..: Nízké ceny nepomohly, německý Interconnex po 12 letech končí :..

Traxx P160 AC 146.520, Veolia Interconnex, Berlin Hbf, foto: Josef PetrákBerlin — Open-access železniční doprava v Německu zažívá těžké časy. Po dvanácti letech provozu dnes dopravce Veolia Verkehr oznámil ukončení své jediné dálkové linky, spojující Lipsko, Berlín a severní pomořanské destinace pod komerční značkou Interconnex. Modro-bílými vlaky kategorie X se cestující naposledy svezou v sobotu 13. prosince. Poté už jediným drážním operátorem na lince mezi Saskem a hlavním městem zůstanou Deutsche Bahn. Jako hlavní důvod stažení z trhu uvádí Veolia klesající počty cestujících v důsledku měnících se poměrů na trhu osobní dopravy, které tlačí ceny jízdného prudce dolů. Paradoxně to ale nejsou konkurenční vlaky ICE, kdo Interconnexu bere cestující – za dramatickým poklesem zákazníků stojí dálkové autobusy.

Po více než desetiletí přímé konkurence na železnici to však nakonec nejsou státní DB, kdo Veolii z kolejí vytlačil. Cílovou skupinu cestujících zaměřených primárně na cenu však dokázala velmi rychle oslovit nedávno liberalizovaná dálková silniční doprava – a s tou ani levný Interconnex nedokáže nadále bojovat. „Za současných podmínek v Německu nelze nadále nabízet dálkové železniční spoje na vlastní podnikatelské riziko,“ uvádí v dnešním stanovisku předseda představenstva Veolie Verkehr Christian Schreyer. Drážní provoz podle něj není schopen tlačit ceny jízdného dál dolů na úroveň dálkových autobusů: „Nedokážeme nadále cenově konkurovat souběžným dálkovým autobusům, jež nemusí platit žádné mýto, zatímco naše náklady na využití dopravní cesty DB neustále narůstají.“ Podle Schreyera jen poplatky za využití infrastruktury DB Netz pro jednu jízdu Interconnexu vyjdou na přibližně 1700 eur. Konkurenční autobusy přitom nabízejí akční jízdné už od 7 eur za jednosměrnou cestu.

Connex, InterconnexVlaky Interconnex začaly spojovat spolkovou zemi Durynsko a Sasko s Berlínem a severovýchodem Německa v prosinci 2001. Dopravce Veolia linku koncipoval jako náhradu za zrušené přímé spojení v gesci DB, komerční úspěch ale byl vesměs omezený. Nízká cena jízdného zde částečně vynahrazovala velký časový rozestup mezi spoji nebo nepříliš komfortní regionální jednotky Bombardier Talent řady 643. Posun nastal v průběhu roku 2006, kdy byly soupravy modernizovány pro dálkový provoz a jižní konec linky byl zkrácen z durynské Gery pouze do Lipska. Z původních třech denních spojů v každém směru zůstaly jen dva, z nichž jeden zajíždí z Berlína dále přes Neusterlitz do Rostocku a přímořského Warnermünde. V této podobě – byť s novými klasickými soupravami od Nord-Ostsee-Bahn – jezdil Interconnex uplynulých několik let, a takto i v prosinci ukončí svůj provoz.

Zapadá slunce nad železnicí?

Zatímco jízdenka Lipsko – Berlín na vlak ICE DB vyjde standardně na 47 eur, případně 39 eur v rámci akční nabídky, u Interconnexu mohli cestující trasu absolvovat již od 10 eur. I tak ale soukromý drážní dopravce nedokáže konkurovat dálkovým autobusům, jež vtrhly na německý vnitrostátní trh teprve od ledna 2013. Necelé dva roky od formální liberalizace stačily na to, aby nabídka superlevných jízdenek dokázala zásadně nahlodat příjmy v osobní železniční dopravě; navíc v zemi, jež je dosud výrazně rozpolcena nad otázkou zavedení dálničního mýta.

Volvo Irizar PB, DB Expressbus, foto: Student AgencyTuto situaci ostatně velmi dobře pochopily i samotné Deutsche Bahn, které promptně rozšířily svou autobusovou divizi. Vedle dálkových IC Busů (které mj. silně podkopávají třeba vlakovou linku Berlín – Krakov s cenami od 19 €) za uplynulý rok rychle vybudovaly rozsáhlou síť linek Berlin Linien Bus (BLB), jež pokrývá většinu SRN. S akčními cenami od 9 € se tak jedním tahem DB staly největším konkurentem vlastních vlaků, ale zároveň také metlou na veškeré soukromé dopravce, jež nedisponují kapitálem obřího státního koncernu. Třebaže zrovna na lince Lipsko – Berlín ponechávají zatím DB své vlaky ICE bez silniční alternativy, kombinace menších autobusových dopravců a drahé dopravní cesty dokázala dvanáctiletý projekt Interconnex ekonomicky pohřbít.

