..: Krádeže kabelů – opatření v Německu nesou ovoce :..

Elektromontážní stavební vlak, foto: Flominator Berlín — Celostátní německá média v tomto týdnu informovala – s odkazem na zprávy DB a informace ze zdrojů blízkých BKA (Bundeskriminalamt) – o úspěšných dopadech společných opatření a postupu proti zlodějům kabelů, resp. barevných kovů. Informaci předal tisku začátkem týdne Prof. Gerd Neubeck, vedoucí koncernové bezpečnosti DB. Dráhy, Policie (BKA), energetici, telefonní společnosti a Svazu obchodníků s kovy proti krádežím kabelů postupují společně. O problematice jsme na stránkách ŽelPage již podrobněji informovali.

Kromě vzájemné informovanosti dotčených subjektů se osvědčuje zejména prosazení pouze bezhotovostních plateb, bezpečnostní kontroly, spolu s Celní správou a BKA také častější hraniční kontroly. K tomu intenzivně spolupracují s celníky sousedních států. Pozitivně se projevuje vloni zavedené značení kabelů umělou DNA, která průkazně napomáhá k usvědčení zlodějů. Podle neformálního sdělení značná část zadržených pachatelů pochází z Rumunska a Polska.

Vývoj škod v uplynulých letech vyčísluje DB následovně: v roce 2011 byly škody z titulu krádeží kabelů a vodičů 20 milionů eur; v roce 2012 byla postupně uplatňována společná opatření a ztráty z krádeží poklesly na 17 milionů eur a bylo zadrženo pravděpodobných 550 pachatelů. V prvním pololetí 2013 poklesl počet případů oproti shodnému období o 40 %.

Zdroje: ZDF, DB – Presse, BKA, německý denní tisk, Wikimedia Commons


stoupa Poslat mail autorovi | 9.10.2013 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci Stavby a projekty

Další z regionu Německo


15.10.2013 (14:50)  
1. Víte o nějaké nehodě způsobené ukradeným kabelem, která stála lidské životy? Abychom se tu nebavili jen v teoretické rovině.
2. Nikdy jsem netvrdil, že proti krádežim kabelů se nemá bojovat. Jen jsem zpochybnil konkrétní způsob boje, na který doplatí slušné lidé (sběrny, exportéři...) Naopak třeba ta umělá DNA je způsob, který nezainteresované lidi otravuje minimálně.
09.10.2013 (23:05)  
R-A: Cena lidského života je nevyčíslitelná.

I kdyby měla ta opatření ve výsledku zachránit jen jediný život (to jako že ten kabel sběrači radši nechají ležet na místě a díky tomu se vlak nevymlátí s autem na otevřeném přejezdu nebo s druhým vlakem), jsem přesvědčen, že jsou v pořádku. A myslím, že je to stále lacinější než kvůli zlodějům kovů pod každou tratí stavět kolektor s kontrolovaným vstupem.

Na věcech týkajících se bezpečnosti cestujících se moc šetřit nevyplatí. Podívejme se do Španěl. Dost možná tam někdo ušetřil pár kilometrů technologie vysokého stupně zabezpečení - a ejhle, je z toho malér. Třeba ne hned. Ale stačí aby se strojvůdce trošku zapomněl v myšlenkách nebo aby se mu udělalo na chvíli mizerně... Chybějící kabel (nebo jiná technologie) - ať už z důvodu zfušovaného projektu nebo z důvodu krádeže - dokoná dílo zkázy.
09.10.2013 (22:29)  
Super, DB ušetří 3 miliony eurochechtáků ročně. Ale aby byl obraz kompletní, tak by ještě měly říci, kolik peněz stojí ty zvýšené celní kontroly, kolik stálo sběrny přejít na komplet bezhotovostní platby a také vyčíslit vícenáklady exportérů kvůli vyšší celní buzeraci.
Nebo je to opět úspora typu z cizího krev neteče?
registrovaný uživatel stoupa  mail  
09.10.2013 (11:00)  
Pro Vikititora:

Mně se na tom Německém přístupu líbí, že se v první řadě dohodly dotčené firmy a policie, našly řešení, přidaly se obchodníci s kovy (pouze bezhotovostní platby) - a ejhle - nese to ovoce.
09.10.2013 (10:34)  
Kdo si prošel "Nové spojení" v nedávné době - myslím veškeré chodníčky pod tramvajovým mostem na Palmovku, určitě našel spousty míst, kde se pálý kebely.

Stačilo by sem dát na sloup kameru a při večerním pohybu osob nebo snad spatření ohně přivolat městskou policii. Zas tolik míst, kde se dá pálit kabel není.. Stačí se projít po lesích kolem ubytoven..

Stejná situace je kolem odstavného nádraží Česká Třebová (ČT II).. A o hlušinách na bývalém odstavném nádraží Praha Vršovice ( ty koleje kolem lomu za depem směr Hostivař..) - se ani nemusím zmiňovat - jsou tam dokonce i chatičky (papírové a tp.) s bezdomovci a kolem - spousty spálených kabelů.. Kdepak skončila měď? A odkud ji vzali?? :-)) Takhle líný člověk daleko chodit nebude.. Vezme za domem, prodá do nejbližší zběrny..

DNA je rozhodně dobrý nápad - natíral bych tím i zábradlí, okapy, sloupy, a vůbec všechno, co se krade..

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Logowanie
 
 
  
 
   Zarejestruj się

© 2001 - 2021 ŽelPage - administratorzy


Info
informacni okenko