tak měla silně redukovat. Nový design těchto naklápěcích vlaků byl médiím představen včera v Turíně. Vlaky jsou složeny z celkem 7 vozů (1. a 2. třída, Bordbistro, oddíly pro postižené), dodá je Alstom, návrh vytvořila italská firma Italdesign-Giugiaro S.P.A. Společnost Cisalpino rozšiřuje postupně svoje služby – minulý rok převzala odpovědnost za provoz 2 vlaků kategorie EuroCity (Zürich/Genova-La Spezia), modernizovaných jednotek Cinquterre a Canaletto, dále zajišťuje kompletní provoz na Simplonské a Lötschberské ose. Navíc se plánuje nový vlak „San Marco“, který by měl spojovat Benátky s Rýnem.

16.2.2005 - 21:56 - Podvozky ze Škodovky pro Itálii

logo Škoda PlzeňPlzeň - Škoda Transportation, s.r.o., dceřinná společnost Škody Holding podepsala kontrakt s italskou společností Officine Ferroviarie Veronesi na dodávku trakčních podvozků pro příměstské vlakové jednotky. První dodávka byla podespána již loni v srpnu a s touto daší smlouvou přesáhl celý kontrakt 150 miliónů korun.
Škoda dodá celkem do Itálie 21 podvozků osazených trakčními motory, sedm běžných podvozků bez motorů a deset kompletů elektrické trakční výzbroje. Konečnou montáž souprav provede italská společnost OFV pro konečného zákazníka, který provozuje úzkorozchodnou horskou trať Domodossola - Locarno. Dodávky budou realizovány v průběhu roku 2006, kdy pak první úzkorozchodná jednotka by měla vyjet v první polovině roku 2007.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:55
sets at 20:15