Přežije open access?

V době, kdy se Evropa víc otevírá alternativám na železnici, ať už v podobě českých dopravců RegioJet a LEO Express, nebo třeba švédského MTR Expressu a italského NTV, je konec Interconnexu zásadní zprávou. Není novinkou, že osobní železniční doprava bude většinou nákladnější, než ta silniční, což se nutně projeví i na cenách jízdenek. Je na železničních dopravcích, jak – a zda vůbec – se k odlivu cestujících do autobusů postaví. Ve světě existují příklady bezproblémové koexistence obou druhů dopravy, ať už se jedná o souběh levných autobusů s Amtrakem na severovýchodním pobřeží USA nebo o překlenutí dlouhých vzdáleností mezi městy Španělska. Všude zde se ukazuje, že dražší železnice má šanci přežít, pokud nabídne výrazně větší rychlost, mnohem lepší služby, nebo ideálně oboje. DB toto dilema řeší podchycením obou tržních segmentů zároveň, i když to někdy znamená vnitřní konkurenci v rámci koncernu. Ekonomicky to ale dává smysl a cestujícím to přináší dostupnější přepravu. Špatnou zprávou pouze je, že tento trend jde proti obecné snaze přesouvat dopravu z dálnic na dráhu. Na tento problém nicméně asi snadná odpověď neexistuje.

DB a InterConnex, foto: DBPokud jde čistě o Německo a Veolii, zánik Interconnexu je dalším smutným milníkem v historii firmy. V prosinci 2006 podobně neslavně skončil projekt Ostseeland Express, dříve známý jako Interconnex 2, spojující Drážďany a Stralsund přes Berlín. Linka vedená přes Zittau dokonce krátce zasahovala až do Liberce, než byla prodloužena do definitivní konečné Dresden-Neustadt. Své cestující v severojižní ose si ale získat nedokázala. Jak poznamenává nizozemský RailColor, zůstává teď německé Veolii jediný open-access projekt: Harz-Berlin-Express (HEX), neboli přímá víkendová linka Magdeburg – Berlín v rozsahu dvou párů spojů (cenově od 15 eur) s napojením na regionální trasy pohoří Harz. Jediným dalším projektem na vlastní riziko je v Německu problémy stíhaný Hamburg-Köln-Express (HKX), jehož dosavadní působení v osobní dopravě označuje magazín Wirschaftswoche jako „bizarní boj o přežití“. Svůj patrně poslední pokus o záchranu absolvuje HKX v následujících měsících, kdy po dlouhých odkladech konečně nasadí do provozu rekonstruované jednotky Transalpin po ÖBB, a bude se tak moct zbavit draze pronajatých klasických souprav. O možnosti vlastního open-access spojení v Německu nedávno nahlas uvažovali i představitelé Českých drah, po pádu Interconnexu ale patrně podobné úvahy ještě dlouho zůstanou jen v čistě teoretické rovině.

Zdroje: Tisková zpráva Veolia Transdev, RailColor, Railway Gazette


Juraj Kováč Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 15.10.2014 (6:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci

Další z regionu Německo


  1 ... 5 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   
16.10.2014 (9:29)  
V Rakousku jezdí jen Postbus? co třeba Stern Hafferl?? jenže běžný cestující to nepozná, jedouc z A do B si koupím jeden lístek, třikrát přestupuju a vystřídám bus dvou dopravců a mikrobus (rufbus) taxikářské firmy.
Reguluje to zemský dopravní svaz, který určuje jízdní řád a jízdné.
16.10.2014 (9:27)  
arj: Ono by bylo predevsim asi dobry rozdelit tu statistiku podle ujety vzdalenosti, protoze si dovedu predstavit, ze na vzdalenost 30 km budou ty cisla vypadat jinak nez na vzdalenost 300 km.
Btw. a kde v ty statistice sou letadla? (Kdyz uz ne kola nebo treba motorky...)

Shiri: Rychlost jako lék pro umírající železnice? Ne, v letectví jsme mohli vidět zánik Concordů
A s cim proboha chcete ten concorde srovnavat? Snad ne s pendolinem nebo railjetem. To by bylo mozny snad jedine s nakym maglevem a ten tu snad nikdo budovat nechce...
Naopak, jak uz bylo receno, je spousta tras, kde nikoho nenapadne jet busem (u nas Praha - Pardubice/Olomouc/Ostrava). Proc myslite ze to je u nas jedina trasa, kde nejezdi dalkove busy? Fakt to nemuze souviset s tim, ze je to nejlepsi trat u nas? Fakt staci misto dvouhodinovyho taktu rychliku Praha - Pardubice udelat 20ti vozovej rychlik Brno - Jihlava - Pce - Liberec, kterej pojede 3x denne?
registrovaný uživatel Shiri 
16.10.2014 (9:22)  
Rychlost jako lék pro umírající železnice? Ne, v letectví jsme mohli vidět zánik Concordů, které byly sice rychlé, ale svojí kapacitou nestačily. V dnešní době je zásadním tématem cena pro cestujícího a tu bohužel dostatečně nesnížíme rychlejšími cestovními časy (a tudíž menší potřebou vozů) nebo lépe optimalizovanými tratěmi. Na místě je vlaky prodloužit, jak z hlediska počtu vozů na soupravu, tak z hlediska vzdálenosti, kterou urazí, klidně aď jede vlak 18 i 20 hodin, jistě, "bláznů", kteří jej využijí v celé délce je poskromnu, ale nikdo přece neříká, že z některé stanice do některé stanice mezi těmi koncovými lidé nepojedou, pokud by tedy takový dálkový vlak měl dvacet, pětadvacet vozů a nevěřím, že třeba WLABmz826 by z Prahy do Londýna nejezdilo celoročně plné v celé délce, byť by cestující jedoucí celou trasu jeli pouze v něm. Takový vla by měl zcela jistě náklady na přepraveného cestujícího nižší, vždyť do takové soupravy by se vešla celá vesnice!
Zajímavé také bylo zhodnocení situace na našich kolejích na Idnesu, kde závěrem bylo, že dochází k co největšímu oškubání druhé třídy aby ČD nahnaly cestující do jedníček, ale jaký je rozdíl mezi jedníčkou a dvojkou? Sedačky, lampička, někde místo průvodčího stevard/ka... Toto ale není dostačující rozlišení, obzvláště, když jsou jedníčky zpravidla velkoprostorové, stejně jako dvojky, tedy žádná zásadní přidaná hodnota, ale dražší lístek. Ve dvojce je zatím jistá možnost výběru mezi kupé a velkoprostorovým oddílem, to, že tato možnost volby z vlaků mizí, je dalším hřebíčkem dálkové vlakové osobní dopravě, protože se způsob odbavení ve vlaku a autobusu stírá, unifikuje, a část cestujících tudíž opouští vlaky, protože nemají "komfort volby". Můj názor je takový, že ač rozdílný přístup v péčí o infrastrukturu a umožnění ji využívat dopravci má mamutí podíl na současné situaci, nemá rozhodující vliv, zásadním problémem je spíše degradace úrovně drážní dopravy jako celku, neposkytování určitých služeb (zejména ve spojení s velkými zavazadly), poskytování služeb, které se v některých případech stávají komplikací (zejména klimatizace) a obecně chybná dlouhodobá strategie většiny zúčastněných dopravců.
Řešením by bylo omezit počet vlaků na řekněme tři až pět v daném směru, lůžkový speciál nepočítáme, ne hodinový takt ECček na koridoru nebo rychlíků na Tišnovce. odhlédnu-li od té klimatizace, pokud by ČD získaly od Rakouských drah vozy s dětskou hernou, vykašlaly se na RailJety a vhodně diverzifikovali první třídu od druhé (optimálně jako salonní dvojkupé s business ready vybavením), měly by asi nejlépe vybavenou flotilu vozů pro dálkovou dopravu v Evropě, zbytek je už jen reklama a PR. Domnívám se, že do doby, než bude problém s financováním kolejí vyřešen, by takovýto přístup dopravcům vytrhl trn z paty.
registrovaný uživatel M 
15.10.2014 (23:32)  
Je busova doprava nejak regulovana v Rakousku? Resp. asi urcite je, protoze tam jezdi defacto ten statne monopolni Postbus a pak jen mezinarodni linkdy, ale ma to uz nejaky stanoveny konec? I kdyz Rakusak je v tomto divnej jak jsou moc na tu ekologii (a proto asi maji u Vidne jednu z nejvetsich silnicnich krizovatek v Evrope:-)
registrovaný uživatel arj 
15.10.2014 (22:50)  
se ptejme, jak je možné, že 86% lidí jezdí autem

To je o statistice, kde se vhodně zvoleným ukazatelem dá dokázat téměř cokoliv. Jirka Panther správně z Eurostatu opsal, že v Německu je modální split v osobokm z 86% auta, 9% vlaky a 6% autobusy.
Jenže 86 % osobokm neznamená, že 86 % lidí jezdí autem ... já jezdím do práce MHD, což dělá za týden cca 50 km, přitom těmito cestami strávím cca 5 hodin. O víkendu jedu autem na chalupu, což dělá necelých 250 km a přitom časově kolem 2x 1,5 hodiny. Taky jezdím na služební cesty, většinou letadlem - tak 2x měsíčně, tam pak musím něčím (vlak, bus) popojet a na místě se přepravovat MHD.

Takže můj celoroční modal split v osobokm je řádově 50 % letadlo, 25 % auto, 12 % vlak, 12 % MHD. Přitom ovšem letadlo použiju 20 dní v roce, auto 60 (fakticky víc, ale to jsou "pojížděčky", které na celkové oskm nemají vliv), MHD 250 dní, vlak si netroufám odhadnout, ale bude to podobně jako to auto.

A pro cestu na chalupu autem mám důvod v tom, že je to časově nesrovnatelné proti veřejné dopravě, jedu se ženou (takže cenový rozdíl není tak velký) a vždycky něco vezu (aspoň jedním směrem) - pro ty, kteří "předautomobilové doby" nezažili, bych mohl dodat vzpomínky na převoz cementu či drobného nábytku, což jsou předměty, které ani pražský DP ani ČSD neuměly "odbavit".
registrovaný uživatel kave 
15.10.2014 (21:31)  
Karel Kovářík:

Ta linka není zajímavá, protože na ní žádný spoj nikdy nevyjel.
registrovaný uživatel Rail-2005  mail  
15.10.2014 (19:49)  
Jirka Panther to napsal pěkně a Pikehead to dobře doplnil. Ale potom se ptejme, jak je možné, že 86% lidí jezdí autem... Něco je prostě špatně a Jirka to dobře pojmenoval. Německý stát zaspal (a i když mám se může jevit to, co tam na železnici mají v porovnání s námi jako zázrak) a vzhledem vyspělosti a velikosti ekonomiky to těžce nezvládl a investoval do železnice příliš málo.

Ve finále mají sekundární problém, přetížené dálnice nejen že již moc dlouho nevydrží bez kardinálních oprav, ale díky poddimenzované železniční infrastruktuře nebude možné tu zátěž ve větší míře přenést na železnici ani kdyby se stavěli na hlavu. Takže z opravovaných dálnic se stane jedno velké parkoviště.
registrovaný uživatel Kakov 
15.10.2014 (18:40)  
Jiří Kocurek:

tato linka je primárně určena pro "ostarbeit" z východu slovenska. (na rovinu říkám nevím jak to vypadá dnes, kdy těch slovenských ostarbeit ubývá) Busový spoj vítězil hlavně cenou, protože zákazník potřeboval co nejvíce ušetřit, by mu z té české výplaty ještě něco zbylo. Trasování pře HK bylo podle mě motivováno spíše pro obsloužení hradecka.

edit: ještě zajímavější linka je tato: http://portal.idos.cz/Data/pdf/L000411_100126_89363.pdf
15.10.2014 (18:33)  
Jirka Panther: kolik autobusů jezdí na trase ... Praha - Olomouc?
1 pár - tam: http://jdem.cz/bqut35 zpátky: http://jdem.cz/bqut23
Je to linka Košice-Praha a zpět. Všimněte si ale toho, že spoje jezdí přes Hradec Králové, tedy mimo přímé vlakové spojení. Cestovní doba 4 hodiny: Děkuji, nechci.
15.10.2014 (17:48)  
Pikehead:
"Jirka Panther: na Eurostatu jsem našel, že v Německu je modální split (v osobokm) z 86% auta, 9% vlaky a 6% autobusy. Myslím, že to je docela jasná indikace toho, že se mají jako první opravit dálnice."
A získat tak do budoucna podíl 91% auta a 9% autobusy? :-)

Jinak myslím, že je v této věci celkem jedno, jak vysoký podíl nákladů bude hradit uživatel přímo a jak vysoký přes stát, podstatné ale je, aby se tak dělo se stejným dílem v různých druzích dopravy, a případné úlevy či subvence byly poskytovány tam, kde je veřejný zájem na posílení, a ne naopak.
  1 ... 5 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko